Seriály, povídky, příběhy a zajímavosti ze starých časopisů Junák a Vpřed z let 1945-1948. Antologie volně navazující na výbory Ohnivé znamení a Zlaté údolí (vydalo nakladatelství Blok v Brně v letech 1990 a 1991). Obsahuje skautské komiksy Tajemství Žlutých skal (J. Starec - V. Řízek), Družina lišek za dobrodružstvím (J. Starec- O. Marcin), Tajemství bažin (J. Novák - P. Vječner) a také neskautská překladová Dobrodružství Pepka Námořníka (Tom Sims - Zaboly).
Nepublikované rozhlasové scénáře patnácti besídek fiktivního klubu, které Jaroslav Foglar napsal v letech 1941 až 1943. V roce 1941 byl Jaroslav Foglar osloven Rozhlasem, aby připravil sérii besídek pro dětské posluchače. Původně mělo jít o Rychlé šípy, ale shodou okolností vznikl nakonec nový, fiktivní Klub zvídavých dětí. Foglarběhem dvou let napsal patnáct scénářů, které rozsahem odpovídají menší knize a Skautská nadace Jaroslava Foglara je po osmdesáti letech prvně přináší v tištěné podobě. Jako příloha jsou připojeny reprodukce stránek, které k besídkám Jestřáb vedl v časopise Rozhlas mladých.
Zvláštní prázdninové čtyřčíslo (39-42) II. ročníku časopisu Vpřed s příběhy Rychlých šípů a celým názvem „60 veselých a vážných příběhů slavného a vzorného chlapeckého klubu Rychlé šípy”. Druhé souborné vydání s podobným obsahem a úpravou (kombinace barevných a černobílých dvoustran), opět jde o výběr ze starších příběhů z Mladého hlasatele. Začátek příběhu s Černými jezdci byl zkrácen a nově překreslen a sled příběhů opět upraven. Tyto čtyři překreslené příběhy zde mají svoji premiéru. Čtyřčíslo s datem 30. 8. 1947 vychází až 3. 12. 1947. Dále obsahuje první vydání povídky „Váhy života a smrti” a dva články: Jsou či nejsou Rychlé šípy Co nám píší čtenáři o Rychlých šípech Seznam příběhů: Mirek osvobozuje Jarku Přistupuje Jindra Hojer Černí jezdci neumějí prohrávat Klub 'Rychlých šípů' založen Rychlé šípy hlídají trať Rychlé šípy a samoletka Rychlé šípy na výpravě Rychlé šípy zachraňují kamaráda Rychlé šípy mají neklidnou noc Rychlé šípy chytají zloděje Rychlé šípy v podzemí Rychlé šípy na pramici Rychlé šípy trestají piráty Rychlé šípy nalézají Pátka Rychlé šípy na prázdniny Rychlé šípy ztroskotají Rychlé šípy luští tajemství Rychlé šípy najdou rezivý klíč Rychlé šípy objevují hrob Rychlé šípy se sázejí Rychlé šípy loví Bobříky Rychlé šípy bez klubovny Rychlé šípy na pokraji záhad Síť záhad se zatahuje Tajemství dvoukoláku Rychlé šípy pátrají ve sklepě Rychlé šípy na omylu Rychlé šípy na stragule Rychlé šípy hrají divadlo Rychlé šípy a první led Rychlé šípy nadělují Rychlé šípy sáňkují Rychlé šípy o Třech králích Rychlé šípy na zim. stadionu Rychlé šípy proti Dlouhému Bidlu Dlouhé Bidlo kuje pomstu Dlouhé Bidlo hledá kočičí pracku Rychlé šípy pod vlivem kočičí pracky Rychlé šípy u kočičího hrobu Rychlé šípy vracejí talisman Rychlé šípy přijímají nováčka Rychlé šípy robí Šlapohyb Rychlé šípy dobývají pevnost Rychlé šípy na Černém potoce Rychlé šípy ve zbořeném mlýně Rychlé šípy na stopě tuláka Rychlé šípy zachraňují člověka Rychlé šípy se vozí Rychlé šípy modelaří Rychlé šípy maminkám Rychlé šípy konají dobro Rychlé šípy napravují kamaráda Rychlé šípy v pískových skalách Rychlonožka vítězí nad přesilou Rychlé šípy v cizím táboře Rychlé šípy v obležení Rychlé šípy v nebezpečí Rychlé šípy a trosečníci Rychlé šípy a Bobřik mlčení Rychlé šípy v rachotu hromů
