Edice Kolumbus, svazek 2. Autor vypráví o svých zážitcích z vodní říše, o mořské zvířeně, o průzkumu ztroskotaných lodí, o objevech hlubinných jeskyní a nebezpečných dobrodružstvích.
Podtitul Zápisky z Gobi. Kniha o sovětské paleontologické expedici do pouště Gobi, se zmínkou o olgoj chorchojovi. Výprava objevila celé kostry veleještěrů a primitivních savců, kteří žili v bažinaté krajině nynější pouště před 60 milióny let. Zároveň se věnovala zeměpisnému a geologickému průzkumu. Fotografická příloha.
I česká literatura má své drobné i větší záhady a tajemství, které zajímají a vzrušují nejen literární historiky, ale i zájemce o české písemnictví. Autor věnuje pozornost řadě z nich a kombinační metodou, někdy skutečně až detektivní, se je snaží rozluštit. Tak se např. zabývá otázkou vzniku Babičky, původstvím písně Horo, horo, vysoká jsi, kronikou Vyšehradského kanovníka, Jenským kodexem, existencí portrétu K. H. Máchy, Olbrachtovou Annou proletářkou, možností, zda Jan Neruda psal pod jménem Josef Barák aj.
Přístupně a napínavě podaná historie archeologických objevů a úsilí o rozluštění písma a jazyka důležitého národa starověku, jehož se zúčastnila čs. věda významným přínosem B. Hrozného. Závěr knihy shrnuje dnešní znalosti o kultuře a dějinách Chetitů. Kniha se řadí do literatury faktu. Zabývá se historií, kulturou a vším, co je nějak spjato s první velkou civilizací Malé Asie. – Doslov: Vladimír Souček. 2 .vydání
Kniha belgického geologa popisuje některé, hlavně africké sopky, jejich zeměpisnou polohu, vznik, geologické složení, tvar a jejich typy erupcí. V závěru jsou naznačeny metody, jak mohou observatoře předvídat sopečnou činnost. Autor zpracoval své materiály též ve filmu "Schůzky s ďáblem".
První polovina reportáže sleduje Heydrichovo mládí, prožité v maloburžoazním rodinném prostředí, jeho kratičký pobyt ve válečném námořnictvu, jeho kariéru v SS, jeho metody, jak zneškodnit soupeře, a posléze jeho krvavou činnost v tzv. protektorátě. Druhá pak popisuje politickou motivaci atentátu, přípravy k jeho provedení, jež zanedbaly konspirační pravidla, provedení atentátu, vypátrání útočníků a nacistické represálie.
Podtitul: Vyprávění o novém Alžírsku Soubor reportáží vypráví o hospodářském a politickém životě, o vojenských operacích, ba i řeší složitou problematiku, např. vztahy mezi nacionalisty a komunisty. Individuální osudy hrdinných bojovníků nejen zpestřují a plasticky dotvářejí obsah, ale i tvoří jeho souvislou osnovu.
Dílo z oboru oceánografie známého francouzského vědce. Líčí v něm posledních dvanáct let svého podmořského průzkumu a života na moři. Známý autor, původně korvetní kapitán, posléze ředitel monackého oceánografického muzea, poutavě líčí mnohdy dobrodružné a nebezpečné příběhy, které zažil při potápěčských výzkumechz oceánografie a podmořské archeologie. Popisuje život potápěčů ve zvláštních podmořských stanicích a dotýká se i otázek znečišťování moří nukleárními odpady.
Populárním způsobem seznamuje knížka s dějinami a kulturou prvního historického národa, který vstoupil do dějin zhruba 3 tisíce let př. n. l. v oblasti mezi Eufratem a Tigridem. Zásluhou archeologů byly objeveny trosky sumerských měst a v nich bohaté památky, které poskytly badatelům možnost rekonstruovat dějiny tohoto podivuhodného státua ukázat na prvenství Sumerů v různých oblastech lidského vědění a kultury. O tom všem zasvěceně a často napínavě vypráví autor využívající řady vědeckých faktů a nejnovějších poznatků. 1. vydání
Dnes padesátiletý americký vědec, neurolog a neurofyziolog, předkládá ve své knížce zajímavé výsledky badatelské práce, jejímž předmětem byl výzkum života delfínů. Jeho poznatky získané dlouhodobým pozorováním a stykem s delfíny i nesčetnými pokusy dokazují vysokou inteligenci těchto zvířat a otvírají cestu dalším výzkumůmo možnostech dorozumění člověka s jinými živočišnými druhy.
