Edice Hviezdoslavova knižnica nejdříve vycházela v Matici slovenskej, potom v SVKL (Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry) a nakonec v Tatrane.ěsíčně vycházel jeden svazek o šesti arších za 1 K pro předplatitele a za 1,50 K ve volném prodeji. Redaktorem Knih dobrých autorů se záhy stal Arnošt Procházka. Na vydávání se podílel editorsky i překladatelsky, stanovil náklad svazku 1000 výtisků a pevný den vycházení 25. každého měsíce, inicioval založení dalších knižnic, jednal s autory a s vydavatelkou úzce spolupracoval až do své smrti v roce 1925.
Kniha plná epigramov a humorných básní... Atény Múdre boli staré Atény aj bez televíznej antény. Ako žito darí sa mu roky, darí sa mu, ako žito mlátiť - prázdnu slamu ! a iné...
Slovenská klasika - súbor próz, v ktorých autor vytvoril nezabudnuteľné postavy slovenského ľudového života: starého otca v spomienkovej próze Do konca, úbohého sluhu Maca Mlieča, statočnú Mamku Pôstkovú, obetavú matku v próze Horký chlieb, do krajnej núdze zahnaného dedinského bedára z črty Na chlieb. Okrem týchto poviedok kniha obsahuje aj ďalšie: Pán syn, Apoliena, List.
Päť dedinských rozprávok z bohatého diela Martina Kukučína. V prvej Tiene a svetlo opisuje osud nešťastného starca, ktorý sa nerovným manželstvom dostal do postavenia, v ktorom musí znášať následky svojho omylu a stareckej slabosti pri voľbe ženy. V rozprávke Neprebudený Kukučín kreslí dojemnú tragiku psychicky a fyzicky nerozvitého Ondráša Machuľu. Rozprávka Dve cesty vychádza z drobnej príhody. Do dediny privezú neznámeho mládenca. Treba ho opatriť, potom pochovať, dedina nechce mať s tým výdavky. A tu richtárka ukáže svoju morálnu a ľudskú veľkosť. Nasledujúca rozprávka Tichá voda je presvietená slnečnou atmosférou rozpomienok na vlastné autorovo detstvo a mládenecké roky. V rozprávke Zo stupňa na stupeň naznačil Kukučín na osude Martina Hudiša, že ľudské šťastie je vzácna hodnota a treba si ju obeťami nadobudnúť i opatrne šetriť.
Kukučín tu spracúva ľúbostnú drámu mladého štúrovského básnika Sama Bohdana Hroboňa, očareného českou národovkyňou Bohuslavou Rajskou. Spisovateľ na pozadí ľúbostného príbehu odhalil sociálne, politické i kultúrne pomery, myšlienkové ovzdušie českého a sčasti aj slovenského prostredia z obrodeneckých čias.
Náš výber podáva v súbornej skratke obraz slovenskej ľudovej balady vôbec. Jej látkové osnovy vyrástli väčšinou v prostredí dedinského roľníckeho ľudu, ktorý spájali mnohostranné hospodárske a sociálne vzťahy s okruhom feudálneho panstva. Z obsahu balád vysvitá,že záujem dedinskej pospolitosti sa sústreďoval hlavne na život súkromný v rodine a v obci, ale dedina zúčastňovala sa i na významných udalostiach historických. Litografiami vyzdobil Vincent Hložník.
Pre bohatú a spevnú tvorbu básnika Jána Bottu malo rozhodujúci význam jeho štúdium v Levoči, kde bolo významné školské stredisko so slovenským ústavom. Tu sa národne prebudil i uvedomil, tu si osvojil i základné princípy štúrovskej estetiky. Celá jeho budúca tvorba názorne dokazuje, že náhľad na slovenský ľudový odkaz prevzal dôsledne a tvorivo, a jeho verš sa najväčšmi z celej školy Štúrovej priblížil veršu ľudovej piesňovej tvorby. Jeho estetickým východiskom sa stala ľudová poézia slovenská i slovanská a bohatým zdrojom inšpirácie ľudová rozprávka, povesť a pieseň, cez ktoré videl celú minulosť i prítomnosť a podľa nej staval aj svoje predstavy o budúcnosti. Náš výber Bottových Spevov sme prevzali zo Súborného vydania diela tohto básnika, ktoré sa pridŕža ich úplného vydania z roku 1880. Spevy uvádza najzávažnejšia Bottova báseň Smrť Jánošíkova, ktorej vznik podnietili ľudová tradícia o Jánošíkovi a spoločenská situácia v období jej vzniku (1848—1858). Z básní so slovanskými motívmi treba spomenúť Povesť bez konca, Krížne cesty a Znamä, posledná v symbolickej podobe vyjadruje básnikovu vieru v mohutnosť a silu ruského ľudu. Ostatné básne, balady, básnické povesti a piesne zbojnícke, sú oslavou boja proti útlaku, proti cudzím vpádom, oslavou vlastenectva a hrdinstva; básnik alegorickou a baladickou formou spracúva v nich základné motívy svojej najkrajšej básne, Smrti Jánošíkovej, túžbu po slobode i voľnosti, a prekypuje úvahami o živote a smrti, o osude a slobode národa, ktorému zasvätil celú svoju tvorbu.
