Periodická sešitová řada Magnet (1965–1992, 337 sv., v číslování nepřesnosti), jejíž vznik inicioval její první šéfredaktor Jaromír Hořec. Prostřednictvím krátkých napínavých příběhů měla edice čtenářům přiblížit období druhé světové války a boj proti fašismu; původním vydavatelem byl Svaz protifašistických bojovníků (SPB), nicméně již od druhého ročníku edici převzalo Vydavatelství časopisů MNO (SPB byl nadále uváděn jako spoluvydavatel společně s Ministerstvem vnitra a Svazarmem). Magnet se stal na dlouhou dobu jedinou sešitovou edicí v Československu, jež se specializovala na historii a literaturu faktu. Úzký rámec literatury faktu začal Magnet překračovat od roku 1968, kdy vydal populární vyprávění Jana Schneidera a Libuše Jelínkové o Waldemaru Matuškovi a Evě Pilarové Zlato pro dva slavíky, reportáže o velkých zločinech Gangsteři v galeriích Josefa Glückseliga či detektivku Maigretova trpělivost Georgese Simenona. V roce 1970 ještě stačila vyjít klasická bondovka Zlatý fantom Iana Fleminga, připravovaný svazek o nevyjasněné smrti Jana Masaryka však již nevyšel. Ačkoli se ještě v roce 1971 objevilo několik zajímavých titulů, např. detektivní příběh Jaroslava Šikla, nové vedení vydavatelství usilovalo o návrat edice Magnet k původnímu zaměření na dějiny druhé světové války, konkrétně na dějiny východní fronty a Rudé armády. K profilaci podniku jako stranického vydavatelství mělo přispět zaměření edice na témata související s ideologickou diverzí exulantských skupin, rádiem Svobodná Evropa a činností československých rozvědek a kontrarozvědek. Během sedmdesátých a osmdesátých let se objevovaly také zručně napsané kriminální příběhy, tematicky zaměřené na problematiku hospodářské kriminality, vandalismu, drogové závislosti, pašování, zahraničního obchodu či nelegálních přechodů přes hranice. Některé příběhy vyšly též ve slovenském překladu. Průměrný náklad jednotlivých sešitů periodické řady Magnet se v šedesátých letech pohyboval v rozmezí 50 000–60 000 výtisků, v sedmdesátých a osmdesátých letech se některé tituly dotkly hranice 200 000 výtisků. Zpočátku vycházelo šest, později dvanáct svazků ročně, v sedmdesátých letech vedle číslované řady vycházely i nečíslované, tzv. zvláštní přílohy periodické řady, kam byly zpravidla řazeny propagandistické příběhy o diverzní činnosti emigrantů na Západě.
jazyk vydání: sk / preložil : Marián Slušný Ťahač s posádkou odpaľovacieho zariadenia pre rakety havaruje. Celá posádka je v bezvedomí. Jeden vodič dostal infarkt, druhý epileptický záchvat. Tak náhle a dvaja zdraví muži. Nebolo za tým niečo viac? Prípad sa vyšetruje pod drobnohľadom vojenskej kontrarozviedky.
Dnes musel Jano odísť z práce skôr. Ako poslanec mestského národného výboru zúčastnil sa jesenného verejného zhromaždenia občanov vo svojom volebnom obvode. A to nebolo nič príjemné, lebo na novom sídlisku, kde bol poslancom, občianska vybavenosť sa ešte len dokončovala...
Jaké bylo zákulisí evropské špionáže v prvním sledu druhé světové války? Jak se v Británii dozvěděli o datu německé invaze? Kdo zjistil den přepadu Sovětského svazu? O tom a dalších činech A-54 , agenta čs.Tajné služby vypráví tato kniha , plná známých i neznámých faktů.
Na podkladě archívních materiálů, zpráv zahraničních tiskových agentur i novinářských článků vyprávějí autoři o pátrání po tajných nacistických dokumentech v rakouském Toplitzském jezeru a především v Černém jezeru na Šumavě, jejich vylovení a podrobnostech nacistické špionážní činnosti.
