Čím tedy drží svět pohromadě? Fyzikálními zákony? Chemickými vazbami? Ekonomickými vztahy? Nebo snad slovy? Ostatně přečtěte si sami. Vybrali a uspořádali Vladimír Petřík a Jaroslav Veis.
Povídková sbírka renomovaného zakladatele nové éry české vědecko-fantastické literatury. Budou bojové vosy k sehnání ve vsi jen kousek za Blatnou? Odmítne kardinál Halík zázrak z Uhříněvsi? Co by se dělo, kdyby krajem bloudili Rusáci a zoufale chtěli "něft"? Proč zemřela Julie Kapuletová? Kniha, kterou držíte v ruce, tyto otázky tak trochu klade, avšak odpovědi nevnucuje, dokonce s nimi ani nepospíchá. Spíše tam, kde děj vyzývá k domýšlení nápadů na první pohled nemožných či absurdních, vydá se za nimi - jednou na finále buildingclimbingu na pražské olympiádě, jindy mezi politiky, kteří byli do parlamentu vysláni losem. Příběhy se odehrávají v minulosti i současnosti, skutečné i alternativní a zejména ve velmi blízké budoucnosti, které se nejspíš většina čtenářů dožije. Svět, který otevírá, sice není vůbec růžový, avšak rozhodně je zajímavý a stojí za to o něm číst.
Výběr z Veisových knižně publikovaných povídek: Vlkodlak; Srdce; Úterý; Starý případ; Máte jedinou příležitost!; V jezeře; Post mortem; O původu Hoskovcových psů; 999; Suetemorp. Z politických důvodů uveden jako autor pouze Jaroslav Veis. 23-091-76
Jaroslav Veis a Zdeněk Volný pro nás připravili to nejlepší, co se dalo v soudobé sci-fi roku 1985 najít. Samo sebou se museli přizpůsobit době, a tak je v antologii více spisovatelů z SSSR, než je zdrávo. Jinak ale kniha také obsahuje několik pěkných kousků od českých autorů a nezapomínejme ani na Angličany, Američany, Švédy, Poláky,Bulhary, Němce… Celkem tu najdete 51 povídek: Buď nás spojí láska (sir Arthur Charles Clarke); Kosmická báseň č.3: mimo letovou dráhu (Edwin Morgan); Langrangeův bod (Ljuben Dilov); Návrat (Gustavo Gasparini); Džambalové (Ilja Iosifovič Varšavskij); Nevinnost (Joanna Russ); Dokonalý zločin (Gerhard Branstner); Nevěřte Pozemšťanům (Harlan Jay Ellison); Samota (Ivan Izakovič); Stroj, který vyhrál válku (Isaac Asimov); Tříčlenná hlídka (Czeslaw Chruszczewski); Bludný duch (Sten Svensson); Masky (James Benjamin Blish); Vyslanci (Andrzej Czechowski); Takové legrační stromy (Viktor Dmitrijevič Kolupajev); Vykoupení (Zdeněk Volný); Bezpečný za každé rychlosti (Larry Niven); Venku (Brian Wilson Aldiss); První lidé na Merkuru (Edwin Morgan); Kruci, Už zase snížíli - výšku stropu. Nesmím si zapomenout koupit nové - nákoleníky (Tor Age Bringsvaerd); Sexploze (Stanislaw Lem); Ptáci (Thomas Michael Disch); Železný voják (Michail Nikolajevič Grešnov); Autor akáciových semen a další výňatky z časopisu společnosti pro therolingvistiku (Ursula Kroeber Le Guin); PI (Max von der Grün); Potěšení pro Váz i celou Rodyna (Jaroslav Veis); Povaha katastrofy (Michael John Moorcock); Lidské břímě (Dmitrij Alexandrovič Bilenkin); Puftole (Gilbert M. Jensen); Smrtonosné poslání Phinease Snodgrasse (Frederik Pohl); Enklávy (Herbert W. Franke); Droga pravdy (Robert Albert Bloch); Poválečné děti (Lubomír Macháček); Systém (Ben Bova); Budeme stát za to? (Clifford Donald Simak); Tři kvarky (Jeremej Ijudovič Parnov, Michail Tichonovič Jemcev); Jako v mládí (Theodore Sturgeon); Anděl posledního soudu (Josef Nesvadba); Liška a les (Raymond Douglas Bradbury); Pavučina (John Wyndham); RNK (Gyula Hernádi); Leonardo číslo dvě (Kirill Bulyčov); Tohle že lidi dělají? (Robert Sheckley); Cerebroskop (Konrad Fialkowski); Paralelní maskování (Gilda Muso); Konvice na čaj (Gennadij Samojlovič Gor); Fotografovaná myšlenka (Frigyes Karinthy); Záchranný stroj (Philip Kindred Dick); Předmanželská zkušenost (Hernani Donato; Doktor (Henry Slesar); Záznam č. 12 (James Graham Ballard).
