Útlá knížka, první básnická sbírka autorky, která dosud publikovala v časopisech a almanaších; víc než o mnohost básní usiluje o jejich vnitřní intenzitu a vědomě proto vymezuje pole svého zájmu a zážitků na neširoký námětový okruh.
Citace (dle ČSN ISO 690): SLÁDKOVÁ, Věra. Věra Sládková: jeden příběh, jeden osud-- : [moravská spisovatelka druhé poloviny 20. století v dokumentech a svědectvích : výstava Památníku písemnictví na Moravě, Rajhrad, květen - září 2007.
Kniha povídek, povídky vesměs smutného vyznění - osobní vzpomínky na mládí, prožité v Sudetech v období před Mnichovem, na válečná léta pobytu v Brně, kdy se spisovatelka stává svědkem bombardování. Titulní povídka je obrazem duševního utrpení mladé ženy, která se stala v koncentračním táboře za války obětí pokusů nacistických lékařů a která nyní bojuje o trochu lidského štěstí. 1. vydání.
Malý muž a velká žena = Dítě svoboděnky + Pluky zla + Poslední vlak z Frývaldova. Románový triptych zachycující léta okupace očima citlivé dospívající dívky. Dějištěm románu je protektorátní Morava v době těsně před vypuknutím 2. světové války přes léta nacistické okupace až do okamžiku osvobození. Kniha se také stala předlohou dnes již legendárního šestidílného seriálu Karla Kachyni z roku 1985. Díky němu se své nejvýraznější dramatické role dočkala i oblíbená česká herečka Helena Růžičková.
Soubor povídek (Rokle, Věž, Sluneční vila, Vajíčko, Vázy, Přepadení, Lom, Stop, Otázky kočky, Můra, Hora, Chata) zaměřených na velkoměstský typ zralé ženy našich dnů, charakterizovaný jako "kočka". Tento typ není zde pojat.
Novela je obrazem protektorátního Brna těsně před koncem války. Hlavními hrdiny jsou členové rodiny z předchozí knihy - Poslední vlak z Frývaldova. Ve středu děje stojí dospívající dívka. Autorka se na všechny události dívá jejíma očima, nechává jí prožít první milostný cit.
Autorka se v knize obrací k tématice z dob mnichovského diktátu. Jádrem prózy jsou osudy české rodiny v severomoravském pohraničí za posledních "horkých" měsíců před anexí v roce 1938 a v prvních letech v protektorátním Brně, kam se rodina uchýlila. Nosným prostředkem je tu výrazné realistické vidění jednotlivých uzavřených dějových situací, které pak skládají osobitý obraz pohnuté doby, tak jak ji zažila ještě nedospělá ale velmi citlivá dívka. Touto metodou dosáhla Sládková, která už ve svých dřívějších pracích prokázala smysl pro obnažování tragikomických, až groteskních životních výjevů, silného účinku. Čtenář v nich nalezne neochvějnou vůli prostého člověka ke zdolávání osudových překážek a jeho touhu po plném svobodném lidství. 1. vydání.
Publikováno:1974
ISBN:47-006-74
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.