Výber z prózy slovenského autora. Vo svojich dielach autor zvečnil život dedinského človeka, prežíva s ním jeho strasti i komické situácie života. Z obsahu: Pred skúškou, Z teplého hniezda, Do školy, Tichá voda, Veľkou lyžicou, Mladé letá a iné...
Výber z prózy slovenského klasika, predstaviteľa realizmu. Poviedky, v ktorých sú hlavnými hrdinami tajní boháči - ľudia, ktorí nemajú viditeľný majetok, žijú z ruky do úst, a predsa sú bohatí. Ich bohatstvo - čistý ľudský cit, dôstojnosť, krásu charakteru - autor objavuje v týchto poviedkach /Moja matka, Otec včelárom, Čadčan, Pastierča, Ondrej, Hrubý ľad, Spokojní, a mnohé ďalšie/..
Ľúbostné príbehy - najmä, ak ich písal majster - zväčša nestarnú. A Čechovove už vonkoncom nie - skoro by sa dalo povedať, že nám je dnes bližší, než bol svojím súčasníkom. V tejto knižke je dvanásť podôb lásky, každá iná, a predsa majú všetky čosi spoločné: sú trošku smutné. Nie veľmi, práveže trošku - a to je azda Čechovovo špecifikum, tajomstvo jeho pôvabu. Lásku pozoruje z odstupu - už či dá o nej rozprávať ľuďom, ktorých už prebolela alebo bolí ešte aj po dlhých, dlhých rokoch, už či ju ukazuje v pokročilejšom štádiu - v manželstve, a najmä mimo manželstva. Manželstvo, jeho podoby a jeho trojuholníky vôbec podrobuje kritike, i keď nijako nie neúprosnej; skôr chápajúcej a často i odpúšťajúcej. Nedá sa povedať, že by na lásku vyslovoval nejaký názor - on len akoby poznal všetky jej priepasti i vzlety a vedel, ako toto všetko prežívajú priemerní, všední ľudia; preto vari ten dojem lyriky v najtriezvejšej, triviálnej a často smiešnej realite, ten pocit zvláštneho dojatia a ľútosti k ľuďom, ktorý napokon robí človeka bytosťou nielen mysliacou, ale i cítiacou
Cantervillské strašidlo a iné poviedky je kniha vynikajúceho anglického spisovateľa Oscara Wilda. Obsahuje súbor poviedok pod názvami Dom granátových jabĺk, Šťastný princ, Zločin lorda Arthura Savila a iné poviedky.
V románe Rodinný kruh, ktorý vyvolal veľký ohlas, sme svedkami vývoja v živote hrdinky Denisy Herpainovej, vývoja smerujúceho od opovrhovania k zmiereniu. Denise ide za svojím šťastím, niekedy trochu egoisticky. Jej život poznačilo rúcanie starých predstáv v medzivojnovom období a hľadanie nového spôsobu života. Piliere, na ktorých stálastará stavba, sa rúcajú, vlny rozbúrenej hladiny prenikajú aj do ľudských vzťahov. No napokon Denise nachádza v rezignácii akýsi "neobyčajný pokoj a bezkonfliktový vyrovnaný svet". (Zo záložky knihy)
Kniha obsahuje dva romány: Evina dcéra a Sobášna zmluva. Prvý je príbehom dvoch sestier, ktoré sú vychovávané v bigotnom ovzduší starej aristokratickej rodiny. Čo prinesie život dvom ženám, ktoré boli vychovávané v izolácii od skutočného sveta? V druhom príbehu matka s krásnou, no priveľmi náročnou dcérou lovia povoľného a bohatéhoženícha...
Do banky pomaly otvárali sa ťažké dvere,ako keby sa dieťa bolo borilo s nimi.Podobne ťažko,dva razy sa v nich otočiac,vošla plachtičkou prihodená žena.V ruke šatôčka,okrútená okolo čohosi,na spôsob,ako okrúcajú naše ženičky modlitebné knižky.
Kniha obsahujúca množstvo listov Martina Kukučína, väčšinou súkromného rázu. Listy podávajú zaujímavý obraz Kukučínovho života a tvorby a zahŕňajú dve tretiny jeho života (od rozhodnutia ďalej študovať až po jeho smrť). Medzi listami nechýba ani korešpondencia so známymi osobnosťami, napr. Škultéty, Vajanský, Hviezdoslav, Krčméry, Hurban a pod.