Jestřábe náš, jenž jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé! Dne 23. 1. 2019 uplynulo dvacet let od Jestřábova vzletu k oblakům. Společně se Skautskou nadací byl k tomuto neblahému výročí připraven drobný příležitostný tisk — dosud nepublikované (a neznámé) autobiografie z počátku 80. let. Útlý svazek v sešitové vazbě je doplněno ručně všité zajímavosti a nálezy z Foglarova bytu — portréty autora, prastaré nálepky z časopisu Vpřed, korespondenční lístek, reprodukci rukopisu na Jestřábově papírech, intimní pohled z lůžka apod. Každý výtisk je trochu jiný, navíc Běh vychází ve třech variantách obálky a v limitovaném a číslovaném nákladu 200 kusů (pozn. Pro velký zájem byl proveden, již nečíslovaný, dotisk o velikosti 100 kusů). Text byl objeven v bytě Jaroslava Foglara po jeho převzetí Skautskou nadací. Část rukopisu Jestřáb použil při psaní mnohem rozsáhlejší autobiografie Život v poklusu. Prvních několik stran téměř doslovně, ale ze zbylé části vybíral už jen jednotlivé odstavce. Některé vzpomínky nakonec nepoužil a čtenář se s nimi může seznámit vůbec poprvé.
Jedinečný pohled do každodenního života slavného spisovatele a skauta Svět Jaroslava Foglara je zahalený mnoha tajemstvími. Přestože o jeho osobnosti i díle vzniklo mnoho knih, jen málokterá ukazuje Jestřábův každodenní život ze všech úhlů. Jaký Foglar skutečně byl, jak vnímal svou práci a vztahy v oddílu? V unikátním výboru z deníků poznáte legendárního autora i jeho nejniternější pocity tak jako ještě nikdy předtím. Texty provází také autentický obrazový materiál: fotografie, dobové plakáty i úryvky z kronik a časopisů.
9. vydání velmi úspěšné knihy Jestřába. Hlavní postavou příběhu o velkém chlapeckém přátelství je Pavel Zeman, jehož život se po smrti otce od základu změnil. Velkou oporou je mu kamarád Ludva Grygar. Spolu podnikají dobrodružné výpravy do téměř nepřístupné kotliny s jezírkem, kde si sami stavějí srub. Na pozadí kouzelné přírody prožívají své velké přátelství, ale i zklamání. Ludva totiž po společně skvěle prožitých prázdninách neodolá svodům špatných kamarádů, začne kouřit a těžce onemocní. Nakonec však svůj vnitřní boj vyhraje a znovu se vrátí k zdravému životu a především kamarádství s Pavlem.
Kreslená verze (černobílá) jedné z nejslavnějších knih „Jestřába“ Jaroslava Foglara. Vypráví o přátelství dvou chlapců, kteří navštěvují romantickou a tehdy divokou krajinu za městem. Hlavní postavou příběhu o přátelství je Pavel Zeman, jehož život se po smrti otce od základu změnil. Velkou oporou mu je Ludva Grygar. Spolu podnikají dobrodružné výpravy do téměř nepřístupné kotliny s jezírkem, kde si sami stavějí srub. Na pozadí kouzelné přírody prožívají nejedno dobrodružství, ale později i zklamání. Ludva totiž po skvěle prožitých prázdninách s Pavlem podlehne svodům špatných kamarádů, začne kouřit a těžce onemocní. Nakonec ale svůj vnitřní boj vyhraje: uzdraví se a znovu se vrátí ke svému příteli.
