John D. Barrow - knihy
John D. Barrow

John D. Barrow

 1952 -  2020 anglická
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

The Infinite Book

Podtitul: Stručný průvodce světem bez hranic, počátku a konce Otázka konečnosti či nekonečnosti vzrušovala lidstvo odedávna. Nekonečno je nepochybně ta nejpodivnější idea, jež lidstvo znepokojuje neustále. Autor ve své knize seriózně a s jistou hravostí mu vlastní odpovídá na všechny otázky, i ty rozumem těžko uchopitelné, kterév sobě myšlenka nekonečna, jež přitahovala pozornost velkých myslitelů všech dob – od Aristotela a Zenona po velké mozky dneška, skrývá. Odkud se myšlenka nekonečnosti vzala a co nám může říct o vesmíru? Skutečně existují nekonečna? Nebo je nekonečno jen jakási nálepka pro něco, co je nedosažitelné? Je vesmír nekonečný? Je nekonečně starý a bude existovat navěky? Lze v konečné době vykonat nekonečně věcí? Nekonečno je však také místo, kde se věci zároveň dějí i nedějí. Nekonečný vesmír charakterizují paradoxy a fantazie.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-7185-822-5
Původní název:

The Book of Universes: Exploring the Limits of the Cosmos

Systematický přehled různých modelů vesmíru od antiky po dnešek, s důrazem na stav poznání po Einsteinovi, jasně rozlišuje, které z nich mohou aspirovat na model pozorovaného vesmíru a které vznikly jen jako zajímavé matematické konstrukce. Zabývá se i různými bizarními představami, jež vzešly z teorie strun a dalších současných směrů ve fyzice. Tajemno vanoucí z představ, že žijeme v jednom zákoutí nekonečně mnohotvárného vesmíru, je vzrušující a ne nepodobné mysteriím sci-fi, autor se však zaměřuje především na filozofické pozadí těchto myšlenek a střízlivě hodnotí jejich úlohu při vytváření našeho pohledu na svět, ve kterém žijeme.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7432-290-7
Původní název:

The Constats of Nature

Konstanty přírody jsou čísla, která definují podstatu vesmíru. Zašifrovávají nejhlubší tajemství a jejich existence nám naznačuje, že příroda oplývá neviděnými pravidelnostmi. Jsme sice zručnými v měření těchto konstant, ale naše schopnost vysvětlit je či je předpovědět ukazuje, jak mnohé ještě nevíme o tom, jak vesmír funguje. Jsou přírodní konstanty skutečně konstantní? Vznikl a rozvinul by se život, kdyby byly jiné? Nejnovější astronomické objevy naznačují, že tyto konstanty měly v raném vesmíru jiné hodnoty. Mění se tedy pomalu zákony přírody? Na tyto a mnoho dalších otázek hledá odpověd známý vědec a úspěšný popularizátor. Osvětluje také, jak objev konstant ovlivnil takové vědce, jako byl Einstein, i nejnovější teorie o vícedimenzionálním vesmíru. Kniha uspokojí nejen zvídavého čtenáře, ale i profesionálního fyzika.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7185-689-4
Původní název:

New Theories of Everything: The Quest for Ultimate Explanation

Podtitul: Hledání nejhlubšího vysvětlení. Teorie všeho, tedy jakýsi základní princip, který vysvětlí opravdu „všechno“, je odvěkým snem filozofů i vědců z nejrůznějších oborů. V roce 1991 vydal profesor matematiky a astronomie John D. Barrow úspěšnou knihu Teorie všeho, která líčila snahy vědců o nalezení jednoduchého modelu, který by vysvětlil mechanismus fungování celého vesmíru. Ačkoli věda od té doby nedosáhla úplného poznání, přeci jen se za uplynulých šestnáct let zkoumání posunulo dále a Barrow se proto rozhodl udělat důkladnou revizi knihy. Podává nám tak nejnovější koncepty teoretické fyziky, jako je například M-teorie superstrun, či spekulace o světě jako počítačovém programu...
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-257-0056-3,
Původní název:

Pi in the Sky: Counting

Propast mezi každodenním životem a jeho běžnými pojmy a světem přírodních věd se v našem století rychle prohlubuje. Matematika stojí mezi těmito exaktními vědami na nejabstraktnějším a nejméně srozumitelném konci. A přitom je to univerzální věda, v níž lze vytvářet modely pro ostatní vědecké disciplíny. Proto je Barrowův pokuspřiblížit tuto „královnu věd“ a její vztah k reálnému světu tak záslužný. Čtenář se z knihy dozví mnoho jak z historie matematiky, tak řadu informací z logiky, základů matematiky a filozofie, zejména pak o faktické roli matematiky při poznávání světa.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-204-0855-X
Publikováno: 1996
ISBN: 80-7115-092-4
Původní název:

Mathletics: A Scientist Explains 100 Amazing Things About The World of Sports.