Věcné poučení o povaze a proměnách nejintimnějších mezilidských vztahů není návodem ke správnému jednání, nýbrž výkladem existujících rozmanitostí a poukazem na chybné kroky partnerů, zúčastňujících se hry o lásku. Jasným a kultivovaným jazykem systematicky rozvádí autor-psycholog různé způsoby projevu té skutečnosti, "že bohužel je tomu tak, že láska má svou taktiku a strategii". Ukazuje, jak hra o lásku je podřízena zákonitostem hry vůbec a tímodhaluje souvislosti, jichž si lidé nebývají v bezprostředním zaujetí vědomi. Pochopení textu usnadňuje slovníček, vysvětlující základní pojmy, s nimiž se v knížce pracuje.
Populárně psané vylíčení rušného životního příběhu proslaveného humoristy je podloženo množstvím dokumentačního materiálu. Autor se však nespokojuje konkrétním obrazem Haškových zážitků z Lipnice, Prahy i ze zahraničních míst,kterými spisovatel prošel a mezi nimiž hraje významnou úlohu jeho pobyt v Rusku; odkrývá současně izdroje jeho tvorby a dává čtenáři nahlédnout do jeho mentality a způsobu práce.
Francouzští oceánografové, tvůrci řady poutavých filmů a knížek o životě pod mořskou hladinou, se tentokrát zaměřili na obávané žraloky. Vyprávěji o tom, jací vlastně jsou, o jejich chování, smyslech, nepřátelích, způsobech ochrany před nimi aj. Zajímavě líčí mnohdy dramatické příhody, které zažili při filmování a značkování žraloků, a vyprávění doprovázejí pozoruhodnými fotografiemi ze „světa ticha“.
Hyeny, šakalové a divocí psi nepatří mezi oblíbená zvířata, že však jejich život je velmi zajímavý, dokazuje knížka, která vznikla jako výsledek dvouletého studia chování hyeny skvrnité, šakala asijského a psa hyenovitého. Je psána velmi svěže a vypráví o obdivuhodné organizaci společenského života těchto inteligentních zvířat, o jejich lovecké technice, hrách, péči o mláďata aj. Vyprávění je doprovázeno desítkami fotografií, které zachycují studovaná zvířata při různých akcích.
Poutavá knížka zachycuje poměrně krátkou, ale událostmi bohatou historii kosmonautiky. Vypráví o průkopnících moderní raketové techniky, o poválečných snahách otevřít bránu vesmíru a o hlavním konstruktéru sovětskýchkosmických raket. Líčí první let člověka do vesmíru, americký kosmický projekt Apollo, úspěšné přistání kosmonautů na Měsíci a nové úkoly posádek kosmických lodí. V závěru uvádí schémata umělých kosmických těles.
Knížka poutavě seznamuje s výsledky výzkumů posádky lodi Calypso, která přinesla zajímavé poznatky o životě velryb, vorvaňů a kosatek. Vypráví o potížích při jejich sledování, o způsobech dorozumívání, o vztahu kytovců k člověku,jejich milostném životě, o velrybích mláďatech, o inteligenci kosatek aj.
Francouzský oceánolog Jacques Cousteau, autor známých televizních přírodopisných seriálů, připravil pro nejmenší čtenáře řadu knížek o zvířátkách ze všech končin světa. Přitažlivé obrázky pomohou v dětech vypěstovat lásku a vztah k přírodě už odmalička. Přítel člověka – delfín – obývá všechna moře světa, je to veselý rybář a obratný skokan. Živoucí legenda!
