Stevensovy originální, spekulativně fantastické příběhy s tajemstvím byly po Poeových novelách první, jež daly základ dalšímu rozvoji detektivního románu a jemu příbuzných žánrů. Páteří našeho výboru, který vychází již podruhé, je napínavá, strhující novela Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda, v níž autor pomocí hmotného znázornění rozdvojenosti lidské povahy řeší rozporný vztah mezi dobrem a zlem a jeho morální důsledky. Je to příběh lékaře, který ve snaze zachovat si pověst spořádaného občana a vědce chce ve svém organismu chemickou cestou odloučit od sebe dobré a špatné vlastnosti. Dosáhne toho, avšak touha po nevázaném životě jej nutí, aby se stále častěji převtěloval do své druhé, zrůdné podoby, až jej dovede k tragickému konci. Svár dobrých a špatných vlastností v lidské povaze, rozpolcenost osobnosti, pohnutky k zločinu – takové jsou motivy i dalších dvou příběhů – Markheim a Kumpáni. Všechny příběhy, i když zasazeny do odlišného prostředí a odlišně zpracovány, jsou dokladem autorova psychologického fabulačního a stylistického mistrovství.
Detektiv Klubíčko pátrá po pachateli tajemných vloupání do vily známé herečky v Praze. Objevuje vraždu a zjišťuje, že příčinou je snaha nalézt plány tajné zbraně, které nacistická armáda ukryla na konci války v jednom českém zámku a nyní se je snaží získat prostřednictvím nacistických agentů. Kresba na obálce a frontispis Zdeněk Hart. Návrh obálky a vazby Václav Sivko. Grafická úprava Jan Wild. První vydání v MF.
Hercula Poirota přijde požádat o pomoc velice pohledná mladá dáma z Kanady, Carla Lemarchantová. Prozradí mu své pravé jméno – Caroline Craleová, je to dcera známého malíře, kterého údajně před 16 lety zavraždila jeho žena. Ta byla odsouzena na doživotí a po roce ve vězení zemřela. Carla se o rodinné tragédii dozvěděla až ve svých 21 letech, kdy obdržela dopis, ve kterém před svou smrtí její matka prohlašuje, že je nevinná. Carla dopisu věří a žádá Poirota, aby případ znovu prošetřil. Poirot, zlákaný možností přijít na kloub zločinu, ke kterému již neexistují žádné hmatatelné stopy, pouze výpovědi a psychologie svědků, nabídku přijímá…
Na kilometru 297.3 poštovní vůz explodoval. Ohnisko výbuchu bylo zcela jistě uvnitř vozu, a to v jeho přední polovině. Bylo použito směsi dvou tuhých výbušných látek, hexogenu a tritolu … Příběh Série C-L … staví na bystré, aplikované logice i na charakteru Velkého detektiva, jímž se stal muž sice vnějškově nenápadný, ale plněhořící pro romatiku svého řemesla. (www.pitaval.cz)
Skupina zahraničních a domácích diverzantů, kterou vedou bývalý nacista a slovenský gardista, zamořují anthraxovými sporami jak lidi, tak dobytek. Proti ní, rafinované, k neproniknutí zamaskované i vražednické, bojuje kolektiv bezpečnostních pracovníků a vědců. Dlouho tápe, často se dá svésti na scestí, často ztratí stopu. Nakonec však důmyslem a pátrací technikou rozuzlí případ, který se udál v Čechách a na Moravě.
Tentokrát si detektiva najal obchodníček, aby pro něj vypátral jeho zmizelou ženu. Popsal ji jako mladou blondýnku, která je tak trochu živel – je totiž kleptomanka a nymfomanka. Během dvou dnů narazí naše očko na dvě mrtvá těla, ale není si jist, jestli ho některé vlastně vůbec zajímá. Za to ho totiž jeho klient neplatí. Jenže odhalený rozvod po mexicku a svatba s gigolem ho nenechávají v klidu. -- zdroj: www.pitaval.cz --
Dva z dlouhé řady kriminálních případů (Žlutý pes, Obavy komisaře Maigreta) i u nás ve filmové podobě populárního komisaře Maigreta. Svým rozvážným způsobem řeší nejprve záhadný případ celé série vražd, při nichž se vždy objevuje podivný žlutý pes, a pak drama manželského trojúhelníku, v němž vraždu vytuší dříve, než k ní dojde, ale nemůže jí už zabránit.
