Stanislav Komárek - knihy
Stanislav Komárek

Stanislav Komárek

 1958 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Ač obyvatelé černého domečku, který kdysi zakoupil krejčí Vodrážka, žijí v dramaticky proměnlivém dvacátém století, všemožné společenské zvraty se jich dotýkají jen okrajově. Domeček se jim po generace stává středem vesmíru, jako by nad nimi měl jakousi tajemnou moc… Hlavním tématem knihy však není ani tak rodina či společenský vývoj, ale především skryté aspekty každodennosti, způsob, jakým se navazují osudová vlákénka. I když se obyčejný život na malém jihočeském městečku během sta let vlastně téměř nezměnil, v autorově podání, obohaceném o historické a etymologické výklady či esejisticky laděné postřehy, se proměňuje v napínavý příběh, zajímavější než kdejaká událost „světová“.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7227-186-5
Posledních minimálně pět let, jako by se česká společnost ocitla ve slepé uličce a netuší, jak z ní ven. Politickou scénu ovládlo duo Miloš Zeman a Andrej Babiš. Prezident, který si rozšiřuje pravomoce dle libovůle a otáčí kormidlem směr Východ. Premiér, jehož oligarchický střet zájmů nemá obdoby a kterého provází jeden skandálza druhým. Každý další den, jako by se posouvala laťka a hranice možného a myslitelného. A protože opozice není schopna reagovat, vložila se do situace občanská společnost a statisícové protesty, jaká tato země nezažila třicet let. Společnost jako by byla rozpolcena, internet a sociální sítě prohlubují nesmiřitelnosti mezi lidmi. Ocitlo se Česko na křižovatce, která může ve finále zvrátit polistopadový demokratický vývoj? Nebo jde jen o výkyv kyvadla, které se při nějakých dalších volbách zase podaří ustálit? Neselhaly elity? Je česká situace specifická, nebo jde o součást širších změn a dění, které zachvátily západní svět? Na dvě desítky předních komentátorů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se děje. Kniha tak předkládá plastický a mnohovrstevnatý pohled na proměnu politiky i celé společnosti, které v Česku v posledních letech zažíváme.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-907309-5-3
Eseje o jiných zemích a kulturách tvoří svébytnou součást esejistické produkce Stanislava Komárka. Tento svazek zachycuje jejich „starší“ rovinu – od prvopočátků do období přelomu spojeného s hospodářskou krizí, jejich tématem jsou země evropské i mimoevropské, ty, které se tradičně počítají k „Západu“, i ty, které bývají chápány jako „Východ“. Které z autorových očekávání a úsudků se v mezičase naplnily a které ne? Proč vlastně v době internetu ještě cestovat? Co je to úsudek a co je to předsudek? Jak se na sebe dívají různé kultury? Neposuzujeme ty jiné zejména a prakticky jen z hlediska jejich ochoty se nám připodobnit? Co je v kterém kulturním okruhu a národě svébytného? Jak dalece podporovat národní svérázy – etnické pochoutky ano, sebeupalování vdov ne? Nemá každá kultura jinak rozvržené půvaby a děs, upřímnost a pokrytectví, sofistikovanost a primitivismus, něžnost i brutalitu, moudrost i pošetilost? Kolik toho lze o jiných zemích sdělit a kolik je třeba zažít? Nakolik je poznání přenositelné? O žumpě číst a do žumpy spadnout... Kam si projikujeme ztracený ráj a kam peklo? Nemají nakonec i v Guyaně ptáci křídla a zobák, lidé hlavu, ruce a nohy a domy okna a dveře?
