Jak už čtenáři, kteří se pravidelně setkávají s příběhy sestry Fidelmy, zasazenými do Irska sedmého století, vědí, jsou romány anglického autora Petera Tremaynea vyprávěním, v němž se prolíná dobrodružství s pohledem na tehdejší život i spory, jež s sebou přinášelo šířící se křesťanství ve světě, jež si zachovávalo mnohé z pohanských dob. I v románu Ďáblova pečeť stojí Fidelma s Eadulfem před nevysvětlitelnými událostmi a podivnými zločiny, které jako by neměly logiku. Jak pospojovat jednotlivé nitky? Kdo mluví pravdu a kdo se skrývá za lež a proč? A jsou lidé skutečně těmi, za něž se prohlašují? Autor po celý příběh neustále překvapuje nečekanými zvraty a nápady ve spletitém případu zrady a nenávisti, aby se čtenář nemohl dočkat, až otočí na novou stránku.
"Detektivní příběh ze středověkého Irska" V odlehlých horách Cuala je objeveno mrtvé tělo s proříznutým hrdlem. Opat nedalekého kláštera v zavražděném pozná brehona Brocca, který provázel na tajné cestě do kláštera princeznu Gelgéis. Ta však do kláštera nedorazila a je už několik dní nezvěstná. Jakmile se tato zpráva donesejejímu snoubenci mumanskému králi Colgúovi, jeho sestra Fidelma vyráží ve společnosti věrných průvodců Eadulfa a Endy do znepřáteleného království Laigin, aby princeznu našla. Po první vraždě brzy následuje další. K trojici cestovatelů ze všech stran doléhá varování před ďábelskými vlkodlaky a horskými přízraky. Kdo asi krade drahé kovy z laiginských dolů? A skutečně je něco na zvěstech o hrozící válce mezi Mumanem a Laiginem? Fidelma se při pátrání po odpovědích musí mít neustále na pozoru, protože nebezpečí a smrt číhá na každém kroku.
Blíží se květen roku 671 a v Cashelu, hlavním městě irského království Mumanu, se chystá velká pouť na oslavu svátku Bealtaine. Do města míří zástupy návštěvníků a řady vozů, mezi nimi i družina kejklířů, kteří se mají postarat o zábavu. Znenadání jeden z vozů vzplane a po uhašení požáru je uvnitř nalezeno rozkládajícíse tělo neznámého mladíka. Jako by to nestačilo, ukáže se, že dívka na kozlíku nezemřela při požáru, ale na následky otravy. Tyto neblahé události by mohly celou slavnost ohrozit, a proto cashelský král Colgú povolává na pomoc svou sestru Fidelmu. Tato zkušená a bystrá advokátka s pomocí věrného druha Eadulfa dostane za úkol případ co nejrychleji vyřešit. Dvojice se vydává po stopě cizího vozu a pátrání je zavede až do zlověstného nitra bažinatého kraje klanu Osraige, kde je Eadulf zákeřně přepaden a jen o vlásek unikne smrti. Zdá se, že všude kolem se to hemží nebezpečnými přívrženci tajemného Společenstva krkavce. Co má ale jejich spolek za cíl? Mrtvých přibývá, Eadulfovi s Fidelmou se však stále nedaří přijít záhadě na kloub. Oba se vzápětí ocitnou ve smrtelném nebezpečí a je zřejmé, že nepřítel neusiluje pouze o jejich životy, ale zlo míří až do srdce samotného Mumanského království. V sérii Fidelminých příběhů navazuje tato kniha na události v knize Ďáblova pečeť a čtenář v ní vedle napínavého příběhu opět nalezne poutavé a přesvědčivé líčení irského společenského systému, práva a náboženských sporů, které hýbaly tehdejším světem, to vše založené na autorově erudici význačného historika.
