Josef Škvorecký - knihy
Josef Škvorecký

Josef Škvorecký

 1924 -  2012 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Komplet 4 knih: Konec poručíka Borůvky, Smutek poručíka Borůvky, Návrat poručíka Borůvky a Hříchy pro pátera Knoxe. Jednotlivé svazky mají různá označení vydání a různá vročení. Když na počátku šedesátých let začal Josef Škvorecký psát první příběh Josefa Borůvky, obyčejného pražského kriminalisty s kořeny ve východočeském Kostelci, snažil se vytvořit „pouze“ inteligentní detektivku. Jenomže pohnuté období českých dějin se ani zdánlivě lehkému žánru ve Škvoreckého pojetí nemohlo vyhnout. A tak se po úspěchu první sbírky povídek nazvané Smutek poručíka Borůvky na scéně objevila zpěvačka Eva Adamová, která během svérázného koncertního turné po barech západního světa jen tak mimochodem řeší vraždy v knize Hříchy pro pátera Knoxe, a nakonec se ve dvou knížkách Konec poručíka Borůvky a Návrat poručíka Borůvky za čtenáři vrátil i starý kriminalista, který si další působení u normalizační policie neuměl srovnat s vlastním svědomím a podobně jako Josef Škvorecký odešel do kanadského exilu. Všechny čtyři knížky této řady Škvoreckého detektivních próz, vydané v edici autorových Spisů, nyní čtenářům nabízíme v tomto kompletu.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-904669-1-3
Děj knihy se odehrává těsně po válce, v mezidobí, kdy jedna éra přecházela v jinou. „Noční můra“ už tu pomalu roztahuje křídla... Ilustroval a přebal a vazbu navrhl Jiří Šlitr, 1.vydání.
Publikováno: 1967
ISBN: 32-010-67
Knížka obsahuje dvě prózy, které osobitě reagují na konec války a poválečný vývoj české společnosti očima mladé generace, zklamané ve svých představách a nadějích. Obě povídky spojuje motiv setkání s Amerikou v podobě amerických vojáků, kteří se nakrátko objevili po osvobození jako příslib jiné a zářivější budoucnosti.Druhá z próz se odehrává krátce po únoru 1948 a autor v ní rozehrává osudy postav, které se musejí obtížně vypořádávat s novým systémem, se svými citovými problémy i obavami z budoucnosti. Škvorecký kreslí detailní obraz určité části rozpolcené české společnosti, z níž se zaměřuje především na mládež, koketující v nadšené poválečné euforii se svými západními vzory a prožívající první okouzlení z tradičního fenoménu americké kultury - jazzu.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7287-105-6
První svazek Bibliografie Josefa Škvoreckého, která vzniká ve spolupráci Literární akademie a Ústavu pro českou literaturu AV ČR, zahrnuje veškeré autorovy texty publikované v češtině do 30. června 2004. Chronologicky řazené záznamy jsou přehledně uspořádany do několika kapitol vymezených charakterem díla a způsobem jeho publikování.
Publikováno: 2004
ISBN: 8086877000
Podtitul: Fraška o čtyřech dějstvích. Roku 1980 vstoupil spisovatel Josef Škvorecký rovněž na pole dramatiky, a to samozřejmě již hrou exilovou. Čtyřaktové celovečerní drama Bůh do domu bylo v tomto roce nastudováno torontským krajanským ochotnickým spolkem, pro nějž bylo původně určeno, a v nakladatelství Sixty-Eight Publishers stihlo téhož roku i vyjít. Pro dramatické vykreslení nedávné historie našeho národa užil autor žánr frašky, protože mu připadala výstižnější (snad symboličtější) než tragédie, která se v zemi pod nadvládou komunistické diktatury nabízela. V úvodu ke knižnímu vydání, doplněnému fotografiemi z inscenace a doslovem teatrologa Michala Schonberga, spisovatel vznik hry komentuje takto: „Frašku Bůh do domu jsem napsal k desátému výročí Nového českého divadla v Torontu. ...Takže pokus o tento žánr, který jsem nikdy před tím nezkusil, a tuhle dokumentaci jednoho zdařilého ochotnického představení v daleké cizině, věnuju přátelům z Nového českého divadla, a zejména Ferdinandu Čulíkovi, bez jehož naléhání bych se toho byl nikdy neodvážil.“ Exilové vydání. Obálku s použitím fotografií A. Nagyho a J. Busty navrhla Barbora Munzarová.
