Jiří Grygar - knihy

Jiří Grygar

 1936 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Čím tedy drží svět pohromadě? Fyzikálními zákony? Chemickými vazbami? Ekonomickými vztahy? Nebo snad slovy? Ostatně přečtěte si sami. Vybrali a uspořádali Vladimír Petřík a Jaroslav Veis.
ISBN: 80-204-0163-6
Publikace vznikla přepisem a následnou autorizací přednášky proslovené 6. 11. 1999 v Úpici.
ISBN: 80-86303-03-9
Už jako devítiletý sdělil Jiří Grygar svým rodičům, že by chtěl být hvězdářem. Už tehdy ho fascinovalo, že existují způsoby, jak se něco dozvědět o povaze věcí, kterých se nemůžeme dotýkat a ani je nějak ovlivnit v jejich počínání. Ale můžeme je pozorovat na dálku, pozorování pečlivě zaznamenávat a pak přemýšlet, co sedá z kombinace poznatků dozvědět o povaze a vývoji vesmíru. Jeho přání stát se hvězdářem se po určitých peripetiích splnilo. Teď se ve své autobiografii věnuje popisu světa lidí, se kterými se během svého života setkal a kteří ovlivnili nejen jeho pozoruhodnou astronomickou kariéru, ale i jeho osobní život. RNDr. Jiří Grygar, CSc. (1936) vystudoval fyziku na PřF MU v Brně a astronomii na MFF UK v Praze. Po promoci nastoupil do Stelárního oddělení Astronomického ústavu ČSAV v Ondřejově, kde se zabýval výzkumem zákrytových dvojhvězd. Později působil ve Fyzikálním ústavu ČSAV/AV ČR. V roce 1996 získal cenu Kalinga, kterou uděluje UNESCO za popularizaci vědy. Veřejnosti je znám jako autor řady populárních a vzdělávacích knih o vesmíru a zejména jako průvodce televizním seriálem Okna vesmíru dokořán.
ISBN: 978-80-200-3546-2
Astrofyzika RNDr. Jiří Grygara, CSc. není třeba příliš představovat. Je známým popularizátorem přírodních věd a za svou profesní činnost získal již celou řadu ocenění. Je ale také aktivním sportovcem - především cyklo-turistou. Každoročně spoluorganizuje a vede ojedinělou akci, která má už téměř třicetiletou tradici. V knizese dozvíte, co její poněkud tajemný název Ebicykl vlastně znamená. Ve zkratce jde o světově ojedinělé propojení astronomie s cykloturistikou. V pelotonu se spolu scházejí vynikající vědci, univerzitní profesoři, ale i amatérští zájemci o astronomii a lidé nejrůznějších dalších zaměstnání, aby během týdenního letního putování po hvězdárnách a pamětihodnostech strávili báječný čas. Toto společenství si postupně vytváří svůj jedinečný folklór; většina účastníků si vysloužila nějakou doživotní funkci a jí odpovídající přezdívku a všichni se jak na Ebicyklu a přidružených akcích, tak i při jejich přípravě a následném hodnocení náramně baví. Zdaleka totiž nejde o nenáročné putování od hospody k hospodě nebo od cukrárny k cukrárně. Naopak, během týdne se ebicyklisté pořádně zapotí, protože na cestách doslova přes hory a doly urazí v sedle nezřídka za den i přes sto kilometrů „v dešti, větru aj i v parně“, jak se zpívá v hymně Ebicyklu. Ebicyklisté projeli za uplynulá léta křížem krážem několikrát Čechy, Moravu, Slezsko i Slovensko a tyto trasy o souhrnné délce přes 17 tisíc kilometrů mohou být inspirativní pro podobná týdenní putování na kole. V knize najdete 28 mapek tras dosavadních ročníků s podrobnými itineráři. Zatím se asi moc neví, že hvězdárny a planetária mohou být i výbornými výletními cíli nejen cykloturistů. Vyšlo již mnoho průvodců po hradech, zámcích, rozhlednách a jiných pamětihodnostech, ale nikoho ještě nenapadlo napsat průvodce po početných českých a slovenských hvězdárnách a planetáriích, což přináší až tato Ebikniha.