v dalším příběhu anglického autora Petera Tremaynea se čtenáři znovu setkají s hlavní postavou těchto vyprávění, sestrou Fidelmou. Bývalá příslušnice kláštera sv. Brigid v Kildare, řeholnice Fidelma, je žena výjimečná i ve svobodomyslném Irsku sedmého století. Dosáhla vysokého vzdělání a stala se dálaigh, advokátkou soudníhodvora. Opravňuje ji to k vyšetřování zločinů, může vystupovat jako žalobkyně i jako obhájkyně a někdy i vynášet rozsudky. Příběh Dým ve větru se odehrává v době, kdy Fidelma se saským bratrem Eadulfem, který ji věrně na cestě dobrodružství provází, putuje do Canterbury, města vévodícího anglosaským královstvím. Bouře je přinutila přistát na pobřeží království Dyfed a dlouho nepotrvá a ocitnou se uprostřed událostí, jež vyvolala vražda mladé dívky. Po nejrůznějších svízelích nakonec Fidelma s Eadulfovou pomocí pravého viníka odhalí.
Čtenáři věrně sledující případy sestry Fidelmy a bratra Eadulfa opustili své hrdiny na církevním kongresu v burgundském městě Autun, kde bylo rozhodnuto o podřízení národních církví jedné univerzální řeholi. Zatímco v Autunu král trestal odhalené spiklence, oba detektivové se z Burgundska odebrali do dnešního přístavu Nantes a nasedli na irskou loď s úmyslem obeplout jižní pobřeží Bretaně a pak zamířit na sever, domů do Irska. Jejich loď však přepadli na pobřeží Bro Waroch, jednoho z malých jižních království na bretaňském jihu, piráti a Fidelma s Eadulfem stěží zachránili holý život. Na pobřeží v oblasti Morbihanu chce však Fidelma tvrdošíjně setrvat, dokud vraždící piráty neodhalí a nepotrestá. V cizím prostředí, v neznámých končinách, mezi lidmi mluvícími cizím jazykem, je to úkol mimořádně těžký, tím spíše, že jediným chatrným vodítkem pátračů je symbol holubice, namalovaný na pirátské lodi. Navíc, když v pevnosti Brilhag, kde se jim dostalo pohostinství, je, vzhledem panujícím sporům a nepřátelským a tajuplným vztahům podezřelý snad úplně každý. Fidelma tentokrát nejednou nasadí dokonce vlastní život, ale skutečného a jediného vraha v roli kapitána pirátské lodi - bílou holubici - nakonec odhalí, tentokrát k překvapení i toho nejzkušenějšího čtenáře Petera Tremaynea.
Zatím poslední z knih o sestře Fidelmě nás v životě hlavní hrdinky zavádí do doby, kdy ještě není vdaná. Fidelma je na cestě z Říma domů do rodného Irska a v Janově se za dramatických okolností seznámí s mnichem, který se právě vrací do odlehlého opatství Bobbia, v němž pobývá i Fidelmin stařičký irský učitel. Fidelma se rozhodne starého pána navštívit a k mnichovi a jeho společníkům se přidá, ale už cestou do kláštera je jejich skupinka ze zálohy přepadena záhadnými útočníky. Fidelma i ostatní vyváznou, ale pocit hrozby trvá i po příjezdu do Bobbia, kde Fidelmu její učitel varuje před blížícím se neznámým nebezpečím. K dyž je krátce poté starý pán zavražděn a následují i další úmrtí, Fidelma přísahá, že viníka najde. I v této knize čtenáře potěší Fidelmin břitký úsudek a logické vývody, kterými hrdinka mnichy v opatství uvádí opakovaně v úžas. Také zde ale vidíme Fidelmu coby mladou dívku, která k vlastnímu překvapení zjišťuje, že se jí velice stýská po mladém mnichovi Eadulfovi, s nímž se seznámila nějakou dobu předtím. A tak se musí vypořádat nejen se zmatkem ve vlastním nitru, ale také přijít na kloub spletitému spiknutí dříve, než bude pozdě.