Příběh o chlapeckém klubu Devadesátka, jejich dobrodružstvích, vztazích mezi sebou, o přírodě, a hrách v oddíle. Devadesátka pokračuje je nejen pokračováním činnosti táborové skupiny Devadesátka, ale i pokračováním vzrušujících příběhů chlapeckých hrdinů z Foglarovy knížky Pod junáckou vlajkou. Mirek Trojan se tábornickým životem učí síle a statečnosti, hrám, při nichž se musí o vše bojovat, nikdy se nevzdávat a nikdy nevěšet hlavu. Ztrácí svého přítele Jiřího, znovu se s ním setkává a snaží se jej získat a prožíváním mnoha jiných situací nenechá mladého čtenáře ve lhostejné náladě.
Dobrodružství v temných uličkách - skalní "foglarovci" budou ten společný titul marně hledat ve své skvělé paměti, se Záhadou hlavolamu a s jejím pokračováním Stínadla se bouří to ovšem bude docela jiné. Proslulost tajuplného "ježka v kleci", jakož i nebezpečí neustále číhající ve stínadelské čtvrti jsou neoddiskutovatelné skutečnosti, a vzrušily už nejednu chlapeckou (ale i dívčí) generaci. Právem lze předpokládat, že tak budou činit i nadále, tím spíš, že příběhy v nich se odehrávající se tentokrát dočkaly i jakéhosi završení.To představuje třetí díl trilogie spojené událostmi kolem vynálezu Jana Tleskače, zešeřelými uličkami, rozechvívanými stále znovu hlasem zvonů, a samozřejmě postavami chlapeckého čtenářského klubu někdejšího časopisu Mladý hlasatel - Rychlými šípy - Tajemství Velkého Vonta. Po jeho odhalení, dramatickém stejně jako události předcházející, jako by však stále zůstávalo cosi nevyřešeného, nedořečeného. A je to logické, neboť dětské ideály, dětská touha po spravedlnosti, ale tady po dobrodružství, jsou stejně věčné. A tak tedy vzhůru - do vše dobrodružství v temných uličkách! 1/ Záhada hlavolamu 2/ Stínadla se bouří 3/ Tajemství Velké Vonta
Objevení bývalých lomů kdesi za městem, tajemné "Země nikoho", otisky obřích trilobitů, souboj se Zelenými vestami... Jedna z nejkvalitnějších foglarovek. Napínavé čtení vyšlo poprvé v roce 1969. 1.vydání.
14. svazek sebraných spisů Jaroslava Foglara. Parta dětí z jednoho domu zakládá klub a i přes nepřízeň dospělých společně tráví co nejvíc volného času. 3., autorem upravené vydání, vychází spolu s knihou Nováček Bubáček píše deník.
Hlavní postavou je vedoucí Rikitan, který dá dohromady partu dvanácti chlapců. Každý je jiný, ale všichni se vzájemně dobře doplňují. Rikitan pro ně vymyslí program, který je vede k fyzické i psychické zdatnosti. Zamilovávají si přírodu, podle zálesáka Roye loví bobříky a aniž si to uvědomují, stávají se čestnými hochy a skvělými kamarády. Ve své klubovně Bobří hrázi i v přírodě spolu prožívají nesčetná dobrodružství. Dotisk r. 2008
Legenda dětské literatury - Hoši od Bobří řeky - vychází opět jako hold Jaroslavu Foglarovi, ale hlavně jako dárek statisícům jeho věrných čtenářů a pokračovatelů. Dva mladí kluci se poperou o míč se skupinou stejně starých mladíků, když je spatří o něco starší člověk. Tak začínají dobrodružství Hochů od Bobří řeky,klubu mladých chlapců, kteří zažívají kouzla kamarádství a dobrodružství v přírodě.
Souborné vydání 34 hromadných dopisů, které Jaroslav Foglar rozesílal svým příznivcům. Jedná se o dopisy od roku 1973 do roku 1993. Předmluva Karel Jánský - Delfín.