Publikováno: 2011
Komplexní pohled na vesmír pro široký okruh čtenářů. Kniha je rozdělena do několika kapitol (Slunce, Země, Měsíc, Obří planety, Malá tělíska ve sluneční soustavě... až po Vesmír velkých měřítek) a mapuje na cca 300 vyobrazeních – družicových fotografiích, grafech atd., doplněných i pro laiky zajímavým textem náš vesmírný obzor – od naší sluneční soustavy až po informace o vzdálených galaxiích a černých dírách.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86858-10-3
Pohled známého českého astronoma a astrofyzika na vztah vědy a víry.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7192-535-7
Observatoř Astronomického ústavu ČSAV Ondřejov – historie a soudobý výzkumný program ústavu. Vědečtí pracovníci se zabývají historií hvězdárny a vysvětlují problematiku v Ondřejově konaných výzkumů Slunce, meteorů, umělých družic, vysoké atmosféry a vesmíru. Zmiňují se i o dobovém významu astronomie a o budoucí montáži dvoumetrového dalekohledu.
...jak to všechno ve vesmíru začalo? O tom pojednává tato kniha, napsaná podle stejnojmenného televizního seriálu. Skvěle ilustrována Kájou Saudkem.
Publikováno: 1989
ISBN: 80-206-0126-0
Písně kosmické jsou nadčasovou sbírkou krásných básní, kterou by měl znát každý Čech. V Nerudových verších není ani z dnešního pohledu žádná chyba astronomického charakteru. To potvrdí čtenářům astronom a astrofyzik Jiří Grygar, který některé z písní rozebírá a vysvětluje po odborné stránce. Málo se totiž ví, že Jan Neruda astronomii studoval na Karlově univerzitě a dozvídal se tam o nejnovějších vědeckých poznatcích tehdejší doby. A aby nově vydané Písně kosmické lahodily i oku, doprovodil je půvabnými kresbami výtvarník Jiří Slíva, který navíc jednu píseň kosmickou sám připsal.
ISBN: 978-80-86814-09-4
Ve volném pokračování knížky V hlubinách vesmíru (1975) vypráví autor na základě současných poznatků astronomie o sluneční soustavě, o zrodu, vývoji a zániku hvězd. Objasňuje, z čeho se skládají galaxie a kvasary, naznačuje, jak se bude vesmír vyvíjet ve velice vzdálené budoucnosti apod.
Publikováno: 1980
ISBN: 13-880-80
Na základě Statutu výroční přednášky k poctě prvního rektora obnovené olomoucké univerzity prof. PhDr. J. L. Fischera přednášel RNDr. Jiří Grygar přednášku na téma 'Století panspermie' dne 6. listopadu 2003 v aule Filozofické fakulty. Byla to 10. výroční přednáška k poctě J. L. Fischera.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-244-0899-6
Publikace pod titulem SVĚT VĚDY A VÍRY s předmluvou ThDr. Oty Mádra shrnuje tři autorizované přednášky přednesené na počátku devadesátých let. Kromě dvou již publikovaných přednášek Velký třesk a bible a Věda, víra, vesmír obsahuje publikace i třetí pod názvem Věda a víra. Text je doplněn řadou obrázků, stručnými poznámkami o autorech a souhrnem publikací Jiřího Grygara. Na více než 100 stranách nás autor provádí historií i současností vztahů vědy a víry. Kromě toho jsou v publikaci obsaženy odpovědi na nejčastější kladené otázky.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-903117-0-9