Špionážní román věnovaný památce sovětských zpravodajců, kteří zahynuli na neviditelné frontě Velké vlastenecké války Na archívních materiálech založený román o práci sovětské protišpionážní služby za druhé světové války. Její členové odvážně pronikli přímo do středu německé špionážní organizace, získávali informace o její práci a záměrech, umožňovali jejich maření včasnými protiopatřeními a posléze i její definitivní vyřízení.
Detektivka amerického autora není jen případem vraždy v jedné ze všedních ulic malého amerického města, ale neméně i pronikavým pohledem na životní prostředí, způsoby, charaktery a psychologii celé galerie postav, typických představitelů měšťáctví a jejich kritikou.
Detektivní román dobře vyhovující všem požadavkům žánru: je v něm záhadou obestřená smrt primabaleriny těsně před začátkem představení, odehrává se v přitažlivém prostředí zákulisí baletního divadla a mořských lázní a je v něm ovšem i detektiv, který krok za krokem vnáší do případu světlo a beze zbytku jej rozřeší.(www.pitaval.cz)
Detektivní román, kriminální případ ze života tzv. bývalých lidí. Někdejší historička umění a dcera zámožného pražského klenotníka, nyní prodavačka v obchodě s klenoty, se stane obětí bývalého advokáta, v němž mladý pracovník bezpečnosti objeví vraha velkého formátu.
Čokoládou lze obalit oříšek, kandované ovoce nebo fondán, jestliže se ovšem přidá jed, má kroužek detektivů-amatérů práci na několik večerů. Klasický román se znamenitě charakterizovanými postavami, lidskými vztahy i reakcemi a prostoupený navíc typickým britským humorem.
Kriminální povídky spojené postavou hlavního hrdiny, sympatického staršího vyšetřovatele. Splňuje všechny nároky na logický základ zápletky. Jednou z předností knihy je příjemný nadhled a smysl pro dobromyslný humor.
Profesionál / Zub za zub – 2 příběhy z praxe 87. policejního revíru Dva detektivní romány (Profesionál, Zub za zub) mladého amerického autora, které představují dva případy jednoho policejního revíru a tím i několika spolupracujících detektivů. Tito mužové „nebojují fantastickými prostředky s fantastickými zločinci, ale ve velmi reálných podmínkách“ amerického městského prostředí. Zdroj: http://www.pitaval.cz/kniha/2002-profesional-zub-za-zub/zakladni-info#zalozky#ixzz4FBfvwV4T
Podezřelý požár domu na pláži v jižní Francii uvězní dvě mladé ženy. Jedna je bohatá, druhá chudá. Jedna umírá a druhá přežije - je však popálena k nepoznání a trpí úplnou ztrátou paměti. Plastická chirurgie jí daruje hezký nový obličej, ale není jí schopna navrátit paměť nebo alespoň vzpomínky na onu osudnou noc, kdy se stal zločin. Kdo doopravdy je? Vrah, nebo jeho oběť? Hledá odpověď, ale její zjištění jen všechno komplikují...
Detektivní román dvou amerických autorů, bratranců píšících pod pseudonymem. Příběh, ve kterém se na pozadí politických sympatií ve prospěch rooseveltovské demokracie vyšetřuje vražda muže. Při vyšetřování se klade důraz na dedukci z maličkostí, na jejich správnou interpretaci, která umožňuje orientaci ke správnému řešení. Podle doslovu J. Škvoreckého román je dobrou ukázkou rané práce autorů, kteří nejenom v USA patří k nejoblíbenějším … ale kteří představují i svérázný typ detektivky, v jistém smyslu (tradice horroru a vizionářství) stejně typicky americký, jako jsou romány drsné školy. (www.mlp.cz)
Krásné a rafinovaně prohnané krásky a proti nim drsňák - neodolatelný Lemmy Caution - slunná Kalifornie, noční bary, hazardní hráči doplňují tuhle skvělou /přeskvělou/ detektivku.
Kniha šesti detektivních povídek, nazvaná podle povídky úvodní, má dva hrdiny – malíře Horáce a nadporučíka Vašátka. Navazuje na předcházející Měsíc s dýmkou. V první i druhé povídce najde čtenář to, co se odehrávalo za poslední tečkou dávného případu, ale současně se již rozvíjí případ nový. V poslední povídce Sluneční skvrny je hrdinou pouze Vašátko, který se vrací do své minulosti, k vraždě z 50. let.
