Alfred Hitchcock Presents: Stories to Be Read with the Door Locked
Zbierka poviedok prevzatých z kníh Alfred Hitchcock Presents: Stories to Be Read with the Door Locked, Games Killers Play, Happiness is a Warm Corpse, Murderer's Row, Having a Wonderful Crime. Poviedky: Pani Gylliová a gigolo Únos Päť litrov benzínu Logika viny Výbuch treba načasovať Vražda na svadobnej ceste Zradné lietadlo Za vyplatený hNedra Tyre & Joyce Harrington
Barbarské pobřeží - V této knize detektiv pátrá na přání manžela po krásné mladé ženě, pohybující se mezi elitní hollywoodskou solečností. Zjistí, že s jejím zmizením souvisí starý, dosud nevyřešený případ vraždy v luxusním sportovním klubu a vrahy odhalí mezi místní smetánkou. Bílepruhovaný pohřební vůz - Detektivní román z prostředí vyšších kruhů současné americké společnosti. Příběh , v němž dochází k dvěma záhadným vraždám ,které řeší soukromý detektiv Lew Archer.
Bony and the Mouse / The Clue of the New Shoe / The Bachelors of Broken Hill
Austrálsky spsovateľ Arthur Upfield obohatil detektívny žáner o celý rad svojsky napísaných príbehov, v ktorých nám predstavuje originálneho inšpektora s nemenej originálnym menom Napoleon Bonaparte. Jeho detektív je zvláštny muž tmavej pleti a prenikavo belasých očí, najdúch, miešanec, bezočivý, so zmyslom pre humor, a veľmi ľudský. Osvojich rodičoch vie len toľko, že matka boľa domorodka, otec beloch a že od nich zdedil dary, ktoré ho predurčujú na detektívnu prácu vysokých kvalit: od matky vrodenú intuíciu, trpezlivosť a vytrvalosť, od otca inteligenciu, logiku, kombinačné schopnosti. To, že je miešanec, určuje veľmi presne jeho sociálne postavenie a „Bony“ dobre vie, že môže obstáť vo svojej práci, len ak sa nedopustí najmenšej chybičky; čo sa prepáči belochovi, znamenalo by uňho koniec detektívnej kariéry. ja si nemôžem dovoliť pomýliť sa, hovorieva sebavedome a púšťa sa do riešenia najkomplikovanějších záhad, ktoré sa iným nedarí rozlúštiť. A prirodzene, že ich aj vyrieši. Upfield sa už postará o to, aby jeho hrdina vždy rozmotal dôkladne pozpletané uzly zločinu.
Jaké Kilmer, vyšetrovateľ FBI so zvláštnym poverením, päť rokov sledoval nedovolenú činnosť mafistickej rodiny Taglianiovcov, dva razy sa ho dokonca pokúsili zavraždiť, no nebol schopný získať dostatok usvedčujúcich dôkazov, ktoré by obstáli pred súdom a dostali nebezpečný gang za mreže. Pre Kilmera predstavuje Dunetown čosi ako neuskutočnený sen mladosti. Pred dvadsiatimi rokmi tam zažil ako študent najšťastnejšie leto svojho života, no všetky jeho nádejné vyhliadky vyšli nazmar. Vracia sa ta preto nerád a skutočnosť prekoná i jeho najhoršie obavy. Nielenže sa idylické mesto akoby zabudnuté z minulého storočia zmenilo na nepoznanie; zároveň s jeho príchodom sa začína i séria tajomných vrážd, ktoré predstavujú tvrdý oriešok preňho a pre jeho pomocníkov, členov Oddelenia zvláštnych úloh, tvrdých, ostrieľaných chlapov a zrejme jediných nepodplatných policajtov v meste, ktorí sú všeobecne známi ako chuligáni. Moderný thriller z Ameriky osemdesiatych rokov podáva obraz nielen o podvratnej činnosti mafie, ale aj o neškrupulóznosti ľudí, ktorí sú pri moci a chcú si ju za každú cenu udržať, alebo ktorí sú ochotní urobiť všetko, aby si moc získali, a v neposlednom rade aj o zhubnom vplyve vietnamskej vojny na jednotlivcov. William Diehl sa svojimi románmi úspešne zaradil medzi autorov, ktorí tvorivo rozvíjajú odkaz americkej drsnej školy.
Lord Henry Grey bol amatérsky džokej a pilot. Ked sa však rozhodol vymenit nudné miesto za kancelárskym stolom za aktívnu prácu v oblasti obchodovania s koňmi, zistil, že za prevážaním drahých koní po celom svete sa skrýva viac, než by si bol pomyslel... Prvým a príjemným prekvapením bolo stretnutie s Gabrielou v Taliansku. Zmiznutie kolegu pri najbližšej návšteve Milána je však pre Henryho ladovou sprchou – bez ohlásenia dovolenky sa už predtým stratili dvaja jeho predchodcovia. Ked sa Grey tisícky metrov nad zemským povrchom ocitne v rukách sadistického vraha, vyzerá to, že pravdu odhalil príliš neskoro...
