Magnet 10/85. Poručík Kos a nadstrážmistr Žitný pátrají po totožnosti nalezeného mrtvého muže, později po vrahovi dalšího člověka a nakonec odhalí bezcitného organizátora loupeže, který se tímto způsobem zbavuje spolupachatelů čtvrtmiliónového loupežného přepadení výplat ve Strojírnách. Vydalo Vydavatelství Naše vojsko, Vladislavova 26, Praha, jako součást ediční řady MAGNET.
Již padesát let se Roman Cílek, kmenový autor Nakladatelství Epocha zejména v tvůrčím pohledu na významné události novodobých dějin, věnuje také literárním reportážím, v nichž rekonstruuje velké příběhy ze světa zločinu a trestu. Tento úctyhodný časový oblouk mu umožnil setkat se s řadou dnes již nežijících špičkových kriminalistů, navštívit místa trestných činů, archivy i věznice, hovořit s oběťmi, pozůstalými i pachateli. Výběr toho "nejlepšího z Cílka", jak jsme soubor jeho reportáží pracovně nazvali, předkládáme čtenářům.
Dramaticky vylíčený scénář agonie československé vládní moci, vznik Slovenského státu a rozhodnutí prezidenta Háchy vložit osud národa do Hitlerových rukou. Autoři popisují poutavě a dramaticky poslední okamžiky okleštěného Československa, okolnosti, za nichž vznikl Slovenský stát: téměř nepřetržitě zasedala československávláda a prezident dr. Emil Hácha jel do Berlína s iluzí, že lze ještě jednat s nacistickým kancléřem. Hitlerův triumfální příjezd do Prahy a jednání na pražském Hradě, kde zrálo konečné rozhodnutí vytvořit Protektorát Čechy a Morava a koho dosadit do čelných funkcí, aby vyřešil "českou otázku".
Autor nás zavedie do zákulisia udalostí v rokoch nástupu nemeckého fašizmu. Odhrnú čitateľovi oponu do sveta neuveriteľných intríg, vražedných úkladov, tajných rokovaní, zrady a korupcie.
První svazek znovuobnovené EDICE MAGNET nabízí ucelený pohled na události posledních dnů a hodin druhé světové války v Českomoravském prostoru. Agonie v podobě teroristických a zastrašovacích akcí v českomoravských vsích a městech byla absurdním paradoxem k situaci v Remeši, kde po podpisu kapitulace generál Alfred Jodl pravil: Pánové,po tomto podpisu dává se německý národ a německá branná moc na milost a nemilost nepříteli. V této poslední hodině mohu jen doufat, že vítězové k nám budou plně velkomyslní. Velkomyslnost však byla mnohým velitelům wehrmachtu operujícím v protipartyzánských akcích v Českomoravském prostoru po boku speciálních oddílů SS cizím pojmem. Třešť, Ploština, Prlov, Velké Meziříčí jsou toho krvavým důkazem. Zkušený autor literatury faktu, který je zároveň jedním z posledních, kdo osobně hovořil s lidmi přeživšími tragédie výše jmenovaných míst nejen o jejich příbězích, ale také o hrdinských i nehrdinských činech, o obyčejném strachu i neobyčejné nenávisti, aby pak vše literárně spojil v jeden příběh dravcovy kruté agonie.
Kriminální příběhy českých autorů.: A. Jirotka: Báječní bratři / Coura od kocourů / Pozůstalost ; J. Vaněk: Beránek a ovečka / Cesta za pokladem / Trochu štěstí i pro smolaře ; L. Beran: Ukradená jistota / Utajený mord v Hradební ulici / Koupený čas ; F. Uher: 11. 11. v 11. hodin / Noční odstřel / Opuštěný tábor ; R. Cílek:Americká retuš / Vzkaz ze psích očí / Sklenář s ostře nabroušeným nožem ; J. Houdek: Spusť kotvy u břehu mé noci / 25 hodin / Závan smrti ;
Finito! Život dobrodruha na volné noze Roberta Balcara za pár hodin ukončily dvě kulky. Byly vypáleny z dalekonosné pušky, přičemž první ze střel ho nezasáhla zcela přesně, čímž mu byly dopřány ještě dvě vteřiny vědomí. V zhuštěném kaleidoskopu myšlenek a vjemů se mu mihla i výseč pohledu na nebe... Úryvek z nové knihy zkušeného autora Romana Cílka ukazuje, v čem jsou jeho přednosti: přitažlivý děj, neotřelý jazyk, nevšední prostředí.