Maurice Leblanc se do povědomí čtenářů zapsal postavou Arsèna Lupina, lupiče gentelmana. Jemná ironie a věčné mládí nesmrtelného hrdiny staví čtenáře na stranu dobrodružství proti zákonu, klukovství proti nadutosti dokonalých detektivů jako Herlock Sholmes, zkrátka na stranu člověčenství proti všemu, co život svádí do předem stanovených kolejí. Námět Duté jehly je založen na legendě o pokladu z dob Ceasarových, na legendě o pokladu francouzských králů. K němu se dostane jen ten, kdo zná šifrovaný dokument. Za tajemstvím se pídí student Beautrelet, který i přes svůj vtip a odvahu je neustále o krok za geniálním Arsènem Lupinem. Napínavou detektivku s milostnou zápletkou, kde má své místo umění převleku, humor i laskavé porozumění, otevírá nakladatelství Evropského kulturního klubu sérii detektivek s Arsènem Lupinem v hlavní roli.
Břehy přehradního jezera na řece z jistého úhlu pohledu stříbropěnné pokryl za dlouhá léta nános nesčetných rekreačních chat. A právě tam, kde obyvatelé rušného velkoměsta hledají po celotýdenní lopotě a každodenních starostech relaxaci prostřednictvím panenské přírody a romantiky, se od jisté doby začali ztrácet lidé. V nepravidelných intervalech a nejrůznější – od mladé ženy po babičku, od horníka přes řemeslníka k chuligánovi, nečekaně mizí chataři i starousedlíci. Zdánlivě nemají zmizelí nic společného, a přece je kapitán Michal Exner přesvědčen, že něco takového musí existovat. A když je tento mladý doktor práv a vyšetřovatel pražské kriminálky o něčem přesvědčen, pak to taky obvykle dokáže a odhalí, kdo a proč má ve zločinu prsty.
Úspěšný soukromý detektiv Lew Archer, společná postava autorova detektivního románového seriálu z americké současnosti, je v tomto příběhu pověřen bohatým americkým podnikatelem, aby nalezl jeho jedenadvacetiletou dceru Phoebe, vysokoškolačku, která záhadně zmizela z universitního městečka. Honba za Phoebe přivádí detektiva ke třemvraždám.
Kulisou prvního příběhu s detektivní zápletkou jsou události kolem svárovské stávky v r. 1870. Další příběh je situován do let druhé světové války a líčí osudy českého letce v Anglii, který se při plnění diverzního úkolu dostal k tajemství nové strašlivé zbraně a končí v psychiatrické léčebně jako doživotní vězeň. Třetí povídka varuje před zneužitím biologických objevů.
Autor špionážních románů Saturn zvolna pohasíná a Grant volá Moskvu ve své nové knize sleduje tajné poslání důstojníka abwehru Axela, který přijíždí do Leningradu, aby zde zorganizoval pátou kolonu v době druhé světové války.Mezi ním a sovětskou kontrarozvědkou se rozpoutá napínavý boj. Román se blíží typu literatury faktu. Jev něm použito archívních materiálů a autorova leningradského válečného deníku.
Soubor detektivních novel (Tajemství obří číše, Rakev a hruška, Případ u jezera, Lásky čas, Prostý případ statistiky, Nepříjemný zápach), v nichž podezřelé sebevraždy nebo jasné vraždy řeší dvojice detektivů, kapitán Bezpečnosti a jeho přítel detektiv amatér, povoláním malíř. Autorka založila knihu na originálních zápletkách.
Skupina drobných zlodějíčků si naplánuje „velkou“ věc. Unesou syna bohatého průmyslníka a budou chtít výkupné. Nu což, únos se zdařil, provedla se výměna dětí, ale o výkupném nechtěl průmyslník ani slyšet, a důvod – ten jeho unesený synáček mu šel svým neustálým řevem na nervy, a tak když dostal výměnou tichého hodného klučinu, nemínil o něj přijít. Takže se plánuje akce o zpětnou výměnu:...
Detektivní román z prostředí motorismu a zejména autoservisu zachycuje pátrání po zločinech, jež vyplynuly z nezákonné činnosti překupníků aut. Ve spádném příběhu s výchovnou tendencí odhalují pracovníci VB pachatele vraždy mladé ženy, utopené v rybníce, pokusu o vraždu příslušníka VB a současně pachatele krádeží motorových vozidel.
