Anatole France - knihy
Anatole France

Anatole France

 1844 -  1924 francouzská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

ĽAnneau ďaméthyste

Třetí díl románové tetralogie. Kniha podává společenskokriticky zaměřený sled obrazů ze života třetí francouzské republiky, ukazující ubohost a špínu jejího společenského a politického života. Ústřední postavou je pan Bergeret, učenec, filozof, humanista a docent provinční univerzity, jenž prochází různými peripetiemi vědecké dráhy i úskalími manželského života. Jeho postava je obrazem autorovy cesty k pochopení záporných stránek měšťácké demokracie
Publikováno: 1925
Původní název:

Baltasar

Čtyři povídkové soubory, v nichž v pestrém sledu se vedle sebe ocitají nejrůznější prostředí, nejodlišnější postavy i líčení nejroztodivnějších událostí, představují značnou část autorova uměleckého vývoje. Od ideově nenáročných, tematicky však barvitých a efektních povídek, jejichž umělecká cena tkví především ve vybroušeném a esteticky působivém podání (Baltazar, Perleťová schránka, Studně svaté Kláry), dospěl autor až k mistrovství charakteristickému nejen dokonalostí formální, ale i obsahovou, ve které dovedl spojit filosofickou hloubku s duchaplným vtipem a bystrým psychologickým postřehem (Sedm žen Modrovousových).
Publikováno: 1959
ISBN: 56/VIII-2
Sbírka povídek, jež poprvé vyšla ve Francii v roce 1889. Baltazar -- Farářova reseda -- Pan Pigeonneau -- Dcera Lilitina -- Laeta Acilia -- Rudé vejce -- Včelka
Publikováno: 1925
Původní název:

Les Dieux ont soif

Román kritizující revoluční fanatismus. Jde o jedno z autorových stěžejních děl, které nás svým námětem zavádí do časů Velké francouzské revoluce, do období vzestupu a pádu jakobínské diktatury a vlády Maxmiliána Robespierra. Ústřední postavou románu je mladý malíř Evariste Gamelin, který se proměňuje ve fanatického zastáncerevolučního teroru, udává vlastní přátele i příbuzné a je i před popravou přesvědčen o své pravdě. Revoluce je zde líčena v jejím každodenním shonu, kdy nevládne poměrná jasnost historie, nýbrž často zmatek a nerozvážnost přítomnosti. Bohové žízní a lidská krev jim platí na obou znepřátelených stranách svou daň.
Publikováno: 1914
Román "Bohové žízní", jehož námětem se France zabýval více než čtvrtstoletí, ukazuje na osudech pařížského malíře Gamelina, fanatického stoupence Maratova, jedno z nejbouřlivějších období Velké francouzské revoluce - od jara 1793 do pádu Robespierrova (28. VIII. 1794). - "Na bílé skále" jsou dva samostatné příběhy, spojené jenvolně rozhovorem osob, jimž jsou předčítány. Povídka o Gallionovi uvádí čtenáře do Říma v době prvních křesťanů, druhý příběh kreslí svět v roce 2270, v době Spojených států evropských a komunistického společenského zřízení.
Publikováno: 1957
ISBN: D-571198
Původní název:

Le Lys rouge

Svetský román o hľadaniu šťastia, ktorý bol inšpirovaný ba priamo "objednaný" paňou de Caillavet, ktorá chcela vraj dokazať svetu, že hviezda jej salónu dokáže rozpitvávať ľudské vášne a emócie tak dobre, ako Maupassant, či vtedy módny P. Bourget. Román obsahuje mnoho autobiografických momentov. 73-089-73
Publikováno: 1973
ISBN: 73-089-73
Původní název:

Crainquebille

Vypráví o prostém a hodném zelináři Crainquebillovi, jehož přivede strážníkova horlivost až do vězení. Tam pozná, že všechno to, co dosud žil a myslel, nebylo vlastně pravda. Všechny ideály o demokracii a republice se mu rozpadnou. Lira Pragensis sv.59. - kolibřík -
Publikováno: 1983
ISBN: 02-066-83
Obsahuje aktovky E. Basse (Opuštěná), A.P. Čechova (Svatební hostina), V. Dyka (Ranní ropucha), A. France (Komedie o muži, který si vzal němou), V.K. Klicpery (Dobré jitro), J. Londona (Hříšná žena), I. Olbrachta (Pátý akt), G.B. Shawa (Jak lhal jejímu manželu), A. Serafimoviče (Jmeniny v devatenáctém) a F. Šrámka (Červen). Každá z herje doprovozena stručnou charakteristikou autorova díla a inscenačními poznámkami.
Publikováno: 1959
Původní název:

Vers les temps meilleurs

Dopisy, proslovy, předmluvy autora o Arménii.
Publikováno: 1953
Původní název:

Le Jardin d´Epicure

Slastný a iskrivo dráždivý pohľad na ľudské predstavy o šťastnom živote. Toto dielko nás uvádza do záhrad, v ktorých sa nielen pracovalo a triezvo žilo - na povestnom Epikurovom Aténskom predmestí.
Publikováno: 1978
ISBN: 12-72-081-78
Dvě díla z let 80. a počátku let 90., odrážející Franceovu skepsi a nevíru v racionální a ethické hodnoty předkapitalických formací i buržoasní společnosti. Ve filosofických úvahách a essayích "Epikurovy zahrady" odmítá autor klamné iluse a ideály, jež nejrůznější theoretikové - od prvokřesťanských asketů přes středověk scholastiky až k sociologům 19. stol. - předkládali lidstvu k věření, a dospívá k závěru, že "není víry bez fantasmagorických představ a není víry, která by nebyla zmítána ustavičnou pochybností, nedůvěrou a nejistotou". Ze stejné myšlenkové atmosféry vychází "Thais", "filosofická pohádka", jejíž námět je vzat ze starověké Alexandrie. Hlavním úmyslem autorovým bylo nikoliv vzkřísit alexandrijský svět, jak se domnívala soudobá kritika, nýbrž "shromáždit rozpory, ukázat antinomie, radit k pochybování, k prostotě srdce i ducha".
Publikováno: 1955
Původní název:

Histoire contemporaine

Románová tetralogie (Pod jilmy, Proutěná panna, Ametystový prsten, Pan Bergeret v Paříži), společenskokriticky zaměřený sled obrazů ze života třetí francouzské republiky, ukazující ubohost a špínu jejího společenského a politického života. Ústřední postavou je pan Bergeret, učenec, filozof, humanista a docent provinční univerzity,jenž prochází různými peripetiemi vědecké dráhy i úskalími manželského života (zradí ho manželka s jeho nejmilejším žákem). Jeho postava je obrazem autorovy cesty k pochopení záporných stránek měšťácké demokracie.
Publikováno: 1966
Román francúzskeho spisovateľa - rozprávanie Elmusa Vavrinca Jakuba Ménétriera, ktorý bol hostinským na ulici svätého Jakuba pod vývesným štítom Kráľovnej Pedauky, ktorá, ako je známe, mala nohy s plávajúcimi blanami ako husi a kačky...
Publikováno: 1951
Původní název:

La vie de Jeanne d´Arc

Jana z Arku je kniha, která vyvolala veliké pobouření v samotném Římě, takové, jaké snad nevyvolala jiná ve 20.století. Autor se dostal do sporu s papežem natolik, že se vedl koncil a jeho spisy se dostaly na známý " index librorum prohibitorum" - seznam zakázaných knih. Kniha o Johance z Arku si nezavazuje pouze cíle historické, ale také politické, autor bez pardonu odhaluje vysoký klerus, takový, jaký v počátcích dvacátého století byl, na poli psychologického dilematu nevinného děvčete, jehož sugestivní stav objektivně prohlašuje za halucinace a duševní onemocnění, kterého se nebojí církev zneužít.
Publikováno: 1950
Svazek obsahuje několik próz z různých období autorovy tvorby. Povídky "Jokasta" a "Hubená kočka" jsou Franceovy prvotiny, ale plasticky vykreslené postavy (ať neurotické Heleny, končící sebevraždou, či postavy umělců a filosofů z druhé povídky) nesou již stopy jeho zralejších děl. "Červená lilie" (pův. název "Země mrtvých") je milostný román ženy, kterou z bezdůvodné žárlivosti opustí milenec. Poslední část svazku tvoří soubor povídek a psychologických črt, shrnutých pod název "Crainquebille" podle jména hrdiny první, neznámější povídky se sociálně-politickým motivem.
Publikováno: 1958
Původní název:

Le Chat maigre

Prvotina Anatola France. Jde o Franceovy prvotiny, které se ale již vyznačují plasticky vykreslenými postavami (ať již neurotické Heleny, končící sebevraždou, nebo postavami umělců a filosofů z druhé povídky).
Publikováno: 1932
Čtyři knihy vzpomínek z dětství a jinošství, sloučené zde v jednom svazku, sahají svým vznikem od let 80. min. století do 20. let století tohoto - zaujímá tedy tato doba právě druhou polovinu autorova života. Za ten čas prošel France velkým ideovým a politickým vývojem od indiferentního humanisty až k členství v komunistické straně:vývoj se však přímo neodráží ve vzpomínkové tetralogii. Bez pevné komposice, ve volném sledu obrazů a scén (mnohé z nich představují motivické jádro leckteré povídky) zachycují tyto knihy Franceův život pod maskou Petříčka Noziera od raného dětství po vstup do společnosti. Rodina, příbuzní, škola, první přátelské vztahy, první poznání krásy, množství příhod prožitých i slyšených, množství podobizen - to vše okořeněno moudrostí i shovívavostí a zachyceno v průzračném slohu je obsahem těchto zralých prací.
Publikováno: 1953
Publikováno: 1933
Publikováno: 1911
Publikováno: 1911
276 vydaných číslovaných exemplářů. Tištěno na holandský papír. Typografická úprava a překlad do českého jazyka Karel Dyrynk. Kožená vazba unhošťského knihvazače Josefa Brouska. V textu jsou dvě tříbarevné iniciály Geofroy Toryho. Zlacená ořízka.
Publikováno: 1923
Původní název:

Sur la pierre blanche

Romány Zločin Silvestra Bonnarda, Thais, Miestodržiteľ Judejský, Kaukliar matky Božej, Na bielej skale. Záverečnú štúdiu o autorovom diele a chronológiu jeho života spracoval Michal Bartko. Vyšlo v edícii Vavrín.
Publikováno: 1981
ISBN: 13-72-117-81
Původní název:

Sur la pierre blanche

Kniha je utopickou vizí socialistické společnosti.
Publikováno: 1931
Výběr z novel významného francouzského autora obsahuje prózy Špalek, Prokurator judský, Kejklíř Matky Boží, Mše duchů, Z rukopisů vesnického lékaře, Olověný vojáček, Z pamětí dobrovolníka. První díl vyšel pod názvem „Z novel Anatola France“ (1895).
Publikováno: 1905
Původní název:

L'Île des Pingouins

„Ostrov Tučňáků“ A.France vyšel koncem roku 1908 a způsobil rozruch na poměrně dlouhou dobu. Byl totiž parodií a satirou na kdeco v - soudobé, minulé a dokonce budoucí společnosti, zejména francouzské. „Tučňáci“ jsou vlastně Francouzi. Vznikli jednoduše: zbožný a ctihodný mnich Mael ztroskotal ďábelským řízením na jakémsi arktickém ostrově. Po všech strastech bezmála slepý a hluchý nepodléhá nicméně svému trudnému osudu a jme se hledat lidi. Nevěřící, které by mohl obrátit na víru křesťanskou. Ve své nevidomosti považuje právě tučňáky za pohany, jejichž duše je nutno spasit
Publikováno: 1954
ISBN: D-03638
Původní název:

L’Ile des pigouins

Ostrov tučňáků byl parodií a satirou na kdeco v – soudobé, minulé, a dokonce budoucí společnosti, zejména francouzské. „Tučňáci“ jsou vlastně Francouzi. Vznikli jednoduše: zbožný a ctihodný mnich Mael ztroskotal ďábelským řízením na jakémsi arktickém ostrově. Po všech strastech bezmála slepý a hluchý nepodléhá nicméně svému trudnému osudu a jme se hledat lidi. Nevěřící, které by mohl obrátit na víru křesťanskou. Ve své nevidomosti považuje právě tučňáky za pohany, jejichž duše je nutno spasit. Příprava vzpoury andělů proti nesmyslné vládě boha je fabulí pro vytváření autorova satirického pohledu na společenskou situaci a řád své doby. Přitažlivost děje, odehrávajícího se jak na zemi, tak ve vesmíru, je zvyšována řadou vtipných scén a zápletek. Přes důmyslné přípravy však vzbouřenci neuchopí moc do svých rukou, protože Satan v posledním okamžiku vzpouru odvolá z obavy, že by se z vítězů mohli stát stejní uzurpátoři a utlačovatelé, jako byli bývalí mocipáni. Je to projev určité skepse, charakteristické pro předválečné autorovy tvorby, ale dílo nenechá nikoho na pochybách o jeho sympatii k revolucionářům a ke všemu, co je namířeno proti tyranii a bezpráví. Těžiště díla je v duchaplnosti a myšlenkovém bohatství.
Publikováno: 1977
ISBN: 01-053-77
Původní název:

M. Bergeret a Paris

Čtvrtý díl románové tetralogie. Kniha podává společenskokriticky zaměřený sled obrazů ze života třetí francouzské republiky, ukazující ubohost a špínu jejího společenského a politického života. Ústřední postavou je pan Bergeret, učenec, filozof, humanista a docent provinční univerzity, jenž prochází různými peripetiemi vědecké dráhy i úskalími manželského života. Jeho postava je obrazem autorovy cesty k pochopení záporných stránek měšťácké demokracie.
Publikováno: 1926
Tři kratší příběhy na téma svatosti, víry a náboženství, někdy s určitými disputacemi, jindy v podstatě skutečně věroučného charakteru, aniž by to snad autor sám chtěl.
Publikováno: 1927
Původní název:

Petit Pierre

Publikováno: 1935
Původní název:

Orme du mail

První díl románové tetralogie. Kniha podává společenskokriticky zaměřený sled obrazů ze života třetí francouzské republiky, ukazující ubohost a špínu jejího společenského a politického života. Ústřední postavou je pan Bergeret, učenec, filozof, humanista a docent provinční univerzity, jenž prochází různými peripetiemi vědeckédráhy i úskalími manželského života. Jeho postava je obrazem autorovy cesty k pochopení záporných stránek měšťácké demokracie
Publikováno: 1925
Literárně kritické a estetické články moderního Voltairea, nositele Nobelovy ceny za rok 1921.
Publikováno: 1939
„Povídky Jakuba Kuchtíka“, poslední ze tří próz trilogie spojené postavou abbé Jeronýma Coignarda. Ve svém celku velmi rozmanité, s náměty většinou z minulosti. Ukazují Anatola France jako mistra povídky.
Publikováno: 1922
Povídky zařazené do výboru jsou čerpány ze sedmi sbírek: Pod ochranou musy Clio (Pěvec Kymé, Atrebat Komm), Povídky Jakuba Kuchtíka (Olivierův trumf, Stračin zázrak, Paní z Pikardie, z Poitiersu, z Toursu, z Lyonu a z Paříže, Správně pochopené naučení), Baltazar (Baltazar, Laeta Acilia), Perleťová skřínka (Místodržitel judský, Kejklíř Matky Boží, Paměti dobrovolníka, Olověny vojáček), Sedm žen Modrovousových (Mikuláš, Košíle), Studně svaté Kláry (Rozmarný Buffalmacco, Lucifer) a Crainquebille (Nestranní soudcové, Pan Tomáš, Krádež v domácnosti, Emil, Edmunda neboli Milodar na pravém místě, Crainquebille). Výbor je seřazen chronologicky a snaží se postihnout Franceův názor na jednotlivé dějinné úseky a události. Současně osvětluje autorův vývoj od humanistického filosofa, shlížejícího skepticky a shovívavě na svět a lidské slabosti, až k uvědomělému bojovníku za lepší uspořádání společnosti, tepajícího sžíravým výsměchem pokryteckou morálku, buržoazní spravedlnost a nejposvátnější měšťácké instituce
Publikováno: 1956
Původní název:

Mannequin d’osier.

Druhý díl románové tetralogie. Kniha podává společenskokriticky zaměřený sled obrazů ze života třetí francouzské republiky, ukazující ubohost a špínu jejího společenského a politického života. Ústřední postavou je pan Bergeret, učenec, filozof, humanista a docent provinční univerzity, jenž prochází různými peripetiemi vědecké dráhy i úskalími manželského života. Jeho postava je obrazem autorovy cesty k pochopení záporných stránek měšťácké demokracie.
Publikováno: 1925
Různorodé prózy francouzského klasika představují scény z ženské věznice, povahu přísného soudce, okouzlení obyčejných Francouzů vojenským životem či nadpřirozený zážitek nervově citlivé ženy.
Publikováno: 1910
Původní název:

Rosenholzmöbel

Půvabná novelka o staromládenecky podivínském středoškolském profesorovi, který si za peníze získané v dědictví koupí na dražbě budoár někdejší lehké ženy a obklopen penězi a pohodlím změní se k nepoznání. Kritická mezní situace však v něm opět nechá zvítězit bývalého poctivého profesora. Novela je podle stylu, kompozice aodkazů na francouzské souvislosti dílem A. France, avšak je známa jen z maďarského a na něm založeného německého a nyní i českého překladu, přičemž francouzský originál nebyl nalezen.
Publikováno: 1969
Preložené z francúzskych originálov: Oeuvres completes illustrées de Anatole France. Tome IV. Nos enfants, Balthasar; Tome V. Thaïs, L'Étui de nacre; Tome X. Le puits de Sainte Claire; Tome XIX. Les contes de Jacques Tournebroche, Les sept femmes de Barbe-Bleu; Calman-Lévy, Paris 1925, 1927, 1930. Preložil a poznámky napísal Vladimír Reisel. Doslov napísal Fedor Ballo.
Publikováno: 1961
Původní název:

Les sept femmes de la Barbe-Bleue et autres contes merveilleux

Publikováno: 1920
Původní název:

Le Puits de Sainte-Clare

Sbírka povídek na téma svatosti a svatých, často s přesahem do současnosti, pokud jde o vyznění, a s jistou polemikou ohledně náboženských dogmat.
Publikováno: 1926
Původní název:

Thais

Publikováno: 1931
Původní název:

Les Désirs de Jean Servien

Satirická pikareskní próza představující postavu excentrického kněze. Ústředním tématem je zesměšňování dobových okultních učení.
Publikováno: 1909
Původní název:

La Rôtisserie de la Reine Pédauque

Trilogie abbé Coignarda
Publikováno: 1952
ISBN: 301 13-2, 47330/51/19
Původní název:

Abeille

Svět pohádky nás zavede do neznámých krajů, v neznámých dobách, kdy vládla ve vodní říši zlá jezerní královna.
Publikováno: 1910
Příprava vzpoury andělů proti nesmyslné vládě boha je fabulí pro vytváření autorova satirického pohledu na společenskou situaci a řád své doby.
Publikováno: 1967
Zobrazeno 1 - 48 z 55