Každý parížsky obvod má svojrázny kolorit, neopakovateľnú atmosféru a svojich typických obyvateľov, ktorí utvárajú život v štvrti v dobrom aj v zlom. Léo Malet (nar. 1909), francúzsky surrealistický spisovateľ a básnik, do každého z dvadsiatich parížskych obvodov zasadil detektívny príbeh, v ktorom je neustále prítomný genius loci. Cyklus jeho detektívok, nazvaný Nové tajomstvá Paríža, je modernou paralelou Tajomstiev Paríža, ktorými sa v prvej polovici devätnásteho storočia preslávil Eugene Sue a ktoré sú známe aj u nás. Protagonistom Nových tajomstiev Paríža je súkromný detektív Nestor Burma, ktorý je tak trochu Maletovým alter egom. Nestor Burma mnohému vďačí za dobrodružné skúsenosti a mnohoraké povolania, ktoré v živote vystriedal jeho tvorca Léo Malet. Je nezávislý, na nič a na nikoho neviazaný, iskrí humorom, dôvtipom a fantáziou, má zmysel pre poéziu a pre krásu, je galantným ctiteľom žien ako každý pravý Francúz, navonok síce tvrdý a cynický chlapík, ale v duši dobrák od kosti s vysoko vyvinutým zmyslom pre spravodlivosť. Neraz sa dostane do nepríjemností a do kritických situácií, pretože ho ruka osudu vždy posotí tam, kde sa niečo deje. V mnohom pripomína svojich súkromných blížencov z amerických detektívok, ale je typicky francúzsky, takisto ako sú francúzskym humorom a šarmom presiaknuté aj Maletove detektívne romány.
Odveká túžba slečny Marplovej pobudnúť vo vychytenom londýnskom hoteli sa konečne splní. Veď v hoteli Bertram poskytujúcom služby v tradičnom štýle možno stretnúť množstvo známych ľudí a osobností vyhľadávajúcich atmsoféru starých dobrých čias. Až zmiznutie roztržitého duchovného a vražda hotelového zamestnanca naštrbia jeho reputáciu a vzbudia záujem Scotland Yardu. Kto môže byť pre inšpektora Davyho užitočnejší ako jeden z hostí – najmä ak je ním nenápadná stará dáma, ktorá ma oči aj na chrbte a nikdy nedá na vonkajšiu pozlátku.
V posledných rokoch patrí Ruth Rendellová k najobľúbenejším autorkám detektívnej literatúry v Anglicku. Podobne ako Agatha Christie aj Rendellová vie neopakovateľným spôsobom vystihnúť atmosféru anglického vidieka — navonok tichého a idylického, no pod touto zdanlivo pokojnou hladinou sa skrýva ľudská zloba, nenávisť a ziskuchtivosť, ktoré často vedú k zločinu. Rozvážny inšpektor Wexford so svojím trochu unáhleným pomocníkom Burdenom riešia prípady plné prekvapujúcich zvratov, falošných stôp a čiastočných omylov. K úspechu ich neprivádza zázračná intuícia ani neomylná logika, ale neúnavná rutina. Príbeh Jeden klame, druhý hynie sa odohráva v období, keď v Anglicku vrcholí vlna veľkých hudobných festivalov. Zatiaľ čo nadšené publikum tlieska hviezdam pop-music, v blízkom kameňolome objaví mladá dvojica telo mŕtveho dievčaťa. V druhom príbehu Prefíkaný trik zomiera za podozrivých okolností bohatý starec, flautista svetového mena, a zanecháva po sebe rozprávkové dedičstvo. Na scénu prichádza nádejná dedička, no jej totožnosť je veľmi pochybná... Tretia detektívka Tvár démona je drámou duševne narušeného staršieho muža, v ktorom už od detstva tlejú agresívne sklony. Nečakané udalosti mu odbúrajú aj posledné zábrany a v tej chvíli sa stáva nebezpečným.
Autor v tomto románe na základe skutočných faktov opisuje dominantnú funkciu a pracovné spôsoby kriminálnej polície, všedný deň jej zamestnancov a ich ľudské reakcie.
- 1. Mačka s mnohými chvostmi - 2. Smrť krútí platňu -- Zaškrtenie Archibalda Dudleyho Abernethyho tvorilo prvú scénu tragédie v deviatich dejstvách, ktorej dejiskom bolo mesto New York. Mesto, ktoré sa správalo absurdne.