Jak snadné (a především pohodlné) je zapomínat - a jak nezdravé je to pro duši národa! Kniha zkušeného autora literatury faktu Romana Cílka nás strhujícím vypravěčským způsobem vrací do poúnorových časů, kdy kralovalo bezpráví. Poodhrnuje oponu času a na konkrétních příbězích, týkajících se v roli obětí především hrdinů předchozího protifašistického odboje a válečného dění, nám přibližuje dobu vykonstruovaných procesů, účelové msty, trýzněním získaných výpovědí, agentů-provokatérů, mocí posedlých jedinců a zlovolných hrátek s lidskými osudy. Autor se tomuto tématu věnuje již řadu desetiletí, prostudoval donedávna tajné archivy, setkal se u nás i v zahraničí s desítkami pamětníků - ať už obětí, nebo strůjců poúnorových zločinů (z nichž některé tento obludný systém posléze též semlel) - a získal také unikátní obrazový materiál. Díky tomu všemu předkládá čtenářům autentický obraz doby, jejíž návrat nesmíme dovolit, protože bychom tím zradili sami sebe a naše předky. Právě v této autentičnosti a důrazu na lidské osudy a pohnutky (byť ty by někdy mohly být označeny spíše za nelidské) tkví hlavní hodnota této knihy. Jejím vydáním bychom chtěli vzdát skromnou poctu těm, kteří se nedali do služeb zla či se před ním nesklonili.
„Nezavraždila jsem ho, ale když se nyní o něm dozvídám to, o čem jsem neměla ani tušení, přeji si, aby byl skutečně mrtev!“ vykřikla při výslechu manželka úspěšného, ale nyní nezvěstného podnikatele. Krátce nato se zhroutila a musela jí být poskytnuta lékařská pomoc. Dramatická scéna v jedné z povídek naznačuje bolestně vypjaté lidské vztahy, v jejichž líčení je Roman Cílek nadmíru zkušeným tvůrcem.
Kniha zkušeného autora detektivek a literatury faktu obsahuje tři uzavřené kriminální příběhy ze současnosti. První z nich popisuje dramatické hledání uneseného bohatého cizince se zcela neobvyklými sexuálními sklony. Obsah druhého příběhu se týká sériového vraha žen, zatímco poslední z příběhů objasňuje temné okolnosti dávné justiční křivdy. Hlavním aktérem dění je ve všech třech případech pátrací novinář Richard Kubík, zarputilý hledač spravedlnosti.
Skutečný případ z českých a evropských policejních archivů. V příběhu jsou objasněny záhady a souvislosti takovým způsobem, že na ně lze jen stěží zapomenout.
Karl Wolff, úspěšný obchodní a reklamní zástupce. Ale také Karl Wolff, bývalý SS-obergruppenführer a generál Waffen-SS, pobočník říšského vůdce SS Heinricha Himmlera, šéf jeho osobního štábu, spojovací důstojník SS v Hitlerově hlavním stanu, ke konci války pak nejvyšší velitel SS a policie na Němci ovládaném území Itálie. Jeho náhlé zatčení v lednu 1962 nezůstalo bez ohlasu. Kromě dopadení a únosu Adolfa Eichmanna z Argentiny do Izraele žádná podobná událost nepřipoutala k sobě takovou pozornost. Mnozí pocítili dokonce i mrazení v zádech. Wolff… onen oblíbený Himmlerův „Wölffchen“ – Vlček ? Ano ! Jakoby náhle ožila minulost zdánlivě již zapomenutá a pohřbená pod nánosem času, smrti svědků a mlčení těch, kteří by mohli mluvit. Jaké asi důkazy má proti Wolffovi prokuratura? Čeho se bude týkat proces? Dozví se svět podrobnosti o dosud utajeném dění v úzkém okruhu nejvyšší elity „ třetí říše“, k níž Wolff patřil? Pohyboval se přece v blízkosti Hitlera, Himmlera, Bormanna, Heydricha, pomohou tedy jeho výpovědi nasvětlit některá bílá místa na mapě historie nacismu? Objeví se nová fakta k zákulisí příprav a uskutečňování holocaustu, tedy masového vyhlazování Židů? Potvrdí se, že Wolff ve vrcholném esesáckém štábu představoval „aristokratický protiklad většiny svých druhů“ ?
