Romantický dobrodružný příběh bílého námořníka a jeho černého přítele se odehrává v 16. století v Africe. Námořník, původem český exulant a jeho přítel - potomek královské rodiny, se seznámí na otrokářské lodi. Spolu se jim podaří uprchnout a na cestě Afrikou zažijí řadu dramatických dobrodružství, ale i utrpení a historických dobových zvratů. V druhé rovině se odvíjí příběh současného českého historika, jenž v rodinných památkách objevil rukopis, kde jeho předek popisuje dávné události. Po uveřejnění se přihlásí brazilský kolega, který tentýž příběh zná z vyprávění a vlastní další rodinné památky a tak se kruh uzavírá a potomci tehdejších přátel se setkávají.
Ve své nové próze Dům na slunci národní umělec Miloš V. Kratochvíl navazuje spíše na memoárovou knihu Čechy krásné, Čechy mé, která je historikovým ohlédnutím za kořeny, z nichž vyrůstal. Dům na slunci je autorovou osobní bilancí. Miloš V. Kratochvíl pro ni zvolil formu volného rozhovoru se čtenářem, v němž mu dává nejen možnost nahlédnout do autorské tvůrčí dílny, ale zamýšlí se také nad nejožehavějšími otázkami dneška a zabývá se i složitými aspekty uměleckými. Především je to ale knížka zralé lidské moudrosti a vyrovnanosti, v níž autor v prostředí půvabného rodného kraje pomocí zcela volně plynoucích reflexí, vzpomínek a zamyšlení beseduje se svým čtenářem, a to hlavně o slunných stránkách života.
Hrdinou Márquezova románu je legendární postava latinskoamerického hnutí za nezávislost Simon Bolívar (1783–1830). Politik a generál, který hrál klíčovou roli v boji proti španělské nadvládě, se roku 1819 stal prezidentem Kolumbie, jež tehdy zahrnovala čtyři současné státy, a roku 1821 také prezidentem Peru. Spisovatel v díle zachycujeposlední měsíce jeho života, jeho poslední cestu po řece Magdaleně a smrt v opuštěnosti ve venkovském sídle San Pedro Alejandrino poblíž karibského pobřeží. Spíše než na jeho vojenské a politické úspěchy či neúspěchy se soustředil na vylíčení příběhu muže, který s překvapením zjišťuje, že mu život uniká pod rukama, že zůstává sám a opuštěný tváří v tvář historii. García Márquez tentokrát opustil půdu výlučně „magického“ vyprávění a zaměřil se více na fakticitu, jakkoli zachází s vybranými historickými fakty poměrně volně. Charakteristickou márquezovskou imaginaci je možné spatřit ve způsobu uspořádání výsledného obrazu i v psychologických reflexích. Tento postup není v rozporu s reálným historickým pozadím, proto otázka typu „jak to bylo doopravdy?“ je bezpředmětná… I zde se objevuje charakteristické téma samoty a přidává se k němu též bloudění v labyrintu světa. Bolívar nám téměř připadá jako další svérázná postava z fiktivního Maconda, nebo jakési autorovo alter ego z dvacátého století.
SF prvkem je plyn sloužící ke stimulaci lidských emocí a k omlazování lidské psychiky. Kromě toho je hlavní hrdina, manipulovaný psychiatr Jančár, konfrontován s vizemi budoucího vývoje událostí. Na jejich základě se marně pokouší změnit běh svého života.
Tato povídka koncipována byla v zimě 1914 a brzy poté vyšla v Lumíru ve formě nehotové a zkomolené se zřetelem k válečné censuře. Posílám ji nyní do světa neoklestěnou a ve formě snad zralejší. S. K. N. Prémie knižnice Erb (11. roč.)
Čtenářská edice tří knížek lidového čtení. Nejedná se o přetisk autentických starobylých textů, ale o jejich soudobé adaptace. Dílo zahrnuje: - Kronika o životu Jana Fausta, znamenitého čaroděje - vypráví Jiří Bagár - Čtení velmi pěkné o sedmi mudrcích - vypráví Vladislav Stanovský - O dobře známém Eylenšpíglovi historie krátká - vypráví Miroslav Lukáš
Kniha je výběrem z Haškových výborných humoresek a satir. Je zároveň ukázkou autorovy cesty ke Švejkovi, pohledem do jeho tajemné a mnohdy zahalované tvůrčí dílny. Kniha je rozdělena do dvou na sebe navazujících částí: Dobrý voják Švejk před válkou a jiné historky a Dobrý voják Švejk v zajetí. Humor těchto próz vychází z bezprostřední reakce na dobovou situaci. Je plný autoironie a mystifikace.
