Faulknerův vrcholný román popisující drama jižanského rodu Sutpenů, jehož zakladatel, bílý nuzák Thomas, se vyšvihne mezi bělošskou aristokracii bohatých plantážníků, ale zavržením syna-míšence vyvolá řadu tragických událostí, pod jejichž tíhou hyne celý rod. Příběh je vyprávěn několika vypravěči, z nichž každý zná jenčást pravdy a vnáší do děje svůj osobitý pohled, odehrává se v několika rovinách, v přítomném i minulém čase a rozvíjí se v složitý, hrůzný, ale i reálný obraz života na americkém Jihu v časovém rozpětí téměř sta let, kdy děsivé drama otrokářské minulosti znovu a znovu nahlodává přítomnost. Pro snazší orientaci v spletitosti postav a děje připojil autor chronologii událostí a genealogii. Přebal a vazbu navrhl Václav Sivko s použitím fotografie J. V. Kolka. Graficky upravil Jan Wild.
Protiválečný román, ve kterém Faulkner na pozadí vylíčení vzpoury francouzského pěšího pluku v posledním roce první světové války, kterou se cítí ohroženy obě strany válečného konfliktu, hledá odpověď na stále živou otázku, co je vlastně příčinou válek, a jak jim zabránit. Příběh vůdce vzpoury, který je popraven, přerůstá v alegorické podobenství s osudem Kristovým. Za román byl Faulkner odměněn Pulitzerovou cenou a Národní knižní cenou. Edice: Soudobá světová próza ; sv. 124 6000 výt.
Veľký epik amerického juhu a nositeľ Nobelovej ceny William Faulkner (1897 — 1962) vytvoril svojím literárnym dielom rozsiahlu epopeju o malom, hospodársky a kultúrne bezvýznamnom kúsku zeme okolo mestečka Oxford v štáte Mississippi, známom pod fiktívnym menom yoknapatawphský okres. I keď autor nie je vždy historicky presný, podal v jednotlivých románoch svojej ságy verný obraz dejín rodného kraja a vzostupu i úpadku jeho obyvateľov. Compsonovci a Sartorisovci — to je ten aristokratický juh, ktorý sa prežil a na jeho miesto prichádzajú bezohľadní Snopesovci, nepoznajúci v honbe za materiálnym prospechom nijaké zábrany.
„Kniha jako celek představuje dva typy lásky“ – tak se vyjádřil Faulkner o svém románu, který je spojením dvou příběhů a zároveň jakousi dvojstudií lásky a odpovědnosti. Paralelním rozvíjením trpké historie sebevražedné lásky dvou milenců a tragikomického osudu mladého trestance za velké povodně na řece Mississippi dosáhl Faulkner jedinečného polyfonního účinku: výsledkem je pocit tragické marnosti a nereálnosti romantické absolutní lásky, odporu k praktikám podnikatelského světa a jeho justice i pocit bezpráví. Divoké palmy se vymykají Faulknerovu yoknapatawphskému cyklu románů z amerického Jihu. Znějí v nich bezprostřední ozvuky palčivých 30. let, éry deprese, nezaměstnanosti i nástupu nacismu v Evropě.
Jde o otřesný až hrůzný portrét duševní a morální degradace jižanské rodiny Compsonů v prvních desetiletích 20. století. Složitou vyprávěcí technikou (proudy vědomí, časté střídání časových rovin) i kompozicí (například část příběhu poslední generace rodu vypráví syn idiot) seznamuje Faulkner čtenáře se světem čtyř dětí alkoholika a jeho neurotické ženy. Název knihy je symbolicky převzat z Shakespearova Macbetha.
Jeden z patnácti Faulknerových románů ze smyšleného kraje Yoknapatawphy, tvořících jednolité dílo. Tragikomický příběh ze života bílé chudiny amerického Jihu. Desetidenní pohřební pouť s nebožkou, matkou početné rodiny, provázená přírodní katastrofou. Za této pohřební cesty členové rodiny mluví a jednají a odhalují tak svécharaktery a důvody svých činů, přičemž své postřehy připojují i sousedi. Čtenář je do děje vtahován tím, že musí dialogy a jednání osob domýšlet a kombinovat a sám si tak celý příběh objevovat.