Kniha vypráví o vraždě radisty inženýra Rolfa Formise, ke které došlo v roce 1935 (tedy v době, kdy v Německu vládl Adolf Hitler) v hotelu Záhoří v Štěchovic a která byla opředena sítí záhad a dohadů. Ty se ve své reportážní rekonstrukci autor pokouší objasnit. Těží především ze vzpomínek pamětníků, ale se stejným zdarem a smyslem pro dramatičnost a napětí pracuje i s dobovými dokumenty. Totéž platí o dalších čtyřech reportážích: o atentátu na Hitlera v mnichovském pivovaru, ze kterého byl neprávem obviněn rovněž bývalý zaměstnanec ministerstva zahraničí František Kubka; o ženách, které hrály významnou úlohu při atentátu na Heydricha – v této části zaráží čtenáře zejména zrada některých spoluobčanů za války; o osudech tří český letců v nacistickém zajetí - Gustav Kopal vypráví o svých útěcích ze zajateckých táborů; o odcizení štěchovického archívu americkými vojáky vedenými kpt. S. M. Richardsem, ke kterému došlo zejména díky shovívavému postoji československé zahraniční politiky.
Smrt Rudolfa Šmatlavy a historie zločinecké a ilegální skupiny Othelo je výrazné svědectví pro atmosféru padesátých let.Námět má z kriminalistického i politického hlediska své přirozené napětí a její rozuzlení je takřka detektivkové.
Sympatickým rysem této detektivky je, že dává nahlédnout do obtížné práce bezpečnostních orgánů při objasňování záhadné vraždy inženýra Čermáka. Jejich postup se opírá vedle využití kriminalistické techniky především o zdravou úvahu a správné pochopení vzathů mezi lidmi.
Hlavní část reportáže líčí vzestup a pád diktátora Mussoliniho. Dvojí zajetí, jeho únos německými výsadkáři, převrat v Římě, revoluce v zemi, poslední týdny fašistické republiky, až k výstřelům samopalu, který jménem Výboru národního osvobození účtuje dne 28.4.1945 s diktátorem.
Postava Mata Hari, opředená především zásluhou filmu a bulvární literatury, vešla do povědomí starší generace jako největší vyzvědačka první světové války. Když se padesát let po její smrti zpřístupnily archívní materiály - autor se k nim dostal jako jeden z prvních vůbec - ukázalo se, že historie jejího života se podstatně rozchází s tradovanou podobou. Příběh slavné tanečnice, která se za války dostala do krvavé hry zvané špionáž, ke napsán neobyčejně čtivě a poutavě. Jeho dramatičnost a napínavost vyplývá nejen z pestrých osudů Mata Hari, ale hlavně z odhalování nepravd a výmyslů, nashromážděných dřívějšími autory. Náš čtenář má tak poprvé možnost se seznámit s nezkreslenou historií života proslulé vyzvědačky vyprávěnou na pozadí válečných událostí 1914 - 1917.
Amblerovi se podařilo vytvořit typ hrdiny. Žádný geniální detektiv s tvrdými pěstmi, jemuž se vyhýbají kulky. Vadassy je dobrák od kosti,trochu smolař a trochu popleta. Právě jeho pověří zpravodajská služba pátráním po špionovi.
Knihu psal pod jménem Pavel Karták. Soubor kriminálních reportáží (Výstřel ze slepé uličky, Vražda ve středu kružnice, Most přes řeku Svratku, Věci doličné, Podnájem pro mrtvého muže, Hra na slepou bábu), napsaných podle skutečných příběhů a pojmenovanýchpodle pražské ulice, v níž je ústřední sídlo našich kriminalistů a zejména pak kartotéky obsahující všechny trestné činy v tomto státě. Příběhy, v nichž autor nechává při změnách jmen mluvit protokoly, svědecké výpovědi adokumentární fotografie, zachycují otřesné případy mnohonásobných loupeží a loupežných vražd.