Dvanáctiletý pražský pobyt (1600-1612) J. Keplera, objevitele zákonů určujících pohyb planet kolem Slunce, zasadil autor do širšího rámce rudolfínské Prahy, významného střediska skutečné vědecké práce. Podrobně popisuje Keplerovu vědeckou činnost, jeho styky s Tychonem Brahe a s dalšími osobnostmi tehdejšího vědeckého i politického života a stručně rekapituluje Keplerovy osudy po odchodu z Prahy.
A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes
Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. Z anglického originálu „A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes“ vydaného nakladatelstvím Bantam Books Inc v New Yorku roku 1988 přeložil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Doslov„Krátce o Stephenu Hawkingovi a jeho pohledu na svět“ napsal doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. Překlad po odborné stránce přehlédl doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. Poznámkami doplnil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Přebal (s použitím kresby Jiřího Mocka) , vazbu a grafickou úpravu navrhl Milan Nerad. 1. vydání.
Jedno z nejvýznamnějších děl rakouského etologa Konrada Lorenze je něčím víc, než knihou o chování zvířat. Jeho pojednání o přirozené agresi, která existuje v rámci jednoho živočišného druhu, se vztahuje i na člověka. Pomocí dlouhodobých výzkumů a zkoumání chování jednotlivých druhů zvířat poukazuje na určitou analogii lidské a zvířecí rasy, nachází však i rozdíly. Narozdíl od této vnitrodruhové agrese, kterou považuje za normální a prospěšnou, poukazuje na jiný druh agrese, který v sobě nese pouze člověk. I z toho důvodu se stalo jeho dílo klíčovým nejen v oboru etologie.
Kniha předního představitele moderní fyziky a astrofyziky s názvem Černé díry a budoucnost vesmíru byla napsána jako hodně volné pokračování Hawkingovy populární knihy Stručná historie času. Kniha obsahuje kromě úvah o teoretické fyzice i něco málo o životě autora. Stejně jako většina knih Stephena Hawkinga je i toto dílo zaměřeno na interpretaci složitých fyzických myšlenek populárně naučnou formou, a proto může být určeno široké čtenářské veřejnosti bez ohledu na znalosti v oboru.
Theories of Everything: The Quest for Ultimate Explanation
Kniha anglického profesora se věnuje fyzikálním teoriím a hledá odpovědi na provokativní otázky jako například: Kolik rozměrů má prostor? – Může čas začít a zase skončit? – Může vzniknout umělý život? apod. Zabývá se také červími dírami mezi světy, černými dírami, povahou času, filosofií matematiky a vědou obecně.
Vesmír, jaký je aneb Současná kosmologie (téměř) pro každého. Tato kniha známého odborníka přístupnou formou přibližuje poslední výsledky výzkumu vesmíru.
Kniha Sobecký gen je „sociomorfní“ v tom smyslu, že podobně jako svého času Darwinův Původ druhů odráží charakter soudobé společnosti. Dawkinsovo pojetí živého organismu, v němž ústřední místo zaujímá sobecký gen, autonomní stavební i funkční jednotka, vypovídá mnoho také o současné, vysoce individualizované a atomizovanéspolečnosti.
Po dvou desetiletích dobrodružných výprav se roku 1997 Reinholdu Messnerovi podařilo vyřešit hádanku yettiho, sněžného člověka. V jeho nejnovější knize doprovázíme autora k horským chatrčím osaměle žijících domorodců, u nichž je yetti obáván jako zvěstovatel neštěstí, následujeme ho na zakázaných stezkách ve východním Himálaji, kde je neustále na útěku před čínskými úřady. Právě sem, do nejnepřístupnějších koutů Tibetu, se uchýlily poslední exempláře tohoto záhadného tvora.
Kniha proslulého polského autora je souborem esejů zamýšlejících se nad současností a budoucností vědy, jejími přednostmi a riziky. Zabývá se otázkami teorie informace, kybernetiky, genetiky a jejich možnostmi. Čtenář se dozví o rozdílu mezi člověkem a strojem, teoretických možnostech kybernetiky, možnosti kybernetického modelování biologických jevů, výhledem umělé inteligence, technickém napodobování živých bytostí, konkurenčních možnostech kybernetiky, negativních důsledcích významných objevů apod. Přeložil Pavel Weigel.