Kmíni sú posledným románom Williama Faulknera, nositeľa Nobelovej ceny. Vyšli krátko pred autorovou smrťou roku 1962 s podtitulom Reminiscencia. A okamžite sa zaradili medzi klasické diela humoru, ktoré sa budú čítať znovu a znovu. Prezrádzať priveľa o deji by bolo voči čitateľovi nezdvorilé. Je to knižka, ktorej dej sa rúti vpred závratným tempom. Môžeme však povedať toľko, že jedného dňa v roku 1905 si jedenásťročný Lucius Priest „vypožičal“ dedkovo auto za tichej spoluúčasti svojich dvoch starších priateľov — indiánskeho miešanca Boona Hogganbecka a černocha Neda McCaslina. V tých časoch už len ich automobilová expedícia z Jeffersonu v štáte Mississippi do Memphisu bola výpravou hodnou neohrozených pionierov. No všetko, čo na tejto ceste zažili, bledne pred tým, čo ich čakalo v Memphise. Veľkolepý hazardný hráč Ned zamenil dedkovo auto za pochybného dostihového koňa. Všetko sa to začalo v noci, keď sa vo verejnom dome slečny Reby šeptom ukul komplot, a skončilo sa po konflikte so zákonom a po jednom z najvzrušujúcejších a najbizarnejších konských dostihov, s akými sme sa stretli či už v živote alebo v literatúre. Napriek bláznivému humoru, šťavnatému jazyku a neuveriteľne rýchle sa vyvíjajúcemu deju, vnímavému čitateľovi neujde, že Kmíni, rovnako ako všetky ostatné diela Williama Faulknera, sú aj knihou o dojemne nežných ľudských vzťahoch a prenikavou morálnou sondou do ľudského vnútra.
Komáři jsou prvním velikým Faulknerovým dílem. Na rozdíl od většiny autorových pozdějších próz se tento štiplavý, satirický román neodehrává v autorově mytickém yoknapatawphaském kraji, nýbrž v New Orleans, přesněji řečeno na výletní jachtě, na níž se několik neworleanských umělců vydává na několikadenní okružní plavbu.Je přitom docela lhostejné, kdo z neworleanské umělecké a literární scény se za jednotlivými postavami díla skrývá; důležité je pouze to, že Faulkner tu své hrdiny dokázal vykreslit s drtivou přesvědčivostí – v jeho úderných, výtečně vystavěných větách jako by byla obsažena všechna sláva i marnost „jazzových“ dvacátých let.
Příběh chlapce, vyrůstajícího ve státě Mississippi po občanské válce. Rok co rok chlapec odjíždí se zkušenými lovci z města do tábora v divoké přírodě, odkud se pak vydávají na lov starého, téměř již legendárního medvěda,který je jakýmsi symbolem nepokořitelných přírodních sil. Hoch, vychovávaný k osobní čestnosti, hrdosti a neústupnosti se dovídá, že minulost jeho rodu je zatížena zločinnými transakcemi a incestem. Opouští společnost a volí raději prostý a nezávislý život v přírodě. Faulknerova novela nesporně náleží k vrcholům moderní literatury..
2. část trilogie, která navazuje na 1. část Vesnice a bude pokračovat 3. částí Panské sídlo. Doslov: Eva Masnerová Druhý díl Faulknerovy volné trilogie začíná ve chvíli, kdy Flem Snopes, reprezentant nastupujících dravých ekonomických sil na americkém Jihu počátku 20. století, přijíždí do Jeffersonu...
Dějově i ideově samostatný celek tvořící úsek z autorova rozsáhlého románu Panské sídlo. Je to tragický, místy groteskním humorem prosvětlený případ chudáka, který zavraždil boháče, a když po osmatřiceti letech vyjde z vězení je veden jedinou touhou: zavraždit bratrance, který mu mohl pomoci, ale nepomohl a udělal zatím skvělou kariéru, a sám tak aspoň trochu korigovat nespravedlnost společenského řádu. Novela patří k vrcholům Faulknerova umění. Obálka: Zbyněk Sekal 15000 výt.
Román jednoho z nejvýznačnějších amerických spisovatelů rozvíjí na případě vraždy bílého muže a chystaného lynčování černocha problematiku rasové otázky na jihu Spojených států. Hrdinou románu a jeho vypravěčem je chlapec, který svou neohrožeností přispěje k objasnění zločinu... Edice: Živé knihy ; sv. 9 Doslov: LibušeBubeníková Ilustrace: Karel Teissig 10000 výt.
Románová novela amerického autora o životních osudech plukovníka Sartorise, jednoho z čelných představitelů otrokářského Jihu Spojených států, o jeho statečné a podnikavé tchyni a o přátelství bílého chlapce s černochem v letech občanské války Jihu proti Severu. Vítězstvím Severu bylo sice dosaženo zrušení černošského otroctví, přechodnou dobu však panoval zmatek, kterého využívali "nepřemožení" příslušníci jižní federace k prosazování zpátečnických tradic a k omezování volebního práva černochů.