Matematika a sport souvisí na první pohled jen vzdáleně. Ale opravdu jen na první pohled. V nové knize Johna D. Barrowa se můžete přesvědčit, že matematika stojí nejen za špičkovými výkony, ale i za losováním zápasů, sestavováním tabulek vítězů, výběrem olympijských sportů... zkrátka za všemi aspekty sportu. Uvidíte v novém světle temná mysteria běhu, skoku, plavání, střílení branek či odpalování míčů napříč všemi sportovními odvětvími. Ať už jste sportovcem aktivním a počítáte svoje sekundy a metry, nebo se rozumně věnujete počítání sekund a gólů někoho jiného v pohodlí svého gauče, určitě vás bude zajímat, co za tím vším je a jaké tajemné síly umožňují vítězi zvítězit. Budete fascinováni zjištěním, proč většina skokanů skáče do výšky Fosburyho flopem, jak mohl Usain Bolt zlomit svůj rekord, přestože neběžel o nic rychleji, proč Velká Británie nehraje na olympiádě fotbal, jak fungují (zakázané) hydrofobní plavky nebo jak je možné, že některé míče zdánlivě porušují fyzikální zákony. Tento čtenářský zážitek potěší každého, kdo miluje sport nebo půvabné matematické úlohy - a také mu pomůže jeho koníček intenzivněji prožít.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7363-515-2
Původní název:

100 essential things you didn’t know you didn’t know about maths and the arts

Matematika je nejen jedním z pilířů vědeckého bádání, ale dokáže nám osvětlit i mnoho zdánlivě všedních jevů z každodenního života. Matematické a fyzikální zákonitosti mají překvapivé uplatnění i v říši sportovních výkonů. A totéž platí i pro umění a kulturu – i tady hraje matematika důležitou, a leckdy nečekanou roli. Víte, jak lze pomocí Archimedova zákona snadno usvědčit padělatele šperků? Proč připomíná vlajka Nepálu polovinu vánočního stromečku? Víte, proč Cageova slavná skladba, při níž nezazní jediný tón, trvá právě 4 minuty a 33 sekund? John D. Barrow nám odhaluje skryté souvislosti světa čísel a vzorců a světa umění. U mnoha obrazově či zvukově libých objektů či jevů bychom matematické pozadí vůbec nečekali; umění máme přece jen spojené spíš s inspirací, náhlými vnuknutími, fantazií a spontaneitou. A o to je čtení zajímavější.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7363-772-9
Původní název:

100 Essential Things You Didn't Know You Didn't Know. Math Explains Your World

Některé věci o světě můžeme pochopit jen prostřednictvím matematiky. Kupodivu se to netýká jen exotických objektů typu černých děr, ale i záležitostí zcela všedních. Tato knížka vám dá odpovědi na sto takových otázek. Zjistíte, jaké paradoxy mohou nastat při výběru dezertu, proč obvykle čekáte v delší frontě nebo pomalejším dopravním pruhu. Co všechno může komplikovat tak banální proces, jako je práce s kopírkou a změna velikosti stránky? Dojde na loterie, sázení na dostizích, dělení majetku při rozvodu, na účetní triky i klopotné cesty opilců. Dozvíte se něco o Shakespearově slovní zásobě i o fungování vyhledávače Google a navrch ještě získáte několik tipů pro investování, ovšem pokud se vám podaří získat stroj času. Nebo vám matematika může alespoň některé empiricky známé jevy zdůvodnit? Třeba proč mají etnicky nebo jinak smíšená společenství automaticky vyšší tendenci k segregaci, jak vzniká davová panika či proč přírodní výběr nezařídil, aby byli lidé chytřejší.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7363-348-6
Původní název:

The Book of Nothing: Vacuums

Světově uznávaný astrofyzik ve své knize hledá odpovědi na řadu provokativních otázek. „Nic“ fascinovalo lidskou mysl během celých tisíciletí. Filosofové zápasili o jeho uchopení, mystikové o něm snili, vědci se ho snažili vytvořit, astronomové najít, logiky odpuzovalo, teologové z něho vyvozovali vše, matematikové uspěli. Správné pochopení „ničeho“, jeho povahy, vlastností a schopnosti se skokem i pozvolna měnit je nezbytné, chceme-li porozumět, proč jsme tady a proč jsme schopni myslet tak, jak myslíme.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-204-1156-9
Původní název:

Theories of Everything: The Quest for Ultimate Explanation

Kniha anglického profesora se věnuje fyzikálním teoriím a hledá odpovědi na provokativní otázky jako například: Kolik rozměrů má prostor? – Může čas začít a zase skončit? – Může vzniknout umělý život? apod. Zabývá se také červími dírami mezi světy, černými dírami, povahou času, filosofií matematiky a vědou obecně.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-204-0602-6
Původní název:

The Artful Universe: The Cosmic Source of Human Creativity

V knize zkoumá světově prosnulý autor těsné souvislosti mezi naším estetickým cítěním a podstatou vesmíru, přičemž zpochybňuje obecně uznávaný názor, že náš smysl pro krásu je ničím nespoutaný a svobodný. Objevná a poutavě psaná kniha staví příběh lidské tvořivosti a myšlení do nového světla a zabývá se přitom tak různorodými tématy, jako je jazykový instinkt, původ a význam barev v přírodě, proč dělíme čas na různé úseky, odkud pramení zdroje našeho zalíbení v krajinomalbě a zda počítačem vytvořené umění je skutečně uměním. Kniha se zapojuje do široké debaty o významu a důsledcích spojitostí mezi uměním a vědou. S předmluvou Jiřího Grygara.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7217-097-X
Původní název:

Cosmic Imagery: Key Images in the History of Science

Britský fyzik a kosmolog John Barrow je autorem 18 knih určených většinou širšímu okruhu čtenářů. Vesmírná galerie je však v jeho díle něčím naprosto novým a neočekávaným. Autor ji věnuje úloze, kterou měly pro vývoj vědy a pro její vliv na kulturu a civilizaci obrazy. Nejde ovšem jen o díla s převládajícím uměleckým záměrem, ale i o mapy, grafy, vědecké ilustrace, fotografie, záznamy experimentů, číselná schémata. Kniha podává panorama dějin lidského poznání od antiky až po dnešek, jehož největší úspěchy a zvraty byly obvykle nejlépe vystiženy a zapsaly se do lidské paměti v podobě obrazu. Autor – jak je u něho obvyklé – i zde plně projevuje svou vědeckou erudici a schopnost podávat nesnadnou problematiku s vtipem a elegancí. Žijeme ve vizuálním věku: obrázky jsou dnes zdaleka nejvlivnějším komunikačním kanálem, umožňují okamžitý vhled do složitého problému, mnohé důležité myšlenky by bez nich vůbec nevznikly nebo zůstaly nepochopené. Známý anglický matematik, fyzik a popularizátor vědy vzdává v této knize hold roli obrazu ve vědě. Díky své specializaci klade hlavní důraz samozřejmě na matematiku, fyziku a astronomii, stranou však nezůstane ani pestrá škála dalších oborů: anatomie, archeologie, architektura, biologie, geodézie, hudba... Výběr ilustrací a doprovodných textů pokrývá široké spektrum funkcí obrazu v rozvoji lidského poznání: od fáze kreativní, kdy náčrtek umožňuje první vhled do dosud neznámé krajiny, až po obrazové ikony milníků myšlení: Vitruviánský člověk Leonarda da Vinciho, první stopa člověka na Měsíci, Einsteinův obličej, jaderný výbuch, spirála DNA... V žádném případě však nedržíte v ruce tuctovou obrázkovou knihu, jakých najdete na pultech knihkupectví desítky: Barrowova odborná erudice a zkušenost vypravěče zaručuje, že se rychle, kvalifikovaně a přitom poutavě seznámíte s tím nejdůležitějším, čeho lidstvo na poli vědy dosáhlo.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-257-0411-0,