„fragment“ z fiktivního atlasu autorova hrdiny Forcefama Whitea, ve kterém Veis s humorem podává výklad o pěti reprezentantech mimozemšťanstva objevujících se v literatuře od Lúkiána po Neffa.
Výprávění prof. MUDr. Jiřího Horáka, CSc. o dětství, dospívání a prvních krocích v medicíně. Kniha je doplněna rozhovory, komentáři, životopisem a biografií tohoto významného českého internisty. Obrazová příloha. Vydáno k jeho 70. narozeninám v edici Osobnosti 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Obsahuje téměř výhradně povídky již dříve publikované časopisecky, vesměs nedosahující kvalit jeho starších prací – např. Krátké štěstí dr. Alexe Marka (Práce, 1981, č. 33), Na zdraví! (Tvorba – prii. Kmen, 1983, č. 32), … počkejte, kde jsem to skončil… (VTM, 1983, č. 24). Nové jsou pouze dvě rozsáhlejší povídky -Vosíhnízdo, příběh o setkání obyvatel jedné chaty s mimozemskou inteligencí, chatrný z měřítka SF, avšak opět výborný v charakterizaci postav a prostředí, a Šest měsíců in ulna, Veisova dosud nejlepší povídka, vyprávějící o osudech chlapce z budoucího velkoměsta, který je za své zločiny odsouzen nejprve k dočasné a poté již definitivní amputaci paže. Kombinace napínavého děje, melancholického smutku a osudu jedince v soukolí mocných se opět prokázala jako poznávací znamení autorových spisovatelských kvalit.
Vzpomínky a rozsáhlý rozhovor s dětskou lékařkou prof. MUDr. Olgou Hníkovou, CSc. ( nar. 1931). Obrazová příloha s černobílými a barevnými fotografiemi.
Neobyčejný pan Daněček - k devadesátinám Václava Daněčka (*20.11. 1925, technik, elektrotechnik a elektronik) / editor Jaroslav Veis. Edice Osobnosti 3. LF UK, svazek 2. 45 stran, 9 nečíslovaných stran obrazových příloh. 1. vydání.
Hendersonův duplikátor. Atrachtasova Jeskyně návratů. Navštivte místo, kde se nemožné stává skutečností! Setkejte se se svými drahými zesnulými! Byli drazí! Jednotná taxa – dvacet tisíc dolarů. Za patnáct minut. Tohle by Ole Henderson nikdy nedovolil. Byl vždycky utopista. Představa, že by i „posmrtný život“ měl existovat jen propříbuzné bohatých, by jím hluboce otřásla. I když zbytečně. Tohle chudí bohatým vlastně nikdy nezáviděli. Slýchával jsem často o drastických scénách v té jeskyni. Rozloučit se po patnácti minutách navždy se znovu nalezeným člověkem, kterého miluji – ne, to přece není možné! Kdo mohl, rád zaplatil nových dvacet tisíc za další čtvrthodinku. A znovu. A ještě jednou. A ještě. Několik finančníků se v jeskyni zcela zruinovalo, jistý holandský uhlobaron po dvanáctihodinovém loučení se svou dávno mrtvou manželkou spáchal sebevraždu.
Výběr ze sci-fi povídek světových autorů ve spolupráci s Václavem Richterem a Ivo Železným uspořádal Jaroslav Veis Povídky: Robert F. Young - Líbezné zářijové dny Christian Léourier - Otvírák Cyril M. Kornbluth - Gomez Dominique Roffet - Velkoprodejna Norbert Wiener - Mozek Tor Age Bringsvaerd - Potterův paradox Frank Roberts -Můžete to být i vy Cucuji Jasutaka - Stojící žena Henri Gougaud - Čertovo kvítko Ursula K. LeGuinová - Palubní rozhlas Alain Dorémieux - Obyvatel hvězd Frederick Brown - Hvězdná myš Philippe Curval - Příjemná hra Identifikační číslo knihy: 23-092-87.
Děj s detektivní zápletkou se odvíjí v antiutopickém státě militantních ekologů, v němž je možné po smrti člověka jeho tělo spolu s myšlením znovu rekonstruovat.
Publikováno:1982
ISBN:28-069-82
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.