Kniha obsahuje hry, které jako skautský vedoucí vymyslel a sesbíral Jaroslav Foglar. Z jeho zápisků a oddílových kronik sestavil Miloš Zapletal. Jako zdroj posloužily též rubriky v časopisech, kam Foglar přispíval a také některé jeho knihy. Knížka je rozdělena do sedmi oddílů: Hry v klubovně pro menší počet hráčů Hry v klubovněpro větší počet hráčů Hry v tělocvičně Hry v přírodě pro menší počet hráčů Hry v přírodě pro větší počet hráčů Hry ve městě Dlouhodobé hry
Přesto, že legendární spisovatel Jaroslav Foglar vyvíjel bohaté veřejné aktivity, své soukromí si velmi chránil. Ačkoli svým literárním dílem i desítkami let vedení oddílu Hoši od Bobří řeky přispěl ke vzniku hlubokých přátelství v několika generacích chlapců i děvčat, sám paradoxně až do seniorského věku na skutečné životní přátelství štěstí neměl. Autor nám nabízí mozaiku jedinečných vzpomínek na slavného spisovatele a představuje nám ho tak, jak ho nikdo neznal. Knihu doprovází mnoha druhy hádanek a křížovek, které jsou s tématem většinou spojeny.
Kniha koncipovaná jako pamětní kronika přináší jedinečný výbor autentických zápisů, fotografií, dokumentů, kreseb a komentářů ze sedmi desítek svazků Foglarem vedených a dochovaných kronik z let 1924-1985 i z autorova osobního archivu. Jaroslav Foglar (1907-1999), přezdívaný Jestřáb, se stal nejen nejčtenějším autorem literatury pro mládež, redaktorem úspěšných dětských časopisů Mladý hlasatel a Vpřed, tvůrcem populárního obrázkového seriálu Rychlé šípy, ale rovněž nejdéle sloužícím skautským oddílovým vůdcem a kronikářem. Nejstarší český skautský oddíl pražská Dvojka, nazývaný také Hoši od Bobří řeky, který Jestřáb vedl navzdory zákazům skautingu ze strany nacistických úřadů i komunistického režimu až do konce 80. let, slaví v roce 2013 sto let své nepřetržité existence.
Výběrový soubor povídek obsahuje tajemné a dobrodružné příběhy s cizokrajným pozadím založené na autorově fantazii, které byly uveřejněny převážně v časopisech Správný kluk, Junák a Vpřed (Mezi nebem a zemí, Váhy života a smrti, Příběh ze tmy aj.), dále povídku Úžasný příběh plavčíka Jacka, původně zpracovanou pro rozhlasové vysílání, a nakonec příběhy, jejichž základem je Foglarův vlastní zážitek nebo skutečné příhody chlapců z jeho oddílu (např. Vítězství, Za tichých nocí, Půlnoční příhoda v osamělé chatě, Jezdíme na toboganu, Boj na Čertovce). Zpracoval a upravil Vladimír Dobrovodský, ilustroval Marko Čermák.
První souborné vydání povídek Jaroslava Foglara, část 1. (celkem 54 povídek, 2x27) Obsah: – Vítězství – Po číslech – Kdo jste vyhrál? – Indiánské léto – Náš alpinismus – Uhaslé ohně – Za tichých nocí – O zapomětlivém Bohouškovi – Půlnoční příhoda v osamělé chatě – Zákon proti zločinu – Mojepetrovské utrpení – Podivná řeč Toníka a Jůlky – Kdyby nás tak ve Slovíčku viděli – Myší ráj – Pětikoruna vypráví – Sto deset knedlíků – Nepřítel v táboře – Jak jsme vítali vojáky – Hovor ve skříni – Rozsouzený spor – Myší vzbouření – Jak se dělá papír – Jezdíme na toboganu – Táborový oheň – O starém vagónu – Tajemství osamělého vozu – Jestřábe, to bude „príma“!
První souborné vydání povídek Jaroslava Foglara, část 2. (celkem 54 povídek, 2x27) – Vteřiny hrůzy – Překážka na trati – Mezi nebem a zemí – Venda z města – Nyam, nejlepší ze všech – V nebezpečí života – Štědrý večer Freda Hawkeye – Jízda o život – Boj na Čertovce – Nevzdávej se! – Váhy života a smrti – Lov na netvora – Chtěl být námořníkem – Proměna Jima Parkinsona – Vánoce Gordona Badocka – První ze Žantovky – Vrah přijde v noci – Zápas o Modřínový srub – Tábor u Sinovíru – Záhadné zmizení Rudy Kováře – Příběh ze tmy – Velký den Vildy Mištery – Můj první případ – Málem by mě oběsili! – Hledači záhadné věci – Umíte pást krávy? – Rozsvícený čaj V závěru je otištěna báseň „Měsíční noci“ a je uveden přehled všech otištěných povídek s daty jejich vydání v časopisech.
