August Strindberg - knihy
August Strindberg

August Strindberg

 1849 -  1912 švédská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Le Plaidoyer d'un fou

Romány Bláznova obhajoba, Kláštor a Sám predstavujú nekonvenčnú literárnu spoveď, ktorá ponúka nezanedbateľný kľúč k pochopeniu diela i života Augusta Strindberga. Samotný Strindberg bol buričom, kritikom skostnatelej meštiackej spoločnosti, ale i nešťastným milencom, manželom, otcom. Bláznova obhajoba je vzrušujúcou spoveďou, subjektívnym obrazom nielen jeho prvého manželstva s herečkou Siri von Essen. Veď v samotnom názve je irónia - spovedá sa predsa blázon. Autobiografický román Kláštor priamo nadväzuje na Bláznovu obhajobu. Rozpráva o období po rozvode, ked autor odišiel do Nemecka, ktoré prežívalo kultúrny rozmach...Bohémska spoločnosť, druhé, opäť nevydarené manželstvo... V próze Sám presvitá túžba po láske a ľudskej pospolitosti.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-220-0088-4
Původní název:

Le Plaidoyer d'un fou / Giftas I

Bláznova obhajoba je vzrušující zpovědí, subjektivním obrazem nejen autorova prvního manželství s herečkou Siri von Essen. Manželské historie - povídky ostře a žlučovitě zaměřené proti instituci manželství a feminismu.
Publikováno: 1984
Původní název:

Oväder

Publikováno: 1922
Původní název:

Tschandala

V románu Čandala se August Strindberg (1849–1912) inspiroval svými zážitky z pobytu na zchátralém zámku Skovlyst nedaleko Kodaně od května do září 1888, kde se stejně jako hlavní postava dostal do konfliktu se správcem zámku. Napínavý příběh vypravuje o nelítostném soupeření dvou mužů, magistra Törnera a správce zámku Jensena, které se odbývá pod slupkou zdvořilosti a přátelství, Strindberg by řekl pod maskami. Je to boj na život a na smrt, podle zásady „jestliže nezničím já tebe, zničíš ty mne“. Strindberg tuto rivalitu vystihl a popsal do těch nejintimnějších podrobností. Pojem „čandala“, který označuje nejnižší kastu v indické společnosti, převzal od Friedricha Nietzscheho. Kultivovaný a vzdělaný „nadčlověk“ Törner nakonec zvítězí nad „barbarem“ Jensenem, a to proto, že opustí morálku a jedná také „barbarsky“. Intelekt „nadčlověka“ magistra Törnera se plně projeví v závěrečné scéně při likvidaci odpůrce pomocí laterny magiky. Strindberg považoval Čandalu za kriminální román a podle švédského literárního vědce a kritika Ulfa Olssona pojednává Čandala také o člověku, který nedovede ovládat své vlastní impulsy, a který je proto nucen poznat, jak se „z uvolněných atomů duše pozvedává mocný hlas přírody“.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7294-077-5
Původní název:

Svarta fanor

Publikováno: 1919
V prvom zväzku výberu sa ocitli autorove najvýznamnejšie diela. V prvom románe autor vykreslil život štokholmskej bohémy, ku ktorej sám patril. Román je uštipačnou satirou na vtedajší život umelcov, novinárov a hercov. Dielo odráža Strindbergov pesimizmus a znechutenie z takéhoto spôsobu života. Príbehy zo života manželského - zbierka noviel so ženskou tematikou, ktoré majú silne autobiografické črty. Inšpiráciou mu bol jeho odpor voči pomýlenému emancipačnému hnutiu.
Publikováno: 1988
ISBN: 061-106-88
Původní název:

Röda rummet

Román Červený pokoj nám ukazuje tehdejší reálnou situaci v severských státech a poukazuje na "nečistotu" společnosti. Život bohéma, podvodné praktiky politiků, obchodníků a podnikatelů, pokrytecká morálka vládnoucích vrstev. Červený pokoj nebyl za autorova života uznáván kritiky, dnes ale patří mezi největší díla severské literatury. Zážitek z románu umocňuje to, že se jedná o autorovo vyznání - o část jeho života.
Publikováno: 1927
Původní název:

Taklagsöl

Glajcha a Obětní kozel jsou dvě poprvé do češtiny přeložené novely tohoto věčného rebela, provokatéra, ale především zakladatele moderní švédské literatury, které sice tematicky těží z instituce manželství a ženské otázky, nicméně míra autentičnosti je v nich podstatně menší. Autor je napsal v r. 1906 pod dojmem rozchodu se svou třetí ženou, kdy manželské soužití vnímal jako neustálý souboj partnerů o nadvládu.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85770-09-1
Původní název:

Götiska rummen

Román o osudech generace lidí na konci 19. století ve Švédsku
Publikováno: 1918
Původní název:

Historiska miniatyrer

Povídky představující široké panorama scén ze světové historie – počínaje nalezením Mojžíše jako dítěte plovoucího po řece a konče posledním dnem Velké francouzské revoluce.
Publikováno: 1920
Komedie o lidech, jejichž jedinou starostí je, jak si zpříjemnit život.
Publikováno: 1925
Původní název:

Ett drömspel

Publikováno: 1966
ISBN: 8894
Zostavili Oľga Ruppeldtová, Milan Žitný. Literárny fond udelil za rok 2002 Uznanie Divadelnému ústavu za vydanie diela a Prémiu Literárneho fondu udelil za preklady hier Milanovi Žitnému. Strindbergovo dielo sa vyznačuje námetovou, žánrovou a štýlovou rozmanitosťou, obsahuje hry so súčasnými, historickými, rozprávkovými aj fantastickými námetmi, naturalistické i symbolistické. Divadelný ústav publikuje jeho hry pre Intímne divadlo z rokov 1907 – 1909 v preklade Milana Žitného: Nečas, Spálenisko, Sonáta príšer, Pelikán a Čierna rukavička. Výber obsahuje aj štúdie o modernej dráme a modernom divadle, Memorandum členom Intímneho divadla od režiséra a Otvorené listy Intímnemu divadlu.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-88987-38-5
První část výboru z her klasika švédské moderní literatury. Prvním svazek výboru se soustřeďuje na ranější Strindbergovu tvorbu ovlivněnou naturalismem a na dramata historická. Jmenovitě jde o hry: Otec — Slečna Julie — Věřitelé — Ta silnější — Hra s ohněm — Mistr Olof — Gustav Vasa — Erik XIV. — Karel XII. — Kristina.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7008-103-1
Druhý svazek výboru ze Strindbergova díla se zaměřuje na dramatikovo pozdní, expresionistické období. Svazek bude obsahovat vesměs zcela nové překlady her Do Damašku I, II, Tanec smrti I, II, Velikonoce, Hra snů, Holanďan, Bouřka, Spáleniště, Sonáta příšer, Toten-Insel, Pelikán. Doslov Strindbergova post-infernální dramatická tvorba napsal přímo pro toto české vydání švédský spisovatel a znalec dramatikova díla Hans-Gőran Ekman.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7008-159-7
Původní název:

Inferno

Autobiografická próza zachycuje období 1894-1897, kdy v autorově životě došlo k významnému životnímu i tvůrčímu zlomu.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-7207-169-6
Výbor z Modré knihy (Blå böckerna) - deníkové texty z let 1907 - 1912.
Publikováno: 1928
Původní název:

Kristina

Nejčastěji uváděné Strindbergovo historické drama nám představuje vládu švédské královny Kristiny za pohnutých časů třicetileté války. Mocná královna, která se povyšuje nad své poddané, nebere vážně majestát a city, neorientuje se ve věcech financí, končí opuštěná bývalými přáteli. V překladu Jaroslava Vohryzka vychází jako 147. svazek edice D.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7483-098-3
Kristina Alžběta Anglická Dvojhlavý orelTři hry o ženách na trůně, a to o švédské královně Kristině ze 17. století (hra od autora švédského), o anglické královně Alžbětě ze 16. a poč. 17. století (hra od autora německého) a o fiktivní (habsburské) královně se znakem dvojhlavého orla z doby anarchistických bouří, levicovéhotisku a poštovních dostavníků (hra od autora francouzského). Společným tématem všech her je, že se v nich sváří milostný cit panovnice s vladařskými povinnostmi, přičemž každá z nich řeší tento svár jiným způsobem.
Publikováno: 1969
Původní název:

Hemsöborna

Jeden z nejznámějších románů švédského spisovatele, dramatika a žurnalisty (1849-1912) o životě rybářů a zemědělců na malém ostrově. Stárnoucí vdova se provdá za čeledína na svém statku. Mezi tímto mužem a vdoviným synem dochází k sporu a majetek. Nový hospodář pak zahyne v moři při převážení vdoviny mrtvoly na farní hřbitov. Děj románu, líčení manželské nevěry, která je příčinou ženiny smrti a citlivá kresba episodních postav mají pochmurný ráz většiny severských románů. V Strindbergově díle však nacházíme též prvky zdravého humoru a optimismu.
Publikováno: 1958
Původní název:

Giftas

Publikováno: 1906
Původní název:

Giftas I

Povídky ostře a žlučovitě zaměřené proti instituci manželství a feminismu.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7309-147-X
Původní název:

Giftas

Kniha povídek - Strindberg zde satirickým stylem brojí proti manželství i proti ženské emancipaci (otázka Strindberg a ženská práva je nejednoznačná, srovnej. část předmluvy nazvanou Ženina práva). Známá je např. povídka Dům loutek, parodie Ibsenovy Nory, či novela Musel, o kapitulaci starého mládence před manželstvím. Největší rozruch ovšem způsobila povídka Odměna cnosti, popisující problémy puberty a sexuálního vývoje, kvůli které byl Strindberg i obžalován. Přestože nebyl odsouzen, proces posílil jeho paranoiu. Celkově sbírka nebyla společností přijata, přestože obsahuje brilantní povídky (cs.wikipedia.org).
Publikováno: 1929
Strindberg si byl dozajista vědom toho, že tu volně fabuluje, třebaže se opírá o pozoruhodné znalosti historie nabité pikantními, drastickými či jinak poutavými detaily. Sotva existuje v naší literatuře něco, co by se podobnou lehkostí, vzletem fantazie a bohatstvím nápadů vyrovnalo těmto věčně aktuálním povídkám, a neznám ani dílov literatuře zahraniční, které by bylo s tímto mistrovským dílem srovnatelné — říká o Strindbergových povídkách současný švédský spisovatel Sven Stolpe. August Strindberg vstoupil do literatury v poslední čtvrtině 19. století, a to způsobem, který vyvolal nemalý rozruch, neboť švédský kulturní život na takového nepoddajného a nepřizpůsobivého jedince nebyl připraven. Proto také byl zpočátku více uznáván za hranicemi své země než doma. Silně ovlivnil následující generaci modernistických autorů. V povídkách, které přinášíme, Strindberg ukazuje své spisovatelské umění, pro které se stal světově uznávaným, vysoce ceněným a čteným autorem.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7294-021-X
Původní název:

Ensam

Dva autobiografické romány (Klášter, Osamělý) napsal na sklonku života významný švédský romanopisec, dramatik a básník. V prvém je zachyceno období umělcova života, když se rozešel se svou první ženou a v Berlíně se přidružil k mezinárodni literární a umělecké společnosti, scházející se v hostinci Klášter. Ve druhém líčí autor svůj odchod od třetí ženy a od přátel, ale i od společenské přetvářky, sociální nespravedlnosti a falše do samoty a stesk osamělosti.
Publikováno: 1974
Otec je hra o třech jednáních, která jsou dále dělena na výstupy. Hra má rychlý spád a zobrazuje boj manželů o moc. Boj se odehrává na psychologické úrovni. Manželka (Laura) zpochybní manželovo (Rytmistr) otcovství, což má za následek narušení manželovy psychické integrity, neboť jeho osobnost je založená na jeho patriarchální roli. (zdroj wikipedie)
Publikováno: 1977
Původní název:

Giftas

Na začiatku modernej švédskej literatúry je AUGUST STRINDBERG (1849—1912), naj spornejšia, najdiskutovanejšia a najkonfliktnejšia osobnosť, zmietajúca sa medzi genialitou a šialenstvom. Tvoril v duchu naj zrnitejšieho naturalizmu, no experimentoval aj s novými literárnymi prúdmi. Vo svete je tento prvý švédsky spisovateľ-profesionál, ale aj herec, maliar a novinár známy ako dramatik (napísal 36 hier, u nás boli preložené Tanec smrti, Slečna Júlia, Otec), ktorý významne ovplyvnil európske divadlo 20. storočia. Jeho rozsiahle dielo tvorí 80 zväzkov a je neobyčajne rôznorodé; siaha od románov (Červená izba), noviel zo švédskeho života, autobiografií (Slúžkin syn), populárno-vedeckých spisov až k polemikám a básňam Autor o sebe výstižne tvrdil, že sa narodil na to, aby okolo seba bil. A skutočne, nepoznal kompromisy, v každom diele si zachoval svoju originalitu a nenávisť ho hnala na najneschodnejšie cesty. Neustále spory s kritikou a publikom ho donútili odísť do zahraničia, no i mimo Švédska si zachoval vzácnu symbiózu svetovo-progresívnych a charakteristicko-národných prvkov. August Strindberg dodnes nezapadol prachom, je dokonale čitateľný a svieži, lebo sa doslova zadrapil do problémov, ktoré si nevyriešil ani dnešný človek. Už názov noviel Príbehy zo života manželského nám prezrádza, akými problémami nás známy švédsky autor August Strindberg bude zabávať na stránkach tejto knihy. Jeho novely sú neobyčajne rôznorodé, úsmevné, vtipné až ironické, iné zasa smutné či nostalgické, no každá z nich zatína do živého, driape ako ostré levie pazúry. Autorova pestrofarebná paleta irónie a výsmechu vie byť dojímavá i nepríjemne kúsavá. Sám znechutený niekoľkými konfliktovými manželstvami a pobúrený vtedajším emancipačným hnutím za nový ideál ženy, pichľavo sa vysmieva jednostrannosti Amazoniek, zidealizovanej žene, nerozumu ale i naivnosti, predsudkom a falošnej cudnosti. Strindberg je zástanca skutočnej erotiky, za skutočnú lásku pokladá len tú lásku, v ktorej sa snúbi láska duševná s láskou zmyselnou. Vo svojich novelách výborne stvárňuje manželský konflikt, prázdne pohrávanie si s banálnymi slovami, hlúposť, tvrdohlavosť a vypočítavosť partnerov a v neposlednom rade i celé zástupy príbuzenstva, ktoré pchá nos, kde netreba. Z manželského nesúladu a odcudzenia viní autor i panujúce spoločenské pomery (Chlieb, Neprirodzený výber alebo vznik rasy), ktoré nedovoľujú presadiť sa skutočnej emancipácii a dokonca narúšajú zdravé a prirodzené vzťahy (Súboj, Len sa vydať, Náhrada atď.). Strindberg však hádže rukavicu všetkým pokrytcom ženského a mužského pohlavia, tí však jeho výzvu pochopili po svojom, z knihy urobili škandál a autor sa dostal za údajné urážky a znevažovanie pred súd. Strindberga síce oslobodili, ale navždy zostal nenávistným buričom a zarytým nepriateľom žien. I dnešného čitateľa okúzli pôvab Strindbergových poviedok, jeho nenútené rozprávanie o najpálčivejšom probléme všetkých dôb — o manželstve. Veď jazyčnice, paroháči, klamané ženy sú odpradávna príťažlivé postavičky umeleckých diel. Jeho poviedky skrývajú i čosi viac — provokujú nás porovnávať emancipačné hnutie kedysi a dnes.
Publikováno: 1979
ISBN: 61-986-79
Přestože je A. Strindberg spojován především se sociálním románem, v úvodní povídce se s touto tematikou setkáváme jen okrajově. To podstatné, a u Strindberga nové, je romantické snění hlavního hrdiny Alrika Lundstedta, který si vytváří svůj vlastní svět, jenž se chtě nechtě střetává s realitou. Další příběhy zasadil autorna ostrovy Paradín a Ostudec. Tím hlavním tématem zde již není vysněný svět hlavních postav, tady jde především o kontrasty. Paradín (hora dobrořečení) a Ostudec (hora zlořečení) skrývají pod falešnou maskou svou pravou tvář, takže záhy vyvstane otázka, kde je vlastně dobro a kde zlo.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7491-345-7
Hry: Slečna Júlia - Sonáta príšer - Hra snov - Tanec smrti Ľudia z Hemsö
Publikováno: 1988
Původní název:

Fröken Julie

Naturalistické drama z roku 1888 bývá označováno jako manifest skandinávského naturalismu. Příběh trojice mladých lidí rozdělených společenským postavením se odehrává za magické svatojanské noci, kdy se dostávají na povrch skryté touhy a vášně, od začátku spěje k neodvratné tragédii. Vychází v moderním překladu Fr. Fröhlicha jako 82. svazek edice D.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-87128-62-6
Tretí zväzok výberu diela A. Strindberga obsahujúci autobiografické vyznanie Slúžkin syn, na ktoré voľne nadväzujú novely Inferno a Osamelý.
Publikováno: 1988
ISBN: 061-106-88
Publikováno: 1973
Původní název:

Tjänstekvinnans son I-III

Syn služky je autobiografický román jednoho z nejvýznamnějších představitelů severské literatury, Švéda Augusta Strindberga. Je to bezprostřední až naturalistní obraz člověka zmítaného vnitřním neklidem, jež vyplýval z jeho „parijského“ původu. Člověka snažícího se překonat tíhu vzpomínek a rodových omezení a dosáhnout společenské nezávislosti.
Publikováno: 1968
ISBN: 24-107-68
Původní název:

Dödsdansen

Pohled mistra severského dramatu na vztahy v manželství vystihuje sousloví uvedené v názvu dvou dílů hry – „dance macabre“. Vzrušující temná naturalistická dramata, která stále přitahují pozornost divadelníků i publika, bezesporu silně působí i na dnešní čtenáře. 51. svazek oblíbené edice D v překladu Zbyňka Černíka.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-87128-07-7
Původní název:

Fordringsägare

Tragikomická jednoaktovka Věřitelé pojednává o manželském trojúhelníku, v němž hlavní úlohu hraje žárlivost ústředních postav. Nejdůsledněji ze všech zmiňovaných her se zde objevuje postava ženy-upíra, která z mužů doslova vysává život.
Publikováno: 1989
Publikováno: 1912