Prvý príbeh Mačka, ktorá pozná farby, sa odohráva v príťažlivom prostredí luxusného penziónu, kde Qwilleran náhodne stretáva svoju starú lásku Joy. Novinár, ktorý má za úlohu písať o úrovni reštaurácií v meste, chodí na večere, spoznáva svojich susedov, neraz výstredných a zvláštnych. Dej naberie prudký spád, keď náhodne zmizne Joy. Jej manžel tvrdí, že od neho odišla, Qwilleran tomu celkom neverí. A Koko čosi zavetrí... Tá istá trojica sa v druhom príbehu Mačka, ktorá si púšťala Brahmsa, dostáva na zdanlivo idylický vidiek. Qwilleran sa ubytuje v štýlovej chate pri jazere, prechádza sa po mestečku a oddychuje. Pokojná krajina postupne odhaľuje svoje tajomstvá. Ťaživé napätia vyústia do vraždy...
Pokojne plynúci život právnika Sama Bowdena a jeho rodiny nečakane rozbúria hrozivé udalosti. Pôvodcom zákerných vražedných útokov je Max Cady, ktorý sa po štrnástich rokoch väzenia vracia na slobodu. Bol odsúdený za znásilnenie, pričom Sam vtedy vystúpil na súde ako korunný svedok brutálneho činu. Cady si za mrežami roky pestoval svojunenávisť, a keď je konečne voľný, s fanatickou posadnutosťou sa chce pomstiť. Samova rodina je bezmocná, psychicky na dne, no márne sa obracia na políciu o pomoc. Sam sa napokon v zúfalstve a ohrození života rozhodne konať... Tento psychothriller úspešného amerického autora detektívnych príbehov, známy aj z filmového spracovania v hlavnej úlohe s Robertom de Nirom, drží čitateľa do poslednej stránky v napätí a v očakávaní dramatického rozuzlenia.
Keď džokej Martin Stukely zahynie po páde z koňa v Cheltenhamských dostihoch, jeho najlepší priateľ je nechtiac zapletený do nebezpečnej hry. Gerard Logan, umelecký sklár, sprvoti nemá ani potuchy, čo preňho bude znamenať videopáska, ktorú dostal od mŕtveho džokeja. Hoci ho na konci príbehu čaká odmena v podobe pôvabnej policajtky, najprvsi musí zachrániť život a živnosť...
1.Vražedná kniha 2.Hlas zo záhrobia Dve detektívne prípady, Vražedná kniha a Hlas zo záhrobia. Prečo musel zomrieť Leonard Dykes? Kto zavraždil Joan Wellmanovú? Dôvtipný Nero Wolfe tuší spojitosť medzi týmito zdanlivo nesúviacimi vraždami a odhalí, kto sa skrýva za pseudonymom Baird Archer v prvom príbehu. Kým sa mu však podarí dokázať, že vrah zabil troch ľudí, aby mohol bez rizika zavraždiť štvrtého, musí Archie Goodvin precestovať severoamerický kontinent a zohrať s Wolfom celú komédiu. V druhom príbehu Hlas zo záhrobia nájdu brutálne zavraždeného prezidenta spoločnosti priemyselníkov. Nero Wolfe opäť celý prípad čoskoro priam geniálne vyrieši. (www.pitaval.cz)
Nestaň sa hneď nepriateľom : Soukromý detektiv Lew Archer má tentokrát přivést zpět mladou dívku, která utekla z domova spolu s mladíkem s kriminální minulostí. Zdánlivě jednoduchý případ se záhy komplikuje. Lew Archer má podezření, že současné události mají spojitost s podivnou nehodou, která se udála před patnácti lety, při které pod vlakem zahynul neznámý tulák… Sudičky : Soukromého detektiva požádá o pomoc mladý muž Carl Hallman,kterého rodina viní ze smrti otce - senátora. Chlad : Napínavý detektivní román, v němž se dramatická zápletka soustřeďuje kolem téměř neproniknutelných vzájemných vztahů příslušníků dvou kalifornských rodin.
Ambiciózna televízna reportérka Cassie Sheridanová, ktorá túži zvýšiť sledovanosť svojho spravodajstva, sa v honbe za senzáciami nezastaví pred ničím. Keď získa tajnú informáciu o jednej z obetí sériového vraha, ani netuší, ako veľmi sa môže popáliť. Pád z výslnia do hlbín je nezvratný a ruka v ruke s profesionálnym fiaskom prichádza aj fiasko osobné.
Keď sa známa historička a spisovateľka Jean Sheridanová po dvadsiatich rokoch vracia do rodného mesta na výročné stretnutie bývalých žiakov školy, nemá veľkú radosť. Hoci patrí medzi šiestich ocenených, ktorí dosiahli v živote významné postavenie, nevie sa zbaviť smutných spomienok. Nedávna smrť bývalej spolužiačky a najlepšej priateľky Laury Wilcoxovej iba umocní Jeanine ťaživé pocity. Nie je sama, zlé spomienky na stredoškolské časy mátajú aj ostatných. Až zmiznutie úspešnej herečky však vyvolá otázniky a vzbudí pozornosť redaktora Jaka Perkinsa, ktorý začne špekulovať nad predchádzajúcimi úmrtiami piatich žiačok školy. Ostáva len na detektívovi Samovi Deeganovi, aby si dal dokopy súvislosti a zabránil úmrtiam posledných dvoch zo žien, ktoré kedysi sedávali za jedným stolom v školskej jedálni...