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-200-2843-3
Publikace je sborníkem textů příspěvků, které zazněly na seminářích Člověk a les I (2005) a II (2006) na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Mezioborově pojatý sborník obsahuje antropologické, kulturně historické a estetické statě předních odborníků na dané téma např. socioložky Hany Librové "O biofilii", filozofa abiologa Stanislava Komárka "Stromy a jejich vnímání člověkem", estetika Karla Stibrala "K estetickému vnímání lesní krajiny, aneb od kdy je les krásný?", lingvisty Michala Peprníka "Les v americké literatuře období romantismu" a dalších.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-210-4202-8
Dějiny jakéhokoli oboru mají význam pouze tehdy, zařazují-li příslušnou faktografii do dobového kulturně-historického kontextu. Stanistav Komárek v Dějinách biologie tak činí s měrou vídanou jen zřídka. Kniha obsahuje živý pohled na některá zajímavá období a nejvýznačnější představitele biologických věd s výstižným zasazením do intelektuální atmosféry doby. Dějiny biologie jsou určeny nejen studentům, ale i všem zájemcům o obor. Součástí knihy je apendix pojednávající o problematice mimikry ve světě zvířat.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-85977-10-9
Stanislav Komárek se ve svých esejích zamýšlí nad podobnostmi mezi fungováním lidské společnosti a přírodních společenstev – vykresluje nečekané paralely mezi cykličností dějin a pravidelností přírodních cyklů, mezi výskytem romantickým básníků a evolučních inovací, mezi magií a moderní vědou. Především však osvětluje způsob, jakým nazíráme svět náš vezdejší a jak do něj promítáme ustrojení vlastní duše.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-257-0343-4
Stanislav Komárek se ve svých esejích zamýšlí nad podobnostmi mezi fungováním lidské společnosti a přírodních společenstev – vykresluje nečekané paralely mezi cykličností dějin a pravidelností přírodních cyklů, mezi výskytem romantickým básníků a evolučních inovací, mezi magií a moderní vědou. Především však osvětluje způsob, jakým nazíráme svět náš vezdejší a jak do něj promítáme ustrojení vlastní duše.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-257-0344-1
Souborné vydání autorových esejů z let 1987–2010. Týkají se živé přírody – zvířat, rostlin a hub – a vědy o ní, to jest biologie, života, osudu a postavení vědců, environmentalismu a ochrany životního prostředí a rovněž literatury a některých cizích zemí. Některé z nich vycházejí knižně poprvé, jiné byly rozptýleny v dosavadních souborných knižních vydáních – zde jsou prezentovány v tematických celcích. Žánr eseje má tu výhodu, že v něm lze vyslovit i věci, které by jinde přečnívaly a nevyřčeny tlačily biologa na duši.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-200-1891-5
To, co bývá zvykem chápat jako krizi ekonomickou, respektive finanční, je ve skutečnosti celkovou krizí západních společností. Co je vlastně žitým náboženstvím dneška – ekonomie a vzývání Růstu? Neleží jedna z obtíží dneška v potlačené religiozitě? Krize není víc než konec jedné dějinné epochy a začátek jiné. Jak se projevuje současný individualismus a k čemu spěje? Je stát největším dobrem nebo základním prokletím? Je náš osud nějak podobný osudu domácích zvířat, chovaných jako hýčkaní mazlíčkové i brutálně využívaný živý „materiál“? Lze se z chodu dějin poučit, jak historický proces vlastně vzniká? Jak by mohla Evropa vypadat za několik dekád?
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-200-2510-4
Podtitul: Druhá kniha esejů o přírodě a společnosti. - Tomu, kdo četl Sto esejů o přírodě a společnosti, není třeba autora představovat. Pro ostatní uveďme, že je biologem, daleko překračujícím rámec svého oboru. Zaujme svým vhledem do různých kultur, bohatstvím námětů, stejně jako interpretací pozorovaných jevů. O tématech vypovídají i názvy některých esejů: Anatomie nemravnosti, Po větru, Vládcové kosmu, Proces dorozumívání, Sluje zapomnění, Mimo vědomí, Jméno a číslo šelmy, Být naklonován, Quod licet Iovi, Moc, nemoc a normalita, Pravda nás osvobodí, ...
