Černý Petříček patří mezi první prozaická díla Karoliny Světlé. Námět čerpala z městského prostředí, ve kterém sama vyrůstala. Zaznívá zde jak sociální tematika, běžná v celém díle autorky, tak i kritika církve a hlavně pravdy, které od ní přebírají lidé a po svém si je vykládají. V neposlední řadě znázorňuje vzpouručerstvě dospělých dětí, proti jejich rodičům či autoritám, které jim plánují život bez toho, aby se jich na něco ptali.
Povídky obsažené v knize vycházely nejdříve v časopisech a teprve později byly zařazeny do knižních souborů. Toto vydání se opírá o vydání, které vyšlo naposled za autorova života nebo která autor připravil.
Mrtví se nevracejí, Odysea soudního sluhy, Kochanovické epopeje, Vídni třeba se postavit, Kus cukerinu, Strýček z nebe a další povídky a fejetony ze šumavského Podlesí.
Tento výbor ze Sládkovy tvorby podtrhuje charakteristické rysy jeho lyriky: prostotu, něhu, mužnost, lásku k vlasti a domovu, vzdor proti nespravedlivému společenskému řádu.
Výbor povídek, pořízený ze svazků Černí myslivci (Dětský ráj), Jarní záhony (Přítel, Lom, Výlet, Ve sklepě, O bramborové Náně), Hrdinné a bezpomocné dětství (Závist, Koťátko), Ráj (Letopisy dětské duše), zachycuje mnohotvárnýa citově hluboce prožívaný svět dětí. V povídkách objevila autorka zranitelnou senzibilitu zdánlivě šťastného věku dětství a dala průchod i sociálnímu cítění
Fantastické vyprávění o neobyčejných dobrodružstvích námořního plavčíka Sandyho Prewela v tajemném pohádkovém paláci milionáře Hanoovera. Děj se odehrává kolem historie odhalení dvou podvodníků a jejich společnice, kteří se vetřeli do společnosti těžce nemocného Hanoovera s úmyslem zbavit ho života a zmocnit se jeho bohatství.
Kniha obsahuje včetně úvodní povídky ještě 3 další: Rasík a pes, Táta, Dobrý soudce a Zázrak s Julčou. Jejich děj se odehrává vesměs za předmnichovské republiky v českých zemích a v chudém židovském prostředí na Podkarpatské Rusi. Obsahují sociální tématiku.
Výbor z povídek. Z jarních dob, Dva Duškové, Drobová polévka,Zrána před svatbou, S nůší, Na faře. Úvod,doslov,ediční poznámku a vysvětlivky napsala a celé sestavila dr.Blanka Svatbová.