Detektívna literatúra je dnes taký rozvetvený, tematický a umelecky diferencovaný žáner, že už prestala byť len oddychovým čítaním nenáročných. Niektorí autori zachycujú realitu svojho prostredia - zvyčajne neľútostnú a neprikrášlenú - tak, že sa ich diela stávajú nepríjemne pravdivými zrkadlami ich prostredia a jeho chronických neduhov. McClurove detektívne príbehy predstavujú nový variant tohto novátorstvu už zdanlivo neprístupného žánru. Ich novosť je nielen v tematike, ale aj v prístupe a spracovaní. Autor ponúka náročnému čitateľovi nielen kriminálne záhady, napätie a nakoniec perfektné riešenie, ale aj široký zaber drsnej až otriasajúcej reality pomerov v súčasnej Juhoafrickej republike s jej rasovým bezprávím a tragickými sociálnymi rozpormi. Sám to všetko veľmi dobre pozná. Narodil sa tam a žil tam. Bohaté novinárske skúsenosti a dokonalá znalosť prostredia dodávajú dielam tohto realistu s prenikavým pohľadom a so suchým humorom fascinujúcu príťažlivosť, pričom sám ani na chvíľu nenecháva nikoho na pochybách o svojich názoroch. Nositeľmi jeho názorov sú dvaja hrdinovia, biely poručík Tromp Kramer a jeho čierny seržant Mickey Zondi z oddelenia vrážd trekkersburskej kriminálky. Blízky osobný a pracovný vzťah týchto dvoch ľudí obdarených drsným humorom, dôslednou logikou a nesmiernou, až fanatickou vytrvalosťou vyznieva ako symbol vzťahu dvoch rás, aký by mal byť alebo sa vyvinúť v budúcnosti. V ich postavách dostávajú tie kruté, drsné príbehy hlboký humánny podtext. James McClure sa uviedol do literatúry tohto žánru veľmi úspešne: jeho prvá kniha (Parné prasa) mu získala r. 1971 Zlatú dýku za najlepší detektívny román roka v Anglicku.
Pre dôchodcu Berta Renwaya predstavuje dvetisíc dolárov týždenne obrovskú sumu - a presne toľko mu ponúka "pán Palmer" za zdanlivo nenáročnú prácu: má hrať Franka Wesleyho, bývať v jeho byte, nosiť jeho šaty, voziť sa v jeho aute... Po troch týždňoch však Renway znervóznie, navštívi súkromného detektíva Carvera a požiada ho, aby zistil, kto je pán Palmer a čo znamená celá táto záhadná komédia.
Keď do života Britt Andersonovej nečakane zasiahne rodinná tragédia, okamžite odcestuje do Vermontu, kde jej staršia sestra údajne zahynula pri požiari. Až po pohrebe v malebnom horskom mestečku zisťuje, že Gretu vlastne nepoznala. S neterou Zoe si zato okamžite padnú do oka, čo vôbec nemožno povedať o švagrovi Alecovi, s ktorým Britt nevie nájsť spoločnú reč. Nevraživosť, čo sa v nej prehlbuje, postupne prerastá do podozrenia, z ktorého sa zakrátko na základe faktov zistených políciou stáva skutočnosť. Pri hľadaní sestrinho vraha, počas ktorého sa Britt usiluje oddeliť pravdu od fám šíriacich sa v tesne zomknutej komunite, naráža na prekvapujúce rodinné tajomstvo, ktoré pred ňou Greta starostlivo skrývala. A tak musí nechtiac začrieť do vlastnej minulosti a čeliť hnevu zvráteného vraha s nádejou, že bude mať väčšie šťastie ako jej sestra...
Olov Svedelid, narodený r. 1932 v Štokholme, je mnohostranný autor so širokým čitateľským zázemím. Jeho romány o kriminálnom inšpektorovi Rolandovi Hasselovi poznajú čitatelia v susedných severských krajinách, vo Francúzsku i v NDR. Predstavujú kultivované literárne útvary, plné strhujúceho napätia, ale i trpkého humoru, v ktorých sympatický „antihrdina“ Hassel s nasadením života spolu s kolegami z kriminálky zápasí so zločinom, pripomínajúcim stohlavého draka. Hlavného páchateľa sa im napokon podarí dolapiť, ale v podvedomí ostáva nepríjemné tušenie, že kdesi v pozadí už čaká jeho nástupca... Svedelidove policajné romány Podozrivý zmizol, Čierna banka a Otrokári poskytujú čitateľovi nielen pútavé príbehy z podsvetia severskej metropoly, ale i zasvätený, trochu nostalgický, no kritický pohľad na všedný deň autorovho rodného mesta, ktoré sa v poslednom čase tak veľmi zmenilo. Prvé vydanie.
