Kniha je věnována životu manželky francouzského politika a vojáka, markýze de La Fayette. Autor popisuje historické události druhé poloviny 18. století, které tvoří k této biografii zajímavý rámec. Podnětem k napsání tohoto díla bylo autorovo náhodné objevení dosud nezveřejněných dokumentů a dopisů hlavní hrdinky knihy Adrieny deLa Fayette. Historie událostí Velké francouzské revoluce a boje Spojených států amerických za nezávislost tvoří fascinující, někdy až dominantní pozadí životopisu jedné z nejoddanějších a nejstatečnějších žen, která z lásky následovala svého manžela i do krutého vězení, i když ji to málem stálo život.
Francúzsky spisovateľ André Maurois (1885 - 1967) je autorom celého radu životopisov významných osobností svetového umenia, literatúry a vedy. Prvým a azda najrománovejším je portrét anglického romantického básnika Percyho Byssheho Shelleyho. Súvisí to predovšetkým s dramatickým a na zvraty bohatým životom básnika. Autor si všíma Shelleyho život od čias strednej školy v Etone, potom krátky pobyt v Oxforde, odkiaľ Shelleyho pre ateizmus vylúčili, jeho priateľstvo so spolužiakom Hoggom, osudy jeho manželstva so spolužiačkou Shelleyho sestier Harriet Westbrookovou, ktoré sa skončilo jeho odchodom od ženy a jej neskoršou samovraždou (pre túto okolnosť odopreli Shelleymu právo vychovávať dve vlastné deti), vzťah Shelleyho a Byrona, ich pobyt vo Švajčiarsku a v Taliansku, kde napokon Shelley počas plavby na plachetnici zahynul aj s priateľom a námorníkom. Mauroisov pohľad na Shelleyho život, na mnohé rodinné tragédie, ktoré musel básnik prežiť, na jeho priateľstvo s Byronom, na finančné problémy, ktoré ho veľmi dlho trápili, to všetko je veľmi zaujímavé a dokresľuje to tvorbu tohto významného romantického básnika, jedného z najväčších nielen v anglickej literatúre. (záložka knihy)
Opíraje se o četné doklady o Balzacově životě, zejména o bohatou milostnou korespondenci, uhnětl vynikající tvůrce životopisů, velkolepou a plně lidskou sochu tohoto spisovatele.
Doplněné o novější období Michelem Mohrtem Dlouholeté zkušenosti Angličanů dokázaly, že jejich základní svobody spočívají v prostých opatřeních; praktický mechanismus svobody je zajímal daleko více než nějaké teoretické chvalořeči na ni.
Zvítězí-li jednou idea universální společnosti, budou Francouzi mezi prvními, kteří ji budou duchovně ovlivňovat. Ve 12. století vytvořili koncepci jednotného křesťanství. Idea Evropy sjednocené nikoli silou vojenských jednotek, nýbrž jednohlasně přijatými pravdami, se zrodila na pahorku svaté Jenovéfy.
Dvě lásky Filipa Marcenata, druhý román francouzského prozaika, dramatika a esejisty André Mauroise, je nejčastěji vydávaným románem autorovým. Subtilní psycholog a mistrovský prozaik v něm podal podivuhodně pronikavou analýzu vztahu lidí ve zdánlivě obyčejném manželství. Dvě lásky Filipa Marcenata jsou zároveň jedinou knihou, v nížautor opustil tradiční techniku neosobního vypravěče a pohrál si s vyprávěčskými rovinami. Obě části románu jsou napsány v první osobě.
Obsáhlá publikace o dějinách Anglie od prahistorie, národnosti, Římané, vznik prvních knížecích států, války, místní spory, vítězství monarchie a další podrobný přehled dějin až do 1. světové války. Přehled panovnických rodů, vladařů, šlechty až po vznik první demokracie v Evropě.
Autor seznamuje v dilé s dějinami a historií britské říše, jak dosud nebyla zpracována. Podává její dějiny zajímavou a zábavnou formou. Je to plynulý obraz od nejstarších dob až po nastoupení krále Jiřího VI. Knihy vyšla jako náhrada za války zničeného 1. vydání.