Válečná literatura - reportáž o jednom z největších zločinců 20 století Adolfu Eichmanovi, jeho dobrodružný únos z Argentiny, proces v Jeruzalémě, líčení událostí souvisejících s Eichmanovou činností za druhé světové války
Jde o docela malý ostrov v Baltském moři, kde se nacistům podařilo vybudovat vojenskou základnu na výrobu a odpalováni tajných zbrani V1 a V2, které měly přinést zvrat ve vývoji války. Autoři J. Horský a J. Pražák sleduji ve své reportáži nejen historii raketové základny v Peeneműnde, ale i zákulisí vývoje těchto »zázračných zbraní" v Německu a především dramatický boj britské zpravodajské služby, která se snažila tomuto největšímu tajemství druhé světové války přijít na kloub. Zvláště strhující je popis náletu na ostrov Usedom. Neméně poutavě jsou napsány i kapitoly, v nichž se hovoří o podílu českých a slovenských odbojářů na odhaleni laboratoři a továren, v nichž se zbraně V1 a V2 vyvíjely a vyráběly. Knížka je nesporně přínosem v literatuře s touto tematikou a vzbudí pozornost široké veřejnosti.
Tyto čtyři příběhy autor sestavil na základě skutečných příběhů a přetvořil je po zákonech detektivního žánru. Čtyři detektivní příběhy (Případ s mrtvolou v kufru, Případ s němým svědkem, Ekonomický případ, Případ o slunci a stínu), v nichž autor používá reálné kriminální motivy naší doby, zachovává jejich atmosféru, metody vyšetřovací práce i funkci náhody a přetváří je po zákonu literární detektivky.
Kniha obsahuje novelu Maigretova trpělivost, kde Maigret pracuje na vyšetřování vraždy Manuela Palmariho v 18. okrese, a kratší povídku Zločin v berlínském rychlíku. Doplněno fotografiemi Simenona, míst z Paříže, kde se děj odehrává, a fotek z filmů s Maigretem. Doslov Návštěva u muže s dýmkou napsala překladatelka knihy Jarmila Friedlová.
Detektivní příběh inspirovaný přerušením elektrického proudu, které ochromilo život New Yorku jedné listopadové noci v roce 1965. Autoři se ve svém příběhu vrátili ke klasické detektivce: policista, pověřený vyšetřováním vraždy, nemá k dispozici obvyklý technický aparát a musí se svému úkolu zhostit pouze na základě svéhoúsudku a postřehu. I samotné řešení případu je pak založeno na technických důsledcích kalamity.
Autor v 10 příbězích oživuje dávné hitsorie drsných vládců moří, desperátů a lupičů, historie jejich lásek, odvážných kousků, i jejich pohnutých konců.
Příběh knihy se začíná odvíjet dvacet pět let po skončení druhé světové války. Unikátní operace na vídeňské neurochirurgické klinice vrací paměť tajemnému pacientovi. Muž ale vzápětí z kliniky uprchne a vydává se splnit rozkaz - odhalit zrádce partyzánských oddílů na moravsko-slovenském pomezí.
Tři měsíce po válce, v srpnu 1945, vyšetřuje inspektor Čížek z pražské kriminálky záhadnou smrt kaplana Vytloukala, jehož mrtvola vypadla z ostravského rychlíku blízko Pardubic. Krátce nato je zavražděn daleko odtud, na severní Moravě, další člověk. A do třetice radistům našich zpravodajských orgánů se podařilo v oblasti Jeseníků zachytit depeši jedné ze skupin tajné nacistické organizace, která měla působit na územích, jež byla předtím okupována hitlerovským Německem. Kdo se skrývá za tajnou šifrou Oskar nula, jíž byla radiodepeše podepsána? Proč byl zastřelen nacistický špion plukovník Zeňkin? Jeho pohřbili uprostřed noci na Svatém vrchu příslušnice řádu německých rytířů ze zvonovského kláštera? To je jen nepatrná část oříšku, který musí inspektor Čížek se svými spolupracovníky rozlousknout, má-li objasnit tři záhadné vraždy a zabránit dalším zločinům nacistických teroristů proti našim občanům.
Role Reinharda Heydricha v protektorátu Čechy a Morava a osudy operace Antropoid. Reportáž oživuje historii operace Antropoid i dramatické osudy jejích aktérů J. Gabčíka, J.Kubiše, A.Opálky a dalších parašutistů a odbojářů, kteří jim pomáhali. Nepřímo navazuje na úspěšný svazek Magnetu „Tři kontra gestapo“ a co do napínavosti si s ním v ničem nezadá. Vydalo Vydavatelství MAGNET, Vladislavova 26, Praha. Magnet 7/71.
