Knihovna vojáka - Edice

Knihovna vojáka

31
Se zřetelným čtenářským zájmem se během šedesátých let setkávaly svazky Knihovny vojáka (1948–1973, 311 sv.). Knižnice byla zprvu určena k distribuci pouze v ozbrojených složkách, část nákladu však byla posléze poskytována i do volného prodeje. V roce 1963 se rozčlenila na základní, malou a ilustrovanou řadu (svazky malé řady byly číslovány jednak samostatně, jednak v rámci základní řady, ilustrovaná řada se od základní lišila pouze vloženými ilustracemi, číslování odpovídalo řadě základní). S uvolňováním politických poměrů edice postupně opouštěla jednostrannou orientaci na autory ze zemí socialistického bloku a práce tematicky zaměřené především na dějiny velké vlastenecké války v SSSR a redaktoři se snažili přiblížit i díla západní literatury, která se ve větší či menší míře rovněž vztahovala k vojenskému prostředí či válečným konfliktům. Charakter vojenského nakladatelství, jež se specializovalo na válečnou tematiku, umožňoval vydání několika moderních světových románů, jež by v jiných nakladatelstvích mohly vyjít jen stěží. Tak se v roce 1963 dostal ke čtenářům román Irwina Shawa Mladí lvi, o rok později vyšla v českém překladu poprvé Hlava XXII Josepha Hellera a román Pierra Boullea Most přes řeku Kwai. S Hellerem tematicky souzněl humoristický román Maca Hymana Hrůza padá na seržanty. Sérii čtenářsky populárních titulů završily v roce 1968 dokumentární román Alexandera Klugeho Zkáza šesté armády (Popis jedné bitvy) s doslovem Ludvíka Kundery a psychologický román Ennia Flaiana Čas zabíjet v překladu Josefa Kostohryze. V roce 1965 v edici vyšel výbor z nejlepších povídek irských spisovatelů Ni králi, ni císaři, který sestavil a přeložil Aloys Skoumal. Na začátku sedmdesátých let se však edice vrátila ke koncepci let padesátých; roční počet svazků byl omezen na 5–6 titulů, v nichž opět převažovali sovětští autoři (Josif Gerasimov, N. A. Gorbačev, V. A. Kuročkin ad.).
Soubor burcujících publicicistických článků psaných v období druhé světové války. Autor horuje za zničení Německa, popisuje, jak zkažení a nepřevychovatelní jsou Němci, a oslavuje hrdinnou Rudou armádu, dle jeho tvrzení na rozdíl od nacistických armád ve svém tažení hrdinnou a vstřícnou k civilistům.
Publikováno: 1946
Tento výbor z rozsáhlého odkazu básníka a novináře Jana Nerudy si určil za úkol, aby především shrnul v jediný svazek všechno, co J.N. sám pokládal za nejpodstatnější součást svého díla, a za druhé, aby tento autorův výběr doplnil aspoň náznaky jeho literárního a myšlenkového vývoje a ukázkami z 40ti let jeho tvoření. (Podle předml.) V souvislém sledu najdeme tedy v tomto výboru verše Nerudových začátků (hl. výbor z Knih veršů), feuilletony různého obsahu (od vyznání lásky rodné Praze přes vypsání dobových událostí a zážitků z ciziny až k objevným studiím o rubu tehdejšího měšťáckého života, o podbrdských cvočkařích, služkách a dělnících na stavbách železnic soustředěno v oddílech: Arabesky, Z času za živa pohřbených, Trhani, Ze staré Prahy) a knihy básníkovy zralosti (Povídky malostranské, Písně kosmické, Balady a romance, Prosté motivy, Zpěvy páteční - všechny téměř bez výňatků, v úplnosti); knihu uzavírá slavný feuileton 1. máj 1890.
Publikováno: 1952
Nejvýznamnější z těch, kteří kolem roku 1920 vstupovali do české literatury, byl Jiří Wolker, jeden z nejmilovanějších básníků našeho lidu, věrný bojovník za jeho práva, štěstí a lepší budoucnost. Z díla dnes už klasika Jiřího Wolkra vychází tento výbor, jenž se snaží zachytit nejcharakterističtější rysy jeho charakteru. Tak je v knize zastoupen především Wolker-básník - a to svými verši z jinošství, oběma sbírkami (Host do domu a Těžká hodina), básněmi, vzniklými v období těchto sbírek a posléze verši z pozůstalosti; z prosaických prací byly do knihy pojaty Dvě pohádky (O milionáři, který ukradl slunce a O kominíkovi) a potom výrazné Studie a stati (Umění všední či nedělní?, Proletářské umění, O literární příští, Manifesty). Knihu uzavírá pořadatelka více než dvacetistránkovým doslovem, zachycujícím umělce i člověka J.W. a vysvětlivkami k básním.
Publikováno: 1954