Před 100 lety, v září 1920, odjel třináctiletý Jaroslav na tříměsíční ozdravný pobyt do Švýcarska. Byla to pro něj “nejkrásnější doba mého klukovského života” a Skautská nadace Jaroslava Foglara ji připomíná v tematické knížce. Z této cesty se dochoval jeho dětský deník, který přetiskujeme v autentické podobě. Své vzpomínky Jestřáb zpracoval i literárně, nejprve ve Slovíčku a dokončil v Táboře smůly. Tam si je můžete přečíst ve verzi prvních otištění.
Jedna z mála foglarovek, kterou autor situoval nikoli do skautského, ale do školního prostředí. Lubor a jeho spolužáci z "Bedny" prožívají v průběhu jednoho školního roku bolestný přerod vzájemných vztahů, který přináší dospívání. 5.vydání - dotisk 2002.
Sešit obsahuje tyto černobílé kreslené seriály: Svorní Gambusíni, 11 částí – nakreslil Bohumír Čermák Medvědí družina, 6 částí – nakreslili Radovan Pleiner, Jan Fischer Pim a Red, 12 částí – nakreslil Saša Dobrila Za poklady starých Inků, 11 částí – nakreslil Václav Junek K pramenům neznámé řeky, 7 částí – nakreslil Oldřich Jelínek Váhy života a smrti, 10 částí – podle povídky napsal a nakreslil Josef Bíbr Příběh ze tmy, 6 částí – podle povídky napsal Slavomil Janov a nakreslil Martin Železný Lov na netvora, 4 části – podle povídky napsal Slavomil Janov a nakreslil Martin Železný Boj na Čertovce, 3 části – podle povídky napsal Ivan Vápenka a nakreslil Karel Zeman Příběhy inspirované dílem Jaroslava Foglara: Příběh Maxmiliána Drápa – napsal a nakreslil Vladimír Tučapský Širokko stále uniká – napsal a fotografoval Ivan Vápenka
I. díl: Skautský rok Podle skutečných událostí, které autor prožil se svým skautským oddílem Hoši od Bobří řeky na svých výpravách za město, pod stanem, při schůzkách v klubovně.
Druhý díl Kroniky, věnovaný vyvrcholení celoroční činnosti oddílů a klubů - prázdninovým táborům - je podrobným deníkem třinácti Foglarových červencových a srpnových táborů z let 1939 až 1951. Na konci je pro zajímavost uveden výčet Foglarových táborů z let 1925 až 1971 se stručným popisem. Pro čtenáře, především ze skautských řad, mají desítky zaznamenaných příběhů zvláštní kouzlo, neboť žádný z nich nebyl vymyšlen, ale všechny byly opravdu prožity skutečnými chlapci a jejich vedoucími. Vždy v nich lze najít dobrou radu, pomoc a inspiraci. Z kronik pražské Dvojky vybral Miloš Zapletal a Marko Čermák. ISBN 80-7033-408-8 (soubor, 2 sv.)