Publikováno: 1980
ISBN: 0-88781-110-8
Soubor krátkých povídek, amerických lidových písní a článků původních i přeložených, humorně postihujících, karikujících, ale i vysvětlujících (Jan Skácel, Kdo byl Karel May: Spisy Karla Maye zkazily celou řadu lidí. Patří k nim: J. Arbes, J. Wolker, J. Hora, J. Mahen, J. Seifert, V. Nezval, F. Hrubín, J. Vávra, universitní profesoři Pospíšil a Běhounek, dále E.E. Kisch, P. Rosegger, L. Frank, F. Werfel, T. Mann, A. Einstein, A. Schweitzer, E.M. Remarque a další.) Příběhy a ovzduší někdejších mládeži zakazovaných indiánek a kovbojek, provázený "bublinkovými" obrázky, fotografiemi z amerických westernů a humornými slogany (Jest-li pozdě tasíš, život sobě zhasíš). Uspořádali Iva Hercíková a Zdeněk Heřman. Přeložili: Stanislav Mareš (americké lidové písně), František Vrba (Konec velkého Billa Snydera), Eva Outratová (Stalo se v Dodge City) a Jan Cenfels (Buffalo Bill byl velký muž). Autoři 20 povídek jsou Josef Škvorecký, Jaroslav Tafel, Veryad Lowa, Eduard Krečmar, Ivan Vyskočil, Josef Kraus Josef Eismann, M. Marion Marberry, Jan Skácel, J. R. Pick.
Publikováno: 1968
ISBN: 13-028-68
Povídka psaná bezprostředně po únorových událostech, někdy v březnu 1948
Publikováno: 1991
ISBN: 80-85274-07-8
Básně z let 1940–45.
Publikováno: 1981
Novela Legenda Emöke o milostném vzplanutí pražského intelektuála k maďarské vdově a novela Bassaxofon, pocta jazzu jako symbolu svobody za nacismu. Svazek zahrnuje i Škvoreckého esej o osudu jazzu za nacismu a komunismu, nazvanou „Red Music“.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-900078-1-3
Tenorsaxofonista vypráví historky ze života padesátých let, kdy se mu často nevhodně prolíná láska s politikou.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-85274-18-3
Detektivní román, v němž se autor vyslovuje ke krutému nařčení své ženy ze spolupráce s bývalou StB. Próza má dvě dějová pásma i dvě různé literární formy. Na straně jedné jde o detektivku z Edenvaleské koleje, na druhé je vážný příběh zničení citlivé spisovatelky, která trpí nespravedlivým obviněním v pokoutně vydaných seznamech agentů.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-237-3532-2
Literární předloha pro celovečerní film - čerpá z pravdivé události. Do malé horské vesničky přichází muž, vydávající se za faráře, stane se ve vesničce vlivnou osobou, nakonec je odhalen a tragicky umírá. V knize je 21 stran fotografií z filmu.
Publikováno: 1969
ISBN: 46-012-69
Kniha vzpomínek a článků připomíná mnoho známých postav české i světové kultury 20. století. Vydání z roku 1988 v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers Toronto. Grafická úprava Věra Držmíšková. Obálku s použitím obrazu Hedviky Krejčí navrhla Barbora Munzarová.
Publikováno: 1988
ISBN: 0-88781-186-8
Recenze anglické a americké literatury psané pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky, které autor jakožto tamní hlasatel pravidelně předčítal. Exilové vydání. Obálku navrhla Barbora Munzarová. Doslov Pavel Pecháček.