S každým dalším románem, v němž Eadulf a Fidelma řeší záhadné případy, v nichž není nouze o pikle, zrady a důmyslné vraždy, sledujeme i osudy hlavních hrdinů. V tomto příběhu hrozí, že se Eadulf s Fidelmou rozejdou. Fidelma si přeje zůstat u toho, co umí nejlépe, tedy věnovat se právu a jeho uplatňování. Eadulf by ovšem chtěl,aby spolu se svým malým synem žili poklidným rodinným životem v klášterní komunitě. Svým rozchodem oba strádají, ale každý umíněně trvá na svém. Nicméně podivná smrt v opatství Lios Mór si žádá přítomnost jich obou, neboť je král poslal, aby vyšetřili, jakým způsobem význačný učenec v Lios Mór zemřel. Strhující vyprávění „záhady zamčeného pokoje“ nabízí překvapivé a nečekané rozřešení.
The Celtic Empire: The First Millenium of Celtic History
Ve své době ovládli Keltové starověkou Evropu ze západu na východ od Irska po Čechy, Moravu, Slovensko a Turecko a ze severu na jih od Belgie po Španělsko a Itálii. Pokusili se o státní převrat v ptolemaiovském Egyptě, vyplenili Řím, napadli Řecko a zničili všechny armády, které proti nim řecké městské státy vyslaly. Nikdy sice nevybudovali říši obdobnou říši římské, ale jednotlivé keltské kmeny a jejich konfederace se rozlily po celém starověkém světě a v každém dobytém území se usazovaly jako vládnoucí skupiny. Stihli přitom vytvořit natolik svébytnou a fascinující kulturu, opírající se o tajemnou filozofii a mýty, a natolik prosluli jako válečníci a vynikající řemeslníci, že se z těchto hledisek stali námětem nepřeberného množství knih. Kupodivu však nikoho nenapadlo napsat jejich obecné dějiny. Tuto mezeru vyplnil teprve P. B. Ellis dílem, které zahrnuje první tisíciletí keltských dějin od doby, kdy se objevily první kmeny, až po počátek křesťanské éry, na němž byli Keltové rozdrceni Římany.
Fidelma s Eadulfem se v chladném únorovém dni roku 671 vracejí do Cashelu. Na noc chtějí zastavit ve známém hostinci v horách, ten je ale do základů vypálený. Zamíří tedy k vísce Cloichín, ležící v údolí pod horami, kterou si Fidelma pamatuje jako krásné a blahobytné místo, pravý ráj na zemi. Zde se ale stanou svědky pokusu o oběšení neznámého cizince, bez soudu obviněného z vraždy místní rodiny. Fidelma s Eadulfem mají nelehký úkol nalézt příslovečného hada ve středu tamního společenství.
Tajné poslání zavede dálaigh Fidelmu přímo do ohniska zločinu Fidelma, vázaná posvátnou přísahou mlčení, se v doprovodu svých dvou společníků vydává po stopách údajné pachatelky a brzy naráží na složitou síť intrik. Nejenže kdosi usiluje o Fidelmin život, ale v ohrožení se ocitá i celý její královský rod, zlolajně nařčený z plánů na svržení Nejvyššího krále. Píše se rok 671 po Kristu a Fidelma je pověřena tajným úkolem, který je odhodlána tentokrát splnit sama. Navzdory jejím protestům se k ní připojuje i její muž Eadulf a bojovník Enda. Záhadné poslání zavede jejich kroky nejprve do Finnbarrova opatství, kde Fidelma hodlá promluvit s tamním opatem – ale nežli se s ním stačí setkat, starce kdosi zavraždí a pod rouškou tmy z kláštera zmizí hlavní podezřelá. Fidelma, vázaná posvátnou přísahou mlčení, se v doprovodu svých dvou společníků vydává po stopách údajné pachatelky a brzy naráží na složitou síť intrik. Fidelma se tedy musí pokusit neznámému nepříteli čelit sama a Eadulf s Endou jí mohou jen sekundovat. Dílky záhady do sebe konečně začínají pomalu zapadat, ale času rychle ubývá…
Nakolik proslulé Shakespearovo drama odpovídá realitě a nakolik je uměleckou licencí? Poslední skutečný gaelský král Skotska byl Shakespearem zpodobněn jako temný psychopat a proradný uchvatitel. V této zásadní badatelské studii nám Peter Berresford Ellis představuje skutečného MacBetha – statečného „svobodomyslného krále“ bránícího skotskou nezávislost – který byl na hony vzdálen od mytické postavy. Při bádání v dobových pramenech, včetně Orknejské ságy a Ulsterských análů, Ellis zkoumá nenávistné mocenské zápasy, které roku 1057 vedly k MacBethovu pádu a konečnému zániku keltského Skotska. Vypráví nám příběh, který je svým způsobem stejně podmanivý a tragický jako Shakespearovo velké drama. K citacím ze Shakespearova dramatu bylo použito překladu Martina Hilského.