Publikováno: 1999
ISBN: 80-85977-28-1
Úvahy nad civilizací a její budoucností. Sborník Hlavou zeď 2011 je první pokus představit čtenářům myšlení vybraných českých osobností - zástupců současné vědy, kultury, duchovních, filosofických i jiných směrů. Sborník by měl být určen jak pro čtenáře hledající vědecké poznatky, tak i pro ty, kteří se zajímají o informace z oblasti futurologie a lidské imaginace. Doufáme, že se nám podaří inspirovat a podněcovat k neotřelému myšlení. Jaká je budoucnost naší civilizace? Nastává opravdu "konec dějin"? Jaká je budoucnost peněz, mají ještě nějakou hodnotu a smysl? Měly by dokumenty o lidských právech obsahovat "právo na smrt"? Co čeká v Singularitě nás, jednotlivé lidské bytosti? Může být svrchovanost státu zpochybněna pod záminkou boje proti terorismu a za ochranu lidských práv? Zastoupení autoři: Ivan M. Havel, Jozef Kelemen, Stanislav Komárek, Luboš Kropáček, Antonín V. Líman, Milan Nakonečný, Tomáš Sedláček, Jan Sokol, Jiří Stehlík, Marek Vácha
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7438-055-6
Rozhovor publicisty Pavla Taněva z Reflexu s biologem a filosofem Stanislavem Komárkem o jungovské inspiraci, smysluplném natřásání světa i sebestřednosti všeho živého. Doplněno fotografiemi Pavla Jedináka a z archivu autora. Obsahově zajímavá, dynamicky psaná a přitažlivě graficky zpracovaná publikace.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-239-8224-9
Devadesátá léta dvacátého století představovala u nás a ve východnější Evropě jakési „jaro národů“, jako když na pahýl ořezaná vrba znovu obrazí. Autor je rád, že si tohoto závratného období dosyta užil po opětovném návratu z exilu do Čech. Jedním z četných překvapení bylo zjištění, že zatímco vídeňská duše, zapletená v labyrintu centrálních úřadů, potlačované sexuality a jejích mocenských sublimací, je v podstatě freudovská, ta pražská je strukturována mnohem spíše jungovsky. Také tehdy byla vhodná doba k reflexím a sebereflexím a jejich plodem jsou tyto dva svazky esejů o duši individuální i kolektivní.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-200-3330-7
Stanislav Komárek v současné době učí filozofii přírodních věd na UK. Ve svém oboru je nejen respektovaným odborníkem, ale má nevšední dar jej také popularizovat. Dokazují to mj. esejistické knihy Pitevní praktikum pro pokročilé (2000) nebo Mír s mloky (2003). V knize Leprosárium se jeho oblast zájmů dále rozšiřuje, autorův kultivovaný styl se myšlenkově tříbí i prohlubuje. Eseje různé délky i zaměření jsou sestaveny do celků a objevují se v nich rozmanitá témata: cestovatelská, politická, biologická, environmentální, psychologická, společenská atd.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7227-229-2
Autor v knize sleduje odpovědi na otázky: Co máme se zvířaty společného?, Co člověka od zvířat odlišuje?, Odlišuje jej vůbec něco? A jak?
Publikováno: 1998
ISBN: 80-85977-13-3
Vždycky je otázkou, zda vůbec činit něco takového, jako je souborné vydání novinových sloupků a příbuzných textů, navíc v tomto případě již ve druhém svazku (první bylo Sloupoví aneb Postila, Dokořán, Praha 2008). Sloupek je útvar krátkodechý, v typickém případě se druhého dne i s celým listem smačká a hodí do koše. StanislavKomárek se ale vždy při svém psaní snaží, aby jeho texty obsahovaly i něco jiného než obvyklé radosti čtenářů novin: líčení hlouposti mocných a chyb, které udělali. I při souborné redakci nelze odstranit skutečnost, že každý ze sloupků je jako dopis v láhvi: je jaksi do sebe uzavřený a je určen k samostatnému čtení odděleně od jiných.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7363-300-4
Hlavní hrdina PhDr. Jindřich Krottenbacher je mandarínem jaksi hned dvakrát: jednou jako sinolog a v něčem trochu „bílý Číňan“, jednou jako intelektuál a pedagog na „Ústavu srovnávacích studií Západu a Východu“ paralelní Ferdinandovy univerzity v Praze. Zažívá převratný rok 1989 a porevoluční éru až do roku 2001 a na pozadí proměnlivých dob splétá napínavý a místy fantaskní a nejednoznačný děj, v němž je fikce od reality jen velmi těžko rozeznatelná. Podobně jako předchozí autorovy romány i tento je o povaze osudu, křehkosti lidských plánů a ambic i našeho života vůbec a s příznačnou ironií vykresluje lokální a dobové reálie. Ani Jindřich Krottenbacher šachovou hru s osudem v běžném slova smyslu nevyhraje.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7291-247-3