Tajemství planet - malíř – restaurátor se vydá na barokní zámek u Chebu kvůli „vyčištění a restauraci nekonečných metrů, zdobených erby zdejších rodů“, jak píše samotná autorka. Ale objevuje také staré fresky, které mají být z počátku dvacátého století, ale podle jeho názoru jsou starší. Samozřejmě zde jde i o zločin…Smrt mladé stopařky - Horác a Vašátko pátrají po pravém pachateli surového násilí na mladé stopařce aut. Zelená nálepka - Ukradená zásilka léků, parta mladých lidí, úvahy o sebevraždě nebo třeba Horác, který se učí anglicky.
Boj proti kolonializmu. Hlavní postavou je profesionálně školený zpravodaj, který ve fiktivním Maawakau čelí různým nástrahám a intrikám. Kniha Pavla Hejcmana byla z důvodu zákazu publikování vydána pod jménem Miroslava Neumanna, se kterým spolupracoval.
Detektivní povídky Hany Proškové jsou dnes už pojmem. Po řadu let přinášejí vtipné zápletky, překvapivá řešení - a je to vždycky cosi, co je nepochybně vřazuje do oblasti současné umělecké literatury. Tři detektivní povídky jsou napsané s mimořádnou schopností vystihnout psychologii současníků i atmosféru prostředí, zejménastaré Prahy. Může mít hračka zlověstný význam a posléze i zhoubný vliv na lidi? Jsou v krvi zašifrovány stopy zločinu? Cyklus tří detektivních povídek pro náročnější čtenáře.
Detektivní román Josefa Klímy se odehrává v malém českém městečku, kde právě začíná asanace starého cikánského předměstí. Veřejnost ví, že autorem urbanistického řešení je ctižádostivý architekt Ruml. Obětí vraždy se stane jeho syn, veřejné mínění hledá pachatele tam, kde se to přímo nabízí. Jenže, kdo je skutečný vrah? Radikální řez je dobrou detektivkou a navíc i zdařilou sociální a psychologickou studií mezilidských vztahů, lidské zloby a nenávisti, honby po majetku, která nemá zábran. Je však i věrným obrazem každodenní, zdánlivě neatraktivní mravenčí práce kriminalistů, docela obyčejných lidí s mnoha problémy, pochybujících i chybujících, citlivě zvažujících sebemenší krok k výslednému cíli, logickému rozřešení případu. Radikální řez je svižná a temperamentní detektivka ze života, jsme přesvědčeni, že čtenářsky zaujme a dá osobitý impuls k přemýšlení, co se v každém z nás skrývá. A o to jde autorovi i nám.
Detektivní román o komplikovaném vyšetřování vraždy majitele podniku na výrobu potravinových výrobků. Na rozdíl od jiných autorových děl nevystupuje v této knize jeho známý detektiv Wolfe, ale sympatický detektiv Fox, kterého k tomuto případu přivedlo náhodné seznámení s dívkou Amy Duncanovou. Když Amy objeví mrtvolu svého strýceArthura Tingleyho (majitele firmy Lahůdky od Tingleyho), požádá Foxe o pomoc. Nejdříve se zdá, že bude muset vypátrat pouze vraha a motiv vraždy. Ale vše se zkomplikuje tím, že si Tingley před smrtí najal detektivní agenturu, aby zjistila, kdo do výrobků jeho podniku přidává chinin a že Amy s ním neměla dobré vztahy. Rázem se tento případ pro Foxe stane jedním z nejtěžších, navíc v něm o nečekané zvraty a překvapení není nouze.
Kniha obsahuje dva detektivní příběhy - V šest přijde fešák a Třetí blondýnka. V první detektivce stíhají pracovníci Bezpečnosti pachatele mnohonásobného podvodu a nedokončené vraždy, v druhé se utkávají se skupinou zlodějů, kteří si troufli na velkorysou loupež v obchodním domě.