Panské sídlo obsahuje tři části nazvané: Mink, Linda a Flem. Zachycuje život na americkém venkově v Yoknapatawphském kraji s hlavním centrem Jeffersonem, v němž najdeme mnoho podobností s mississippským Oxfordem, od r. 1937 - do r. 1946. Jsou zde zaznamenány životní osudy lidí, myšlenky a postoje obyvatel k místním i světovým událostem.
Děj se odehrává na začátku 20. století v době prvních automobilů, ve smyšleném Yoknapatawském okrese, městě Jeffersounu, ale větší jeho část se odehrává opodál, na hranici státu Mississippi v tennesseeském Memphisu a nedalekém Parshamu. Hlavním hrdinou je Lucius Priest, již coby dědeček, který vypráví o zážitcích několika dní, kdy se jako jedenáctiletý chlapec s dvěma zaměstnanci otcovy povoznické stáje - indiánským míšencem Boonem a černochem Nedem - vydá na výlet do Memphisu.
Svůj první román Prapory v prachu napsal William Faulkner v devětadvaceti letech. Tento příběh jižanského patricijského rodu z období krátce po ukončení americké občanské války, zabývající se otázkami cti, smrti, rasismu a touhy po přežití, však poprvé vyšel v plném znění až v roce 1978. Předtím po mnoha odmítnutích v jiných nakladatelstvích musel Faulkner přistoupit na to, že román zkrátí a kniha nakonec vyšla v roce 1929 v redukované verzi pod názvem Sartoris. V českém jazyce vychází tento titul poprvé; do češtiny nebyla přeložena ani zkrácená verze.
Nezkrácený text. Souběžný český text. Růže pro Emilii je nejznámějším příběhem ze stejnojmenné sbírky povídek od amerického spisovatele a držitele Nobelovy ceny Williama Faulknera, který je jinak notoricky známý romány jako Absolone, Absolone! či Když jsem umírala. Ve svých příbězích mistrovsky vystihuje poměry na americkéhoJihu a krutou realitu otrokářství i jeho dozvuků. Nyní představujeme výběr jeho povídek v anglicko-českém vydání.
Román patří k stěžejním dílům amerického prozaika, laureáta Nobelovy ceny (1949). Hrdinou knihy, zavádějící na americký Jih, je sirotek, o němž těžko říci, zda je původu bílého nebo černošsky smíšeného, který se však jako vyděděnec společnosti hlásí k původu černému a posléze se stává obětí společenských konfliktů arasové zaujatosti. Není však obětí pokornou, nýbrž vzpurnou, a jako žhář a vrah není ani obětí nevinnou, nýbrž provinilou. Jeho vina je součástí viny spoluobčanů, přátel i nepřátel, zvrhlé rasové nenávisti vůbec. Dramatický příběh je zarámován poutí těhotné dívky, hledající otce svého dítěte.
"Když v předvečer narozenin vlezeš do postele levou nohou napřed, a než si lehneš, převrátíš polštář, pak se může stát cokoli," píše William Faulkner v kouzelném, rozmarném příběhu. Malá Dulcie se v den svých narozenin vzbudí a v pokoji najde cizího chlapce. Po kratším přemlouvání se s ním vydá na neobyčejný výlet, na němžse splní nejedno přání.
V Memphisu na americkém jihu byly ve dvanáctých letech devatenáctého století vraždy, lynčování, požáry a korupční skandály na denním pořádku. A právě sem je vetkán příběh mladičké Temple, která byla brutálně znásilněna a vlivem hrůzného prostředí se z ukázněné studentky během několika dnů stala vášnivá milovnice sexu. Při vyšetřování jejího případu je obviněn mladý černoch a Temple je nucena svědčit u soudu. Překoná strach, anebo se radši uchýlí k falešnému svědectví ?
Román líčí se směsí humoru a hořkosti život a společenský vzestup rodiny Snopesů ve státě Mississipi na sklonku 19. stol. Do vesnice vzdálené 40km od Jefersonu, kde dosud panují patriarchální časy a kterou řídí smírčí soudce Varner, se přistěhuje rodina Snopesů. Flem Snopes nastoupí jako příručí v soudcově krámě. Dovede chladnokrevně využívat slabosti druhých ve svůj prospěch. Ožení se soudcovou dcerou, která čeká dítě s jiným mužem a v závěru románu se s celou rodinou stěhuje do Jeffersonu. Postupně se do vesnice přistěhuje řada příbuzných, kteří brzy vládnou celému kraji. Jednání Snopesů sleduje a ironicky komentuje podomní obchodník Ratliff, který rozpozná rozpínavost celé rodiny, ale ani on ji nezabrání.
Publikováno:1985
ISBN:01-011-85
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.