Publikováno: 1990
ISBN: 0-88781-212-0
Podtitul: povídky z let 1946–1967. Výbor z autorovy tvorby zahrnuje povídky ze tří souborů – Sedmiramenný svícen, Babylonský příběh a Ze života lepší společnosti. Tematicky se povídky různí, najdeme zde příběhy humorné i nostalgické, satirické i meditativní.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-207-0194-X
Cyklus deseti inteligentních detektivních povídek, jejž autor Smutku poručíka Borůvky (i jeho konce) napsal pro českého čtenáře v roce 1969 – a který se objevuje jako připomenutí, že čas může zvýraznit kvality literatury, stejně jako dobrého vína. Hříchy totiž poprvé vyšly v Kanadě u Publishers 68. Páter Knox, velký anglický detektivkář, vymyslel desatero, co se v detektivce nesmí. Josef Škvorecký postavil po bok svého detektiva Borůvky zvídavou zpěvačku Evu Adamovou, která hřeší proti všem varovným regulím a odhaluje na své cestě světem vrahy, sňatkové podvodníky, lupiče a lháře – typy, s nimiž je sladko i těžko pobývat pod jednou oblohou. Škvorecký se vrátil k typu logické detektivní hádanky, a vedle estetického zážitku může každý čtenář vyzkoušet, zda je schopen vyřešit kriminalistický rébus. Hříchy pro pátera Knoxe jsou virtuózní vypravěčsky – baví i bystří rozum.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-204-0229-2
Devětatřicátý svazek Spisů Josefa Škvoreckého nabízí autorovu korespondenci s Janem Zábranou (1931–1984), významným překladatelem, básníkem, prozaikem a zejména Škvoreckého blízkým přítelem a spolupracovníkem. Korespondence se nedochovala úplná, přesto je nepochybně cenným biografickým pramenem a navíc nám umožňuje nahlédnout alespoň útlými skulinami i do zákulisí literárního života šedesátých let. V okamžiku odchodu manželů Škvoreckých do exilu (1969) se knížka mění ve velmi výmluvný epistulární román, který sice vznikl zcela mimoděčně a dochoval se v pouhých útržcích, přesto však poskytuje fascinující – byť do jisté míry hořké – svědectví o pevném přátelství dvou spisovatelů, které nezničila ani železná opona, ani oceán, ani nově získávané a velmi odlišné životní zkušenosti. Edice též dokumentuje dlouho tajenou spolupráci obou autorů na třech detektivních románech a jednom významném překladu. Uspořádali a k vydání připravili Alena a Michal Přibáňovi.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-904186-8-4
Zajímavá stať Josefa Škvoreckého o nejobdivovanější hollywoodské hvězdě všech dob.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-85274-16-7
Novela, která na pozadí poúnorových událostí líčí jakousi labutí píseň prozápadně orientované pražské mládeže někdejších dobře situovaných rodin. Příběh z plesu v Reprezentačním domě brzy po Únoru, kdy plesová iluze dává ještě mnohým s obdivem vzhlížet ke všemu, co nylonem přicházelo od bohatých dárců z Ameriky a kdy jen někteří – jako např. mladý profesor, který musí nastoupit na škole někde na vesnici – chápou, že tato doba obdivné a mnohdy nekritické orientace končí.