Fidelma dostává za úkol usvědčit pachatele, jenž zaútočil na cashelského krále Colgúa a vládce klanu lidu Uí Fidgente, Donnenacha. Z téhož opatství zmizel i mnich, který se staral o relikvie svatého Ailbeho, zakladatele kláštera, jenž kdysi přinesl do Irska křesťanskou víru. Oba případy spolu na první pohled nesouvisejí, ale Fidelma sEadulfem postupně rozkrývají jejich důmyslné propojení.
Píše se rok 668. Do Cashelu, hlavního města keltského království Mumanu, se sjíždějí vznešení hosté. Důvodem je chystaná svatba Fidelmy, sestry královy, s Eadulfem, s nímž již rok a den žije podle starého irského zvyku v „manželství na zkoušku“. Mezi pozvanými hosty jsou však i tací, kteří chtějí prosazovat u osob duchovníhostavu přísný celibát. V předvečer svatby je ve své hostinské komnatě nalezen zavražděný opat Ultán, který přijel proti chystanému sňatku protestovat. Za těchto okolností pochopitelně nezbývá nic jiného, než svatbu odložit. Tím spíše, že urozený Muirchertach Nár, na něhož padlo podezření, si vyžádal za obhájkyni právě Fidelmu, proslulou svým bystrým úsudkem. Avšak hned na začátku vyšetřování Fidelma zjišťuje, že důvod opata Ultána nenávidět mělo mnohem více lidí.
Detektivní román se sestrou Fidelmou, kterou již čeští čtenáři znají z knížky Rozhřešení vraždou Hlavní postavou tohoto detektivního příběhu z keltské Anglie roku 665 je půvabná a vzdělaná právnička, sestra Fidelma, která zná dobře dobové zákony. Fidelmu z kláštera na rodný hrad povolává její bratr, nástupce umírajícíhopanovníka v království Muman, aby pomohla objasnit zavraždění učence Dacána, k němuž došlo v klášteře Ros Ailithir, kde byl hostem. Fidelma v klášteře pátrá, vyslýchá a naráží na nové záhady, avšak problémy a mrtví přibývají. Sestra Fidelma postupně odhalí, že Dacán pod záminkou studia starých textů pátral po potomcích královského rodu z Osraige a chtěl určit skutečného vlastníka území, o něž se dlouhá léta vedl spor, a právě toto pátrání se stalo důvodem k jeho zavraždění. Autor se zaměřil na studium Keltů a keltské kultury. Vedle poutavé detektivky nabízí čtenářům široký historický rámec a seznamuje je tak s pozoruhodnou a poutavou dobou.
Poutavý příběh, bohatý na nečekané zvraty a neznámé podrobnosti ze středověkého Irska. V předvečer pohanského svátku Samhain najdou Eadulf a válečník Aidan v hranici mrtvého. Muž je oblečený jako řeholník a kdosi na něm vykonal rituální „trojnou smrt“. Případu se ujímá Fidelma s Eadulfem a pátrání je zavádí do tajemnéhokláštera, o jehož existenci neměli ponětí, byť se nachází nedaleko Cashelu.