Existuje u nás dnes někdo, kdo by dovedl o vesmíru, hmotě a času hovořit tak zaníceně a zároveň fundovaně jako Jiří Grygar? Tak, že si po přečtení rozhovorů s ním všechny ty věci o hvězdách, galaxiích, černých dírách nebo černých superdírách zamiluje i laik? Grygar dokáže mluvit s lehkostí i přesně, poutavě i poučně, žeje až neuvěřitelné, jak nás dokáže vtáhnout do tajemství minulosti vesmíru. Stojí za to přečíst si o tom, co je skrytá hmota vesmíru, kterým ze dvou způsobů smrti by zemřel Einstein, kdyby vlétl do černé díry, jaký konec nejspíš čeká náš vesmír a proč je člověk zázrakem vesmíru. Tato kniha patří do rukou každému, kdo se chce dovědět, v jakém vesmíru žije. Rozhovor je mnohem poutavější a přístupnější forma, pro čtenáře zajímavější než dlouhý naučný text. Dobře volené otázky z nás vydolují i to, co bychom sami neřekli, takže o sobě a světě víc prozradíme. A jak to říká i Jiří Grygar o této knize, tak jako Štefan Hríb se ho ještě nikdo neptal.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-89879-03-8
Populární knížka přibližuje zábavnou formou některé základní otázky astronomie. Vypráví o Slunci, o pozorování souhvězdí, o dalekohledech, spektrální klasifikaci hvězd, obřích a trpasličích hvězdách, pulsarech, Mléčné dráze, rozpínavosti vesmíru, o tajemství quasarů, o možnostech existence jiných civilizací aj.
Publikováno: 1975
ISBN: 13-812-75
Autorizovaný záznam besedy 16 přírodovědců, filosofů a teologů s nosným tématem „Věda a víra – jednota, boj protikladů nebo lhostejnost?“ která proběhla dne 27. května 2003 v budově Akademie věd v Praze 1. „Jelikož jde o témata výrazně nadčasová, a jelikož naprostá většina potenciálních zájemců nemá možnost tyto akce přímo navštěvovat, rozhodli jsme se vydat zmíněný autentický záznam úvodní diskuse.“ (z úvodu dr. Jiřího Grygara)
Publikováno: 2004
ISBN: 80-903117-2-5
Toto je kniha o dějinách vesmíru v uplynulých osmnácti miliardách let. O tom jakými proměnami procházela hmota od „velkého třesku“ – nejvzdálenějšího časového bodu, k němuž dnes dohlédneme, jak vznikaly, pohybují se a mění galaxie, hvězdy v nich i naše Slunce se svými planetami, i kam snad spěje další vývoj. V první části bohatě ilustrované publikace podávají autoři srozumitelný výklad současných poznatků o vesmíru. Seznamují s moderními metodami astronomie a na základě získaných poznatků se snaží předvídat budoucí vývoj vesmíru. Druhá část pojednává o dějinách kosmu, o vědcích, kteří se snažili proniknout do tajemství vesmíru a o současné astronomické technice. 23-090-79
Publikováno: 1979
ISBN: 23-090-79
Překotný vývoj astronomie v posledních letech se dotýká samotné podstaty této prastaré vědy. Autor se pokouší srozumitelně informovat čtenáře o nejdůležitějších objevech a výzkumech astronomů a o moderní astronomické technice, která tyto objevy umožňuje. Knížka mj. vypráví o „záhadách“ quasarů, pulsarů, neutronových hvězd, rozebírá složité problémy teorie relativity, vývoje galaxií apod. Všímá si rovněž vzrušujících otázek existence mimozemských civilizací a možností, jak s nimi navázat styk.
Publikováno: 1973
ISBN: 11-084-73
Vesmír, jaký je aneb Současná kosmologie (téměř) pro každého. Tato kniha známého odborníka přístupnou formou přibližuje poslední výsledky výzkumu vesmíru.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-204-0637-9
Kniha je určena širokému okruhu čtenářů zajímajících se o vesmír a místo naší planety i člověka v něm. Volně navazuje na autorovu knihu Vesmír je náš svět.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-7038-202-3
Poznatky o Zemi, k nimž dospěli přírodovědci a astronomové minulosti i současnosti.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-00-00256-6
Publikováno: 2003
ISBN: 80-903117-5-X