Adolf Burger - knihy
Adolf Burger

Adolf Burger

 1917 -  2016 slovenská
nehodnoceno
Mé hodnocení
"Akcia nemeckej tajnej služby počas 2. svetovej vojny zameraná na falšovanie peňažných prostriedkov, dokladov a dokumentov Spojencov. Túto akciu vymyslel člen SS Alfred Naujock (do roku 1942 riadil oddelenie VI F 4 v RSHA). S prípravami sa začalo v decembri 1939 a akcia mala názov Akcia Andreas. Prvého marca 1941 sa otestovali prvé jednolibrovébankovky vo švajčiarskych bankách. Testy úspešne prebehli. Po čase sa však Naujock dostane do nemilosti a jeho nástupcom sa stáva Hermann Dörner. Za výrobu bankoviek sa stáva zodpovedným Bernhard Krüger, podľa ktorého sa z Akcie Andreas stáva Akcia Bernhard. V septembri 1942 začala výroba jednolibrových a v januári 1943 aj 5 a 50 librových bankoviek. Neskôr sa prešlo na falšovanie známok, dokumentov. V roku 1944 na Himmlerov príkaz začali s podkladmi na tlač amerických dolárov. Veľkotlač amerických dolárov sa však nikdy nestihla rozbehnúť. Akcia skončila až kapituláciou nacistických vojsk." cit. Olejár, Marián: akcia Bernhard; Olejárova všeobecná encyklopédia
Publikováno: 1989
ISBN: 80-85180-01-4
Svědectví Adolfa Burgera o jeho cestě koncentračními tábory a jeho práci v padělatelské dílně v Oranienburgu. Napsali dle vyprávění Sylva a Oskar Krejčí. Text doplňují celostránkové černobílé fotografie.
Publikováno: 1945
Původní název:

Des Teufels Werkstatt

Největší padělatelská operace všech dob Autobiografický příběh muže, který jako vězeň několika nacistických koncentračních táborů byl donucen vyrábět padělky peněz pro Německo. Autobiografické vzpomínky A. Burgera, vězně nacistických koncentračních táborů. Autor byl vyučený sazeč. V roce 1942 byl odvlečen se svou ženouze Žiliny do koncentračního tábora Osvětim. V první části vzpomínek popisuje otřesné poměry a život v Osvětimi a Březince i různé způsoby likvidace vězňů. Jeho žena v táboře zahynula, kdežto A. Burger byl jako knihtiskař a sazeč převezen do Sachsenhausenu, kde byl nucen pracovat v nacistické padělatelské dílně. Zde vznikly padělky liber v mnohamilionové hodnotě, padělky známek i jiných dokumentů. Z tohoto tábora vedla cesta padělatelské skupiny přes Mauthausen až do Ebensee, kde se dočkali osvobození. Po válce byly padělky vyloveny z jezera Toplitz-see, kde je nacisté ukryli.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-249-0968-4
Adolf Burger, jeden z posledních žijících vězňů řady koncentračních táborů, líčí svůj strastiplný život v nacistickém pekle. Vypráví o činnosti a životních podmínkách vysoce kvalifikované skupiny odborníků, které nacisté přinutili pracovat na "Akci Bernard", speciálním úkolu, nad jehož výsledky žasli i zkušení padělatelé.Bezprostředně po osvobození pořídil Adolf Burger četné fotografie svých spoluvězňů a koncentračního tábora Ebensee, které jsou otištěny v knize. Po zbytek života shromažďoval důkazní materiál o hrůzách v době nacistické nadvlády, aby se i další generace dověděly o tom, jaké zločiny páchali fašisté na bezbranných lidech, o tom, co všechno přinášela nesmyslná válka. Z tehdejších 137 vězňů třinácti národností, kteří pracovali v padělatelské dílně a 5. května 1945 byli osvobozeni, jich dnes zůstalo naživu už jen velmi málo. Z československých vězňů pouze jeden -- Adolf Burger. Podle autorovy knihy, která vychází v mezinárodní koedici, byl natočen v Německu film, který pod stejnojmenným názvem v české verzi Ďáblova dílna uvádí do kin filmová distribuce Hollywood Classic.
Publikováno: 1988
V knize jsem použil: Některá fakta, údaje a úryvky z knihy J.Madera "Poklad banditů". Úryvek z knihy Petra Edela. Informace a dílčí podklady z různého zahraničního i domácího tisku (období let 1959 - 1963) o hledání nacistických pokladů v Toplitzském jezeře.
Publikováno: 1981
Adolf Burger, jeden z posledních žijících vězňů řady koncentračních táborů, líčí svůj strastiplný život v nacistickém pekle. Vypráví o činnosti a životních podmínkách vysoce kvalifikované skupiny odborníků, které nacisté přinutili pracovat na "Akci Bernard", speciálním úkolu, nad jehož výsledky žasli i zkušení padělatelé. Bezprostředně po osvobození pořídil Adolf Burger četné fotografie svých spoluvězňů a koncentračního tábora Ebensee, které jsou otištěny v knize. Po zbytek života shromažďoval důkazní materiál o hrůzách v době nacistické nadvlády, aby se i další generace dověděly o tom, jaké zločiny páchali fašisté na bezbranných lidech, o tom, co všechno přinášela nesmyslná válka. Z tehdejších 137 vězňů třinácti národností, kteří pracovali v padělatelské dílně a 5. května 1945 byli osvobozeni, jich dnes zůstalo naživu už jen velmi málo. Z československých vězňů pouze jeden - Adolf Burger.
Publikováno: 1983
ISBN: 59-346-82
Podle skutečných zážitků A. Burgera Reportáž z Hitlerovy padělatelské dílny, ve které skupina 140 koncentračních vězňů, mezi nimi 10 Čechoslováků, vyráběla padělané anglické, americké a jugoslávské bankovky. Němci jimi platili své agenty, operující v nepřátelském území. Autor líčí výrobu falešných bankovek a dokladů a osvětluje tajemství, které obestíralo účel této výroby...
Publikováno: 1948