Zálesácká kniha plná návodů a rad je nepostradatelnou příručkou pro práci v klubech, družinách a oddílech. Jaroslav Foglar v ní dokázal, jakým byl vnímavým pozorovatelem přírody a zároveň znalcem chlapeckých duší. Příběh klubu Ztracená stopa, pojmenovaného podle přezdívky jednoho z jejích členů, se odehrává v měsíčních odstupech po jeden kalendářní rok, od září do srpna, a je psán formou kroniky. Chlapci z klubu prožijí nesčetná dobrodružství, naučí se morseovku, dozví se spoustu zajímavostí z přírody, hrají zajímavé hry, loví bobříky, apod. Prubířským kamenem jejich svornosti a houževnatosti se stane báječný prázdninový tábor, kterým vyvrcholila celá bohatá společná činnost klubu během roku. Samostatná kapitola Hry a hříčky do klubovny i na výpravy, jak je hráli chlapci ze Ztracené stopy, navazující na Kroniku, obsahuje 31 her a hříček, např. Máte rychlé ruce?, Řetěz slov, Turnaj důvtipu, Skákání přes provaz apod. Ilustroval Gustav Krum. 4.vydání
Váhy života a smrti, 11 stran - (Jaroslav Foglar, Josef Bibr) Válka s mloky, 40 stran (5.částí) - (Jan Štěpánek na motivy románu Karla Čapka) Podivuhodné případy komisaře Bensona - II. Věštkyně Maa, 8 stran - (Petr Žilák, Pavel Žilák) Za lidmi do pravěku, 8 stran (3.části) - (Libor Balák) Škapulíř, šáteček a růže aneb: Tajemství Amálky Poustkové, 24 stran (3.části) - (Daniela Goldweinová, Jiří Zvolský) Pokušení, 4 strany - (Libor Balák) Černý vítr, 4 strany - (Jiří Grbavčic podle stejnojmenné povídky Otakara Batličky)
Hlavní postavou knihy je třináctiletý sportovec Denny, který se vážně zraní na kluzišti. V nemocnici se seznámí s vrstevníkem Oldou a ten jej později přivede do klubu Saturn. S novými kamarády prožije Denny mnohá dobrodružství. Jednou se společně vydají do opuštěného lomu pro jakousi namodralou hlínu, kterou vykupují dva kumpáni, Haryk a Milda. Přitom objeví krasovou oblast plnou skalisek a podzemních prostor, částečně nepřístupných. U jezera velké rozlohy přijdou na stopu dvou neznámých školáků a zjistí, že jeden záhadně zmizel a druhý ho marně hledá. Pouze zpola zatopený člun skýtá jakési tragické vysvětlení. Rozhodnou se pomoci kamarádovi v jeho pátrání a rozluštit záhadu. Na tomto nádherném místě vrcholí později jejich příběh prázdninovým táborem. Ilustroval Miroslav Schönberg. Pozdnámka: Na titiluní straně žlutý proužek "1. knižní vydání". Obsahuje doslov Jaroslava Foglara a ediční poznámku (Václav Nosek-Windy). Další vydání byla doplněna o další čtyři kapitoly.
Kreslená komiksová verze Modré rokle od Foglara vyšla poprvé v roce 1984 jako interní tiskovina České speleologické společnosti, v roce 1988 vyšlo druhé vydání nakreslil Kája Saudek,
Komiksové vydání jedné z nejslavnějších knih Jaroslava Foglara nás zavede do spleti tajemných uliček Přístavní čtvrti, kde hlavní hrdina Jiří Dražan hledá pravého kamaráda, jemuž by mohl důvěřovat a svěřovat mu všechna svá tajemství, a snaží se podobat svému vytouženému vzoru Láďovi Vilemínovi. Nakonec se mu to podaří a z obou se stanou opravdoví přátelé. Scénář komiksu na námět knihy J. Foglara vytvořil a celá komiks nakreslil známý „foglarovec“, znalec a obdivovatel díla „Jestřába“ - Milan Teslevič. Komiks vychází v roce 80. výročí prvního vydání Přístavu volá.
Příručka pro práci v klubech, družinách a oddílech dává nahlédnout do bohatého a činorodého života nejstaršího českého skautského oddílu, slavné pražské Dvojky, která nikdy od svého vzniku v roce 1912 nepřerušila svoji činnost. Je skvělým poučením o tom, jak v oddíle vytvořit kamarádské prostředí, jak si zařídit klubovnu, jaký program připravit na schůzky, co všechno se dá v oddíle dělat a hrát, jak bodovat, jak založit a udržovat tradici oddílu či klubu, jak organizovat a vést výpravy a také tábory apod. Mohou ji využít nováčci i zkušení vedoucí všech možných seskupení dětí a mládeže. Ilustroval Marko Čermák.