Přední americký prozaik Irwin Shaw /1913-1984/, dokonalý vypravěč, stylizuje text románu Noční kořist jako upřímnou, místy drsnou, ale rozhodně zábavnou životní zpověď bývalého pilota Douga Grimese. Tento sympatický mladý muž přišel nelegálně k velkým penězům, opouští New York a v doprovodu krásných žen a svého povedeného spolupachatele si užívá luxusu ve střediscích evropské smetánky. Nuda mu však nehrozí ani po návratu k bezúhonnému životu v rodné Americe.
Svérázná sbírka krátkých textů Obecné dějiny hanebnosti z roku 1935 přináší záznamy z dějin mravně pokleslých skutků, kterých se dopustili různí lidé v různých a dobách a zemích, nikoli však ti, o nichž se běžně říká, že tvořili dějiny. Borges totiž sepisuje historii hanebností výlučně s přihlédnutím k lopotivému padoušství naoko bezvýznamných individuí, jejichž motivací kromě hamižnosti či slavomamu byla zbabělost, krutost, licoměrnost či úplná duchovní vyprázdněnost. Morální hledisko přitom ponechává zdánlivě stranou: odsouzeníhodné jednání gangsterů, desperátů, podvodníků a zlodějů se v autorově ironizujícím podání mění ve zdroj pobavení. Přestože jde o knihu, která stojí na počátku Borgesovy prozaické tvorby, svým precizním jazykem, stylistickou nápaditostí a originalitou námětů předznamenává celé pozdější spisovatelovo dílo.
Rozsáhlá románová freska zachycuje na pozadí skandálů v naftařském průmyslu v jižní Kalifornii na počátku dvacátých let a na pozadí tamních dělnických bojů zápas nezávislého naftového magnáta s naftařskými monopoly. Jestliže tento magnát, selfmademan, který začínal jako kočí, představuje dobromyslného talentovaného podnikatele, jeho syn, který má po otci podnik převzít, má přes svého přítele mnohem blíže k problematice vykořisťovaných dělníků a usiluje o zlepšení jejich pracovních podmínek. Románový dokument (kniha vyšla poprvé r. 1927) vytváří jako celek pravdivý obraz života v jižní Kalifornii, jak jej autor za svého jedenáctiletého pobytu viděl.
Antologie severských novel, které mají společné – hlubokou snahu o pochopení člověka, dovedou nahlížet od psychologické drobnokresby přes vážné zamyšlení až po humornou a satirickou nadsázku. Ze severských jazyků přeložil, doslov a medailónky autorů, napsal Josef Michl.
Román evokující zvláštní atmosféru kalifornských Benátek z let autorova dětství. Temný dramatický příběh začíná noční cestou tramvají a setkáním s člověkem, v němž vypravěč, mladý spisovatel, vytuší zlo. V Benátkách v té době záhadně umírají osamělí lidé…
Autobiograficky laděné povídky o počátcích praxe mladého začínajícího lékaře v zapadlé vesnické nemocnici na počátku 20. století. Příběhy vznikaly na základě deníkových záznamů mladého autora, který vystudoval medicínu a podobnou praxi absolvoval. Vzdálenost od veškerého kulturního dění, osamělost, nedostatečné zdravotnické vybavení, nevzdělanost, tmářství a konečně i pracovní vyčerpanost do značné míry přispěly k duševnímu i profesionálnímu zrání tohoto ruského spisovatele.
Povídky Jacka Londona. Výbor přináší u nás méně známé autorovy povídky Příběhy z amerického severu, vykreslující charaktery lidí a jejich osudy, spojuje vzrušující děj, drsná příroda a zákony spravedlnosti.
Roku 1940, tak jako ostatní autoři židovského původu, byl Jiří Orten vystaven zákazu publikování a tak sbírku vydal v nakladatelství Václava Petra pod pseudonymem Karel Jílek. "Cesta k mrazu" se objevila rok po Ortenově prvotině "Čítanka jaro" a byly v ní shromážděny verše, které na Ortenův předcházející opus svou formou i obsahempřímo navazovaly. Ve dvou oddílech jsou zde skloňovány základní témata Ortenovy tvorby, mezi něž patří osamocení, stesk či předtuchy neodvratného příchodu smrti. Hned v úvodní básní zpracoval Orten například smutný obraz pozdního a dohasínajícího léta, jinde zase elegicky vyslovuje obavu, že nebude již žíti a v dalším verši motiv přilétajícího havrana už jakoby předznamenává nástup tmy, která pohltí svět. Orten bolestně a se zármutkem sleduje události, které se kolem něho odehrávají: v samotné titulní básni pak předpovídá a kreslí hořký obraz svého osudu, oněch okamžiků, kdy "smrt je blízká", kdy "zastaví se čas, až ticho na vystydlém / srdci se bude zachvívat, / až budu otevřen, až pod očima mýma /armáda červů spatří zámek vrat."