Tři detektivní příběhy: Vlčí zákon ; Sázka na šibenici ; Abchazský med . Tři napínavé detektivní povídky, z nichž každá má odlišného vypravěče a vrcholí nečekaným rozuzlením. První příběh, Vlčí zákon, se odehrává na zasněžené horské chatě, kde tráví lyžařský pobyt snobská společnost lidí středního věku. V Sázce na šibenici se spisovatel, který prodělává tvůrčí krizi, stane náhodným svědkem autohavárie, při níž zahyne vlivný a významný muž. V posledním příběhu, nazvaném Abchazský med, přijíždí na Picundu, letovisko na pobřeží Černého moře, otec mladé ženy, jejíž život tam před rokem skončil. Osamělý pán se s dceřinou smrtí dodnes nemůže vyrovnat a snaží se okolnosti tragédie pochopit a objasnit. Vydání 1.
V povídce Na pozadí laboratoře zkoumá vědec problém bujení zhoubného nádoru, a přitom sám je obětí ničivé, neznatelně narůstající tragédie. V titulní povídce Jahody se šlehačkou hledá psychoterapeut zmizelého mladíka podle kreseb lorety a kombinuje úděsné závěry ze záměny jezevčíka v domě neštěstí. Amanita phalloidesje vědecký název pro muchomůrku hlíznatou, smrtelně jedovatou houbu, kterou jednoho nedělního večera mohlo mít několik lidí ve smaženici. Edice Smaragd sv. 96
Kniha kromě napětí a zábavy poskytuje čtenáři i hlubší pohled do nitra jednajících osob. Prostředím je měšťácký Stockholm 50. let, zápletkou záhada kolem 'dvojí smrti' Waltra Willdinga, dravého, bezohledného typu obchodníka. Vyšetřující komisař Myrman zjistí, že nešlo o prostou vraždu, či pokus vraždy, jak se zpočátku zdá z výpovědi Willdingovy ženy Lory. Než se všechno vysvětlí, vyjde najevo výslechem a konfrontacemi všech podezřelých z rodiny a známých nejedna nepříjemný pravda. Sunesonovi se v tomto díle podařilo nejen zachytit kontrast mezi zdánlivě bezúhodnou tváří a skutečným morálním profilem švédské společenské smetánky, ale i poukázat na velké sociální rozdíly v švédském poválečném světě.
Kniha zahrnuje tři případy dvojice detektivů - výtvarníka Horáce a kapitána kriminální služby Veřejné bezpečnosti Vašátka : 1) Případ u jezera - historie spletitých milostných vztahů a zločinu na muži v prostřeleném gumovém člunu 2) Tajemství obří číše - podivný rébus smrti populárního herce 3) Zelená nálepka - případ ztracené zásilky jedů, jíž mohlo dojít k ataku na život tisíců obyvatel velkoměsta
Dva detektivní příběhy odehrávající se na anglickém venkově: Nultá hodina a Sittafordská záhada. V prvním příběhu, Nulté hodině, který se odehrává ve venkovském sídle, duševně nenormální vrah spáchá velmi rafinovanou vraždu tak, aby vina padla na někoho jiného. Příběh druhý, Sittafordská záhada, pojednává o přepychovém sittafordském venkovském sídle, které navštíví duch a hned nato je spáchána vražda.
Kriminální román je inspirován skutečnou událostí vraždy soudce Renauda r. 1975. Děj je přemístěn do Paříže a uvádí čtenáře do prostředí soudu a policie.
Kdo zabil fotomodelku Marion Lefébrovou? Byla to vražda? Sebevražda? Dva bývalí přátelé, oba lékaři, stojí před soudem, jeden jako obžalovaný, druhý jako svědek. Výpověď stojí proti výpovědi, překvapující fakta z minulosti vycházejí najevo..
Nalezením mladého chlapce, který se ztratil, je pověřen mladý detektiv Dirk Wallace. Zpočátku to vypadá jako běžné pátrání, později to přerůstá v složitý boj s rozsáhlou skupinou zločinců.
Eva Kačírková vstoupila mezi české autory detektivních příběhů v roce 1975 Masožravými rostlinami, šesti povídkami, v nichž udivila a upoutala čtenáře silou tvořivé invence, schopností najít, vystavět a korunovat kriminální případ tak, aby se stal uměleckým dílem. Artefaktem, který nespekuluje se vzrušivostí čtenáře šokem hrůzy, monstrozitou a excesem, ale s přehledem a spoluaktivitou sleduje, jak se normální společenství rozvlní faktem zločinu. Dvě nové povídky – Konec slunovratu a Vyhlídka na smrt – pod společným názvem Vraky bez pokladů, stavěla autorka několik let. Tak, aby ve všech složkách detektivní struktury čtenář mohl rezonovat napětím i přirozenou lidskou zvídavostí. Metafora titulu je vskutku mnohoznačná – nejsou-li poklady v hlubině vraků, v sedlině delikvence, je třeba je nalézat jinde. Ale to už je literatura života.
