Novelizovaná a přepracovaná povídka Bílý list, která původně vyšla o 12 let dříve ve stejnojmenné sbírce povídek. Autor nás zavádí do nekonečných lesů a několika osad centrální Šumavy. Jsme svědky dramatického stíhání dvou mužů pracovníky bezpečnostních složek a armády, a to ve dnech krize v Karibském moři v říjnu 1962. Autor neklade důraz na vnější dějovou linku, velká stíhací akce je pozadím, které podmalovává příběh stárnoucího kapitána Jonase, odcházejícího v těch dnech z bezpečnostního aparátu pro porušování socialistické zákonnosti, chyby i omyly, i osud mladé dívky Ivany, jež podobně jako Jonas hledá v malé vesnici u hranic "bílý list" pro svůj život... (z textu na obálce)
Novela, odvíjející se v hornickém kraji na Příbramsku, líčí osudy pražského chlapce, který je pro tragickou smrt rodičů vytržen z domova a musí se vyrovnavat s novým prostředím u svého strýce, s krajem hald a šachet. Autor uplatňuje v próze metodu krátkých záběrů - kapitolek se smyslem pro výstižný detail, spádný dialog a dramatičnost.
Vše, co v novele vypovídá autor o zápasu talentovaného kardiochirurga Davida Hartmana, usilujícího přes všechny překážky zachránit život osmiletého chlapce nabývá obrazného smyslu a provázeno pásmem kulturně historických reminiscencí přerůstá v zamyšlení nad smyslem civilizace. Mladý doktor Hartman je nucen denně zvažovat dosah vývojových tendencí moderní vědy, a přesto nežije bez "obyčejných" lidských úzkostí a nadějí, citových dilemat, zvažování hodnoty svého vztahu k nemocné ženě a atraktivní milence.
Hrdiny této knihy jsou dva mladí, povahově velmi odlišní lidé, on knihovník a ona uklizečka. Zpočátku je spojuje pouze, že oba mají tělesnou vadu a přesto i oni touží po prostém lidském štěstí, což se jim nakonec podaří. Autorka jejich příběh nikterak neidealizuje, ale citlivě se vžívá do mentality postiženého člověka.
Rozmarná próza o Heleně, mladé, veselé vdově, a o jedněch našich světově proslulých lázních, žijících filmovou atmosférou a slavnou tradicí. Hrdinka je nejen v lázních, ale i v lázni, v níž je "koupána", "propírána", takže podvou dnech prchá z lázní, jsouc poněkud duševně poznamenána a poznamenávajíc osudy jiných.
Novela, zachycující přechodnou manželskou krizi dvou mladých vysokoškoláků v době očekávání dítěte, odhaluje život obou jedinců v rodině i na pracovišti jednak v pohledu muže a jednak v pohledu ženy.
Novela o životě mladého chlapce dospívajícího v předválečné a válečné době.
Vypráví o chlapcově životě v maloměstském prostředí, kde řada lidí kolaboruje s Němci. Chlapec se snaží zapojit di ilegální činnosti, prožívá pracovní nasazení v továrně. Jeho vzpoura proti slabošskému otci a proti okupantům vrcholí odchodem na Slovensko k partyzánům.
V novele sledujeme podivuhodně se prolínající osudy čtyř osamělých lidí různých generací - malého chlapce, pětačtyřicetiletého akademického malíře, jeho mladé ženy, stařenky - a opuštěného psa, jež směřují k naplněnílásky,přátelství a porozumění.
V novele sledujeme podivuhodně se prolínající osudy čtyř osamělých lidí různých generací - malého chlapce, pětačtyřicetiletého akademického malíře, jeho mladé ženy, stařenky - a opuštěného psa, jež směřují k naplněnílásky,přátelství a porozumění.
Hlavní postavou románu je zatrpklý Járin Koštýř,který se vyrovnává s nešťastnou láskou, táhne v čase svůj život a doufá, že ještě něco zajímavého zažije.
V knize jsou povídky z let 1976 - 1983,defilují zde nejrůznější typy postav.Vesměs jsou to mladí lidé nebo příslušníci střední generace a prožívají mimořádné situace,odhalující jejich životní styl.Všechny povídky mají vztah k Praze a zdařile ukazují atmosféru velkoměstského života.
Příběh mládí, které dospívá v hornických štolách mezi drsnými chlapy, poutá zejména optimistickým, živelně radostným pohledem na práci, jež představuje autorovi vedle lásky a kamarádství jednu z hlavních životních hodnot.
Hrdinou úsměvné a satirický laděné novely je bývalý vrcholový sportovec a dnes dělník ve skladu nábytku, který v prostředí rázovitých postav dělníků z nábytkářského skladu začíná na prahu třicítky poznávat sám sebe.