Život francouzské romantické spisovatelky 19. stol., nekonvenční ženy velkých vášní a velkých přátelství s význačnými umělci a osobnostmi své doby, je sám o sobě románem. Autor její biografie prostudoval nové, dosud neznámé materiály a na základě jejích dopisů, citátů z deníků a pamětí podává pravdivý, nic neskrývající obraz jejího života. Líči šťastné dětství na zámku Nohant, které trvale poznamenalo její tvorbu, vypráví o bouřlivém životě zralé ženy i jejím moudrém a vyrovnaném stáří. Vrací Sandové její neprávem zapomenuté místo v dějinách literatury, neboť tato "velká žena" a velká idealistka "byla hlasem žen v době, kdy žena mlčela"..
Obsáhlý životopisný román ve dvou dílech o anglickém básníkovi a bouřlivákovi z konce 18. století. Proslul svým nespoutaným milostným životem, s výstřelky, které byly v té době pro společnost nepřijatelné.
Soubor úvah od slavného britského romanopisce a životopisce André Mauroise přináší zamyšlení o lásce partnerské, přátelské, rodičovské i náboženské. Zamyšlení jsou protkaná autorovou hlubokou moudrostí, vzdělaností a úctou k člověku.
K mistrovským životopisům A.Mauroise patří biografie Victora Huga, zobrazující životní dráhu tohoto slavného spisovatele v celém jejím rozmachu a lesku. Sledujeme Hugovy velmi pestré životní osudy, umělecký vzestup, úspěchy i slávu, ale i události kruté a nelítostné.
Balzac, věčné dítě toužící po slávě, přepychu a bohatství, génius stravující se v šíleně intenzívní tvorbě, k níž ho dohání hmotná nutnost, tvůrce triumfující v oblasti literární imaginace a prohledávající bystře všechny spodní hybné síly společnosti a obzírající její vývoj v celé epoše střídajících se vlád a zároveň ztroskotávající, kdykoliv se dar své imaginace pokusil aplikovat na skutečnost v podnicích tak bizarních, jako byla těžba z opuštěných římských dolů na stříbro. André Maurois v závěru předmluvy píše: "Můj věk už mi nadále nedovolí ani rozsáhlé projekty ani nedokončená zkoumání. Tento životopis bude poslední, který napíšu. Jsem rád, že jeho hrdinou je Balzac."
Vikomt François-René de Chateaubriand (1768 - 1848), potomok grófa de Combourg, predchodca francúzskeho romantizmu, minister zahraničných vecí, vyslanec v Berlíne a Ríme, uzrel svetlo sveta v starom režime a prežil všetky politicko-historické zvraty prvej polovice 19. storočia; Rousseauov stúpenec a Robespierrov nepriateľ, Bonapartov obdivovateľa Napoleónov odporca, monarchista a vzbúrenec proti kráľom, liberál a ultraroyalista, racionalista a vizionár zanechal monumentálne dielo, z ktorého stačí spomenúť apológiu Duch kresťanstva, hagiografiu Život opáta de Rancé a rozsiahlu lyrickoepickú poému Pamäti zo záhrobia. Kniha vychádza v slovenčine po prvý raz.
V románe Rodinný kruh, ktorý vyvolal veľký ohlas, sme svedkami vývoja v živote hrdinky Denisy Herpainovej, vývoja smerujúceho od opovrhovania k zmiereniu. Denise ide za svojím šťastím, niekedy trochu egoisticky. Jej život poznačilo rúcanie starých predstáv v medzivojnovom období a hľadanie nového spôsobu života. Piliere, na ktorých stálastará stavba, sa rúcajú, vlny rozbúrenej hladiny prenikajú aj do ľudských vzťahov. No napokon Denise nachádza v rezignácii akýsi "neobyčajný pokoj a bezkonfliktový vyrovnaný svet". (Zo záložky knihy)
Rozmluvy filozofa a poručíka, dříve učitele a žáka, kteří si díky válce tak trochu vyměnili role. Vyprávění se zdánlivě týká umění vojenského, má však obecný přesah.
25 povídek a novel z nejrůznějších prostředí, zejména však ze vzdělaných a zámožných pařížských kruhů. Maurois v nich vykresluje citové a rozumové pochody svých hrdinů, namnoze intelektuálů (umělců, mecenášů, historiků atd.), ale zabývá se například také tématem smrti a sebevraždy.