Pohyblivý terč : pátrání soukromého detektiva L.Archera po stopách únosu amerického milionáře. Najdi oběť : Archer narazí při cestě do Sakramenta na postřeleného muže na cestě.Než ho stihne dovést do nemocnice,umírá.Nesympatický šerif Church v něm nevzbuzuje důvěru,a tak se Archer pouští do vyšetřování po ztraceném kamionu plném whisky a blondýnce,která se ztratila neznámo kam.
Potopa – z názvu je vcelku jasné, že půjde o hodně vody. Voda je ovšem obsažena pod tlakem v jistých nepřirozených mutantech. Autor se mírnil – jen pár milionů mrtvých a potopena část pevnin. Sucho je už drastičtější – miliarda sem, miliarda tam. Pochopitelně mluvím o mrtvých žízní. Zápletka je jednoduchá – voda se na světě začíná extrémně rychle vypařovat. Důvod? Možná radioaktivní spad?!? Hlad – co by asi mohlo přijít po potopě a suchu! Tentokrát se objevuje rasa extrémně nebezpečných „trpaslíků“, kteří hrozí lidstvo prostě vyjíst. Ani tentokrát se miliardami mrtvých nešetří. Obzvláště v tomto příběhu Palfrey předvádí, že když se kácí strom, létají třísky.
Prípad čínskeho zlata Sudca Ti sa ešte nestihol poriadne ohriať v sudcovskom kresle v zastrčenom okrese Peng-laj, keď sa musí pustiť do vyšetrovania vraždy svojho predchodcu. Zložitý prípad, zjavne súvisiaci s pašovaním zlata, skomplikuje záhadné zmiznutie súdneho pisára a nevesty bohatého majitela lodí. Sudcovu situáciu nezľahčuje ani nebezpečný tiger, ktorý sa potuluje po okrese, a duch mŕtveho sudcu, blúdiaci v priestoroch súdneho dvora. Tajný odkaz, ktorý mu prinesie prostitútka, a nález tela údajne zavraždeného mnícha v nesprávnom hrobe môžu byť dalšími dôležitými prvkami hlavolamu, ktoré sa pri troche dôvtipu dajú spojit so známymi faktami. Sudca Ti má skvelú príležitost ukázat v novom pôsobisku, že na to má... Prípad čínskeho jazera V roku 666 odchádza sudca Ti do odľahlého mestečka Chan-jüan a hned po vymenovaní ho čaká vyšetrovanie záhadných udalostí: Krásna kurtizána predvádza očarujúci tanec a o chvíľu ju nájdu utopenú vo vodách jazera, v ktorom vraj straší. V svadobnú noc zomrie mladá nevesta a jej telo nepochopiteľne zmizne zo zapečatenej a stráženej truhly. A čoskoro si celý Chan-jüan šepká obávané, zakázané meno Biely lotos... Zdá sa, že prípady spolu súvisia, no prísť na to, čo ich spája, nie je vôbec jednoduché. Sudcovo vyšetrovanie odhalí lavínu temných, nedovolených vášní, obludnej nenásytnosti a politických intríg, ktoré vedú až k vlastizradnému sprisahaniu.
V příběhu pod titulem Liberty Bar (Liberty bar) je komisař povolán do Antibes vypátrat – diskrétně a nenápadně – vraha zdánlivě bohatého Australana, který se nechal zlákat neřestmi a pozlátky bezstarostného života na Azurovém pobřeží.
1. Priveľa žien - N. Wolf vyšetruje záhadnú smrť Walda Moora, zamestnanca veľkej newyorskej firmy, kde sa to ženami len tak hemží. 2. V najlepších rodinách - v tomto príbehu sa stane čosi nečakané: Nero Wolf náhle zmizne a predaj jeho domu je inzerovaný v novinách. Preto sa vyšetrovania prípadu bohatej pani Rackhamovej ujíma Archie Goodwin. 3. Smrt letného hosťa - v záverečnom príbehu knihy sa musí N.W. unúvať a cestovať až na Ďaleký západ, kde na ranči trávi Archie Goodwin svoju dovolenku, narušenú podivnou smrťou istého letného hosťa.
Dielo tohto obľúbeného amerického autora, ktorý patrí medzi predstaviteľov tzv. „procedurálnej školy” detektívnych príbehov, sa stretáva s veľkým čitateľským ohlasom na celom svete. Typickou črtou McBainovej metódy je realizmus faktografického razenia spojený s podrobnou znalosťou policajnej rutiny, každodenného života amerického policajta ako i ľudskej psychológie. Dej všetkých príbehov je zasadený do rámca imaginárneho mesta Isoly so známym 87. policajným obvodom a jeho typickými charaktermi — poručíkom Byrnesom, Stevom Carellom, Bertom Klingom, Meyerom Meyerom, Cottonom Hawesom a inými. V príbehu Prvá zastávka McBain zoznamuje čitateľa so špecificky americkou formou zločinu, ktorá spolu so záhadnou vraždou dievčaťa vykresľuje sugestívnymi farbami pochmúrnu atmosféru americkej metropoly. V druhom príbehu Ako láska ide o zdanlivú samovraždu dvoch milencov — vydatej ženy a slobodného muža — ktorá vzbudí v detektívoch 87. obvodu podozrenie. Pri hľadaní motívu u množstva osôb vychádza najavo celý rad indiskrétnych faktov osobného života, ktoré sa po úpornom úsilí podarí napokon dať do súladu. V treťom príbehu Múr vyšetruje detektívne oddelenie viac prípadov; v centre pozornosti však stojí odhalenie nedoslýchavého vydierača, ktorý vraždí najvyššie postavene úradné osoby v meste. Vďaka zaujímavej zhode okolností s obetavým nasadením vlastného života vyriešia detektívi všetky tri kľúčové prípady, pričom sa predíde i ďalšej vražde.
