Téma knihy je stejné jako u jiných Mauriacových děl: osamocený a úzkostný pocit jedince ve světě pokleslých hodnot, pokrytectví, sobectví a sterilní konvence. Ze střetu tohoto světa a světa mravní čistoty, lásky a obětavosti, jehož symbolem je v Beránkovi mladý Xavier, dochází k dramatu, jež v několika dnech vrcholí v tragédii.
Francouzský spisovatel F. Mauriac (1885-1970) byl nositelem Velké ceny Francouzské akademie, v roce 1952 mu byla udělena Nobelova cena. Román Černí andělé je jedním z jeho velmi úspěšných děl, kladně přijímaných čtenáři i kritikou. V tomto baladickém příběhu je odvěký svár mezi hříchem a milostí vyhrocen do krajních poloh ve střetu mistrně vytvořené ústřední postavy, temné duše Gabriela Gradera, a jeho protihráče, Alaina Forcase, bolestně vítězícího v podivuhodné nevinnosti a čistotě srdce, odevzdávajícího se spoluvykupitelskému poslání Kristova kněžství. Dnes můžeme říci, že Mauriacovo dílo žije po jeho smrti svým vlastním, skrytým životem: mnoho hledajících srdcí zde v cestě jednotlivých postav k vnitřnímu obrácení nalézá odpověď na trýznivé otázky naší doby.
V tragických osudech rodiny zámožného notáře, který zpronevěřil svěřené peníze a vyhnul se odpovědnosti sebevraždou, zobrazil autor s drsnou pravdivostí obludnou úlohu peněz v měšťácké společnosti.
Román zobrazující do vlastní křesťanské dobroty zahleděnou Brigitu Pianovou, která je manipulátorkou osudů dalších postav a svůj údudek o nich nadřazuje jejich skutečnému dobru.
Jevištěm příběhu je městečko Dorthe v jihozápadní Francii, v kraji Mauriacem již tak často jinde vykresleným v mnoha variantách. Hlavní hrdinka knihy, Agata de Camblanes, je ze silného, útočného rodu žen, jak je známe z jiných Mauriacových knih. Její duševní profil připomíná Mauriacovi Eleonoru Dori, zvanou Galigai, důvěrnici Marie Medicejské, neboť stejně jako tato žena pozdní italské renesance využívá i maloměstská intrikánka Agata své neubývající průrazné vůle k ovládnutí osob. Její obětí je Nicolas Plassac, u něhož rovněž shledáváme duševní spříznění s některými Mauriacovými mladými muži, slabými a bloudícími. V rozhodné chvíli však Nicolas nalezne sílu ke vzpouře, vymkne se z moci ženy, přesvědčené o všemocné nadvládě vůle ve všem, dokonce i v lásce. Také v této knize proniká Mauriac až do hlubin lidské duše, úzkostlivě střeženým, i zde se setkáváme s nedobrými, potměšilými činy, které lidská spravedlnost nezaznamenává a netrestá, a také tentokrát přistupuje k svým chybujícím lidem a touhou odhalit v jejich srdcích stopy poničeného lidství.
Příběh o nezdravém vztahu matky a jejího stárnoucího syna. Matčina žárlivost se stává příčinou tragédie synova manželství, ale mrtvá snacha je jí silnější sokyní než živá.
Román patří k nejlepším autorovým dílům. Dějovou osu románu tvoří vyprávění starce, kterému se v posledních okamžicích jeho života vybavují ve vzpomínkách jeho dětství a mládí, všechno, co kdysi prožil. A toto vyprávění jako celek tvoří obraz života jednoho rodu, kde vztahy mezi jednotlivými jeho členy i všechny jejich činybyly určovány touhou po penězích a vzájemnou nenávistí. zdroj: mlp.cz
Psychologický román, jehož hrdinou je dospívající chlapec, jenž se chce osvobodit od rodinného lpění na majetku, touží po volnosti a lásce a po osudových ranách mládí nalézá cestu v literární tvorbě.
Příběh ze světa bohatého francouzského provinčního měšťanstva meziválečné doby, rozvíjející historii erotického vztahu ztroskotávajícího na nemožnosti fyzického sblížení.
Psychologický román, odehrávající se v okolí města Bordeaux popisuje historii smyslového vzplanutí, které nedokáže prolomit izolaci duší a vysvobodit je z jejich vyprahlé prázdnoty. Konflikt duše a těla, hledání Boha a smyslu života.
Therése Desqueyrouxová vedie pomýlený život ženy, poznačený prostredím a dobou. Chce byť sama sebou v prostredí posvätných rodinných predsudkov. Chce roztrhnúť putá bezcitnosti, zvíťaziť nad meštiackym farizejstvom a pokrytectvom.
Romány a novely F. Mauriaca, držitele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1952, jsou u nás dobře známy z řady překladů. Zato soubor tří esejů nazvaný Utrpení a štěstí křesťana vychází v roce 1993 česky poprvé. Přitom jde o dílo z celé jeho tvorby nejkontroverznější, které vyvolalo celou řadu prudkých reakcí. Jednotlivé eseje vznikaly na ploše mnoha let a čtenář tak může sledovat, jak se Mauriacův původní názor pomalu proměňoval.
Esej o životě Ježíše z Nazareta. Autor studuje sociální vztahy v rámci východu římské říše a popisuje duchovní konflikt mezi přirozeností a milostí, mezi touhou a čistotou.
Publikováno:1937
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.