Na knihkupecké pulty už popáté vstupuje populární sestra Fidelma, keltská právnička a advokátka, která v sedmém století řešila s pomocí kolegy a přítele, bratra Eadulfa,vraždy a jiné zločiny, až dosud na půdě rodného Irska. V tomto příběhu Opat s mečem ji autor a stvořitel, britský keltolog a spisovatel Peter Tremayne, posílá za moře, a to na území Východních Sasů, do rodiště bratra Eadulfa, tedy do dnešní Británie. Nevinná návštěva Aldredského opatství se změní v nebezpečné dobrodružství, v němž si hrdinové musí zachránit holý život a zároveň usvědčit "opata s mečem", titul, nejlépe vystihující jeho dvojjedinou roli, kterou v příběhu hraje. Ani v tomto příběhu autor nezapomíná na své vědecké zázemí a dává čtenářům další lekci o jedinečných keltských zvyklostech například se tentokrát dozvídáme, že každý poškozený může zahájit troscud čili rituální půst, jenž může skončit i jeho smrtí, jen aby viníka přinutil přiznat se ke spáchanému zločinu a rodinu své oběti odškodnit. Co Fidelma na poslední stránce prozradí Eadulfovi, neprozradíme.
Po osmé se v detektivním příběhu Pán duší setkávají čtenáři se sestrou Fidelmou, advokátkou soudního dvora v Irsku 7. století a jejím druhem, bratrem Eadulfem. Autor Peter Tremayne, který se původně věnoval keltským studiím, využívá získaného vzdělání v detektivních příbězích založených na reáliích keltské historie a kultury. Tentokrát se Fidelma poprvé vydává na území donedávna nepřátelského lidu Uí Fidgente, jehož náčelníci se nedávno rozhodli pro mírové soužití s královstvím Fidelmina bratra Colgúa, Mumanem. Ne všichni Uí Fidgente jsou mírem nadšeni a dávají to Fidelmě najevo, tím spíše, že ji, cizinku, náčelník Conrí do země přivedl, aby vyšetřila vraždu Ctihodného Cineáda, učence v opatství Ard Fhaerta.
Když se sestra Fidelma vrátí domů z cesty, na niž se vypravila jako poutnice, dovídá se, že jejího věrného saského společníka Eadulfa obvinili z vraždy mladé dívky. Spěchá do hlavního města sousedního království Laigin, kde Eadulfa uvěznili, s odhodláním dokázat jeho nevinu. Její pátrání začíná na opatství Fearna, kde se dostane do sporu se podivnou abatyší Fainder, která je o Eadulfově vině skálopevně přesvědčená. Fidelma nemůže popřít, že důkazy proti jejímu příteli jsou značné, ale nevěří, že by byl zapleten do ohavného případu vraždy. Eadulfovi hrozí smrt oběšením a Fidelma musí vynaložit všechen svůj důvtip a vytrvalost, aby jej očistila. Další příběh ze série o sestře Fidelmě, se zajímavou zápletkou, který je nejen zábavný, ale i poučný, neboť se odehrává v málo známé historické době.
Píše se květen roku 666 a král Colgú vysílá svou sestru Fidelmu, vzdělanou advokátku a znalkyni starého irského práva, vyšetřit brutální vraždu náčelníka klanu ve vzdáleném Araglinu. Ačkoliv po příjezdu na místo činu Fidelma se svým pomocníkem, bratrem Eadulfem, zjišťuje, že případ je už zdánlivě vyřešený, neboť u zavražděného Ebera byl nalezen pachatel i se zbraní v ruce, brzy dochází k závěru, že rozuzlení nebude zdaleka tak prosté. Domnělý vrah je totiž opovrhovaný nalezenec a Fidelma rychle pochopí, že nebohý mladík je jen nastrčeným obětním beránkem místo skutečného pachatele. V následujících dnech dochází v Araglinu ještě k několika vraždám a Fidelma postupně odkrývá další a další motivy a podezřelé a nakonec i strašlivé tajemství rodiny zavražděného náčelníka Ebera. Ačkoliv Fidelmě samé jde nejednou o život, v závěru se jí podaří rozplést pavoučí síť nenávisti, lží a hrabivosti.