Reflex - Třicetiletý svobodný žokej Filip Nore, jehož matka podlehla drogám a brzy zemřela, dobře ví, co znamená život bez rodinného zázemí.eho příteli Stevovi totiž zemřel při autohavárii otec, známý umělecký fotograf, brzy nato byla přepadena Stevova matka a nakonec oheň zničil celý jejich dům. Filip, sám výborný fotograf, od Steva získal zajímavé materiály, zřejmě určené k vydírání. Betónový tip - smrt Billa Davidsona začíná odvíjet příběh,který vyšetřuje jeho přítel jezdec Alan York.
Slovenskému milovníkovi detektívok sa v tomto zväzku dostávajú do rúk tri pútavé romány z tvorby poľského autora Joea Alexa. Ide o príbehy takpovediac klasického anglického typu, kde ústredným motívom je rozlúštenie komplikovanej hádanky, zložitého hlavolamu. Detektív musí vynaložiť predovšetkým mimoriadne, myšlienkové úsilie, abypostupne rozplietol komplikovanú sieť pravých i falošných stôp, najrozličnejších motívov i podozrení. Prvý príbeh Si len diabol sa odohráva v osamotenom vidieckom sídle, čo už samo osebe podstatne ohraničuje počet podozrivých na veľmi úzky okruh. Celou zápletkou sa s majstrovským zmyslom pre mieru preplieta „demonský“ motiv: blízkosť Diablovej skaly, kliatba upálenej bosorky, stopy čertovho kopyta. I pre druhý príbeh je príznačné ohraničenie okruhu podozrivých. Detektív musí rozriešiť problém vraždy známeho finančného experta. Napriek tomu, že vražda je mimoriadne presvedčivo kamuflovaná ako samovražda, Alex prísnou deduktívnou logikou rozpletie celú intrigu a odhalí vraha. Do exotického prostredia neveľkého stredomorského ostrovčeka nás zavedie tretí príbeh, v ktorom Alex brilantným spôsobom odhalí dvojnásobnú vraždu v archeologickej expedícii.
James Hadley Chase je svojim spôsobom fenoménom medzi autormi detektívok: hoci je rodom Angličan, špecializoval sa na romány z prostredia amerických gangstrov a jeho schopnosť autorsky z neho ťažiť je priam obdivuhodná, takže väčšina čitateľov ho pokladá za Američana. No v čase, keď vydával svoje prvé romány, v Spojených štátoch eštevôbec nehol. Už jeho prvý román mu priniesol nevídaný úspech. Kniha Slečne Blandishovej netreba orchidey vyšla v Anglicku r. 1939 a razom si získala čitateľov, v čom iste zohral nemalú úlohu fakt, že v medzivojnovom období značne vzrástla popularita gangsterského románu na úkor tzv. klasickej detektívky anglickej školy. Vtedy si mnohí mysleli, že už v vyčerpala svoje možnosti. No úspech sa čoskoro dostavil aj za hranicami, v krátkom čase vydali Slečnu Blandishovú v trinástich krajinách, medzi nimi aj v Sovietskom zväze a v U SA. O tri roky nasledovala dramatizácia (v anglických divadlách ju hrali sedem rokov) a potom aj prvé filmové spracovanie. Ide teda o klasickú detektívku v pravom zmysle slova. Pravda, úspech zriedka padne niekomu len tak do lona. Aj Chase si pozorne preštudoval svoje literárne vzory, predovšetkým americkú detektívku tzv. tvrdej školy, najmä Raymonda Chandlera. Za štyridsaťpäť rokov plodnej tvorby Chase dokázal, že jeho prvý úspech nebol náhodný. Dnes patrí k najvyššie hodnoteným detektívkárom, jeho knihy vychádzajú v miliónových nákladoch. Je to autor kráčajúci „s duchom doby“, ako dosvedčuje tretí príbeh Ja sa budem smiať naposledy, jeden z jeho posledných, ktorý má nielen dokonale súčasnú atmosféru, ale je aj dôkazom autorovho profesionálneho rastu. J. H. Chase predstavuje vo svojich knihách svet skutočného, reálneho násilia a bezohľadnosti, čím jeho knihy nadobúdajú spoločensko-kriticky podtón.