Propast mezi každodenním životem a jeho běžnými pojmy a světem přírodních věd se v našem století rychle prohlubuje. Matematika stojí mezi těmito exaktními vědami na nejabstraktnějším a nejméně srozumitelném konci. A přitom je to univerzální věda, v níž lze vytvářet modely pro ostatní vědecké disciplíny. Proto je Barrowův pokuspřiblížit tuto „královnu věd“ a její vztah k reálnému světu tak záslužný. Čtenář se z knihy dozví mnoho jak z historie matematiky, tak řadu informací z logiky, základů matematiky a filozofie, zejména pak o faktické roli matematiky při poznávání světa.
Podtitul: superstruny, skryté rozměry a hledání finální teorie Bestseller, který umožní čtenářům nahlédnout na vesmír novýma očima. Kniha pojednává o jedné z nejambicióznějších teorií, teorii superstrun. Tato teorie strun je klíčem k jednotné teorii pole, jež Einsteinovi unikala víc než třicet let. Věda konečně překonala nevraživost mezi zákony velkého – obecnou teorií relativity – a zákony malého – kvantovou mechanikou. Teorie strun obratně sjednocuje tyto pilíře moderní fyziky do jediného harmonického celku na základě tvrzení, že všechny úžasné události ve vesmíru jsou projevem chvění jediného objektu – mikroskopicky tenkých smyček energie existujících v srdci hmoty.
Světově uznávaný astrofyzik ve své knize hledá odpovědi na řadu provokativních otázek. „Nic“ fascinovalo lidskou mysl během celých tisíciletí. Filosofové zápasili o jeho uchopení, mystikové o něm snili, vědci se ho snažili vytvořit, astronomové najít, logiky odpuzovalo, teologové z něho vyvozovali vše, matematikové uspěli. Správné pochopení „ničeho“, jeho povahy, vlastností a schopnosti se skokem i pozvolna měnit je nezbytné, chceme-li porozumět, proč jsme tady a proč jsme schopni myslet tak, jak myslíme.
Moc, nemoc a psychosomatika. Soubor úvah o problematice moci a nemoci a jejich vzájemných vlivech na sociální vztahy a strukturu. Autor, profesor filozofie a dějin přírodních věd na Univerzitě Karlově, na okraj knihy poznamenává: „Snad mi bude vytýkáno, že se zde vyjadřuji k medicínským otázkám, ač nejsem lékař, ale biolog. Kromě obtíží z toho ovšem plyne i jedna přednost – vzhledem k tomu, že se medicínskými aktivitami nemusím živit a nejsem do nich institucionálně vpleten (a jsem zatím, chvála bohu, zdráv), mohu si dovolit okomentovat i záležitosti, k nimž většina lékařských profesionálů ze sebezáchovných příčin mlčí“. Již tento citát naznačuje, že Komárkova kniha nebude přijímána jednoznačně, že jejím cílem je vyvolat diskusi. * Člověka dělila na "duši" a "tělo" už raná antika - Křesťanství objevilo nesmrtelnost duše - Podivné důsledky grotesky o Palečkovi - Německé medicínské myšlení - Proč pošel Avicennův beran - Nevypočitatelné a svévolné Es - Psychosomatické sanatorium na berlínském zámku - Akademicky a politicky ožehavá otázka Co je normální? - Učebnicový "normočlověk" na hony vzdálený realitě - Stoprocentně vražedných infekcí je málo - "...tatínku, a motolice taky stvořil Bůh?" - Ekonomické Paretovo pravidlo 80/20 platí i pro živý svět - Věže bláznů - V Číně člověk platil lékaři byl-li zdráv - Zdraví jako "absence nemoci"? - "Hon" na bakterie, prvoky a viry - Obřadná stránka terapie - Choroby mění bez důvodu svůj obraz - Moc jako omezování autonomie jiných - Klientský vztah lékaře a pacientů - "V nevědomosti je síla" - Podezřelý výbor na obranu Jediné Pravé Pravdy - Heterotrofní organismy jsou na světě jaksi na dluh - Freud trval na přesném placení vysokých honorářů - Nejjistějším prostředkem proti démonům je práce – Nepěkné aspekty jungovského "stínu" - Předprogramovaný zánik - Nereálné aspirace na nesmrtelnost - Člověk žije extrémně dlouho - Odlišné cesty ke spáse - Medicínsko-průmyslový komplex nahrazuje církev - V Turecku lze koupit v lékárně cokoli - Etolog z Marsu by se divil. Soubor úvah o problematice moci a nemoci a jejich vzájemných vlivech se sociálními vztahy a strukturou.
