Michail Alexandrovič Šolochov - knihy

Michail Alexandrovič Šolochov

 1905 -  1984 ruská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Лазоревая степь (Lazorevaja stěp)

Kniha 20 povídek o mladých lidech, kteří za občanské války procházejí tvrdými zkouškami.
Publikováno: 1962
ISBN: 28-011-62
Úryvky z chystaného románu - epopeje M. Šolochova, který v jejích třech dílech chce umělecky ztvárnit dobu Velké vlastenecké války, podobně jako v Tichém Donu zobrazil Velkou říjnovou socialistickou revoluci a v Rozrušené zemi významnou budovatelskou epochu rodné země. V úryvcích je zachycen přechod z mírového života do války a řadavýjevů z ústupových bojů na Donu v létě r. 1942.
Publikováno: 1964
Původní název:

Rannije rasskazy

Kniha je souborem povídek z oblasti Donu, které popisují charakterové vlastnosti a chování donských kozáků. Šolochov ve všech jeho dílech také velmi barvitě popisuje oblečení donských kozáků, jejich nářečí a v neposlední řadě krajinu v oblasti Donu. Šolochov ve svých povídkách vyjadřuje svůj postoj k revoluci, přičemž v jeho díle ani jednou není ústřední postavou, jež by stála proti Revoluci, mladý člověk. Šolochov sahá do nejžhavějšího středu událostí, nevyhýbá se ničemu, ani hrůze, ani strachu a už vůbec ne smrti. Líčí skutečnost bez příkras a zamlčování. Důkazem toho všeho je většina jeho povídek.
Publikováno: 1967
ISBN: 23-064-67
Donské povídky - drastické příběhy z občanské války na Donu, příběhy, v nichž hrdiny jsou většinou mladí a vnichž padají všechny společenské i rodinné vztahy, kdy kamarád stojí proti kamaradovi, syn proti otci a bratr proti bratru. Povídka Osud člověka, známá též z filmového přepisu, vypráví o naději života, jež vzniká na spáleništiválky s nacismem.
Publikováno: 1973
Pět prozaických prací různého rozsahu svěřuje čtenáři osudy koní a lidí kolem nich ve válce, na závodišti i v panských stájích. A kromě povídek Cholstoměr od L.N. Tolstého, Smaragd od A. Kuprina, Vojenští koně od N. Tichonova,Hříbě od M. Šolochova a Historie jednoho koně od I. Babela jsou navíc v knize otištěny dvě velmi pěknébásně J. Čarence a K. Balmonta, které námětově zapadají do kontextu publikace.
Publikováno: 1970
Původní název:

Судьба человека (Sud’ba čeloveka)

Příběh válečného hrdinství, známý i z filmového zpracování. Jako ve všech sovětských dílech věnujících se válce i v tomto jsou patrné schematické prvky jako bezvadnost ruského vojáka, odpor ke zrádcům komunismu, hrdina obyčejný člověk a dělnictví. Dílo však klade i závažné otázky existence, nad kterými se může čtenář zamyslet. Šolochov toto své dílo věnoval Jevgenii Grigorjevně Levické, člence KSSS od roku 1903.
Publikováno: 1960
Původní název:

Поднятая целина (Podňataja celina)

V románu Michail Šolochov zobrazuje jeden úsek prorevoluční proměny sovětské vesnice. Jde o vesnici kozáckou, v níž jsou lidi pod vlivem zvláštní složitosti vztahů, což platí o pokapitalistických vesnicích všude na světě.
Publikováno: 1950
Původní název:

Podňataja celina

V románu Michail Šolochov zobrazuje jeden úsek prorevoluční proměny sovětské vesnice. Jde o vesnici kozáckou, v níž jsou lidi pod vlivem zvláštní složitosti vztahů, což platí o pokapitalistických vesnicích všude na světě. První díl se odehrává před druhou světovou válkou.
Publikováno: 1958
Původní název:

Podňataja celina

Hlavní dějová linie spočívá v tom, že komunisté a organizátoři kolchozu Nagulnov a Davydov neúnavně bojují s problémy, které v kolchoze nastávají a přesvědčují vesničany, aby pracovali co nejusilovněji. Přitom postupně odhalují rozsáhlé protikomunistické povstání, které má své agenty rozmístěné na více místech SSSR, mimo jiné i v Hromoluzích. Zde se ho účastní například statkáři Ostrovnov nebo Polovcev. Nagulnov a Davydov se spolu s dalším komunistou Razmjotnovem ozbrojeni vypraví k Ostrovnovu domu, kde se kontrarevolucionáři skrývají. Polovcev s kamarády však po komunistech vrhají granát a střílí z kulometu. Davydov i Nagulnov při potyčce zemřeli, povstání však bylo potlačeno, zajatí povstalci vyzradili ostatní a postupně byli všichni antikomunisté zatčeni a zastřeleni nebo uvězněni.
Publikováno: 1961
Původní název:

Nauka něnavisti

Krátká povídka z roku 1942 - příběh poručíka Gerasimova.
Publikováno: 1945
Reportážní záběry ze života sovětských kolchozníků. Spisovatel, "veliký umělec slova a veliký vypravěč, dovedl do nevelkého příběhu z donské vsi vkouzlit celé nedávné dějiny svého kraje. Svízelné a nesnadné začátky kolektivisace, Velkou vlasteneckou válku, hrozné sucho roku 1946 i nový rozkvět země v rukou skromných a nenáročných, oddaných vlastenců sovětské vlasti"
Publikováno: 1955
Původní název:

Тихий Дон (Tichij Don)

Román líčí život kozáků za carského Ruska, za první světové války, za říjnové revoluce a krátce po ní. Hlavním hrdinou románu je Grigorij Melechov, který váhá mezi kozáckými tradicemi podonské vesnice Tatarskoje, z níž pochází, a revolučními touhami. Hledání pravdy mezi kozáky či rudými končí u Grigorije naprostou deziluzí,která jej dovede k zločinné Fominově bandě. Grigorie na jeho cestě životem provází vášnivá láska k Axiňji Astachovové, vdané ženě ze stejné vesnice. Grigorij sám je sice ženatý, ale i v osobním životě se nedovede rozhodnout pro jednu z žen. Melechovovo hledání končí tragicky. Jeho milovanou Axiňju zastřelí, jeho žena Natalja se rozhodne, že svému muži již dále nebude jen doma rodit děti, zatímco on má jinou, a nechá si udělat pokoutný potrat, po němž však vykrvácí a zemře. Sám Melechov zbraně i patrony hodí pod led do Donu a vrátí se do rodné vesnice ke svým dětem.
Publikováno: 1952
Původní název:

Тихий Дон

Publikováno: 1979
Původní název:

Тихий Дон

Publikováno: 1979
ISBN: 01-033-79
Původní název:

Тихий Дон 1 - 2

Čtyřdílná románová epopej donského kozáctva z let předrevolučních, revolučních a občanské války. Vlastním jádrem díla jsou osudy Grigorije Melechova, příběh jeho velké a tragické lásky k Axiňje Astachovové, jeho boj na straně kontrarevoluce a nakonec pozdní poznání životního omylu a boj na straně lidu.
Publikováno: 1967
Původní název:

Тихий Дон

Čtyřdílná románová epopej donského kozáctva z let předrevolučních, revolučních a občanské války. Vlastním jádrem díla jsou osudy Grigorije Melechova, příběh jeho velké a tragické lásky k Axiňje Astachovové, jeho boj nastraněkontrarevoluce a nakonec pozdní poznání životního omylu a boj na straně lidu. Kolem tohoto jádra je vyprávěna složitá historie Melechovovy rodiny, od tureckých válek až po sám konec občanské války, dále pak historievesniceTatarskoje a nakonec historie Revoluce a občanské války v Podoní a v celém Rusku. První díl, líčící v retrospektivě i rodinnou historii, má tři části a sleduje období od r. 1877 do r. 1914.vlastní Revoluci, a to od října 1916 do dubna 1918.
Publikováno: 1979
Původní název:

Tichij Don 3 -4

Čtyřdílná románová epopej donského kozáctva z let předrevolučních, revolučních a občanské války. Vlastním jádrem díla jsou osudy Grigorije Melechova, příběh jeho velké a tragické lásky k Axiňje Astachovové, jeho boj na straně kontrarevoluce a nakonec pozdní poznání životního omylu a boj na straně lidu.
Publikováno: 1967
Román líčí život kozáků za carského Ruska, za první světové války, za říjnové revoluce a krátce po ní. Hlavním hrdinou románu je Grigorij Melechov, který váhá mezi kozáckými tradicemi podonské vesnice Tatarskoje, z níž pochází, a revolučními touhami. Hledání pravdy mezi kozáky či rudými končí u Grigorije naprostou deziluzí,která jej dovede k zločinné Fominově bandě. Grigorie na jeho cestě životem provází vášnivá láska k Axiňji Astachovové, vdané ženě ze stejné vesnice. Grigorij sám je sice ženatý, ale i v osobním životě se nedovede rozhodnout pro jednu z žen. Melechovovo hledání končí tragicky. Jeho milovanou Axiňju zastřelí, jeho žena Natalja se rozhodne, že svému muži již dále nebude jen doma rodit děti, zatímco on má jinou, a nechá si udělat pokoutný potrat, po němž však vykrvácí a zemře. Sám Melechov zbraně i patrony hodí pod led do Donu a vrátí se do rodné vesnice ke svým dětem. Celý román má čtyři díly. V prvním díle Šolochov pojednává rodinnou předhistorii Melechovových ve vsi Tatarskoje, v níž zachází až k rusko-turecké válce v letech 1877–1878. Vlastní děj prvního dílu se nicméně odehrává těsně před První světovou válkou v letech 1905–1914. První díl má tři části. V druhém díle je vylíčena vlastní revoluce od října 1916 do dubna 1918, tento díl má dvě části. Třetí díl se zabývá dobou od května 1919 a má jedinou část, čtvrtý díl, kterým celý román končí, sahá až do května 1922, kdy končí občanská válka a sovětská vojska postupně likvidují bandy na jihu země. Poslední díl má dvě části.[1] Hlavním motivem románu je hledání pozice člověka v surových podmínkách světa. Melechov je svědkem početných příkoří, vražd i radostí, po smrti Axiňji navíc ztrácí smysl života.
Publikováno: 1979
ISBN: 01-034-79