Histoire paralléle - Histoire États Unis de 1917 á 1961
Paralelní dějiny USA jsou dílem pokrokového buržoazního spisovatele, autora psychologických rodinných románů, biografických děl a spisů z dějin Anglie, USA a Francie. Maurois na rozdíl od Aragona pojímá dějiny jako vývoj idejí a působení velkých osobností. Ekonomické a třídní momenty zkresluje, matně osvětluje nebo i pomíjí. Dějinnou roli dělnické třídy nechápe. Vytvořil zvláštní typ historického díla, v němž řada obrazů objasňuje klíčové problémy. Do první kapitoly zahrnující období do 1. světové války, pojal události, jež r. 1944 obšírněji rozvedl v knize Zázrak Ameriky.
Autor vysvetľuje najhlavnejšie príčiny nečakane rýchlej porážky Francúzska v roku 1940. Keď sa pri vypuknutí 2. svetovej vojny Francúzsko zmobilizovalo, Maurois narukoval ako záložný dôstojník a stal sa styčným dôstojníkom pri britskej expedičnej armáde. Poznal teda poltické pomery britské a francúzske, aj pomery vo francúzsko-britských armádach, ktoré mali v roku 1940 zadržať nemecký úder na Francúzsko. Na základe týchto svojich informácií a na základe svojich skúseností z bojových línií a z politického zákulisia napísal túto knihu.
Autor řady vynikajících románových biografií připojil ke své "galerii romantiků" i portréty spisovatelů Dumase otce a syna. Shromáždil četné rodinné doklady a jejich rozborem odhalil u tří generací rodu podobnost temperamentu, síly, odvahy, oddanosti a potřeby udivovat. Postavil tak literární pomník třem generacím Dumasů-dědovi, statečnému generálu Napoleonových vojsk, otci, autorovi Tří mušketýrů a řady dalších románů, a synovi, jehož život zůstával, přes úspěch Dámy s kameliemi, málo znám. Právě o něm přináší kniha cenné, dosud neuveřejněné dokumenty.
André Maurois (1885-1967) se v tomto uceleném souboru esejů zamýslí nad lidským chováním a směřováním. Jako zkušený znalec života radí, jak si osvojit umění myslet, milovat, pracovat, rídit a stárnout, ví, jak naplnit touhu, jak odpočívat, jak vybírat vedoucí osobnost, jak se důstojně vyrovnat s nemocí a smrtí.Jeho moudrá slova pohladí duši, jeho úsudky mají nadčasovou platnost.
Fantastická románová novela inspirovaná smrtí autorovy manželky. Ztráta milované manželky je ústředním motivem výlučné novely, v níž se anglický lékař ožení s mladou nemocnou kráskou proto, aby jí svou péčí prodloužil život. Po její smrti si sám vezme život takovým způsobem, aby svoji duši mohl navěky spojit s duší zemřeléa svého největšího přítele požádá, aby jejich nehmotné pozůstatky ukryl a ochraňoval.
Sbírku povídek slavného francouzského prozaika André Mauroise spojuje titulní motiv vysněných světů. Všechny pojednávají o umělcích a intelektuálech, kteří opouštějí danou skutečnost a znovu se vtělují v imaginárních postavách a prostředích. Úvodní text, který slouží jako beletrizovaná předmluva, představuje dívenku Františku (Francoise), která si vysnila krajinou Meïpe, teprve když se její dětství kvůli změně chůvy stalo nespokojeným. Povídka KARIÉRA vypráví o spisovateli, jenž se stal slavným, přestože nikdy nic nenapsal. OMYL ZAVINĚNÝ PANEM BALZACEM líčí tragédii geniálního mladíka, jehož život převrátilo gesto Balzakovy postavy, které se pokusil napodobit. PORTRÉT HEREČKY líčí tragédii dvou sester, dcer slavné anglické herečky 2. poloviny 18. století Sarah Siddonsové, které se obě zamilují do mladého malíře. POSLEDNÍ DNOVÉ POMPEJÍ pojednávají o tragickém manželství autora stejnojmenného románu, Edwarda Bulwer-Lyttona, s dívkou Rosinou.
Mladistvý příběh lásky zralého muže k mladé umělkyni, Jihoameričance, kterou hrdina poznal na cestách. Jako všechny Mauroisovy romány nese i tento jeho poslední zajímavé stopy jeho vlastních zážitků, třebaže je přesunul na muže mnohem, mnohem mladšího. V románu se odráží, vzdor věku, síla. Tato kniha je jakýmsi protějškem k jeho prvnímu milostnému románu: Dvěma růžím Filipa Marcenata.