Populárně naučná kniha Konráda Lorenze, přírodovědce a zakladatele etologie, čtenáře zároveň pobaví, poučí i vybídne k zamyšlení. Autor, v jehož osobě se snoubí vědec – nositel Nobelovy ceny, spisovatel – autor populárních i vědeckých publikací, i výtvarník – knihu doprovází vlastními ilustracemi, nabízí pohled do světa kavek, akvarijních rybek, divokých hus, vlků a dalších zvířat jako král Šalomoun, který hovořil se zvěř, ptáky a rybami. Přeložili Božena a Josef Kosekovi. Vychází s autorovými ilustracemi.
Konrad Lorenz vyvozuje ve své knize praktické důsledky ze svého široce založeného přírodopisu lidského poznávání. Jde mu přitom o nové porozumění skutečnosti, s níž jsme spjati svým jednáním a za níž jsme spoluodpovědni. Z přírodovědně zdůvodněného nahlédnutí, že budoucnost lidstva závisí na pochopení přírodních souvislostí, pramení jeho starost o zachování bytostně lidských vlastností a aktivit. Nespokojuje se však pouze s varovnou výzvou, ale táže se po příčinách rozkladu a patologických jevů naší civilizace a kultury a poukazuje na „terapeutická“ obranná opatření. Léčivé možnosti vidí například v oživení a podpoře neracionálních a emocionálních složek celostního vnímání, které v našem „scientistním“, technokratickém věku tak upadá. I přes vyslovená varování však doufá, že novou orientací na univerzální lidské hodnoty lze toto ohrožení odvrátit.
Za osm smrtelných hříchů, kterých se moderní člověk dopouští a které budou jednou příčinou jeho pádu, považuje autor: Přelidnění země, ničení životního prostředí, závod člověka se sebou samým, ztrátu schopnosti prožívat city, genetický úpadek, rozchod s tradicí, rostoucí poddajnost lidstva k doktrínám a zbrojení atomovýmizbraněmi.
Konrada Lorenza často nazývajú „otcom husí divých“, pretože tento významný vedec, spoluzakladateľ etologického vedného odboru a nositeľ Nobelovej ceny, zaoberal sa od svojej mladosti prevažne skúmaním divých husí. Lorenzovo rozprávanie o jeho spolužití s týmito dvými vtákmi, o ich živote, správaní a úzkych vzťahoch k ľuďom patrímedzi najpresvedčivejšie, najživšie a zároveň najpútavejšie dokumenty o etológii.
Jedno z nejvýznamnějších děl rakouského etologa Konrada Lorenze je něčím víc, než knihou o chování zvířat. Jeho pojednání o přirozené agresi, která existuje v rámci jednoho živočišného druhu, se vztahuje i na člověka. Pomocí dlouhodobých výzkumů a zkoumání chování jednotlivých druhů zvířat poukazuje na určitou analogii lidské a zvířecí rasy, nachází však i rozdíly. Narozdíl od této vnitrodruhové agrese, kterou považuje za normální a prospěšnou, poukazuje na jiný druh agrese, který v sobě nese pouze člověk. I z toho důvodu se stalo jeho dílo klíčovým nejen v oboru etologie.