Svazek obsahuje verše současného českého autora (zároveň i univerzitního profesora), které vznikaly v letech 1977-1999. Samotný autor prohlašuje, že se představuje svým kompletním básnickým dílem, neboť tvorbu v tomto žánru definitivně ukončil roku 1999. Jeho verše jsou po formální stránce charakteristické především přísně vázanou řečí, v níž se odrážejí Komárkovy oblíbené náměty. K nim nepochybně patří zamyšlení nad zánikem a zmarem tohoto světa, jehož rozměr proniká do dalších dimenzí, překračujících hranice reality. Autor zařadil do tohoto souboru i některé německé variace svých textů, na nichž pracoval v rakouském exilu. Objevují se zde i dva překlady z kalmycké a nogajské lidové poezie a závěr celého cyklu pak tvoří ukázky z tzv. "folkloristicko-sběratelské činnosti", v nichž se Komárek prezentuje jako obratný tvůrce jazykových a lingvistických parafrází, takže nachází například inspiraci v neznámém balkánském nebo dokonce nomádském jazyce.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-87032-01-2
První díl memoárů Stanislava Komárka zahrnuje nejen jeho vlastní vzpomínky na jihočeská městečka Kardašovu Řečici a Jindřichův Hradec v 60. a 70. letech 20. století, ale podle vypravování svých prarodičů popisuje i poměry na jihočeském venkově počínaje počátkem dvacátého století: tradiční zemědělství, chov dobytka a využívání lesů a rybníků, lokální lidové znalosti živočichů a rostlin, tradiční rozdělení rolí v rodině i názory na místo a úkoly dětí, místní folklór, stravovací zvyklosti, lidovou medicínu a průběh církevního roku. Líčí, jak se tato tradice přes otřesy obou válek a komunistického puče přetransformovala v soubor zvyklostí komunistických, hledajících i ve frustrující každodennosti nějakou drobnou radost... Druhý díl memoárů Stanislava Komárka líčí autorovo studium biologie na Přírodovědecké fakultě UK v Praze na přelomu 70. a 80. let 20. století, tento dnes už zcela zmizelý svět tehdejší univerzity i normalizačního velkoměsta. Následně popisuje autor svou emigraci do Rakouska (1983) s jejími někdy vzrušujícími peripetiemi, život emigranta a české emigrační komunity v této zemi, své cesty po světě a nadšení z vypuknutí revoluce roku 1989 v Československu, jakož i svůj návrat zpět na Přírodovědeckou fakultu v roce 1990 a zakládání Katedry filosofie a dějin přírodních věd spolu se Zdeňkem Neubauerem. Líčí nezapomenutelnou a pohnutou atmosféru „zlatých devadesátek“ v Praze, období, jehož detaily je už obtížno uvěřit i přímým účastníkům a spolutvůrcům – jak vůbec mohlo proběhnout tak zásadní přestrukturování ekonomické, organizační i ideové? Memoáry končí rokem 2000, kdy prudké změny pozvolna ustávají a nastává dlouhá, klidná a poněkud monotónní perioda, na jejíž zhodnocení je dosud brzy...
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-200-2970-6
Mimetismus v přírodě a vývoj jeho poznání. Jako mimikry bývá označována povrchová podobnost mezi dvěma blíže nepříbuznými živočišnými druhy souhrn těchto napodobovacích fenoménů v přírodě se zpravidla nazývá mimetické jevy. Kniha komplexně představuje mimetické jevy v přírodě a zabývá se interpretací vnějšího vzhledu organizmů, kromě toho však podává i ojedinělý přehled dějin výzkumu těchto jevů. Autor v ní zužitkoval svoji rozsáhlou databázi prací o mimetických jevech, která čítá přes 5 000 položek a kterou pořídil zejména za vých pobytů ve Vídni, Leidenu a Amsterodamu. Anglicky vyšla pod názvem Mimicry, Aposematism and Realted Phenomena in Animals and Plants, Vesmír 1998.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86569-72-1
Další svazek esejů Stanislava Komárka, v nakladatelství Petrov v pořadí druhý. Obsahuje 91 kratších i delších statí a črt o nejrůznějších námětech — lidské psychice, přírodě, společnosti, literatuře, cizích zemích. Většina z nich vznikla v letech 1998–2001 a vyšla v nejrůznějších časopisech a sbornících, některé jsou otištěny poprvé.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7227-167-9
Eseje o maskulinitě, její etologii, životních strategiích a proměnách Jaké jsou etologie a životní strategie příslušníků mužského pohlaví u lidí i v živočišné říši? Jak vlastně fungují mužské society a co je jejich emocionálním tmelem? Nadchází v západní společnosti soumrak tradiční maskulinity a kam se vlastně stáhlači v co se proměnila? Jak se změnil stát, kdysi drsný a k obětem vyzývající Vaterland, ve všeobjímavě pečující Mutterland? Nejeví se islámský svět jako ohrožující hlavně proto, že v něm tato proměna neproběhla? Směřuje západní svět k pozvolnému „vyvanutí“ a „ublahobytnění“, souvisejícímu se stále nižší produkcí potomstva? Jak moc jsou rozdíly mezi pohlavími dané dědičně a v jakém rozsahu kulturně, nedochází vlastně paralelně s „krizí maskulinity“ i ke „krizi femininity“?