Autor se zabývá především otázkou odsunu Němců z českého pohraničí, jejich poválečného odboje a sabotážních akcí proti nové ČR. Do faktografického líčení autor vkládá příběhy, které ilustrují tehdejší dobu.
Podnázev: Kalendárium 1938 - 1945 den po dni: okupace, teror, odpor Chronologický přehled nejdůležitějších událostí v českých zemích v letech 1938 až 1945.
Šest kriminálních příběhů, v nichž hlavní hrdinové, většinou na vlastní pěst, pátrají po pachatelích zločinů. Kniha se skládá ze šesti samostatných povídek, ve kterých vystupují stejné hlavní postavy. První tři povídky spojuje postava Jakuba Kramáře, kriminálního reportéra a zbývající povídky spojují postavy advokáta ajeho přítele, soukromého detektiva.
Kniha obsahuje 5 krimi povídek: Zatáčka, za níž číhal čert; Smrt je nakažlivá a nedá se léčit; Čas tikající bomby; První mezi rovnými; Pět prstů vraha.
Čas triumfu, čas pomsty : 1948 - 1952: pohled do zákulisí politických zločinů Monografická studie je věnována více nežli deseti obětem politických procesů u nás po roce 1948. Známý novinář zpracoval na základě dokumentů řadu známých i méně známých případů justičních vražd, které u nás proběhly po vítězném únoru 1948. Mezi osobnostmi, kterým se tu věnuje, je např. gen. Píka, gen. Kutlvašr, gen. Janoušek a řada dalších. Suchá fakta jsou proložena pasážemi rozhovorů s rodinnými příslušníky, které odhalují zrůdnost a hrůzu popisovaných skutečností.
Optimističtější i kruté a smutné příběhy. Osudy Čechů, Němců, mužů i žen, vojáků a civilistů i význačných politiků z posledních měsíců 2. světové války a prvních měsíců míru převážně na území Československa. Krátké epizody zabírají přibližně období od Vánoc 1944 do Vánoc v r. 1945. Dobu, která přinesla vedle zmatků a chaosu, strachu i radostného očekávání i nesmírnou úlevu či nesdělitelnou bolest a smutek... Známý autor literatury faktu vybral příběhy vskutku rozmanité. Namátkou: jednání dr. Beneše, K. Gottwalda a dalších politiků v Moskvě na jaře r. 1945, výpověď státního ministra a generála policie v Protektorátu Čechy a Morava K. H. Franka ze srpna 1945 o organizování záškodnických jednotek, obavy a plány vdovy po Reinhardu Heydrichovi - Liny, vzpomínka Kurta Vonneguta, dnes známého spisovatele, na počátku r. 1945 válečného zajatce, tragický konec třicetileté MUDr. Míly Janů, která umírá 10. ledna 1945 po pětiletém věznění v koncentračním táboře Ravensbrück, a mnoho dalších...
Příběhy z pestrých a dramatických dějin českého národa v bouřlivém dvacátém století. Významné a zlomové okamžiky, osudy velkých osobností i zdánlivě prosté příběhy přímo ovlivňující chod dějin nebo jsoucí s ním jen neoddělitelně propojeny, to je to, co nabízejí tyto téměř beletristicky pojaté „dějepisné povídky“ zdílen několika tuzemských historiků a jedné historičky. Dvacáté století bylo pro český národ prvním, které z větší části prožil v relativní nebo skutečné státní samostatnosti, kdy mohl vlastními silami předvést světu svůj um, svoji sílu, svou velikost i malost. Povedlo se mu to ve všech směrech dostatečně. Necelá třicítka příspěvků je řazena chronologicky od hilsneriády a Masarykových půtek s provinciální českou krátkozrakostí, přes legionáře, zdánlivě poklidné vody první republiky, drama fašistické a komunistické zkoušky národního charakteru až po rozdělení Československa. Zajímavé, poutavé a doporučeníhodné čtení s tou výhradou, že moderních českých dějin znalému čtenáři nepřinese zhola nic objevného.
V knize zkušený autor literatury faktu výpravnou a čtivou formou zpracoval příběhy naších panovníků a prezidentů v ucelené řadě od Sámovy říše až po prezidenta Miloš Zemana. Kniha je doplněna ilustracemi a fotografiemi.