Murder Unprompted/Murder in the Title/Not Dead Only Resting
3x humorne ladený príbeh z hereckého prostredia. V príbehu [8] "Smrť na javisku" ponúka autor zasvätený pohľad do zákulisia divadelných inscenárií, do sveta agentov a managerov. V príbehu [9] - Vražda v názve - sa rozvíjajú dve detektívne zápletky, ktoré predvádza herecký súbor na javisku. A v poslednom [10] "Nie som mŕtvy, len oddychujem" autor poodhaľuje problematiku vydedencov spoločnosti - homosexuálov.
Strašidelný kláštor Päť záhadných úmrtí v tajomnej atmosfére taoistického kláštora... Sudca Ti opäť pátra s nasadením vlastného života. Keď sudcu Ti na spiatočnej ceste do Chan-jüanu búrka v horách prinúti uchýliť sa do kláštora Ranných oblakov, zisťuje, že sa v nom dejú čudné veci. Jeho pozornosť neupúta nielen smrť troch nevysvätených mníšok, ale aj bludisko chodieb a krídel, v ktorých sa vyzná iba starý mních, čo tam žije odnepamäti. Nič dobré tu očividne nečaká ani pôvabnú Bielu Ružu, ak sudca Ti včas nezasiahne a nepostará sa, aby kláštorná krypta a Galéria hrôz so sochami predstavujúcimi spôsoby mučenia vydali svoje temné tajomstvo. Motív vŕbovej halúzky Sudca Ti, dočasne vymenovaný za guvernéra v cisárskom sídelnom meste, má plnú hlavu starostí so zvládnutím šíriaceho sa moru, a tak v ňom smrť bohatého obchodníka sprvoti nevyvolá pochybnosti. Jeho pozornosť upúta až objav zohaveného tela ďalšieho predstaviteľa vyšších kruhov, zvrhlíka Kchuej-Linga, vyžívajúceho sa v týraní žien, a po usilovnom pátraní odhalí spojenie medzi tromi významnými mužmi, ktorí rozhodovali o živote a smrti ľudí zo svojho najbližšieho okolia. O ich temných praktikách by mohla niečo vedieť mladá speváčka a tanečnica Koral či jej sestra Modrobiela, zručná akrobatka a bojovníčka. Hlavným kľúčom k vyriešeniu prípadu sa však stáva motív vŕbovej halúzky na váze, ktorá sa viaže k príbehu krásnej kurtizány, čo utiekla svojmu chlebodarcovi s mladým mužom, ktorého nadovšetko milovala. Opica a tiger V tomto prípade navedie sudcu Ti na zaujímavú stopu gibon, ktorý prinesie zakrvavený diamantový prsteň na terasu jeho rezidencie. Až po náleze kuriózne zohavenej mŕtvoly v lese si sudca postupne skladá príbeh o bohatom lekárnikovi, ktorý sa zaľúbil do mladej dievčiny. V Noci tigra sa sudca Ti uberá do hlavného mesta, keď ho od sprievodu oddelí povodeň a ocitne sa vo vidieckom dome ohrozenom krvilačnými banditmi. Riešenie životu nebezpečnej situácie mu navyše komplikuje záhadný prípad statkárovej dcéry, v ktorom hrá hlavnú úlohu láska a chamtivosť.
"... príbehy, ktoré potešia všetkých, ktorým sa cnie za zlatým vekom M. Allinghamovej, A. Christie a D. Sayersovej, no plne uspokoja aj tých, ktorí vyžadujú od detektívneho románu presvedčivé vykreslenie postáv a hlbokú ľudskú zainteresovanosť, čo uvedené autorky neboli schopné poskytnúť. Jej postavy sú presvedčivé takisto ako motivácia ich konania. Je pozoruhodné, ako úspešne zmodernizovala klasický detektívny román. ..“ napísal jeden z kritikov o Patricii Dorothy Jamesovej, ktorá sa vyšvihla na popredné miesto medzi najuznávanejšími anglickými autormi detektívok a získala niekoľko cien. Román Svedka treba odstrániť sa odohráva v typickom prostredí anglického vidieka. Autorka výstižne zachycuje atmosféru v ústave súdneho lekárstva, ktorej pokojnú hladinu rozvíri záhadná smrť nepopulárneho ctižiadostivého vedca, čo je podnetom sledu tragických udalostí, úzko s ňou súvisiacich. Hrdinkou druhého románu Džob nevhodný pre ženu je mladá majiteľka detektívnej agentúry Cordelia Grayová, ktorú poverí známy vedec, aby zistila, prečo spáchal jeho syn samovraždu. Postupne ako Cordelia sleduje krivolakú stopu utajovaných podlostí a starých hriechov, dochádza k prekvapujúcim a nečakaným záverom.