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-200-2086-4
Kniha je souborným vydáním autorových textů k biologické antropologii a jejím dějinám, s přihlédnutím k dějinám biologických disciplín vůbec. Vzhledem k tomu, že tyto práce a eseje vznikaly v období skoro dvaceti let (1995–2007), rozhodl se autor uchovat jim určitou míru „autonomie“ v tom smyslu, že se nepokoušel spojit dva nejdůležitější z nich, Malé dějiny biologie a Obraz člověka v dílech některých význačných biologů 19. a 20. století, ale ponechal je oddělené jako samostatné celky.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-200-1592-1
Kniha pojednává různé aspekty vztahů lidí a zvířat v evropských i mimoevropských kulturních kontextech, téma, které se celosvětově tlačí do centra pozornosti. Je zde zohledněno naše subjektivní vnímání živých tvorů, lov, úloha zvířat jako obětí, domestikační procesy a fenomén chovatelství, ochrana zvířat a ochrana druhů, užití zvířat v medicínských výzkumech a jako modelu pro chování a fungování lidí a další jednotlivé facie vztahu člověk–zvíře. Jsou zvířata divé bestie, ochlupení bližní či bezduché automaty? 2. vydání
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-200-2113-7
Autor je znám především jako publicista a esejista. Nový titul je však románem, dokonce s generačními ambicemi. Děj se odehrává v osmdesátých letech XX. století, a to převážně ve Vídni, ve světě, který autor jako emigrant dobře znal. Děj je bezezbytku vyfabulován, ovšem bizarní jednotlivosti a celkový obraz prostředí jsou až na několik výjimek pravdivé.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7227-145-8
obraz člověka v dílech některých význačných biologů 19. a 20. století
Publikováno: 2003
ISBN: 80-86258-47-5
obraz člověka v dílech některých význačných biologů 19. a 20. století
Publikováno: 2003
ISBN: 80-86258-47-5
Kniha obsahuje sto čtrnáct esejů o přírodě a kultuře, jejich vzájemném vtahu, o moci a struktuře společnosti i o lidské psychice. Eseje tvoří jakýsi komplex představující živý svět, včetně toho lidského a jím vytvořené kultury, jako jeden celek, řídící se analogními pravidly.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7227-069-9
V patnácti kapitolách autoři popisují přípravu stomatologického istrumentária používané v běžné stomatologické praxi. Kapitoly jsou rozděleny podle jednotlivých pracovních výkonů: stomatologické vyšetření, amalgámová výplň, kompozitní výplň, pečetění fisur a jamek, preparace a otisky ve fixní protetice, endodontické ošetření, plastická dostavba s kořenovým čepem, jednoduchá extrakce zubu, komplikovaná extrakce zubu, parodontologické vyšetření, hygienická fáze ošetření parodontu, supragingivální a subgingivální scaling a kyretáž parodontálního chobotu, chirurgický zákrok na parodontu. Poslední kapitola je věnována údržbě stomatologického instrumentária. Publikace je doplněna doporučenou literaturou.
Publikováno: 2002
ISBN: 8024703297
Podtitul: Svět jevů a svět interpretací Kniha pojednává souvislosti přírody a kultury v širokém kontextu – je kulturní proces protikladný přírodnímu, či se jedná mnohem spíše o „pokračování přírody jinými prostředky“? Druhé, rozšířené a doplněné vydání vychází primárně z koncepcí C. G. Junga a A. Portmanna, kteréspatřují společný kořen kreativity lidské i přírodní, což je v poměrech evropského myšlení pohled pozoruhodně blízký perspektivě, jak přírodu a společnost vnímala klasická Čína. Kniha se zabývá základními jungovskými pojmy, lidskou percepcí světa a jejím vztahem k jazyku, problémem antropomorfismu a sociomorfního, biomorfního a mechanomorfního modelování v naší vědecké i mimovědecké percepci přírody, paralelami mezi evolucí artefaktů a přírodních objektů, portmannovskou přírodní estetikou a dalšími příbuznými tématy v řadě navzájem souvisejících esejů, v podobném stylu jako jiné autorovy knihy. (zdroj: academia.cz)
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-200-1582-2
Kniha shrnuje veškeré dostupné údaje o výskytu ptáků v Čechách v letech 1360–1860 a synopsi hlavních ornitologických prací z tohoto regionu až do roku 1890.