Soubor třech případů z archivů SNB 1/ Otec poslal svého syna, aby zabil svého strýce a jeho početnou rodinu kvůli penězům. 2/ Vesnická žena bestiálním způsobem zavraždila svého muže uřízla mu hlavu, kterou pohodila ve vlaku a tělo spálila v peci na chléb. 3/ Vražda cikánské dívky se sexuálním motivem nalezená v potoce.
Reportáž líčí práci politického pracovníka u leteckého útvaru v letech padesátých, v letech, kdy se s pomocí SSSR budovala moderní bojeschopná armáda a s ní i letectvo a kdy po odchodu starých velitelů nastupovali na jejich místo mladí chlapci, donedávna ještě svazáci. Na řadě konkrétních situací, domýšlených až do současnosti,ukazuje, jak se letecký "politruk" podílel na rozhodováních leteckého generála.
Detektivní román z prostředí mezinárodních střeleckých závodů v Londýně vypráví o statečném kronikáři československého střeleckého družstva, který v roli detektiva amatéra odhaluje sportovní špionáž, sportovní záškodnické akce a nakonec i vraždy, jež mezinárodní soutěž provázejí. Vydalo Vydavatelství MAGNET, Vladislavova26, Praha. Magnet 05/1972.
Povídky podle skutečných událostí, charakterizují činnost československé kontrarozvědky. Muž se šifrou Z příkazu CIC Linka OK - 097 přistává Orionka volá "Růže - 22"
Tímto synem je jeden z nejslavnějších vědců, francouzský chemik a biolog Louis Pasteur (1822 - 1895), zakladatel mikrobiologie a lékařské imunologie. Poutavé vyprávění seznamuje s životními osudy velkého vědce a přibližuje jeho úspěšný boj proti neviditelným nepřátelům lidstva - mikrobům, jejichž odhalením byly zachráněny miliónylidských životů. Kniha je doplněna čb. dokumentárními fotopřílohami.
V úvodu je krátce nastíněn vznik pátrací televizní relace Federální kriminální ústředna pátrá radí informuje, která vznikla z popudu Ústřední správy Veřejné bezpečnosti, a následují první kriminální případy, na jejichž vyřešení se celostátní pátrací relace podílela.
Soubor reportáží, zpracovaných na základě skutečných příběhů, zachycuje celní kriminalitu v souvislosti s všeobecným rozvojem turistiky v posledních letech. Příběhy, v nichž jsou stíháni a odhalováni pašeráci lihovin,starožitností, šperků, drog a jiného zboží, zachycují i namáhavou práci našich celníků.
Noc z 30. na 31. prosince. V ulicích popadává sníh. Chumelenice houstne. Chuchvalce bělounkých vloček, prozařované nazelenalým světlem výbojkových luceren, padají na čtvercové náměstí s rozložitými patricijskými domy, renesanční radnicí a barokní brašnou.
Román, odvíjející se v rozmezí let 1895 až 1945. Líčí životní dráhu Čechoameričana, který se z kamenického tovaryše s předstíraným sociálně demokratickým přesvědčením vypracovává na bezcharakterního podnikatele, posléze na bezcharakterního politika a konečně na agenta americké špionážní služby.
Román líčí metody, kterých používá západoněmecká špionáž ke získání nových spolupracovníků. Autor zároveň líčí spolupráci československé a sovětské kontrarozvědky při pátrání po agentech nepřátelské špionážní organizace.
Čekatel SNB Jan Zeman při svém nástupu do prvního místa - Kateřinské Hory - řeší případ německých esesáků,kteří se v přestrojení za duševně choré snaží dostat za hranice.
V poutavém vyprávění řeší lékař-psychiatr a kapitán bezpečnosti krizové situace lidí, vyvolané osobními problémy a duševními poruchami, i těžké zločiny jedinců, jež se ocitli na šikmé ploše života.
Reportážní rekonstrukce části části kontrarevoluční činnosti československé buržoazie v období únorových událostí roku 1948 a její činnosti v emigraci,kde byla úzce spjata s CIA a špionážními službami dalších kapitalistických států.Založeno na skutečných osobách a faktech.