Jorge Luis Borges - knihy
Jorge Luis Borges

Jorge Luis Borges

 1899 -  1986 argentinská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

El Aleph

Poviedková kniha Alef slávneho argentínskeho spisovateľa J. L. Borgesa, otca postmodernej fantastickej poviedky, je spolu so zbierkou Fikcie (Artforum 2018) jeho najznámejším titulom. Verne autorovmu originálnemu štýlu prináša témy dvojakosti, zrkadlenia reality, otázky identity a nesmrteľnosti. Prostredníctvom odkazov na nespočetné množstvodiel svetovej literatúry sa jeho texty donekonečna rozvetvujú a umožňujú čitateľovi nachádzať stále nové a nové interpretácie. Borges, ktorého inšpirovali napríklad Edgar Allan Poe či Franz Kafka, vyniká najmä jazykovým majstrovstvom, vďaka ktorému dokáže pomenovať aj to, čo nie je skutočné. Jeho jedinečný spôsob uvažovania zásadne ovplyvnil literatúru 20. storočia a dodnes inšpiruje intelektuálov a umelcov po celom svete. Nový, svieži slovenský preklad vytvorila Barbara Sigmundová.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-8150-270-5
Původní název:

This Craft of Verse

Jde o cyklus šesti přednášek v angličtině, které J. L. Borges přednesl na Harvardově univerzitě v letech 1967–1968. Nahrávky těchto přednášek byly teprve nedávno objeveny, přepsány a publikovány. Společným tématem je poezie – podstata poezie, metafora, epická poezie, otázka překladu poezie, problém významu v poezii a vlastní Borgesovo „básnické krédo“. Borges nevytváří ucelenou teorii, jeho přístup není vědecký, nýbrž osobní, vycházející z osobního zážitku básníka a čtenáře. Intimním tónem hovoří o svých oblíbených autorech a verších. Všemi přednáškami prostupuje obrovská Borgesova sečtělost a hluboká láska k poezii.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-204-1241-7
V Borgesových fantastických povídkách dochází k popírání skutečnosti, respektive k nahrazení skutečnosti jinou. Soubor povídek největšího žijícího spisovatele Latinské Ameriky, rozdělený do oddílů Zahrada, v které se cestičky rozvětvují (1941), Artefakty (1944), Alef (1949) a zahrnující povídky fantastické, detektivní či přesněji kriminalisticko-fantastické povídky zasazené do argentinského prostředí městského i venkovského. Příběhy, v nichž autor suverénně rozehrává složitá témata tajnosti, hrůzy a chaosu, infikující duševní život dnešního člověka.
Publikováno: 1969
ISBN: 01-013-69
Původní název:

Autobiographical Notes

Proslulý argentinský spisovatel zachytil svůj životní příběh do nerozsáhlé autobiografie. Kapitoly s věcnými názvy: Rodina a dětství, Evropa, Buenos Aires, Dospělost a Přeplněná léta pojednávají o jednotlivých etapách života a tvorby. Vznik Borgesovy autobiografie podnítil jeho blízký spolupracovník a přítel Norman Thomas di Giovanni, který se dlouhodobě věnoval překládání Borgesova díla do angličtiny, společně koncipovali Borgesovy Spisy a spolupracovali na jejich překladu do angličtiny. Di Giovanni totiž postřehl, že čtenářům výrazně uniká, jak hluboce je Borges a jeho psaní zakořeněno v argentinské zkušenosti, a proto jim připadá jako autor bez kontextu, který se někde náhle zjevil. Text autobiografie vznikal v roce 1969 za úzké spolupráce Borgese s di Giovannim, jež spočívala nejen v tom, že Borges její znění di Giovannimu diktoval – činil tak z důvodu své oční nemoci již posledních dvacet let se všemi svými díly –, ale zejména v tom, že se di Giovanni výrazně zasadil, aby se Borges držel předem stanovených témat a neodbíhal od nich, jak by jinak činil. O vzniku autobiografie pojednává di Giovanniův text, jejž řadíme jako předmluvu. Autobiografie poprvé vyšla v americkém časopise The New Yorker 19. září 1970, a byla posléze zařazena do svazku The Aleph and Other Stories, 1933–1969 (New York, E. P. Dutton 1970) s názvem „An Autobiographical Essay“. Španělský překlad vyšel pod názvem Autobiografía 1899–1970 až v roce 1999. V našem vydání vycházíme z prvního, tedy anglického znění. „V mém věku by si člověk měl být vědom vlastních hranic a toto vědomí by mohlo vést ke štěstí. Když jsem byl mladý, považoval jsem literaturu za hru šikovných a překvapujících variací; teď když jsem nalezl svůj vlastní hlas, mám pocit, že opravování a předělávání moje koncepty ani moc nezlepší ani moc nezkazí. To je samozřejmě jeden z největších prohřešků proti jedné z hlavních tendencí literatury tohoto století – malichernému přepisování –, která vedla člověka, jako byl Joyce, k vydávání nákladných fragmentů, vznešeně nazvaných ,Rozpracované dílo‘. Myslím, že svá nejlepší díla už mám za sebou. To mi dodává jisté tiché uspokojení a klid.“ J. L. Borges – Autobiografie
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-7474-340-5
Esejistické majstrovstvo tohto veľkého poviedkára sa tentoraz prezentuje v knihe prednášok o filozofických témach (Nesmrteľnosť, Čas), ale i o diele Emanuela Swedenborga či detektívnom žánri v literatúre. Formálna dokonalosť jednotlivých prednášok a zmysel pre nachádzanie nových kontextov sú potvrdením Borgesovho prejavu, ako ho poznámez jeho prozaických prác, ba v mnohom môžu čitateľa prekvapiť.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7149-676-6
Původní název:

El informe de Brodie

Soubor jedenácti povídek současného argentinského spisovatele sleduje rivalitu mezi příslušníky argentinských středních a nižších vrstev a zpodobuje i osudy lidí nejchudších, gaučů a obyvatel periférie Buenos Aires. Doslov „Východ z labyrintů“ napsal Josef Forbelský.
Publikováno: 1978
ISBN: 01-093-78
Ve druhém svazku jsou zahrnuty Borgesovy pozdní povídkové knihy Brodiova zpráva (1970) a Kniha z písku (1975) a posmrtně vydaný soubor Shakespearova paměť (1983), jehož titulní povídka zde vychází česky poprvé. Po úspěchu svých povídek ze 40. let se Borges na delší dobu přestal tomuto žánru věnovat. K povídkám se vrátil s odstupem téměř dvou desetiletí, když po ztrátě zraku nadiktoval texty sbírky Brodiova zpráva, po níž následovalo jeho poslední povídkové dílo Kniha z písku.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-257-0182-9
Borges celosvětově proslul nejen jako povídkář, ale též jako vynikající esejista. Jeho rozsáhlé esejistické dílo nejen významně dotváří jeho tvorbu povídkářskou, ale esej lze chápat jako základní žánr Borgesovy tvorby. Oba žánry se blíží i svými tématy, která se u Borgese stále navracejí: čas, sny, knihy a literatura... Ve třetím svazku jeho spisů se v češtině představí poprvé dvě jeho esejistické knihy: Dějiny věčnosti z r. 1936 a jeho nejznámější soubor esejí Další pátrání z r. 1952.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-257-0437-0
Čtvrtý svazek Borgesových spisů zahrnuje dvě sbírky raných esejů z třicátých let 20. století. Texty knihy Evaristo Carriego (1930) jsou věnovány ryze argentinským tématům, zejména starému Buenos Aires a jeho předměstí s poetikou tanga, soubojů na nože a jezdců, kteří mizí v pampě. Sbírka Diskuse (1932) pak přináší další základní témata Borgesova díla, mezi něž patří úvahy o čase a nekonečnu, ale především o knihách a literatuře.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-257-0639
Původní název:

El libro de los seres imaginarios

Vraťme se na chvíli do pozapomenutých končin lidské představivosti a věnujme pozornost tomu, co si zaznamenal velký čtenář a spisovatel Jorge Louis Borges o podivuhodných tvorech, kteří je obývají. Vytváření pravděpodobných fikcí bylo vždy silnou stránkou Borgesova vypravěčství –⁠ zde máme variantu skutečného zkoumání věcí neskutečných. Za přispění Margarity Guerrerové vytvořil jakýsi moderní, lehce ironický bestiář, v němž se setkáme s baziliškem, evropskými i orientálními draky, fénixem, harpyjemi a desítkami dalších zvířat excerpovaných z nejrozličnějších známých pramenů.
Publikováno: 1988
ISBN: 80-86202-61-5
Povídky Spisů I pocházejí z autorových prvních povídkových sbírek (Fikce, 1944; Alef, 1949) a patří k jeho nejznámějším dílům. Mistrovské texty jako Zahrada, ve které se cestičky rozvětvují, Babylonská knihovna či Alef zásadně ovlivnily několik generací čtenářů a spisovatelů a učinily z Borgese klasika fantastické prózy. Významnou polohu jeho tvorby představují povídky z argentinského prostředí. Pro českého čtenáře má pak specifické kouzlo povídka Tajný zázrak, kterou Borges umístil do Prahy.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-257-0146-1
Původní název:

Ficciones

Poviedková zbierka Fikcie patrí k najslávnejším dielam argentínskeho spisovateľa a básnika Borgesa. Ide o prvé ucelené samostatné slovenské vydanie v kvalitnom preklade Barbary Ďurčovej. Borges v týchto poviedkach dáva dôraz na silu fikcie. Snahu o realistické písanie vnímal ako zradu podstaty spisovateľského umenia. V jeho majstrovskýchpoviedkach sa môžeme teda tešiť na únik z reality, ktorý ocenil aj časopis Le Monde, ktorý zbierku zaradil do svojho výberu 100 najvýznamnejších kníh 20. storočia. Zbierka je zložená z dvoch častí, ktoré autor písal samostatne, čo je priznané aj v grafickom návrhu z dielne Mareka Kianičku.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-8150-203-3
Původní název:

El libro de arena

Výber jedenástich povídek z poviedkovej zbierky Kniha z piesku (1975).
Publikováno: 1980
ISBN: 61-149-80
Výber poézie a filozofických esejí.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-220-0348-4
Souborné vydání většiny povídkových cyklů proslulého argentinského básníka, prozaika a esejisty. Autor ve svém díle vytvořil zcela specifickou spekulativní prózu na pomezí literární fantastiky a eseje, která byla inspirována jeho studiem řady náboženských a filozofických směrů a cyklických teorií času. Ve svých povídkách tak důsledně zpochybňuje empirickou skutečnost, v jejich metaforách rozvrací čas i lidskou identitu, aby tak lépe pronikl pod povrch věcí a dějů k podstatě člověka.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-86202-35-6
Původní název:

Historia universal de la infamia

Svérázná sbírka krátkých textů Obecné dějiny hanebnosti z roku 1935 přináší záznamy z dějin mravně pokleslých skutků, kterých se dopustili různí lidé v různých a dobách a zemích, nikoli však ti, o nichž se běžně říká, že tvořili dějiny. Borges totiž sepisuje historii hanebností výlučně s přihlédnutím k lopotivému padoušství naoko bezvýznamných individuí, jejichž motivací kromě hamižnosti či slavomamu byla zbabělost, krutost, licoměrnost či úplná duchovní vyprázdněnost. Morální hledisko přitom ponechává zdánlivě stranou: odsouzeníhodné jednání gangsterů, desperátů, podvodníků a zlodějů se v autorově ironizujícím podání mění ve zdroj pobavení. Přestože jde o knihu, která stojí na počátku Borgesovy prozaické tvorby, svým precizním jazykem, stylistickou nápaditostí a originalitou námětů předznamenává celé pozdější spisovatelovo dílo.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-208-0017-4
Borges se cítil především čtenářem. Za největší událost svého života považoval setkání s otcovou knihovnou, k řadě autorů a děl se stále znovu vracel. Pátý svazek jeho spisů obsahuje texty vztahující se pouze k literatuře: dva soubory komentářů (předmluv) k jeho oblíbeným knihám, mezi něž patří jak díla proslulá (Aeneida, Macbeth, Poeovy povídky, Whitmanova Stébla trávy, Kafkova Proměna), tak tituly a autoři českému čtenáři málo známí (např. představitelé argentinské gaučovské poezie). Samostatný soubor Devět dantovských esejů (1982) je věnován Božské komedii, které se Borges obdivoval celý život.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-257-0785-2
Prvý reprezentatívny výber z Borgesovej tvorby krátkych próz, ktorý prichádza k slovenskému čitateľovi, je plný tajomných až hororových príbehov pripomínajúcich rozprávačské umenie z Tisíc a jednej noci. Svojské ponímanie sveta a umelecké novátorstvo pri jeho reflektovaní tvorí základ Borgesovej tvorby. Príbehy z argentínskej pampy aargentínskeho veľkomesta nás ponoria do problematiky magickosti a tajomnosti a odhalia podstatu nášho bytia. Výber obsahuje prózy zo zbierok Záhrada s chodníkmi, čo sa rozvetvujú (1941), Artefakty (1944), Aleph (1949), Tvorca (1960) a Brodiova správa (1970). Argentínsky prozaik, básnik a esejista Jorge Luis Borges (1899-1986) patrí k najreprezentatívnejším predstaviteľom latinsko-amerického magického a fantastického realizmu a k najoriginálnejším osobnostiam svetovej literatúry 20. storočia. Za celoživotné dielo ho roku 1980 poctili Cervantesovou cenou, obdobou Nobelovej ceny v rámci španielsky písanej literatúry na obidvoch brehoch Atlantiku. Knihu preložil Vladimír Oleríny.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7145-501-6
Původní název:

Siete noches

Sedem prednášok, ktoré argentínsky prozaik, básnik a esejista Jorge Luis Borges (1899 – 1986) predniesol v letných mesiacoch roku 1977 v divadle Coliseo v Buenos Aires, sa zameriava na veľdiela svetovej literatúry – Božskú komédiu a Knihu tisíc a jednej noci, ale aj na témy budhizmu, poézie, kabaly či slepoty.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7149-394-5
Původní název:

Seis problemas para don Isidro Parodi

Spojovacím článkem a hrdinou šesti detektivních příběhů je vězeň – nevinně odsouzený holič don Parodi. Každý z příběhů má osobité zabarvení a osobitou atmosféru v souladu s osobou, která dona Parodiho informuje o kriminální zápletce, i v souladu s prostředím, kde se příběh odehrává. V podstatě není v příbězích důležité odhalení pachatele, kterého v závěru odhalí don Parodi stručnou logickou, úvahou, nedochází rovněž k vlastnímu pátrání v obvyklém slova smyslu. Autoři chtějí především s humorem paradizovat detektivku. Úvod: Gervasio Montenegro. Pozn. o autorovi napsal Kamil Uhlíř.
Publikováno: 1968
ISBN: 01-112-68
Původní název:

El otro

Poézia jednej z najväčších postáv literatúry 20. storočia, prozaika, esejistu, básnika. Jeho básnická tvorba sa prvý raz prezentuje v slovenskom kontexte v preklade Jána Zambora.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-968413-3-5
Do 6. svazku Borgesových Spisů byly zařazeny vůbec první překlady Borgesovy poezie do češtiny. Kniha obsahuje tři sbírky: autorovu nejoblíbenější sbírku Tvůrce (1960) a dvě sbírky z 80. let, Atlas (1984) a Spříseženci (1985). Spojení krátkých prozaických textů – mini-esejů a mini-povídek – a básní ukazuje čtenáři dosud neznámou tvář tohoto argentinského tvůrce.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-257-0941-2
Rozhovory s věhlasným argentinským spisovatelem a básníkem se obsahově dotýkají základních filozofických otázek.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-7198-071-4
Výbor z povídek argentinského autora představuje čtenáři prakticky celou autorovu povídkovou tvorbu. Pro autora je typické umění mystifikace, prolínání snu a skutečnosti, které v rámci literární fikce vytváří podobenství lidského údělu a věčné proměny postavení čověka ve světě náhod. Ve svých povídkách autor důsledně zpochybňuje empirickou skutečnost, v jejích metaforách rozvrací čas i lidskou identitu, aby tak lépe pronikl pod povrch věcí a dějů k podstatě člověka.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-207-0076-5