Publikováno: 2007
ISBN: 80-200-1493-1
Podnázev: interní sborník pro potřeby učitelů a studentů kateder filosofie na Universitě Karlově a Institutu základů vzdělanosti UK.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7111-001-9
Podnázev: Interní sborník pro potřeby učitelů a studentů kateder základů vzdělanosti, sdružených v Institutu základů vzdělanosti University Karlovy.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7111-002-7
Nízká trvanlivost novinových článků je takřka příslovečná a k většině z nich se nevrací ani jejich autoři, natož čtenáři. Svérázné publicistické texty biologa, filozofa a spisovatele Stanislava Komárka však patří k tomu druhu literatury, který opakované čtení přímo vyžaduje. Je ptačí chřipka skutečně nebezpečná? Co je člověku přirozené? Představuje vzdělání nějakou hodnotu? A pro koho? Autor provokuje otázkami, které většinou pokládáme za předem zodpovězené, navíc se umí ptát nesmírně zajímavě a zábavně. Ať už píše o stavu současné vědy, nebo o svých zážitcích z cest, opětovně dokáže čtenáře znejistit, nadchnout nebo alespoň popudit. Sloupoví aneb Postila obsahuje texty z let 2005–2007 a až na několik delších esejů se jedná o sloupky, otištěné převážně v Lidových a Hospodářských novinách.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7363-174-1
Moc, nemoc a psychosomatika. Soubor úvah o problematice moci a nemoci a jejich vzájemných vlivech na sociální vztahy a strukturu. Autor, profesor filozofie a dějin přírodních věd na Univerzitě Karlově, na okraj knihy poznamenává: „Snad mi bude vytýkáno, že se zde vyjadřuji k medicínským otázkám, ač nejsem lékař, ale biolog. Kromě obtíží z toho ovšem plyne i jedna přednost – vzhledem k tomu, že se medicínskými aktivitami nemusím živit a nejsem do nich institucionálně vpleten (a jsem zatím, chvála bohu, zdráv), mohu si dovolit okomentovat i záležitosti, k nimž většina lékařských profesionálů ze sebezáchovných příčin mlčí“. Již tento citát naznačuje, že Komárkova kniha nebude přijímána jednoznačně, že jejím cílem je vyvolat diskusi. * Člověka dělila na "duši" a "tělo" už raná antika - Křesťanství objevilo nesmrtelnost duše - Podivné důsledky grotesky o Palečkovi - Německé medicínské myšlení - Proč pošel Avicennův beran - Nevypočitatelné a svévolné Es - Psychosomatické sanatorium na berlínském zámku - Akademicky a politicky ožehavá otázka Co je normální? - Učebnicový "normočlověk" na hony vzdálený realitě - Stoprocentně vražedných infekcí je málo - "...tatínku, a motolice taky stvořil Bůh?" - Ekonomické Paretovo pravidlo 80/20 platí i pro živý svět - Věže bláznů - V Číně člověk platil lékaři byl-li zdráv - Zdraví jako "absence nemoci"? - "Hon" na bakterie, prvoky a viry - Obřadná stránka terapie - Choroby mění bez důvodu svůj obraz - Moc jako omezování autonomie jiných - Klientský vztah lékaře a pacientů - "V nevědomosti je síla" - Podezřelý výbor na obranu Jediné Pravé Pravdy - Heterotrofní organismy jsou na světě jaksi na dluh - Freud trval na přesném placení vysokých honorářů - Nejjistějším prostředkem proti démonům je práce – Nepěkné aspekty jungovského "stínu" - Předprogramovaný zánik - Nereálné aspirace na nesmrtelnost - Člověk žije extrémně dlouho - Odlišné cesty ke spáse - Medicínsko-průmyslový komplex nahrazuje církev - V Turecku lze koupit v lékárně cokoli - Etolog z Marsu by se divil. Soubor úvah o problematice moci a nemoci a jejich vzájemných vlivech se sociálními vztahy a strukturou.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-204-1287-5
