Gilbert Keith Chesterton - knihy
Gilbert Keith Chesterton

Gilbert Keith Chesterton

 1874 -  1936 anglická
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

The Man Who Was Thursday

Románová fantasie – noční můra, kterou zakouší mladý básník, když se vrací jedné noci pozdě domů, zaujat rozhovorem s jiným mladým básníkem-anarchistou. Ve snu se Gabriel Syme, policista z oddělení pro potírání anarchismu a básník v jedné osobě, octne v nejvyšší radě anarchistů jako kamarád Čtvrtek. Členové rady jsou pojmenováni podle dnů v tydnu a jejich nejbližším úkolem je příprava atentátu v Paříži. Postupně se všichni shledávají na dobrodružné pouti a spojují své síly, aby dopadli a odhalili svého předsedu, záhadného a obávaného obřího muže Neděli.
Publikováno: 1924
Původní název:

The Autobiography of G. K. Chesterton

Svoji proslulou Autobiografii dokončil Gilbert Keith Chesterton (1874–1936) necelé tři měsíce před smrtí a mohl v ní tedy přehlédnout celý svůj život. Není to však jen kniha vzpomínek, celé dílo má pečlivě promyšlenou stavbu. Chesterton svým okouzlujícím a nenapodobitelným stylem líčí mnoho událostí ze svého dětství a mládí.Popisuje i začátky své novinářské a spisovatelské kariéry, dozvíme se zajímavé detaily o okolnostech vzniku jeho knih i o tom, kdo ho inspiroval k vytvoření postavy otce Browna. Kniha také originálně portrétuje tvůrce, se kterými se přátelsky stýkal: G. B. Shawa, H. G. Wellse, H. Jamese, H. Belloca a další u nás vydávané spisovatele. Chesterton se však nezastavil u pouhého zábavného a jistě čtenářsky přitažlivého vzpomínání. Cílem autorova vyprávění je totiž především vysvětlení a obhájení myšlenkového vývoje, jenž ho vedl od nevyhraněného pesimismu k postoji, který náš Karel Čapek obdivně nazval geniálním optimismem. Překlad veršů upravil Karel Křepelka.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-902146-2-2
Jedna z Chestertonových studií o anglické literatuře - tentokrát o Shawovi.
Publikováno: 1926
Původní název:

Alarms and Discursions

Soubor esejů a úvah o společnosti. Přeložil a poznámkami opatřil Čeněk Kočí.
Publikováno: 1927
Původní název:

What's Wrong With the World

Filozofující kritika negativních jevů moderní anglické demokracie. Lidská bytost „zapomněla“ na cíle, ke kterým směřovala veškeré úsilí. Lidstvo ztratilo ideály, neboť člověk si již nežádá toho, po čem touží, nýbrž chce všechno, čeho může dosáhnout. Lidské ideály však zosobňují skutečné řešení negativních jevů soudobé Anglie. Z tohoto filozofujícího východiska Chesterton kritizuje různorodé sociální jevy (např. imperialismus, feminismus, pedagogika). Zajímavý provokativní spis významného anglického spisovatele a svérázného myslitele patří do jeho pozdního tvůrčího období, kdy se přiklonil k pozicím ortodoxního katolicismu. Jedná se o pouhý reprint původního českého vydání z roku 1925.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7220-062-3
Slávny detektív na stope zločinu Chestertonove detektívne poviedky môžeme smelo zaradiť k najlepším dielam klasickej detektívky a najmä k románom sira Arthura Conana Doyla. Nenápadný, ošumelý, postavou ťarbavý, na prvý pohľad naivný, ba až smiešny katolícky kňaz postupne rozuzlí navonok neriešiteľné kriminálne prípady a svojím racionalizmom a dôsledne logickým myšlienkovým postupom prekvapuje aj najskúsenejších profesionálnych detektívov. Na rozdiel od Sherlocka Holmesa, ktorý pri práci používa aj vedecké metódy, otec Brown dedukuje svoje závery pri odhaľovaní zločinu či zdanlivo nevysvetliteľnej „nadprirodzenej" situácie na základe dokonalej znalosti ľudskej povahy a psychológie. Treba priznať, že nejedna detektívka je preplnená senzačnými zločinmi ako Shakespearova dráma. Gilbert Keith Chesterton „Hercule Poirot a otec Brown, bez ohľadu na eleganciu prvého a ušubranosť druhého, akoby na prvý pohľad boli prinajmenšom druhostupňoví bratanci. No kým úhľadný malý Belgičan Agathy Christie je prekvapivo živá, ale predsa len tak trochu disneyovská figúrka, korene nenápadného kňaza siahajú hlboko do ľudovej rozprávky. Až k obľúbenému princípu, že ozajstným hrdinom sa ukáže všetkými vysmievaný Popolvár, prípadne že princeznú vznešeným cárovičom vyfúkne Ivanuška hlupáčik, ktorý pritom ani len nezlezie z pece. Ak predĺžime túto líniu až do storočia pary, otec Brown je svojský Sam Hawkens detektívnej literatúry. Podceňovaný pre svoj výzor (podľa autora ,Vyzeral vždy najidiotskejšie vo chvíli, keď bol najinteligentnejší') poráža zločin i démonov v človeku." Kornel Földvári
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-89111-89-3
Výběr esejů pěti významných britských a irských autorů (filozofů, spisovatelů, dramatiků, novinářů) poskytuje barvitý a užitečný přehled dějin ostrovní esejistiky, co se týče odlišného stylistického zpracování, výběru témat a historického období vzniku jednotlivých textů. Počínaje rozvahou zakladatele novověkého empirismu sira Francise Bacona na téma lidské ctižádostivosti, přes odlehčenou satiru Thomase Dekkera, v níž tento alžbětinský pamfletista vypomáhá elegánům radou, jak se chovat v divadle, či sarkasmus z pera Jonathana Swifta nabízejícího nemilosrdné řešení, jak naložit s novorozenými dětmi žebráků, po kritické eseje „krále paradoxu“ G. K. Chestertona, s humorem a nadhledem rozebírajícího nedostatky, absurdnost a nelogičnost lidského chování a fungování společnosti obecně. Zkusme se tedy začíst do myšlenek, které nám mohou pomoci reflektovat dnešní stav společnosti.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7438-014-3
Původní název:

Eugenics and Other Evils: An Argument Against the Scientifically Organized State

Sbírka Chestertonových esejů, kterými se jako jeden z vůbec prvních vymezil proti eugenickému hnutí, jež v té době bylo na vzestupu. Z úvodní eseje „Co je eugenika“: Dnes existuje jistý směr a myšlenkový proud, který podává tak souborný a určitý obraz jako všechny minulé myšlenkové proudy, které pečlivě vybrány utvoří obryskterékoli historické doby. Je tak jistý a určitý jako oxfordské hnutí nebo puritanismus „Dlouhého parlamentu“; je právě tak jasný jako vliv jansenistů nebo jesuitů. Můžeme jej jasně označiti; můžeme o něm debatovati a můžeme jej také ještě zničiti. Z pohodlí se tomu říká „Eugenika“, a že by se to mohlo zničit, to chci dokázat i v následujících stránkách. Vím, že lidé tomu různě rozumějí; ale to jen proto, že zlo vždycky těží z nejasnosti všech věcí. Vím, že je to vychvalováno jako něco vysoce ideálního a dobročinného mnohými výmluvnými a zlatými jazyky řečníků, kteří káží o čistém mateřství a o šťastnějším potomstvu. Ale to jen proto, že zlu se vždy lichotí a Furiím se také říkalo „Milostné“. Vím, že v počtu jejich žáků je mnoho takových, jejichž úmysly jsou naprosto nevinné a humánní, a kteří by se jistě srdečně podivili, kdyby slyšeli, jak to popisuji. Ale to jen proto, že zlo vždycky vyhraje pomocí a silou svých nádherných obětí. A po všechny věky byla vždy osudná spojitost mezi abnormální povinností a abnormálním hříchem. O těchto podváděných budu přirozeně mluviti tak, jak vždycky všichni hovoříme o podobných nástrojích; budeme je souditi podle dobra, které se domnívají konati, a neodsoudíme jich za zlo, které skutečně působí.
Publikováno: 1928
ISBN: 9781587420023
Báseň oslavuje vtělení Krista v člověka. Její název je hravou aluzí na hymnus Gloria in Excelsis Deo – Chesterton však naopak vyzdvihuje hlubiny Boží slávy. Bibliofilní vydání. Dvěma dřevoryty vyzdobil Eric Gill.
Publikováno: 1929
Původní název:

Heretics

Heretikové jsou první z oné řady nejvýznamnějších Chestertonových knih, v nichž podniká křížové tažení na obranu zdravého rozumu, a mezi něž také náleží kniha Orthodoxie. Obě tyto knihy se znamenitě doplňují; co se v Orthodoxii ukazuje v základních povšechných obrysech, je v Hereticích konkrétně dokládáno a vysvětlováno podrobnými rozbory vynikajících anglických autorů z počátků století – Kiplinga, Shawa, Wellse – nebo moderních literárních uměleckých směrů. Knihy Heretikové a Orthodoxie prostě patří k sobě. Heretikové mají ovšem také svůj zvláštní půvab. Poněvadž podávají první, nejsvěžejší dojem z Chestertonových myšlenkových objevů, mají to zvláštní kouzlo bezprostřednosti, lehkosti, překvapivosti, které zakouší každý myslitel při nenadálých myšlenkových objevech. Mimo to vynikají také neobyčejnou názorností a jasností výkladu; a jako u všech Chestertonových knih, i zde najdeme v oslnivém paradoxu vyjádřenu znovu v plné síle nejednu základní pravdu, která byla předsudkem nebo konvencí znetvořena nebo zasuta. zdroj: přebal knihy
Publikováno: 1948
Původní název:

The Head of Caesar

Případy otce Browna. G. K. Chesterton (1874-1936) patří mezi nejplodnější anglické spisovatele první poloviny 20. století. Je autorem mnoha literárních děl i náboženských pojednání. Nesmrtelně se zapsal do literatury jako autor neobvyklého detektiva otce Browna, svérázné, na první pohled poněkud směšné postavičky v kněžském rouchu, jenž na rozdíl od svého „kolegy" Sherlocka Holmese neřeší případy za pomoci chladné dedukce, ale díky hluboké znalosti lidské povahy a psychologie.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7407-040-2
Původní název:

The Man Who Was Thursday: A Play

Fantastická komedie o šesti obrazech podle Chestertonova románu, přeložil a s použitím dramatické verze od Cecily Chestertonové a Ralpha Nealea upravil Frank Tetauer.
Publikováno: 1926
Původní název:

The Club of Queer Trades

V šesti povídkách líčí autor pátrání po zločinech, které se nestaly, ačkoliv tomu všechno nasvědčuje.
Publikováno: 1923
Původní název:

The Club of Queer Trades / The Man Who Was Thursday

Dvojsvazek obsahuje sbírku šesti povídek Klub podivných stížností a román Anarchista Čtvrtek. Klub podivných živností: Než Chesterton přivedl do světa kriminálních záhad otce Browna, vyzkoušel si poprvé tento žánr na sérii šesti pseudodetektivních povídek, které se zrodily z nápadu „postavit detektivku na hlavu“. Proč by se museli vždycky za každým podezřelým tajemstvím skrývat zločinci se zlými úmysly? Vypravěč Swinburne se svými přáteli na pochůzkách Londýnem odhalí po detektivní pátrání šest ojedinělých, leč zcela řádných profesí a s tím jejich instituci – Klub podivných živností. Je to spolek sdružující excentrické osoby, které objevily dosud neexistující živnost. Přitom podmínkou je, že zaprvé nesmí jít o variaci již fungující životnosti a zadruhé že nová živnost musí svému vynálezci skutečně přinášet zisk. Anarchista Čtvrtek: Anarchista Čtvrtek je románová fantazie – noční můra, kterou zakouší mladý básník, když se vrací jedné noci pozdě domů, zaujat rozhovorem s jiným mladým básníkem-anarchistou. Ve snu se Gabriel Syme, policista Scottland Yardu z oddělení pro potírání anarchismu a básník v jedné osobě, octne v nejvyšší radě anarchistů jako kamarád Čtvrtek. Členové rady jsou pojmenování podle dnů v týdnu a jejich nejbližším úkolem je příprava atentátu v Paříži. Postupně se všichni shledávají na dobrodružné pouti a spojují své síly, aby dopadli a odhalili svého předsedu, záhadného a obávaného obřího může Neděli. Je to cesta, na jejímž konci ani tentokrát nestojí zločinec. Zlý sen nekončí výkřikem že snad, ale probuzením do čistého a klidného rána.
Publikováno: 1987
ISBN: 01-001-87
Původní název:

The Club of Queer Trades

Chestertonovi se připisují v literatuře dva objevy: tím prvním je katolický kněz otec Brown, který se na rozdíl od Sherlocka Holmese řídí zásadně znalostí lidských postav a nikdy dedukcí. Druhým objevem, v literatuře i v životě mnohokrát napodobovaným, je klub gentlemanů, kteří musí k získání členství vykonávat co nejpodivnějšízaměstnání. Dvojjazyčné vydání s gramatickým a jazykovým komentářem pod čarou.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-86955-96-4
Původní název:

Four Faultless Felons

Protagonisté Chestertonových povídek, členové Klubu zneuznaných mužů, mají všichni na svědomí něco, čemu se běžně říká zločin. Pan Hume postřelil do nohy svého představeného, doktor Judson dal zavřít do blázince svého přítele, třetí se dal na dráhu lupiče a kapsáře a čtvrtý zradil své spoluspiklence. Ale všichni autorovi hrdinové spáchali tyto činy jen proto, aby zabránili jiným, mnohem horším zločinům. ať již je to vražda, justiční omyl či společenské nešvary.
Publikováno: 1972
ISBN: 33-377-72
Původní název:

The Ball and the Cross

Chestertonův druhý román zaznamenává průběh sporu mezi dvěma Skoty – římským katolíkem a ateistou. Některé fanaticky vyznávané názory protagonistů disputace dávají vzniknout řadě komických situací.
Publikováno: 1923
Původní název:

The Flying Inn

Humoristicko-satirický fantastický román. Jak to dopadne, když je v Anglii pod muslimským vlivem zakázán alkohol? 1. vydání.
Publikováno: 1919
Původní název:

The Flying Inn

Dva úsměvné romány vycházejí k stému výročí autorova narození. První (1904) líčící groteskní situaci, vzniklou zákazem hospod britským parlamentem, útočí proti puritánství a proti puritánskému „rozmaru“ – abstinentismu. Druhý (1914), rozvíjející se v Londýně 21. století za obnoveného středověkého řádu, je zaměřen proti utopiím o evoluci tzv. fabiánského ražení a v jádře skrývá autorovo odmítavé stanovisko k anglo-búrské válce. Skutečným překladatelem je Antonín Přidal, který měl v době komunistické totality zákaz publikovat, své jméno pro překlady z angličtiny mu propůjčil Mirek Čejka.
Publikováno: 1975
Původní název:

The Five of Swords

Otázka, či je súboj legitímnym nástrojom spravodlivosti, je iba začiatkom zamotaného detektívneho prípadu. Trochu netradičná detektívna novela od majstra detektívky G. K. Chestertona.
Publikováno: 1937
Původní název:

The Innocence of Father Brown

Soubor detektivních povídek londýnského žurnalisty a spisovatele (1874–1936), autora řady filosofických prací, románů a povídek. Detektivní povídky, v nichž vystupuje jako detektiv katolický kněz Otec Brown a spolu s ním jeho přítel a spolupracovník, obrovitý Gaskoněc Flambeau, někdejší zločinec, který se stal pod Brownovým vlivem čestným člověkem a schopným detektivem. Příběhy, které nechtějí jen vzrušit a pobavit, ale v osobě Otce Browna přinášejí i filosofický podtext. Originály vycházely v letech 1910–1935.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-7021-008-7
Gilbert Keith Chesterton se proslavil mnoha literárními žánry, ale hlavní důvod, proč stále patří k nejcitovanějším autorům světa, naleznete v této útlé knížce. Chesterton byl totiž mistrem paradoxu. Povýšil společenský bonmot na životní filosofii zdravého rozumu, na obranu občanské liberální politiky a tradičních hodnot evropské kultury. A ještě něco navíc: Chesterton je úvodem do světa tisíce malých překvapení a radostí ze života, proto byl tolik milován i těmi, kteří ne scela sdíleli jeho životní filosofii. U nás to byli především Ferdinand Peroutka, Karel Čapek, Jiří Voskovec, Jan Werich, Ivan Vyskočil a Jiří Suchý. Alexander Tomský vybral a přeložil téměř 450 úryvků z Chestertonova díla. Zhruba jedna třetina uvedených citátů pochází z knižních vydání novinových esejů a sloupků, napsaných před 1. světovou válkou. Druhá třetina pochází z novin a časopisů, které knižně nevyšly, hlavně z Illustrated London News a Daily News. Ostatní pocházejí z próz a monografií.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7195-032-7
Původní název:

The Wisdom of Father Brown

G. K. Chesterton obohatil detektivní žánr o charakteristickou postavu nenápadného kněze v roli detektiva. Otec Brown je nadán nejen zemitou vírou v Boha, ale i zdravým selským rozumem, a především znalostí všech zákoutí lidských srdcí. Všechny tyto vlastnosti mu umožňují elegantně řešit nejrůznější zločiny a objasňovat zdánlivě tajuplné události. Sám autor považoval svoje detektivky za důležitou část vlastní tvorby. Na pozadí napínavého děje a dialogů otce Browna se zúčastněnými se mnohdy odvíjí i filosofický podtext, především polemika s některými chatrnými aspekty myšlení moderní doby.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7195-493-4
Původní název:

The Man Who Knew Too Much and Other Stories (výbor)

Soubor příběhů, které spojuje postava Hornea Fischera, jenž má přístup do nejvyšších společenských a politických kruhů, kde odhaluje svým bystrým důvtipem zločinnou bezohlednost, s níž jdou různé osobnosti za svými cíli. Veřejné odhalení by však vedlo ke skandálům s vážnými následky. Proto musí “muž, který věděl příliš mnoho“ resignovat a nechat zločiny bez potrestání; ulehčuje mu to skutečnost, že oběť má často na svědomí horší věci než sám pachatel. Sbírka obsahuje 8 povídek: Tvář na terči, Mizející princ, Duše školáka, Bezedná studně, Otvor ve zdi, Rybářův koníček, Šašek rodiny, Pomsta sochy. Oproti anglickému originálu zde chybí čtyři povídky, které česky vyšly v samostatné knize s názvem Stromy pýchy a jiné historie.
Publikováno: 1926
Původní název:

Manalive

Fantastický příběh s detektivními prvky vypráví příběh muže jménem Innocent Smith, který je příliš živelný.
Publikováno: 1925
Původní název:

The Man Who Knew Too Much and Other Stories (výbor)

Sbírka kriminálních povídek s detektivem Horné Fisherem: Tvář na terči, Špádová pětka, Podivínství starého rybáře a Nepolapitelný princ.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-7116-734-7
Původní název:

The Man Who Was Thursday

Príbeh metafyzického thrilleru Muž, ktorý bol Štvrtok (1908), sa začína v edwardiánskom Londýne, kde mladý básnik Gabriel Syme vstupuje do služieb Scotland Yardu. Ako tajný agent špeciálneho policajného oddelenia na rozvrat anarchistického hnutia má za úlohu infiltrovať jednu z najmocnejších teroristických organizácií a v Paríži zabrániť bombovému atentátu na francúzskeho prezidenta. Románová fantázia, či skôr nočná mora, ktorú pri odhaľovaní obludného sprisahania zažíva hlavný hrdina patrí medzi najzaujímavejšie a zároveň najvtipnejšie literárne diela jedného z najplodnejších a najuznávanejších anglických prozaikov prvej polovice 20. storočia Gilberta Keitha Chestertona (1874 – 1936).
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-89666-85-0
Původní název:

The Man Who Knew Too Much

Zbierka detektívnych poviedok Muž, ktorý vedel priveľa vyšla po prvý raz v roku 1922 a ide zrejme o najtemnejšie a najcynickejšie dielo slávneho britského prozaika. Hrdinom mimoriadnych príbehov je Horne Fischer, ktorý vďaka svojej bystrej mysli a vynikajúcim deduktívnym schopnostiam dokáže vyriešiť aj tie najkomplikovanejšie kriminálne prípady. Spolu so začínajúcim novinárom Haroldom Marchom sa však pohybuje vo vyšších kruhoch britskej spoločnosti a výsledky svojho vyšetrovania musí podriadiť spoločenským a politickým záujmom krajiny. Problémom totiž nie je odhalenie páchateľa, ale či je vôbec vhodné postaviť ho pred súd. Horne Fisher je totiž spriaznený s takmer všetkými významnými aristokratmi aj vplyvnými politikmi krajiny a dobre preto pozná zákulisné zlozvyky ostrovného kráľovstva. Jednoducho vie priveľa, aby sa mohol rozhodovať len podľa litery zákona a svojich morálnych zásad.
ISBN: 978-80-8237-009-9
Původní název:

The Blatchford Controversies

Nový preklad Chestertonovej knihy The Blatchford Controversies, ktorá pôvodne vychádzala na pokračovanie v socialisticky a ateisticky zameranom týždenníku Clarion. Obsahuje zhrnutie Chestertonových názorov na duchovný život a svetonázor.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-99966-07-0
Fantasticko-satirický román z roku 1904 o vzpouře proti šedi moderního života a o jednom hrdinném vůdci původně bezvýznamné londýnské čtvrti. Nahlíží do blízké budoucnosti, ani ne tak plné technického blahobytu jako spíše zbavené veškeré poezie, kouzla a vzletu. Vše je zařízeno přísně účelně, včetně politiky, v níž se na vedoucích postech střídají náhodně vybraní občané. A jeden takový spustí pro svou zábavu originální revoltu - do šedivě funkčního Londýna začne z titulu své dočasné funkce zavádět středověkou pompéznost a obřadnost. Výborně se baví - do chvíle, kdy se objeví mladý muž, jenž onen středověký etos vezme smrtelně vážně. Román je nápaditou společenskou satirou, oslavou lidských vášní, humoru a bláznovství, protiválečnou výstrahou i jednou z autorových variací na donkichotovské téma.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-274-2445-0
Soubor obsahuje tři osobité románové fantazie se společensko-kritickým zabarvením. První z nich se odehrává na sklonku 20. stol., kdy anglický král z rozmaru přikáže obnovit v londýnských čtvrtích středověké poměry. Létající hospoda těží z groteskní situace, kdy britský parlament v rámci smiřovací politiky s Tureckem vydá zákon o zrušení hospod a hostinců. Návrat Dona Quijota je autorovým posledním románem, v němž se kriticky vyslovuje k některým aktuálním událostem a rozporům své doby.
Publikováno: 1985
ISBN: 13/2401-070-85
Územčistý, okrúhly človiečik v ošumelých šatách a v čiernom klobúku, s röntgenovým pohľadom schovaným za silnými okuliarmi, muž, ktorý sa zjaví všade tam, kde dôjde k záhadnému zločinu, a obyčajne vždy vtedy, keď už skúsení kriminalisti hádžu flintu do žita – to je otec Brown. Poradí si s nevysvetliteľnými zločinmi, uvediena pravú stopu pátranie polície, vyvracia falošné dedukcie, očisťuje nevinných a zdanlivo nadprirodzeným záhadám dáva reálnu tvár. Slávny literárny kolega Sherlocka Holmesa a Hercula Poirota sa vracia.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-89111-31-9
Původní název:

The Incredulity of Father Brown

Osm detektivních povídek. G. K. Chesterton obohatil detektivní žánr o charakteristickou postavu nenápadného kněze v roli detektiva. Otec Brown je nadán nejen zemitou vírou v Boha, ale i zdravým selským rozumem, a především znalostí všech zákoutí lidských srdcí. Tyto vlastnosti mu umožňují elegantně řešit nejrůznější zločiny a objasňovat zdánlivě tajuplné události. Sám autor považoval svoje detektivky za důležitou část vlastní tvorby. Na pozadí napínavého děje a dialogů otce Browna se zúčastněnými se mnohdy odvíjí i filosofický podtext, především polemika s některými chatrnými aspekty myšlení moderní doby. Kniha Nedůvěra otce Browna vyšla v Anglii poprvé v roce 1926 a byla třetí sbírkou Chestertonových detektivních povídek. Navazuje na sbírky detektivek Nevinnost otce Browna a Moudrost otce Browna.
Publikováno: 1927
Nenápadný detektiv otec Brown patří mezi nejslavnější světové slídily jako jsou Sherlock Holmes, Hercule Poirot či komisař Maigret a přece se od nich zásadně liší. Je totiž velkým specialistou na zločincovu duši, zná její vášně, slabosti i triky. Logika vraždy je pro něho především tragickou logikou motivace. Ví, že zvláště v bohaté společnosti se daří neřesti, neboť tato "třída neuznává žádnou vládu, ani vládu zákona." Dokonalý zločin neexistuje, v obrazu vždycky chybí klíčový detail. Přetvářka a lež mají vždycky svá omezení, jenom se umět dívat. Chesterton (podobně jako Simenon) považoval detektivku za jeden z nejvyšších uměleckých žánrů, protože v srdci zločinu se skrývá existencionální otázka po smyslu života. Snad proto jsou příběhy otce Browna tak fascinující.
Publikováno: 2007
Původní název:

The everlasting man

Apologetický spis popisující autorovo vnímání duchovní cesty lidstva, či přinejmenším západní civilizace, jejíž hodnoty jsou zakotveny v křesťanství.
Publikováno: 1927
Tri najznámejšie klasické príbehy otca Browna v novom preklade. Narozdiel od iných detektívov, ktorí sa spoliehajú na fantastické schopnosti je otec Brown znalcom hĺbok ľudskej duše. Ako to kedysi napísal Karel Čapek: Otec Brown je svätým Františkom medzi detektívmi. Jeho skúsenosti zo spovedí mu pomáhajú hľadať a predvídať zlé cesty človeka a jeho detektívny zmysel je iný, ako u ostatných: je to jeho pokora. Drobný a skromný páter pokorne skláňa oči a zbiera v prachu drobné a nepovšimnuté veci, ktoré by iný, pyšnejší duch, neuznáva za hodné pozornosti.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-99966-32-2,
Původní název:

The Innocence of Father Brown

„Brownovky“ nejsou jen poutavým logickým cvičením, ale vynikají i zálibou v paradoxu, jíž nechybí filozofická hloubka. Otec Brown je totiž velkým specialistou na zločincovu duši, zná její vášně, slabosti i triky. Logika vraždy je pro něho především tragickou logikou motivace. Ví, že zvláště v bohaté společnosti se daří neřesti, neboť tato „třída neuznává žádnou vládu, ani vládu zákona.“ Dokonalý zločin neexistuje, v obrazu vždycky chybí klíčový detail. Přetvářka a lež mají vždycky svá omezení, jenom se umět dívat. Chesterton (podobně jako Simenon) považoval detektivku za jeden z nejvyšších uměleckých žánrů, protože v srdci zločinu se skrývá existencionální otázka po smyslu života. Snad proto jsou příběhy otce Browna tak fascinující.
Publikováno: 1918
Původní název:

The Napoleon of Notting Hill

Auberon Quin, náhodně vylosovaný jako další z anglických králů, se rozhodne svou vládu ozvláštnit výnosem o nošení regionálních kostýmů v různých částech Londýna. Adam Wayne z Notting Hillu, eponymní Napoleon, vezme tuto povinnost vážně.
Publikováno: 1921
Původní název:

Tremendous Trifles

Kniha upozorňuje na základní paradox lidského vnímání. Mnohé věci, jež se člověku jeví jako velkolepé a oslnivě krásné, při bližším ohledání svou fascinaci ztrácejí, přičemž věci zdánlivě nepatrné a bezvýznamné v sobě mohou skrývat hluboké významy nebo neotřelou krásu. Gilberth Keith Chesterton se proslavil mnoha literárními žánry, ale hlavní důvod, proč stále patří k nejcitovanějším autorům světa, naleznete v této knížce. Chesterton byl totiž mistrem paradoxu. Povýšil společenský bonmot na životní filosofii zdravého rozumu, na obranu občanské liberální politiky a tradičních hodnot evropské kultury. A ještě něco navíc: Chesterton čtenáře uvádí do světa tisíce malých překvapení a radostí ze života, proto byl tolik milován i těmi, kteří ne zcela sdíleli jeho životní filosofii. U nás to jsou především Ferdinand Peroutka, Karel Čapek, Jiří Voskovec, Jan Werich a Jiří Suchý.
Publikováno: 1994
ISBN: 978-80-7195-385-2
Původní název:

Tremendous Trifles / The Defendant

Výbor představuje spisovatele jako u nás méně známého esejistu, učícího vnímat ohromné maličkosti, obyčejné přehlížené věci kolem člověka (Ohromné maličkosti, 1909) a snažícího se o obhajobu toho, co lidé označují za špatné, co však bylo kdysi dobré k tomu, aby se něco jiného zlepšilo (Obrany, 1901).
Publikováno: 1976
ISBN: 33-472-76
Jedna z nejslavnějších postav světové detektivní literatury – Chestertonův otec Brown – přichází za českými čtenáři, aby opět oslňovala svými podivuhodnými schopnostmi řešit záhady. Četba Chestertona přináší i zážitek z výsostného literárního díla, jiskřícího nápady a moudrým poznáním. Kniha vychází v mistrném moderním překladu J. Z. Nováka. Svazek obsahuje kromě eponymního příběhu povídky Postava v průchodu, Hlava Caesarova, Ráj zlodějů a U Zlomené šavle.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-900622-5-3
Původní název:

Orthodoxy

Chestertonova dnes už klasická romantická „Ortodoxie“ je osobní i univerzální obhajobou zdravého rozumu, hlubokého smyslu lidské existence, demokracie a vznešeného poslání Západní civilizace. Jeho zábavná a veselá polemika s morbidními kazisvěty té doby, kterých za sto let od napsání ješte přibylo, je návodem k aktivnímu, dobrodružnému a barvitému životu plnému fantazie. Mistr paradoxu mluví o „potřebě spojovat důvěrně známé s neznámým (s tajemnem) a dívat se na svět tak, abychom měli současně pocit úžasu, daru i toho, že jsme tu vítáni“. Má-li člověk v životě to pravé poslání, stává se každý den dobrodružstvím, každodennost zázrakem a zdánlivě malé věci vyrostou do nebeských výšin. Jako detektiv pátrá Chesterton metodicky po příčině psychologicky udržitelné radosti ze života, která může vycházet jenom z určité víry, tak jako každý pesimismus vychází z nevíry. V novém, stručném a soudobém překladu zní autorova gigantická životní energie naplno. V tomto překladu třetí vydání.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7335-566-1
Nenápadný detektiv otec Brown patří mezi nejslavnější světové slídily jako jsou Sherlock Holmes, Hercule Poirot či komisař Maigret a přece se od nich zásadně liší. Je totiž velkým specialistou na zločincovu duši, zná její vášně, slabosti i triky. Logika vraždy je pro něho především tragickou logikou motivace. Ví, že zvláště v bohaté společnosti se daří neřesti, neboť tato „ třída neuznává žádnou vládu, ani vládu zákona.“ Dokonalý zločin neexistuje, v obrazu vždycky chybí klíčový detail. Přetvářka a lež mají vždycky svá omezení, jenom se umět dívat.Chesterton (podobně jako Simenon) považoval detektivku za jeden z nejvyšších uměleckých žánrů, protože v srdci zločinu se skrývá existencionální otázka po smyslu života. Snad proto jsou příběhy otce Browna tak fascinující. (zdroj: pitaval.cz)
Publikováno: 1996
ISBN: 80-85974-21-5
Původní název:

The Innocence of Father Brown

Předchozí dvě vydání vyšly pod názvem Modrý kříž. Nenápadný detektiv otec Brown patří mezi nejslavnější světové slídily jako jsou Sherlock Holmes, Hercule Poirot či komisař Maigret, a přece se od nich zásadně liší. Je totiž velkým specialistou na zločincovu duši, zná její vášně, slabosti i triky. Logika vraždy je pro něho především tragickou logikou motivace. Ví, že zvláště v bohaté společnosti se daří neřesti, neboť tato „třída neuznává žádnou vládu, ani vládu zákona“. Dokonalý zločin neexistuje, v obrazu vždycky chybí klíčový detail. Přetvářka a lež mají vždycky svá omezení,jenom se umět dívat. Chesterton (podobně jako Simenon) považoval detektivku za jeden z nejvyšších uměleckých žánrů, protože v srdci zločinu se skrývá existencionální otázka po smyslu života. Snad proto jsou příběhy otceBrowna tak fascinující.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-903891-1-3
Původní název:

Paradoxes of Mr Pond

Paradoxy pána Ponda je posledná kniha detektívnych príbehov od slávneho britského prozaika, novinára a katolíckeho filozofa Gilberta Keitha Chestertona (1874–1936). Poviedky sa najprv objavovali v literárnom časopise Storyteller a knižne vyšli až po spisovateľovej smrti. Hlavným hrdinom zbierky je bývalý štátny zamestnanec pán Pond, ktorýsa doslova vyžíva vo vyslovovaní svojráznych paradoxných výrokov a priateľov neprestáva ohromovať opisom svojich prazvláštnych životných skúseností. Vďaka nezvyčajnému pohľadu na svet a zmyslu pre detailný rozbor akokoľvek zložitej situácie si dokáže poradiť aj s tým najzamotanejším prípadom. Sám autor o svojej poslednej veľkej literárnej postave napísal: „Väčšina tých, čo hovoria v paradoxoch, sa len vyťahujú. No Pond je iný. On to robí, pretože sa vyťahovať nechce. Vieš, vyzerá ako taký sedavý typ, vedecký mužíček, akoby bol navždy prikovaný k stolu či písaciemu stroju, no zažil niekoľko skutočne vzrušujúcich príhod. Nerád o nich hovorí, to vlastne ani nechce. Najradšej by sa rozprával o úsudku, filozofii a teoretických veciach z kníh – dobre predsa vieš ako nesmierne miluje racionálnu literatúru osemnásteho storočia. Lenže počas toho abstraktného rozprávania občas znenazdania natrafí na čosi, čo sa mu aj naozaj stalo. No a vtedy – aby som to tak povedal – to všetko zhúžva dokopy. Snaží sa to natlačiť do malého priestoru a potom to jednoducho znie protichodne. Takmer každá z tých jeho pološialených viet predstavuje nejaké rozsiahlejšie dobrodružstvo v živote, ktorý by väčšina ľudí nazvala veľmi nedobrodružným.“
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-89666-99-7
Zobrazeno 1 - 48 z 73