John D. MacDonald patrí dnes už k spisovateľom staršej generácie a je jedným z najznámejších amerických autorov detektívnych románov. Zdá sa až prekvapujúce, že tento autor, ktorý sa teší takej veľkej obľube nielen v anglosaskom svete, ale aj v mnohých iných krajinách, je u nás takmer neznámy. A pritom mu treba priznať, že jeho popularita je celkom zaslúžená. MacDonald sa učil od klasikov detektívneho žánru, najmä od Dashiella Hammeta a Raymonda Chandlera, takisto aj od spisovateľov vážnych, najmä tzv. moderných klasikov, čo sa zreteľne prejavuje v jeho diele. Je v istom smere pokračovateľom tradície „tvrdej školy" v povojnovej literatúre tohto žánru. Pre jeho nápadité, napínavé príbehy s prekvapujúcim rozuzlením je typic-ká osobitá výstavba deja a motivácia zločinov, psychologická kresba postáv, živých a presvedčivých, ktoré sú produktmi toho veľmi skutočného bezohľadného sveta, v ktorom žijú. Autor nadhadzuje seriózne problémy, ktoré majú širší dosah, a jeho kritický pohľad preniká pod povrch udalostí, dalo by sa povedať, že nastavuje krivé zrkadlo „americkému snu". Ukážky z diela Johna D. MacDonalda predstavujú nášmu čitateľovi preňho neveľmi známu kapitolu z vývoja americkej detektívky.
1. Násilná smrť Reginy Stuartovej je to najhoršie, čo mohlo jej manžela postihnúť. Z domu naviac zmizol vzácny a nepoistený obraz kúpený v Austrálii. Polícia sa domnieva, že krádež zinscenoval on sám. 2. Sid Haley, bývalý žokej, začína pracovať v detektívnej agentúre. 3. Smrť redaktora je šokom pro všetkých kolegov. Jeho priateľovi nedá pokoj otázka, prečo vždy nesprávne tipoval na kone, které nakonec ani neštartovali.
Záhadný prípad smrteľne zraneného muža v kostole, tajomstvo pokladu muža so zvláštnym zmyslom pre humor, odhalenie páchateľa zločinu z minulosti, nejasné okolnosti skrývajúce sa za príbehom šialenej stareny a osudnej nehody, očistenie dobrého mena dievčaťa nespravodlivo obvineného z krádeže, vražda v hoteli či nevysvetliteľná smrť ženy, ktorá zmenila svoj závet... To všetko sú hádanky ako stvorené pre bystrozrakú slečnu Marplovú, ktorá vždy rada prijme hodenú rukavicu a úspešne vyrieši prípad, s ktorým si nevedia rady ani profesionáli.
1. Inšpektor Bonaparte rieši záhadné únosy piatich dojčiat; 2. Riešenie záhady okolo mŕtvoly muža v kráteri; 3. Inšpektor s pomocou ľudí z panského sídla hľadá súvislosť mezi vraždami dvoch žien a jedného muža
Ellery Queen, zv. 2. -- 1. Záhada Grékovej rakvy -- 2. Vrahom je Fox -- V prvom príbehu Georgis Chalkis, bohatý grécky obchodník so starožitnosťami zomrel náhle, ale okolnosti smrti neboli podozrivé, až kým sa nezačalo zháňanie po testamente a kým sa nezistilo, že v rakve je niekto iný. V druhom prípade je zdanlivo všetko jasné, až kým sa do prípadu, starého niekoľko rokov nezamieša Ellery Queen...
Zbohom, moja krásna a Žena v jazere sú dva napínavé príbehy z pera klasika detektívneho románu Raymonda Chandlera. Tento predstaviteľ „tvrdej školy" sa vedome odklonil od schémy tradičnej anglickej detektívky a pokúsil sa zlúčiť spoločenskokritické prvky „vážnej" literatúry s napínavým čitateľským zážitkom. Zatiaľ čo klasická anglická detektívka zdôrazňovala uzavretý gradovaný dej s logickým odvíjaním faktov, ktoré viedli k odhaleniu páchateľa, u Chandlera vlastný príbeh tvorí často len rámec pre zobrazenie americkej reality plnej násilia, zločinu a korupcie, kde majú peniaze zvrchovanú moc. Je to vítaná príležitosť nastaviť krivé zrkadlo spoločnosti, kde už ani polícia nestojí na strane zákona a spravodlivosť predstavuje len jedinec verný svojmu morálnemu krédu. Súkromný detektív Phil Marlowe nie je superman, je to obyčajný súčasník, ktorý si uvedomuje svoju bezmocnosť, no napriek tomu neprestáva bojovať proti zlu. V príbehu Zbohom, moja krásna Marlowe vyšetruje vraždu muža, ktorý si ho najal ako svedka pri odovzdávaní výkupného za ukradnutý šperk. V príbehu Žena v jazere si majiteľ kozmetickej firmy najme Marlowa, aby objasnil zmiznutie jeho trochu extravagantnej manželky. Pre obidva príbehy sú spoločným menovateľom napätie, nečakané zvraty a prekvapujúce odhalenia.