Tato kniha obsahuje stovku článků, esejů, mikroesejů, reflexí, recenzí atd. z let 1987-94. U každého z nich je uvedeno místo a rok vzniku, a pokud vyšel tiskem, i citace (pouze pro českou verzi, ne pro německou). Snažil jsem se jednotlivé články řadit za sebou ne chronologicky, ale tak, aby tématicky podobné byly pokud možno vedle sebe. To sepodařilo jen z části, už vzhledem k tomu, že se točí jen kolem několika málo témat (biologické paradigma, společenské struktury obhospodařující nauky a jejich psychologie, vztahování se lidské psýchy ke světu, zvláště živému, vztahy mezi věděním a mocí, mezi archaickým a vědeckým myšlením, lokální specifika) a jejich kombinací, což zcela smysluplnou lineární strukturu vylučuje. Rovněž se některé náměty vícekrát opakují z různého aspektu a knihu lze sotva označit za logicky konzistentní. Vzhledem k tomu, že oba motivy, opakování i logická inkonzistence, jsou světu bytostně vlastní, nepokládám to za chybu. Kniha se také asi bude jevit jako konglomerát samozřejmých popisů, podivných konstatování a paradoxů. Myslím si, že deskripce je obecně lepší než interpretace (oboje je v zásadě totéž, ale v některých situacích je na prospěch oba prvky rozlišovat) a interpretace je lepší než pokus o reformu; pokud se týká paradox, je lépe se v nich zabydlet dříve, nežli se paradoxa zabydlí v nás. Textům může být zajisté vytýkána přemíra nečeských slov a prosakující německá syntax i náběhy k poetickému vyjadřování. Je to všechno pravda, ale ve vlastním životopise také nelze radýrovat podle přání a s texty je to v posledku jako s agrárními plodinami - co se urodí, to se urodí.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-85977-02-8
Kniha, která zahrnuje dějiny biologie od prvopočátků do objevení struktury DNA (1953), může svou stručností a přehledností zaujmout nejen biology z profese, ale i všechny zainteresované laiky z řad vzdělanějšího čtenářstva. Text je doprovázen množstvím dobových ilustrací, přibližujících ducha a atmosféru tehdejších výzkumů a vzdělanosti a navázání biologického myšlení na dobové myšlenkové proudy. Proč se vlastně o dějiny biologie (a jakéhokoliv jiného oboru) zajímat? Co je to paradigma? Jak viděly živý svět archaické národy a staré civilizace? Jak vznikla věda v antickém Řecku? Jak v nastoupené cestě pokračoval Řím? Jak viděl živý svět evropský středověk a renesance? Jak se projevil v barokní éře descartovský obrat? Jak začínala systematika, paleontologie, jak se profilovaly jednotlivé národní školy v biologii – francouzská, anglická, německá? Jak se objevilo evoluční myšlení? Jak začínala genetika, mikrobiologie, etologie? Jakou roli hrály v myšlení o živém světě „velké“ dějiny, zejména poslední světová válka?
Publikováno: 2017
ISBN: 9788020027375
aneb, Kapitoly o moci, nemoci a psychosomatice Spasit duši, jako chtěla středověká církev, nebo spasit tělo, jak doufá současná medicína? Jak je to vlastně s naším vztahem ke smrtelnosti? Jak se historicky vyvíjela koncepce duality duše a těla? Proč má psychosomatické pojetí v medicíně takovou obtíž se prosadit, ač by bylo mnohem levnější než technicistní medicína? Jak se psychosomatické myšlení ve starověku i novověku vlastně vyvíjelo? Co je patologické a co normální? Je nemoc opravdu to, co nechceme, nebo představuje také sociální kapitál, pro nemocné i pro lékaře? Kam se ubírá medicínské péče? A ještě víc se dozvíte v nové knize Stanislava Komárka.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-200-2371-1
Antologie textů z minulosti Kardašova Řečice vydaná k 200. výročí narození obrozeneckého básníka Boleslava Jablonského.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-87435-29-8
Sbírka autorových sloupků z let 2009–2012 doplněná několika delšími eseji se zabývá především krizovou situací v Evropě: krize, chápaná většinou jako finanční či ekonomická, je ve skutečnosti krizí celkovou – autor se nikdy nenadál, že se dočká v ještě ne stařeckém věku takovéhoto soumraku euroamerické civilizace. Krize nepovede samozřejmě k „zániku“ Evropy, podobně jako krize a rozpad římského impéria nevedly k zániku Itálie či jejímu vylidnění – náš kontinent z ní ale vyjde jiný, než jak jsme bývali zvyklí. Jak dramatický tento přerod bude, závisí ostatně velmi na nás. Kniha obsahuje i autorovy články o vědě, živé přírodě a knihách tak, jak se v řečených letech urodily.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-200-2192-2