Cyklus deseti inteligentních detektivních povídek, jejž autor Smutku poručíka Borůvky (i jeho konce) napsal pro českého čtenáře v roce 1969 – a který se objevuje jako připomenutí, že čas může zvýraznit kvality literatury, stejně jako dobrého vína. Hříchy totiž poprvé vyšly v Kanadě u Publishers 68. Páter Knox, velký anglický detektivkář, vymyslel desatero, co se v detektivce nesmí. Josef Škvorecký postavil po bok svého detektiva Borůvky zvídavou zpěvačku Evu Adamovou, která hřeší proti všem varovným regulím a odhaluje na své cestě světem vrahy, sňatkové podvodníky, lupiče a lháře – typy, s nimiž je sladko i těžko pobývat pod jednou oblohou. Škvorecký se vrátil k typu logické detektivní hádanky, a vedle estetického zážitku může každý čtenář vyzkoušet, zda je schopen vyřešit kriminalistický rébus. Hříchy pro pátera Knoxe jsou virtuózní vypravěčsky – baví i bystří rozum.
Čtvrtý román mladého autora, který už kupř. ve Veksláku prokázal, že kriminální žánr nemůže vycházet z oprašování klasických témat, ale musí zachytit novou podobu trestné činnosti, změnu atmosféry v galérce – a také proměny právního cítění i forem boje proti zločinu v orgánech Bezpečnosti. V Přesilové hře výchozím motivem, který dynamizuje příběh, je ustavení mozkového trustu, který téměř počítačově rozehrává loupeže, přepadení i vraždy a předstrkuje zmanipulované oběti jako falešnou stopu. Do složitého případu je tedy vmanipulován vrah – uprchlý trestanec, a je trasován tak, aby představoval obecné ohrožení. Frýbort vyvrací občas prosakující názor, že v Čechách se mohou konat jen malé zločiny; naopak zjišťuje, že za jistých okolností zdánlivě malé detaily děsivě zrychlují logiku záporných důsledků. Autor svou knihu staví na základě faktů, v analogii s velkými případy posledních let, a nevyhýbá se otevřít i řadu motivů dosud tabuizovaných.
Záhada žlutého pokoje (popř. Tajemství žluté komnaty) z roku 1907 je klasická detektivka líčící záhadný pokus o vraždu v uzamčeném pokoji starého zámku a nevysvětlitelné zmizení pachatele.
Heroická i tragikomická detektivka z konce šedesátých let. Třetí ze Škvoreckého detektivních knih popisuje nešťastné případy, kdy se kriminalista, doktor práv Borůvka, dostane do sítí Státní tajné bezpečnosti, a třebaže zachrání mnohé, sám málem platí cenu nejtvrdší. Pro něj téměř osudný případ ale Borůvka pojednal ve velkém stylu - elegantně a nelítostně. Dílo patří k živé klasice české detektivky. Nové příběhy smutného detektiva, kterého čtenáři již znali z knih Smutek poručíka Borůvky (1966) a Hříchy pro pátera Knoxe (1973), napsal Josef Škvorecký v polovině sedmdesátých let. V době, kdy už bylo jasné, že pobyt v exilu se autorovi – stejně jako dalším desetitisícům posrpnových exulantů – poněkud protáhne, vracel se Josef Škvorecký domů alespoň prostřednictvím hrdinů svých knížek. V případě poručíka Borůvky to ale zřejmě nebyl návrat úplně příjemný. Praha, okupovaná od srpna 1968 „spojeneckými“ vojsky, se stala místem zločinů s politickou motivací, ale i s politickým „krytím“, vůči nimž je i ten nejdůvtipnější detektiv bezmocný. A protože poručík Borůvka nenosil hroší kůži a se zločinci nespolupracoval, nemohla jeho kariéra tehdy skončit happyendem. Šest Borůvkových případů z konce šedesátých a počátku sedmdesátých let připomíná dobovou atmosféru až nepříjemně naléhavě.
Volné pokračování knih Smutek poručíka Borůvky a Konec poručíka Borůvky. První vydání této knihy vyšlo v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu. Na rozdíl od předchozích knih se jedná o ucelený příběh, ne o povídky.