Publikováno: 1967
ISBN: 80-237-3580-2
Heroická i tragikomická detektivka z konce šedesátých let. Třetí ze Škvoreckého detektivních knih popisuje nešťastné případy, kdy se kriminalista, doktor práv Borůvka, dostane do sítí Státní tajné bezpečnosti, a třebaže zachrání mnohé, sám málem platí cenu nejtvrdší. Pro něj téměř osudný případ ale Borůvka pojednal ve velkém stylu - elegantně a nelítostně. Dílo patří k živé klasice české detektivky. Nové příběhy smutného detektiva, kterého čtenáři již znali z knih Smutek poručíka Borůvky (1966) a Hříchy pro pátera Knoxe (1973), napsal Josef Škvorecký v polovině sedmdesátých let. V době, kdy už bylo jasné, že pobyt v exilu se autorovi – stejně jako dalším desetitisícům posrpnových exulantů – poněkud protáhne, vracel se Josef Škvorecký domů alespoň prostřednictvím hrdinů svých knížek. V případě poručíka Borůvky to ale zřejmě nebyl návrat úplně příjemný. Praha, okupovaná od srpna 1968 „spojeneckými“ vojsky, se stala místem zločinů s politickou motivací, ale i s politickým „krytím“, vůči nimž je i ten nejdůvtipnější detektiv bezmocný. A protože poručík Borůvka nenosil hroší kůži a se zločinci nespolupracoval, nemohla jeho kariéra tehdy skončit happyendem. Šest Borůvkových případů z konce šedesátých a počátku sedmdesátých let připomíná dobovou atmosféru až nepříjemně naléhavě.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-204-0273-X
Detektivka, jejíž děj se odehrává mezi českými exulanty a emigranty v Torontu po roce 1968.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-237-3604-3
Milostný příběh, ve kterém se vypráví, jak byla promarněna příležitost k veliké lásce, k opravdovému, čistému citu. Pražský redaktor se na rekreaci seznámí s mladou Maďarkou Emöke z Košic, která prožila neradostný život s hrubým statkářem, kterého zastřelili při pokusu o překročení hranic. Emöke hledá útěchu u Boha,v náboženském fanatismu. Redaktor ji pozvolna přesvědčuje o smyslu života v reálném světě, rodí se mezi nimi vzájemný cit.
Publikováno: 1965
ISBN: 20-104-65
Román z prostředí nakladatelství s jeho zaběhlou, oportunní, ale i taktizující a statečnou „komunikací“ s představiteli vládní a stranické moci, tedy „personální“ unií, která k tomu mimo jiné měla zvláštní orgán, tzv. HSTD, tj. Hlavní správu tiskového dozoru, jednoduše řečeno cenzuru. Edice: Spisy Josefa Škvoreckého; sv. 5
Publikováno: 1996
ISBN: 80-237-3288-9
Tragikomedie z dávných časů.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-903109-3-1
Mámivé jsou příběhy,jak je zachytili autoři od nejstarších dob až po dnešek.
Publikováno: 1970
Kniha obsahuje výbor z článků Josefa Škvoreckého o umění a kultuře, které autor psal v sedmdesátých a osmdesátých letech.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-237-3836-4
Román, první Škvoreckého kniha napsaná v emigraci, je bezprostřední reakcí na události roku 1949-1970, které autor v několika časových rovinách logicky propojuje s počátky komunistické éry. Danny Smiřický nastupuje jako učitel na dívčí školu v českém maloměstě. Autor s ironickým úsměvem sleduje, jak se jeho erotické problémy absurdně prolínají s právě probíhajícím bojem proti kulakům, který ohrožuje výuku. Události kolem známého "čihošťského zázraku" zase odstartovaly režimem podporovanou vlnu násilí proti církvi. Danny se nakonec dostane do Prahy, kde se mu podaří proniknout mezi soudobé literáty a seznámit se na vlastní kůži s absurditou tehdejší kulturní politiky, a s údivem sleduje proměny svých známých, kteří připomínají skutečné osobnosti české kulturní scény 60. let 20. století. Předností knihy je přesné vystižení dobové atmosféry, ale především autorův svébytný humor a bezprostřednost při vyprávění nejrůznějších historek.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7108-019-5
Podtitul: Politická detektivka. Román je bezprostřední reakcí na události r. 1948, které autor logicky svazuje s počátky komunistické éry. Jeho erotické problémy se prolínají s bojem proti kulakům, který ohrožuje výuku a s čihošťským zázrakem, který odstartoval vlnu násilí proti církvi. V Praze později Danny proniká mezi literáty, sleduje proměny svých známých, kteří připomínají skutečné osobnosti kulturní scény 60. let. První, dvousvazkové exilové vydání z roku 1972. Obálku navrhl Mikuláš Kravjanský.