Přehledné a současně čtivé vyprávění o těch, kteří nám od pradávna do současnosti stáli v čele, je určeno nejširší čtenářské obci. Poslouží, poučí, chvílemi i pobaví, ale především vyzve k zamyšlení.
Tři dějinné příběhy, které se odehrály ve 20. století, v různých dobách a v různých zemích. Všechny obnažují ve strhujícím toku událostí mechanismus často se opakujícího dějinného dramatu: Na scénu s kulisami neustálených společenských poměrů vstupuje "vůdce". Obsah: Rusko ve spárech revolucí / Karel Richter. Německo 1933: "Jsme u cíle--!" / Roman Cílek. Sedm zastavení zimy / Jiří Bílek.
Krimi-Signál č. 4/2010 Atraktivní detektivní povídky českých autorů (Roman Cílek, Vladimír Šindelář, Jan J. Vaněk, Antonín Jirotka, Zdeněk Jarchovský, Stanislava Chmelanová), jejichž jména se pravidelně objevují na předních místech ve vyhodnocení soutěže o nejlepší detektivní povídky roku.
Takhle, přesně takhle se vyjádřila hotelová manažerka Naděžda Jeremiášová, když se dozvěděla, jak nesnadný úkol jí její zemřelý otec, slovutný právník, svěřil ve své závěti. Ale tak jako tak věděla, že se k cíli musí prodrat. Táta, se kterým nikdy příliš nevycházela, si to přece přál, a bylo to poprvé, co od ní něco takhle naléhavě žádal. Již tento náznak děje svědčí o tom, že prostor pro šedivou nudu v této knize nebude.
Reportážní rekonstrukce tragedie občanů z malé vsi na Valašsku, kteří byli těsně před koncem války nacisty zavražděni. Původní kniha o prlovské tragédii - Smrt na prahu života /vyd. 1985/ - byla doplněna novými skutečnostmi, které vyšly najevo až v posledních letech. Víc než tehdy je známo o pachatelích krutého zastrašovacího nájezdu na Prlov a Ploštinu - a je tedy možno obraz děje obohatit o značný časový přesah.
Pro lačná média, a nejen ta bulvární, to bylo parádní sousto. Sebetrýznivým způsobem uskutečněná sebevražda veřejně známého státního zástupce vyvolala řadu spekulací. Nemoc? Problémy v osobním životě? Neodbytná milenka? Nic z toho se nedalo zavrhnout, ale čím dál víc se tlačily do popředí náznaky, že v tajném domácím sejfu tohoto justičního činitele se skrývala četná a svými důsledky doslova výbušná tajemství…
„Vše, co o novodobé historii víme a předkládáme k uvěření našim potomkům, je jen vrcholem ledovce. To vespod se odkrývá jen nesnadno a po zlomcích,“ tvrdil již před lety americký historik William L. Shirer, a i dnes je třeba mu dát za pravdu. Což ovšem neznamená, že se o hledání takových zlomků skryté pravdy nebudeme stále pokoušet. Zkušený autor literatury faktu a neotřelých detektivek Roman Cílek se o to ve svých knihách snaží již noho let, a ani tentokrát nás jeho výběr dramatických pohledů pod povrch historického dění nezklame. Tato kniha je součástí volné trilogie s názvy „Deset podob zla“ (2020) a „Deset podob osudu“, závěrečnou část „Deset podob zrady“ autor v této době dokončuje.
„Vše, co o novodobé historii víme a předkládáme k uvěření našim potomků, je jen vrcholem ledovce. To vespod se odkrývá jen nesnadno a po zlomcích,“ tvrdil již před lety americký historik William L. Shirer, a i dnes je třeba mu dát za pravdu. Což ovšem neznamená, že se o hledání takových zlomků skryté pravdy nebudeme stále pokoušet. Zkušený autor literatury faktu a neotřelých detektivek Roman Cilek se o to ve svých knihách snaží již mnoho let, a ani tentokrát nás jeho výběr dramatických pohledů pod povrch historického dění nezklame.
Dva nešťastní lidé si toho dne pohlédnou do tváře. Dva lidé, které nadlouho rozdělí kdosi třetí. Kdosi, jehož tělo brzy opustí dočasně tajný hrob na kamenitém dnu vyschlé studny ve staré, k zániku předurčené části města, kde už dokonce ani nikdo živý nechce bydlet. Úryvek opět naznačuje, že síla zkušeného autora je v neotřelých, krajně napínavých zápletkách a v živě vykreslených postavách…