Jan Bárta je student filozofie. Prožil citové zklamání, které mu způsobilo velký otřes a celkovou krizi. Pochybuje o smyslu života, o svých schopnostech, možnostech uplatnění, realizaci svých tužeb a plánů. V tomto kritickém depresívním stavu ho zastihuje Únor 1948, nepřipraveného, plného skepse a nevíry, jak v budoucnost vlastní, tak své země. Jediným východiskem se mu zdá útěk za hranice spolu s přítelem Mirkem, který mu vsugeruje, že jen na Západě budou mít možnost se plně realizovat. Jede domů, do rodné vsi, aby se rozloučil s rodiči a bratrem... (z obálky knihy).
Psychologická novela se soustřeďuje na otázky vzájemné lidské odpovědnosti a mezilidských vztahů. Inženýr Roček se po těžké autohavárii dozvídá, že není vhodným dárcem části své míchy pro svoji šestnáctiletou zraněnou dceru, neboť není jejím pokrevním otcem.
Novela je příběhem osmnácti dětí z francouzského městečka Florenne, které se vypraví pod vlivem kázání potulného mnicha osvobodit Jeruzalém z rukou "bezvěrců". Děti však mají o Jeruzalémě klamné představy ,myslí si, že zde bude hojnost všeho a pro všechny, a že Jeruzalém leží hned za humny. Od Jeruzaléma očekává každé z dětí něco jiného. Později pro děti přestává být skutečným místem, ale spíše představou, ke které se mohou během svého putování upnout. Na své cestě nemají příliš štěstí - jsou nuceni krást a páchat zločiny, aby přežily, zatímco stále bloudí Francií. Nakonec všechny zemřou nebo se rozutečou po světě, jen jediný účastník výpravy se vrátí domů...
Do prostředí pařížských intelektuálních kruhů je vsazen milostný příběh českého vědce Marka Čiže. Vzplanutí lásky mezi ním a krásnou modelkou Xenjou je autorovi příležitostí ke konfrontaci životních stylů a různého chápání lidských hodnot.
Milostný příběh dvou pražských vysokoškoláků, odvíjející se v koleji, v rodinném prostředí, na studentských schůzkách v kavárnách i hospůdkách. Vyprávění, osvěžené slovníkem studentského slangu, přibližuje zdánlivě otrlé, avšak ve skutečnosti charakterní mladé lidi dneška, kteří se proti generaci starší brání i zmechanizované představě manželského soužití.
Hrdinou tohoto románu je havíř Jožka, který nosí v sobě jako těžko a nezacelenou ránu zkušenost z koncentračního tábora, a pokouší se žít, zbavit se traumatu, ale jde to těžko.
V novele Stín spánku I.H. osvědčuje schopnost zachytit kultivovaným stylem psychiku současné ženy. Komorní příběh třiatřicetileté magistry farmacie zasazuje do nemocničního prostředí kolem umělé ledviny. Hrdinčiny milostné vztahy i snahu uspořádat si život dle vlastních představ ovlivní nevyléčitelná ledvinová choroba jejího partnera.Ve výstavbě příběhu nechává Hercíková působit kontakt s nemocí jako katalyzátor hrdinčiny lidské prměny. Z nerozhodné, instinktivně jednající ženy se stává člověk, který ví, co chce, co je v životě důležité a čemu je třeba se obětovat.
Krajinou této knihy plyne zvolna a nezadržitelně proud řeky života, autorových vzpomínek i básnických evokací, které krystalizují v příběh v takových okamžicích, kdy se najednou projeví podstata člověka, jeho osobnosti, kdy se zároveň ukáže pravda obecněji platných lidských vztahů. Cyklus jedenácti povídek spojených průvodním lyrickým vyprávěním je tak založen na prolínání představy o ustavičném pohybu života a představy o jisté stálosti lidského charakteru a subjektu.
Soubor čtrnácti povídek žánru science fiction představuje svérázného autora, jemuž nechybí originální nápady, bystré postřehy a satirické ostří, namířené na neduhy současné civilizace, groteskně zvětšené a promítnuté do budoucího času. Autor sleduje důsledky dnešní ekologické krize pro příští léta, domýšlí následky horečného zbrojení, ukazuje nepříjemnou tvář vědy a techniky, vymykající se často z rukou svých tvůrců, protože jim chybí vědomí humanistického poslání a zodpovědnosti. Autor zdařile paroduje dnešní životní styl převlečený do kosmických kostýmů budoucnosti, která - podle jeho názoru - nestačí zahladit běžné i zhoubné lidské slabosti.
Baladicky laděný román ze sklonku okupace a prvních měsíců po osvobození líčí osudy vdovy po partyzánovi, jež opouští s dvěma synky domov na Hané, odchází do severomoravského pohraničí, sžívá se s novým krajem a řeší si základní otázku, jak dál žít. (Resumé Národní knihovna)