Publikováno: 1972
Podtitul: Politická detektivka. Román je bezprostřední reakcí na události r. 1948, které autor logicky svazuje s počátky komunistické éry. Jeho erotické problémy se prolínají s bojem proti kulakům, který ohrožuje výuku a s čihošťským zázrakem, který odstartoval vlnu násilí proti církvi. V Praze později Danny proniká mezi literáty, sleduje proměny svých známých, kteří připomínají skutečné osobnosti kulturní scény 60. let. První, dvousvazkové exilové vydání z roku 1972. Obálku navrhl Mikuláš Kravjanský.
Publikováno: 1972
Výbor fiktivních dopisů českoamerické služky z Chicaga sestře Márince ve Skrčené Lhotě v Čechách, které vycházely v chicagském humoristickém časopise Šotek v letech 1885–1893. Skutečným autorem je zřejmě redaktor a vydavatel časopisu Bartoš Bittner. Exilové vydání nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Vybral, uspořádal a úvodní poznámkou opatřil Josef Škvorecký. Obálku s použitím původních kreseb z časopisu Šotek navrhla Věra Držmíšková (pseudonym Zdeny Salivarové). Vyšlo v nákladu 500 neprodejných číslovaných výtisků pouze pro nejvěrnější čtenáře Sixty-Eight Publishers.
Publikováno: 1986
Literární kritiky současné československé poezie a prózy. Exilové vydání. Obálku s použitím obrazu Jana Šafránka navrhla Barbora Munzarová.
Publikováno: 1979
ISBN: 0-88781-068-3
Kniha, která vychází jako 32. titul Spisů Josefa Škvoreckého, obsahuje dopisy, které si Škvorecký v letech 1968-1989 vyměnil se svým přítelem, hudebním publicistou Lubomírem Dorůžkou. Oproti prvnímu svazku jejich korespondence, který postihl období vojenské služby na počátku padesátých let a prvních kroků v různých zaměstnáních, se situace nyní významně proměnila. Josef Škvorecký na prahu normalizace odchází do kanadského exilu, zatímco Dorůžka zůstává v Praze. Jeho zaměstnání v hudebním nakladatelství Supraphon mu však umožňuje časté cesty na Západ, odkud vede se Škvoreckým bohatou korespondenci, odkud si domů vozí knížky vydané v torontském nakladatelství Sixty-Eight Publishers, ale současně Škvoreckému zprostředkovává informace o dění doma (velmi podrobně zejména v souvislosti s případem kriminalizace činnosti Jazzové sekce). Dopisovat si mohou i v době, kdy Dorůžka necestuje: za tím účelem mají postupně zřízeno několik krycích adres v Kanadě i Spojených státech. A tak kniha přináší i dopisy, které Dorůžka píše fiktivnímu americkému laborantovi z nemocnice v New Yorku či mladičké Kanaďance z Willowdale, která je sice po praprarodičích Češka, ale jejich jazyk už dávno neovládá. Zásluhou těchto dopisů získává kniha i pozoruhodné beletristické prvky, které prozrazují, že navzdory tíživým okolnostem i praktickým důvodům přechodné změny identity se autoři uvnitř svého letitého přátelství uměli i pobavit.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-90466-92-0
Soubor představuje reprezentativní výbor z básnické tvorby J.Škvoreckého, která se definitivně uzavřela v druhé polovině padesátých let. Kromě vlastních autorových textů jsou zde uvedeny i jeho překlady z americké lidové poezie i překlady z angloamerické poezie. Verše, psané zhruba od čtyřicátých let, tvoří především intimní amilostná poezie. Básně jsou ovlivněny také autorovým hudebním cítěním, takže zde nacházíme i variace zřetelně inspirované bluesovým a jazzovým rytmem.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-237-3542-X
Kniha úvah, v níž autor mapuje vývoj detektivního žánru od E. A. Poea až po současnost.