Nakolik proslulé Shakespearovo drama odpovídá realitě a nakolik je uměleckou licencí? Poslední skutečný gaelský král Skotska byl Shakespearem zpodobněn jako temný psychopat a proradný uchvatitel. V této zásadní badatelské studii nám Peter Berresford Ellis představuje skutečného MacBetha – statečného „svobodomyslného krále“ bránícího skotskou nezávislost – který byl na hony vzdálen od mytické postavy. Při bádání v dobových pramenech, včetně Orknejské ságy a Ulsterských análů, Ellis zkoumá nenávistné mocenské zápasy, které roku 1057 vedly k MacBethovu pádu a konečnému zániku keltského Skotska. Vypráví nám příběh, který je svým způsobem stejně podmanivý a tragický jako Shakespearovo velké drama. K citacím ze Shakespearova dramatu bylo použito překladu Martina Hilského.
Krátký úvod do historie fyzikálních teorií spojených s prostoročasem od Richarda Price, teoretika z oddělení fyziky na University of Utah, připravuje jeviště pro vědecká objasnění a myšlenky známých vědců. Igor Novikov, ředitel Centra pro teoretickou astrofyziku v dánském NORDITA, pojednává o cestování v čase a objasňuje, jak se vyhnout paradoxům při cestování do minulosti. Stephen Hawking, profesor matematiky v Cambridge a jeden z nejznámějších vědců na světě, ukazuje, proč je takové cestování nemožné. Kip Thorne se pokouší cestovat do budoucnosti za pomoci astronomie gravitačních vln. Poslední dva eseje se poněkud odlišují od ostatních, protože nepodávají vědecká vysvětlení. Timothy Ferris, vynikající novinář a popularizátor vědy, vypráví, jak je nezbytné a zároveň obtížné popularizovat vědu. Alan Lightman, přední fyzik se zálibou v psaní, má zkušenost s vědeckou i uměleckou tvorbou, je oprávněn ve svém eseji srovnávat tyto dva rozdílné typy kreativity.
Brilantně podané svědectví nejslavnějšího oceánografa všech dob. Kniha spolehlivě dokumentuje, že cokoli na Zemi bylo možné vyrabovat, vytěžit, zničit, zplundrovat, zlikvidovat, vydrancovat – moře, pevninu, přirodu vůbec – pak se to stalo. Moře je vyluxováno do té míry, že mnohé druhy ryb dávno vymřely. „Nahradil“ je radioaktivní odpad z elektráren. Existují tři možnosti: buď se uran a plutonium načerno prodá kterékoliv zemi – jež nejvíce zaplatí za možnost výroby bomby – nebo se odpad vhodí tajně do moře. Poslední variantou je vytvoření podzemních skládek; ovšem jak se ukázalo, ani vlády příslušných zemí samy nevědí, kde je tento zdroj smrti mají „ukrytý“. Všechna známá náboženství světa uctívají přírodu, Zemi, jako zdroj obživy, energie a přežití. Ve jménu zisku se ale jede ve volném stylu. Tragicky působí, že Cousteau varoval japonskou vládu před stavbou jaderných elektráren. Ke katastrofě došlo letos, tedy roku 2011; důvodem byla chamtivost při kšeftech s elektrickou energií. Syrová, tvrdá, depresivní fakta. Cold hard facts. Cousteau byl nesmírně moudrý člověk a věděl o čem je řeč. Světové politiky i vědce velice dobře znal: přesněji – měl je „přečtené“. Nuž, čtěte také...