"Bouře" je první veliké umělecké dílo, které zachycuje celou hrdinskou epopej Velké vlastenecké války od jejích počátků ještě dávno předtím, než se začalo skutečně střílet na frontách, až po dobytí Berlína, osvobození evropských národů z fašistického jha a oslavu vítězství v Moskvě. Taková je i thematická struktura románu, jak ji přímo označují jednotlivé oddíly: první - hanebný mnichovský "mír", hloubka zrady západoevropské buržoasie a předtucha obrovské úlohy, kterou nakonec k záchraně lidstva sehraje Sovětský svaz: druhý - válka ve Francii až k pádu Paříže, třetí - vpád hitlerovských hord do země socialismu a jejich první porážka u Moskvy: čtvrtý - Stalingrad a celý dosah stalingradské bitvy pro boj evropských národů proti fašismu: pátý a šestý - rozklad nacistické říše, růst sil odboje, rozdrcení fašismu, pád Berlína. (Podle předmluvy A.J. Liehma.)
Publikováno: 1954
Výbor z díla. Záměrem pořadatelovým bylo nejen vystihnout osobitý Čapkův rys - jeho oslavu obyčejného, prostého člověka a láskyplný zájem o projevy každodenního všedního života - ale i zdůraznit pokrokové prvky jeho díla. Při seřazení próz bylo prohlédnuto jak k jejich chronologii, tak k tomu, aby se v nich odrážela vzestupná linie Čapkova ideového vývoje. Do výboru je pojata většina "Povídek z jedné kapsy" a "Povídek z druhé kapsy", na něž navazují dva pohledy na Prahu, vyňaté z "Obrázků z domova". Vedle úplného textu spisku "Jak se co dělá" najdou se zde ukázky z knih "Věci kolem nás" a "Měl jsem psa a kočku". Za drobnými prózami z "Apokryfů" a "Bajek a podpovídek" je připojen poslední Čapkův fejeton "Pozdravy". Vydavatel: Naše vojsko - Praha
Publikováno: 1955
Výbor obsahuje nejčtenější českou knihu, klasickou "Babičku" i "Pohorskou vesnici", druhé hlavní dílo, kde ústředním motivem je vztah šlechtice k lidu. Výběr dalších povídek "Chyže pod horami" (obraz slovenského lidu), "Karla" a "Divoká Bára" (ústřední postavy jsou ženy), "Dobrý člověk" (líčí život chudých učedníků, řemeslníků a služek ve Vídni), "Chudí lidé" uzavírá povídka "V zámku a podzámčí", kde se Božena Němcová znovu vrací k potřebám vztahu šlechty a lidu, který však podrobuje ostré společenské kritice.
Publikováno: 1955
Rozsáhlý výbor zahrnuje ukázky z básnické i prozaické tvorby největšího našeho socialistického básníka. Ukázky jsou rozděleny do 12 oddílů, uspořádaných chronologicky. V prvním oddílu jsou zařazeny ukázky z rané básníkovy poesie. Vzpomínky na pobyt v plzeňské trestnici, kde si Neumann odpykával téměř roční žalář za účastv hnutí "Omladiny" a stať "Básník a politika", osvětlující básníkovu cestu od anarchismu ke komunismu. Druhý oddíl zahrnuje ukázky přírodní lyriky z "Knihy lesů, vod a strání" a fejetony s obdobnou thematikou, vyňaté ze sbírek "S městem za zády". Další oddíly obsahují chvalozpěvy na lidskou práci a civilisaci z "Nových zpěvů", ukázky z válečné lyriky "1944-1918", úryvky z knihy válečných vzpomínek "Elbasan", poesii milostnou, filosofickou, lyriku a prózu z let okupace i verše z posledního období básníkovy tvorby - z let 1945-1947. Výbor representuje bojovný ráz Neumannovy tvorby, usilující od raného počátku o stále větší svobodu, hlubší štěstí a širší poznání.
Publikováno: 1956
Výbor z české satiry. Do výboru z české satirické poesie i prózy byly zařazeny ukázky ze satirické tvorby F.L. Čelakovského, K. Havlíčka, J. Nerudy, S. Čecha, L. Quise, J. Arbesa, V. Dyka, F. Gellnera, J. Macha, J. Haška, J.S. Machara, I. Olbrachta, J. Haussmanna, K. Horkého, S.K. Neumanna, E. Basse, K. Konráda, K. Bedrny, P. Bezruče, J. Hory, E.E. Kische, K. Poláčka, F.X. Šaldy, J. Seiferta, K. Čapka, V. Křena, J. Fučíka, K. Biebla, F. Němce, J. Zhora., J. Čarka, P. Křičky, V. Laciny, L. Aškenazyho, J. Vojtěcha, J. Maška, J. Marka, K. Bradáče, F. Kubky, L. Suchého, M. Sedloně, Z. Jirotky, V. Jelínka, J. Mareše, A. Gregora, P. Kohouta, J. Kainara, F. Janury, N. Fryda, R. Krátkého, Z. Skyby, J. Kučery, V. Kocourka, B. Jedličky, J.R. Picka, J. Nohy, J. Plachetky, J.Š. Kubína. Do výboru byly pojaty jen uzavřené celky, nikoli ukázky ze satirických románů nebo delších povídek.
Publikováno: 1956
Výběr humoresek a satir z knížek "Rešeto" (1918), "Hodný král a statečný vojín" (1925) a "Na sluníčku" (1944), doplněný několika novými povídkami. Humor, poesie i vážný ráz uzavřených dějových celků prozrazují autorovo vypravěčské umění, znalost lidských povah a smysl pro říznou pointu.
Publikováno: 1957
Původní název:

The Unvanquished

Románová novela amerického autora o životních osudech plukovníka Sartorise, jednoho z čelných představitelů otrokářského Jihu Spojených států, o jeho statečné a podnikavé tchyni a o přátelství bílého chlapce s černochem v letech občanské války Jihu proti Severu. Vítězstvím Severu bylo sice dosaženo zrušení černošského otroctví, přechodnou dobu však panoval zmatek, kterého využívali "nepřemožení" příslušníci jižní federace k prosazování zpátečnických tradic a k omezování volebního práva černochů.
Publikováno: 1958
Souhrn poezie dvaasedmdesáti černošských básníků z více než patnácti zemí světa zahrnuje v nejrozmanitějších básnických formách intimní lyriku, agitační básně a mocnou poezii sociálního útisku. Čtenář tu nalezne nejen žalostná blues, písně z močálů a spirituály, trestanecké zpěvy a písně z harlemských kabaretů, ale takénejnovější tvorbu naplněnou již duchem odboje a revolty černých lidí, ponižovaných diskriminací.
Publikováno: 1958
Román líčí na základě četných dobových dokumentů průběh Dreyfusovy aféry, oba procesy Dreyfusovy, proces Esterházyho a Zolův i hlubokou společenskou krizi, kterou Francie prožívala na sklonku minulého a v prvních letech 20. století.
Publikováno: 1959
ISBN: D-583395
Původní název:

Magellan

V historickém cestopisu vypráví vynikající rakouský spisovatel o hrdinství portugalského mořeplavce Magellana, který silou svého přesvědčení překonal všechny překážky stavící se v cestu jeho předsevzetí a jako prvý obeplul zeměkouli. Na základě dochovaných pramenů je v knize vylíčena strastiplná plavba do neznáma na nedokonalýchplachetnicích, muka nepochopení a nevraživosti, triumf génia i jeho tragický konec v šarvátce s domorodci před slavným návratem domů.
Publikováno: 1959
Tematicky pestrý výbor dvou desítek povídek kriticky osvětluje život současné Itálie, stinné stránky buržoazní společnosti, plahočení maloměšťáků a těžký osud chudiny. Autoři: Verga, Pirandello, Alvaro, Jovine, Pratolini, Pavese, Calvino, de Cespedes, Moravia, Viganová, Marotta, Cassola, Rea, Ortesová, d’Agata, Zavattini.
Publikováno: 1959
Soubor devíti próz z období prvních světových úspěchů autora obsahuje zejména nejslavnější Mannovu novelu Smrt v Benátkách o tragédii umělce, který podléhá nezdravému prostředí, dále novelu Tonio Kröger, věnovanou rovněž problematice umělcova života, povídku Těžká hodina o tvůrčí krizi Friedricha Schillera, novelu Tristan a další.
Publikováno: 1959
Čtyři novely z let třicátých a čtyřicátých: Mario a kouzelník, odsuzující duševní znásilňovaní lidí fašismem, Zpověď hochštaplera Felixe Krulla (první fragment pozdějšího románu), Zaměněné hlavy, indický příběh o neukojitelnosti lidské touhy, a Zákon, biblický výjev o Mojžíšovi a Desateru.
Publikováno: 1959
Původní název:

The Twenty Thousand Thieves

Román pokrokového australského autora poutavě vypráví o africké kampani za druhé světové války. Hrdiny románu jsou prostí australští vojáci, jež nacistická propaganda označovala jako "krysy" a "zloděje". Dějovou osu tvoří život a výcvik vojenské jednotky, třídní rozpory mezi důstojníky a mužstvem a hrůzy bojů u El Alamejnu i na jiných místech pouště.
Publikováno: 1960
ISBN: D-593326
V první části knihy jsou shrnuty krátké prózy z revoluce 1905, Říjnové revoluce a občanské války(M. Gorkij: Vojáci, 9. leden; A. Serafimovič: Na Presně; M. Slonimskij: Čertovo kolo; M. Šolochov: Společná řeč, Jedna je cestička; A. Fadějev: Zrození Amguňského pluku; A. Novikov-Priboj: V zálivu útěchy; B. Lavreněv: Jedenačtyřicátý;A. Malyškin: Pád Dairu), v druhé z velké vlastenecké války (V. Grossman: Život; V. Koževnikov: Od března do dubna; N. Tichonov: Trpaslíci jdou, Starý voják, Okamžik, Jabloň; V. Inberová: Nespavost, Stíhač; K. Simonov: Pěšáci; K. Fedin: Zbraň, Za pochodu, Velitel divize, Vojáci; A. Tolstoj: Káťa; V. Bogomolov: První láska; V. Někrasov: Seňka dezertér; P. Pavlenko: Věrnost).
Publikováno: 1961
Výbor z historických povídek s vojenskými náměty, vyňatých z bohatého díla našeho klasika A.Jiráska.
Publikováno: 1961
ISBN: D-09-10165
Velkolepá románová freska o stalingradské bitvě Za Volhou není země, kterou napsal Vasilij Grossman několik let po ukončení 2. světové války, si získala v sovětské válečné literatuře své pevné místo. Její bezprostřednost, humanistický patos, ale i autorovo poctivé úsilí proniknout do složitých zákonitostí, příčin, zdrojů individuálního i kolektivního jednání, jež vytváří dějiny a rozhoduje o osudech jednotlivců a národů, budou vždy znovu a znovu upoutávat pozornost čtenářů. Román Za Volhou není země zůstal torzem rozsáhlé epopeje. Nenajdeme zde vpravdě šolochovovské nebo tolstojovské psychologické vedení postav a spletitou propojenost historických událostí s jejich individuálními osudy v bohatě rozvětvených dějových liniích. Síla Grossmanovy knihy tkví jinde – především v opravdovosti a autentické pravdivosti, s níž autor vydává své hořké svědectví. Spočívá ve spisovatelově umění mozaikovitě, kamínek ke kamínku, skládat líčení válečných událostí, drobné postřehy, filozofická zamyšlení, desítky živě vykreslených postav a postaviček sovětských vojáků, jejich rodin v zázemí i ohroženém Stalingradu do monumentálního celku, do sugestivního obrazu jedné z největších bitev druhé světové války – bitvy u Stalingradu. (předsádka)
Publikováno: 1961
Původní název:

The Iron Heel

Kniha líčí boj, který jednoho dne vypukne mezi plutokracií a lidem, jestliže to osud ve své zuřivosti dopustí.
Publikováno: 1963
ISBN: D-09-20390
Povídky soudobých italských autorů (mj. Generál Della Rovere), jejichž hrdiny jsou prostí italští lidé. Společným jmenovatelem jejich činů je boj proti fašismu a vůle probojovat se k pravdě, ať už ve Španělsku, krvácejícím v občanské válce, či na africkém bojišti anebo v Itálii osvobozující se v bouři druhé světové války od fašistického jha. Napsali je: L. Sciascia, M. Venturi, G. Debenedetti, I. Montanelli, I. Calvino, L. Répaci, C. Malaparte.
Publikováno: 1963
Původní název:

Zimnij větěr

Péťa a Gavrik, oblíbení hrdinové Katajevova nejznámějšího románu Na obzoru plachta bílá, objevují se v této knize jako dospělí a vpisují nové kapitoly do svého života v Oděse na konci první světové války a v prvních měsících po Říjnové revoluci.
Publikováno: 1964
ISBN: 28-005-64
Úryvky z chystaného románu - epopeje M. Šolochova, který v jejích třech dílech chce umělecky ztvárnit dobu Velké vlastenecké války, podobně jako v Tichém Donu zobrazil Velkou říjnovou socialistickou revoluci a v Rozrušené zemi významnou budovatelskou epochu rodné země. V úryvcích je zachycen přechod z mírového života do války a řadavýjevů z ústupových bojů na Donu v létě r. 1942.
Publikováno: 1964
15 próz o první světové válce. Výbor sestavila redakce za ediční spolupráce Jarmily Fromkové. Obsah: L. Pirandello: Berecche a válka; B. Čendrars: V tichu noci; R. Aldington: Ztracený post; M. Krleža: Zeměbranec Jambrek; S. Zweig: Epizoda u Ženevského jezera; J. Wolker: Ilda (Kosťovi); R. Weiner: Kostajnik; L. Nasov: Když polnice zní; W. Faulkner: Tam a zpátky; E. Stanev: Zloděj broskví; D. Szabó: Soud paní Scholtzové; M. Šolochov: Společná řeč; D. Chrobák: Návrat Ondreje Baláže; L. Frank: Karel a Anna; A. Tolstoj: Odvěká cesta
Publikováno: 1964
Původní název:

Sobranije sočiněnij

Šest povídek (Historie jedné vraždy, Paluba a podpalubí, Ostrov Reno, Kormidelník "Čtvera větrů", Kolonie Lanfieri, Úžina mořských bouří) sovětského spisovatele zmocňujícího se čtenářova zájmu osobitým vyprávěčským uměním i volbou námětů. Svéráznou fantazii rozvíjí v nevšedních, dobrodružných příbězích, strhujícíchdějem i kresbou osob a situací a citlivě pronikajících do hlubin lidských duší.
Publikováno: 1965
Původní název:

The Twenty Thousand Thieves / The Veterans

Dvacet tisíc zlodějů - 1951, zachycuje zde pohled australských vojáků na boje na Středním východě. Dále zde líčí reálnou situaci - napětí mezi důstojníky a vojáky. Veteráni - 1954, navazuje na knihu Dvacet tisíc zlodějů, australští vojáci jsou staženi ze Středním východu domů do Austrálie, který je díky vlivu příchozích Američanů úplně jiným světem než ze kterého odešli. Z rozčarování ze situace doma je vytrhne opětovné nasazení, tentokrát v džunglích na ostrovech v Pacifiku.
Publikováno: 1965
ISBN: 28-056-65
Čtyři příběhy (Suchý podzim, Deštivý den, Větrná noc, zlá zima), spojené postavou novináře Lopatina v povídkovou "tetralogii". Autor je opět vytěžil z vlastních zkušeností a zážitků válečného dopisovatele na frontách druhé světové války. Snaží se v nich dobrat se pravé podoby a hodnoty člověka uprostřed válečných dějů odzákladu měnících jeho životní podmínky a zkoušejících jeho síly a vlastnosti v situacích, jež si ani představit neuměl.
Publikováno: 1966
Soubor próz sovětského autora (1905-1964), o němž se v doslovu říká: "Neměl ustláno na růžích, nakladatelé ho nevítali s otevřenou náručí, zažil nejeden nespravedlivý odsudek kritiky, avšak pro mnohé ze svých současníků byl člověkem a spisovatelem velkých mravních kvalit a opravdového humanismu." Knihu uvádí cestopisná črta (Kámen Arménie) ze sklonku Grossmanova života, soustřeďující pozornost na otázky života, historie, tradice, umění, morálky, také však na drobné každodenní starosti člověka. Povídky (Ve městě Berdičevě, Čtyři dny, Starý učitel, Aňuta, Treblinské peklo, Tiergarten, Silnice) zachycují reminiscence z občanské války a drastické zážitky z front a koncentračních táborů z války minulé
Publikováno: 1970
Strhující vyprávění jednoho z přímých účastníků bojů Československého armádního sboru a zejména jeho třetí brigády o Dukelský průsmyk dává nahlédnout do zákulisí života vojáků a jejich psychiky. Popisuje rovněž problémy vedení, častou nekompetentnost i špatnou volbu taktiky, které vedly k tomu, že ztráty v řadách našichvojáků byly tak vysoké. Kniha se odlišuje od mnoha historických prací na toto téma tím, že neglorifikuje, ale zprostředkovává bezprostřední pohled na vojenské strasti lidí, z nichž mnozí šli na jistou smrt.
Publikováno: 1970
ISBN: 28-074-70
Devět autorů v devatenácti prózách sborníku podává významné svědectví o statečnosti čs. rudoarmějců v době vzniku sovětského státu a o jejich spojenectví se sovětským lidem. Výpovědi přímých účastníků těchto historických událostí oživují atmosféru oněch let. Knihu uvádí předmluva maršála SSSR S. Buďonného. Sborník navazuje na podobně zaměřenou práci Živí nemlčí, vydanou před dvanácti lety.
Publikováno: 1972

Autoři autoři v edici

Heinrich Böll

německá  1917 -  1985

Karel Čapek

česká  1890 -  1938

Ilja Erenburg

ruská  1891 -  1967

William Faulkner

americká  1897 -  1962

Alexandr Stěpanovič Griněvskij

ruská  1880 -  1932

Vasilij Grossman

ruská  1905 -  1964

Alois Jirásek

česká  1851 -  1930

Valentin Petrovič Katajev

ruská  1897 -  1986

Eric Lambert

australská  1921 -  1966

Jack London

americká  1876 -  1916

Thomas Mann

německá  1875 -  1955

Božena Němcová

česká  1820 -  1862

Jan Neruda

česká  1834 -  1891

Stanislav Kostka Neumann

česká  1875 -  1947

Vilém Sacher

česká  1907 -  1987

Kirill Michajlovič Simonov

ruská  1915 -  1979

Michail Alexandrovič Šolochov

ruská  1905 -  1984

Stanislav Šusta

česká  1923

Emil Vachek

česká  1889 -  1964

Jiří Wolker

česká  1900 -  1924

Stefan Zweig

rakouská  1881 -  1942