Detektivní román, kriminální případ ze života tzv. bývalých lidí. Někdejší historička umění a dcera zámožného pražského klenotníka, nyní prodavačka v obchodě s klenoty, se stane obětí bývalého advokáta, v němž mladý pracovník bezpečnosti objeví vraha velkého formátu.
Román z období kartaginských válek, jehož hlavním morálním krédem je otázka osobní zodpovědnosti jednotlivce a jeho morální povinnost obětovat život i slávu ve prospěch celku. Vyprávění je koncipováno jako 3 dopisy, jejichž společným tématem je vyprávění přímých účastníků válek o smrti Archimeda ve zničených Syrakusách. Oblehatelé, kteří věděli o světovém významu objevů velkého učence, se rozhodli i v nebezpečí války zajistit Archimedovi ochranu, aby s dobytým městem nezemřel i on. On však odmítne ochranu a dobrovolně opustí dům i práci, v němž by mohl klidně přežít. Román je psán poutavě.
Ve třech povídkách (Zeď I, Lítice a Zeď II) sleduje autor osudy lidí, kteří byli poznamenáni hrůzami 2. světové války a nacistickou okupací. Je tu kladen důraz na dialog a na prosté vyjádření děje i činů jednajících postav.
Publikace obsahuje devět pohádek o mašinkách. Autor polidšťuje neživé předměty - mašinky a popisuje jejich údržbu, obsluhu, jak fungují, co si myslí, po čem touží, jejich vlastnosti, jízdy i havárie! Jednotlivé pohádky na sebe volně, ale přece jen obsahově a dějem navazují.
Příběh fiktivního českého sochaře Jana Myšky, který slovy autora doslovu Františka Kovárny "se propadá, zrazuje se a stále hlouběji opouští lepší část své bytosti za kulisami úspěchu a stoupající životní křivky".
Tento romanopisec kriticky účtující s průměrností a mravním úpadkem, jak mu je ztělesňovalo 19. století (rodová sága Více zlého, Nelze uniknout a biografie Pomník kovu trvalejší).