Hlavním hrdinou a vypravěčem humorných příběhů je tlouštík a skautský nováček Vodomil přezdívaný Bubáček. Je to vyložený smolař a svými lapáliemi především obveseluje hochy na táboře. Tyto vesměs unikátní příběhy si ale pečlivě zapisuje do svého táborového deníku. 1. samostatné vydání
Antologie vychází z časopisů Mladý hlasatel, Vpřed a Malý čtenář. Nejvíce zastoupeny tu jsou povídky Otakara Batličky ze Vpředu. Publikace obsahuje také celkem 77 příběhů Rychlých šípů.
Antologie vychází z časopisů Mladý hlasatel, Vpřed a Malý čtenář. Nejvíce zastoupeny tu jsou povídky Otakara Batličky ze Vpředu. Publikace obsahuje také celkem 77 příběhů Rychlých šípů.
Kniha vyšla „poloilegálně” (první vydání Českého svazu ochránců přírody jako doplněk besedy s ochráncem přírody Jaroslavem Foglarem a druhé jako Účelová publikace a doplněk ke sportovně brannému závodu Sluneční zátoka a k besedě Využití volného času dětí a mládeže uspořádané ve dnech 27. a 28.října 1986 v Praze vydanéČSTV, Tělovýchovná jednota Sokol Troja) v roce kdy J. Foglar, zvaný „Jestřáb”, oslavil 80. narozeniny. Hlavní dík patří autorovi, kterým je MUDr. J. Hanzel, který nás díky ní seznámil se životem spisovatele, o němž jsme tehdy nevěděli zda žije či nežije. Od roku 1969 do listopadu 1989 nesmělo dílo J. Foglara vycházet, i když těsně před změnou režimu se měnil pomalu i postoj k autorovi.
Jedná se o zkrácenou verzi Foglarova životopisu a předchází jejich kompletnímu vydání v knize Život v poklusu. Kapitoly ze svého bohatého života začal spisovatel Jaroslav Foglar psát v roce 1989 a dokončil je o rok později, krátce po svých třiaosmdesátých narozeninách. V knížce jsou ponechány některé zdánlivě méně významnézážitky, které však čtenářům mohou dokreslit tvůrčí zázemí Jaroslava Foglara.
Příběh Mirka, který vstoupí do junáckého oddílu s myšlenkou, že tam ukradne stan pro svoji partu. Postupně však poznává život v oddílu a původní plán dostává trhliny...
Děj dobrodružného příběhu dvou chlapců z Vinohrad Standy a Lojzka, kteří se neobvyklým způsobem dostanou do Turistického oddílu mládeže, se odehrává nejprve v uličkách Starého města a vrcholí na prázdninovém táboře na Zelené říčce pod Kriváněm na Slovensku při napínavé hře O poklad piráta ze škuneru Černý delfín. Kniha jetéměř věrným obrazem činnosti Foglarova oddílu – jeho chlapci hru hráli poprvé v roce 1952, znovu pak roku 1958 a ještě jednou v roce 1963 – a je možné z ní čerpat mnoho podnětných návodů (bodování, oddílové nálepky, závody a hry, program schůzek a výprav). Ilustroval Gustav Krum.
Veselá i tajuplná dobrodružství nestárnoucích Rychlých šípů. Příhody legendárního klubu Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky, pětice nerozlučných kamarádů, kteří mají smysl pro přátelství, čest a legraci, představil spisovatel Jaroslav Foglar v podobě kresleného seriálu již víc než před osmdesáti lety. Od té doby jejich klukovská dobrodružství ve městě i v přírodě nenechávají v klidu už několik generací nadšených čtenářů. Jubilejní 10. svazek edice Klasické komiksy Marko Čermáka přináší vůbec poprvé souborné vydání všech částí kultovního seriálu, které výtvarník M. Čermák v letech 1968-1971 a 2009 podle scénáře Jaroslava Foglara nakreslil. Kniha je obohacena originálními ukázkami seriálových scénářů J. Foglara včetně jeho nákresů, Foglarovým nikdy nezveřejněným pojednáním z roku 1970 Jak se dělají Rychlé šípy a je doplněna ediční poznámkou k historii seriálu. Limitovaná část nákladu navíc obsahuje pamětní list k tomuto prvnímu soubornému vydání podepsaný Marko Čermákem, osm záložek s výjevy ze seriálu a pohlednici Rychlých šípů od téhož kreslíře.