Publikováno: 1988
ISBN: 0-946352-53-4
V druhém svazku esejí (ve Spisech Josefa Škvoreckého) Nápady čtenáře detektivek a jiné eseje vycházejí texty, v nichž Škvorecký od šedesátých let obhajoval, analyzoval a vykládal „okrajový" detektivní literární žánr. Článek Ohrožuje realismus detektivka? z roku 1963 ukazuje dobře dobovou atmosféru, do níž krátce nato vstoupila autorova monografie o vzniku, pravidlech a typologii angloamerické detektivní literatury Nápady čtenáře detektivek. Vedle této knihy jsou ve svazku Esejí ještě publikovány dva z nejzávažnějších „detektivkářských" příspěvků, pocházející z pozdější doby: Objev v Čapkovi, o nevysvětlitelné záhadě o povídce Šlépěj z Božích muk Karla Čapka, a Poe aneb Dobrodružství v literární vědě, o pátrání po skutečném pachateli zločinu popsaném v povídce Edgara Allana Poea Záhada Marie Rogêtové.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-237-3548-9
Jde o soubor esejů a publicistických textů z let 1972 až 1985 v češtině i angličtině v Torontu.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-86877-23-X
Volné pokračování knih Smutek poručíka Borůvky a Konec poručíka Borůvky. První vydání této knihy vyšlo v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers v Torontu. Na rozdíl od předchozích knih se jedná o ucelený příběh, ne o povídky.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-204-0274-8
Výbor z článků a knih Josefa Škvoreckého o kinematografii, psaných od šedesátých do devadesátých let dvacátého století buď česky, nebo anglicky pro západní časopisy a sborníky. Některé z nich (jako práce o J. Menzelovi z roku 1982) vychází zde vůbec poprvé. Spíše než o odbornou "filmologickou" literaturu jde o osobní konfese-vzpomínky na zážitky při sledování filmů, nejčastěji z dětství či mládí, nebo o volnější úvahy o zrodu filmové látky a jejích společenských okolnostech (práce o čs. filmové nové vlně, o King Kongovi, studie o Židu Süssovi).
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-904186-6-0
První část tohoto svazku tvoří 15 povídek, z nichž sedm nebylo dosud knižně publikováno (Divák v únorové noci, Cesta k ateliérům, Šmé s literaturou, Sam píše recenzi, Hovory s Okťabrinou, Faminine Mystique a Jak jsem se učil německy a anglicky). Svazek pak uzavírá klíčová novela Neuilly z r. 1974.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-237-2206-9
Románová mozaika z americké občanské války zachycuje osudy českých emigrantů v zemi za velkou louží.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-206-0063-9
Výprava Miskatonické univerzity objeví ve zříceninách mayské akropole Cobánu latinský rukopis, který - jak potvrdí všechny laboratorní zkoušky a znalecké posudky - pochází z poloviny prvního století po Kristu. Jak se starořímský rukopis dostal do mayského města? Touto záhadou počíná řetěz jiných záhad "nevysvětlitelného příběhu".Škvorecký zde použil vědomosti a reálie ze svých oblíbených knih.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-237-3572-1
Básnická skladba Josefa Škvoreckého Nezoufejte! vznikla v roce 1946, ve své době však nebyla publikována. Jde v pravém slova smyslu o generační výpověď celé jedné generace. Už do prvního zpěvu proniká realita poválečné Prahy, z níž chce básník zatím vidět to lepší, hezčí, nadějnější. Ovšem do dalších zpěvů svět roku 1946vstoupí již „plným krokem“. Únor 1948 se blíží. Byl by ochoten mluvčím „nového zítřka“ dopřát sluchu, protiví se mu však davy, nebo spíš — řečeno dobovým slovníkem — masy, a vůbec nejpřesněji řečeno stáda. Sám by si přál být respektován ve své odlišnosti, ve své osobnosti, ve své jedinečnosti, jenže…
Publikováno: 1990
ISBN: 978-80-7690-060-8
Päť súčasných českých noviel. Z obsahu: Jan Trefulka – Pršalo im šťastie / Milan Kundera – Nikto sa nebude smiať / Josef Škvorecký – Legenda Emöke / Bohumil Hrabal – Bambini di Praga 1947 / Alena Vostrá – Boh z reklamy.