Zápisky z Okcidentu shrnují autorovy svérázné postřehy z cest po blízké i vzdálenější Evropě, Jižní Africe a Americe. Autorovým cílem není podat zevrubný a vyčerpávající popis jednotlivých zemí. Ve svých textech ponechává prostor prvním dojmům i prchavým představám, které v něm nové krajiny vyvolávají, a na nich staví závratné konstrukce svých úvah a paralel. Zkrátka dopřává si svobody nadšeného (byť poučeného) cestovatele-amatéra. Cestopisné eseje Stanislava Komárka jsou určeny všem, kdo mají kromě záliby v cestování také chuť zamyslet se nad tím, co kontakt s cizími zeměmi člověku vlastně přináší.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-7363-176-5
Zápisky z Orientu představují druhý díl cestovních esejů Stanislava Komárka (po Zápiscích z Okcidentu) a tentokrát jsou věnovány výhradně Asii, kam vedly cesty biologa a esejisty vůbec nejčastěji, zvláště intenzivně na něj zapůsobila Čína a celý její širší kulturní okruh, zkrátka "žlutá" Asie. Komárek nadhazuje a rozvádí znepokojivou otázku, zda se Evropa zas brzy nestane málo významným výběžkem asijské pevniny, který sice přechodně vybujel a rozkvetl a za pomoci nového typu magie - vědotechniky - přechodně dobyl svět, ale teď už zase klesá do někdejší bezvýznamnosti a z jeho dědictví těží jiní. Nechceme-li obětovat peníze a námahu na asijskou pouť ani čekat, až Asie dorazí za námi, stačí otevřít Komárkovu knihu...
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-7363-175-8
Kniha představuje souborné vydání autorových novinových článků a esejů z let 2014 až 2017, takříkajíc na závěr jeho novinářského působení, které trvalo od roku 2001. Doplňuje je několik novějších textů, dva obsáhlejší rozhovory a dosud nepublikovaná povídka. Jaké jsou problémy euroamerické civilizace v pozdní době? Co z toho, o čem se hovoří, je „pěna dní“ a co jsou problémy skutečné? Nejsou vlastně už od počátku lidských dějin stejné? Čím se podobáme zvířatům a čím se od nich lišíme? Do jaké míry utváří věda náš obraz světa? Která z našich současných témat jsou skutečně podstatná? Kdy je čas o nich psát a kdy je čas s tím přestat? Není nakonec nejlepší odpovědí na otazníky světa kolem nás mlčení?
Publikováno: 2020
ISBN: 9788020030290
Proč vlastně cestovat a co nám přinášejí pobyty v jiných koutech světa? Proč balit v době tisíců a tisíců fotografií cestovní zážitky do slov? Jak funguje kombinace socialismu, buddhismu a vojenské diktatury v Barmě? Jak mizí příroda Madagaskaru? Jak vypadá dnešní peruánská Amazonie s kombinací divoké rozvojové pomoci a černé magie? Co se změnilo na Egyptě od dob Staré říše? Jak působí následnické země sovětského impéria? Vzpomínka na některé země v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Toto a mnohé další v třetím dílu cestovních esejů Stanislava Komárka.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-200-2588-3
Další souborné vydání autorových novinových sloupků a dalších publicistických textů, tentokrát z let 2012-14, řazených, jak už název napovídá, abecedně. Týkají se nejrůznějších aspektů života společnosti, která je dnes sice nejbezpečnější a nejpohodlnější, co kdy byla, ale tato idyla je poměrně velmi křehká a může se přes noc neočekávaně zhatit. Ukazuje se, že to, co nás sužuje, nejsou až tak problémy technické, ale problémy kořenící v našich duších, vystavených teď něčemu, na co nebyly přírodou dimenzovány. V knize je i rozlehlý esej o autorových zkušenostech s terapeutickým pobytem ve tmě, který po vzoru některých východních mnichů dvakrát absolvoval a se čtenáři sdílí své neobvyklé zážitky.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-200-2431-2