Publikováno: 1965
Třetí svazek Spisů Josefa Škvoreckého obsahuje povídky z padesátých a šedesátých let. Přináší vedle známého, teskně uhrančivého cyklu navzájem propojených próz Sedmirammenný svícen mistrovskou novelu Legenda Emöke a dosud neznámé příběhy jazzové "chaucerovské" party označené jako Nové Canterburské povídky.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-237-1890-8
Soubor esejistických statí o americké literatuře, uveřejňovaných až dosud buď časopisecky, nebo jako předmluvy a doslovy (kromě stati Patří Gardner do literatury?, napsané pro tuto knihu). Texty, které pomáhají určit tvůrčí postupyjednotlivých autorů a stanovit jejich literární typ. Autor v poznámce o textech říká: „V knihách a názorech amerických prozaiků jsem hledal a nacházel argumenty proti autoritativním tvrzením a závazným normám let, kdyjsem se sámpokoušel o prózu a kdy česká literatura scvrkla na jediný typus, mnohdy pokleslejší než detektivky.“ Připojena je bibliografie autorových prací o americké literatuře.
Publikováno: 1968
Román s autobiografickými prvky vypráví životní příběhy spolužáků z náchodského gymnázia, kteří se sejdou po dvaceti letech na maturitním večírku. Setkání mimo jiné ukáže, jak se třída pod tlakem doby rozdělila. Spíše než třídně si dřívější dobří přátelé nerozumí ideově. Většina politických zlomů ve střední Evropě dvacátého století se každého z nich tak či onak dotkla. Postavy a události mají pravzor v životě, ale nejsou to ani portréty lidí, ani faktografické reportáže. Poměrně rozsáhlý oddíl autorských vysvětlivek pisatel zdůvodňuje: "Protože mi knihy vycházejí už od roku 1958, víc než čtyři desetiletí, domnívám se, že čtenáři uvítají, když jim v Poznámkách připomenu některé postavy a události v mých románech zachycené, které se zde pouze mihnou a na něž už možná pozapomněli..."
Publikováno: 2004
ISBN: 80-237-3885-2
Václav Havel (1936–2011) a Josef Škvorecký (1924–2012) patřili k nejvýznamnějším osobnostem české poválečné literatury i kulturního života. Oba autory spojoval mj. fakt, že si nikdy nezadali s komunistickou mocí: i na půdě progresivního Svazu československých spisovatelů v druhé polovině šedesátých let působili téměř jako outsideři. Nikdy se však osobně nesblížili. Josefa Škvoreckého možná svazovalo i vědomí, že v postavě světoznámého dramatika Hejla z románu Mirákl Havla příkře zkarikoval, a záhy si uvědomil, že „Dannyho pohled“ v tomto případě nebyl dostatečně pronikavý. Dopisy, které si vyměňovali od roku 1976 až do prosince 1989, kdy se stal jeden z adresátů prezidentem a druhý na čas jeho poradcem, přesto nejsou nezajímavé. Umožňují nám sledovat přípravu tří publikací, které manželé Škvorečtí Havlovi vydali ve svém nakladatelství SixtyEight Publishers, ale můžeme také nahlédnout do Škvoreckého strategických, nejen nakladatelských, ale i společenských, ba politických úvah. Z Havlových dopisů je zase zřetelně patrná postupná proměna zdvořilého disidenta ve velkorysou, ale cílevědomou a z hlediska soudobých dějin republiky nakonec vlastně klíčovou osobnost.
ISBN: 978-80-87939-68-0
Škvoreckého politické polemiky a eseje, zejména ve vztahu ke Kanadě a Kanaďanům.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-85274-04-3
Zobrazeno 1 - 48 z 88