Když do královského paláce v Cashelu dorazí posel se zprávou, že vrchní biskup a duchovní poradce mumanského krále Colgúa, starý opat Ségdae, byl při návštěvě pevnosti lidu Uí Fidgente zavražděn, všichni se zdráhají té hrozivé zprávě uvěřit. Colgú vysílá do pevnosti Uí Fidgente svou sestru Fidelmu a jejího muže Eadulfa, aby případ náležitě prošetřili. O pachateli činu není dle poslových slov pochyb, ačkoliv jeho totožnost není Fidelmě prozatím známá. Všem v Cashelu ale dělá starost, že vraha mají neodkladně popravit, což se příčí tradičnímu irskému právu, jehož je Fidelma vášnivou obhájkyní.
Dějištěm historického detektivního příběhu je smíšený klášter sv. Hildy ve Whitby v severovýchodní Anglii, kam je svolán synod nejvyšších představitelů keltské a římské frakce. V čele keltské frakce stojí abatyše Étain. Když ji těsně před zahájením sněmu najdou zavražděnou ve své cele, je pověřena mladá právnička, sestra Fidelma, vyšetřením případu. Spletitý příběh se rozmotává na pozadí velice zajímavého prostředí starověkého kláštera, kde se čtenáři nabízí pohled do zcela neznámého světa těchto společenství. Napínavá detektivka je o to poutavější, že autor, píšící pod pseudonymem Peter Tremayne je známý vědec, odborník na historii Keltů, šikovně využívá při psaní originálních detektivek historických znalostí.
Rubáš pro arcibiskupa patří k raným detektivním příběhům Petera Tremayna, jejichž hrdinkou se stala sestra Fidelma, tehdy ještě řadová příslušnice opatství Kildare v keltské Anglii sedmého století. Za zhruba dvacet let, co dvojice středověkých detektivů, Fidelma se svým, původně pouze detektivním partnerem, saským mnichem Eadulfem,okouzluje čtenáře na celém světě, prodělali oba dva pozoruhodný vývoj. V tomto příběhu se však vracíme takřka na začátek, kdy je náhoda svede u papežského stolce, a čtenář si jejich očima prohlíží středověký Řím s paláci i nebezpečnou chudinskou čtvrtí, především však rozlehlé katakomby, kde lze mezi hroby zemřelých křesťanů bloudit a třeba i zemřít. V Římě oba pátrají po vrahovi klerika, který měl být v nejbližších dnech vysvěcen na arcibiskupa v saském Canterbury. A protože z vraždy je podezřelý irský mnich, papežský dvůr děsí hrozba možné války mezi Irskem a saskými královstvími. Z původně předpokládané politické vraždy, po níž dochází k několika dalším nepochopitelným úmrtím, se díky Fidelmě a Eadulfovi vyklube příběh lidského selhání, chamtivosti a ctižádostivosti, jehož odhalení je ovšem mnohem náročnější a pracnější. Autor čtenáře na posledních stránkách napíná – sejdou se ti dva ještě někdy? I když díky mnoha dalším Tremaynovým příběhům odpověď dnes už známe, rádi se dáme napínat.
Vítejte opět ve starém Irsku! Píše se právě rok 670 a nedaleko královského paláce v Cashelu je v potoce nalezeno tělo zavražděného urozeného mladíka. Král tedy povolá svou sestru Fidelmu, zkušenou znalkyni irského práva, a jejího věrného společníka Eadulfa, aby případ prošetřili. Jediným klíčem k totožnosti zemřelého je zvláštní spona na šatech, jejíž tvar naznačuje, že nositelem byl příslušník sousedního královského rodu Laiginů. Nemůže snad vražda neznámého mladíka nějak souviset s nepokoji, které v téže době propukají v západní části království? V jejich čele stojí fanatický člověk, jenž o sobě prohlašuje, že jej povolal „sedmý anděl“, aby ze země odstranil všechny, kteří nectí pravou víru, a Fidelma s Eadulfem jsou zakrátko vtaženi do spleti intrik a vražd. Existuje snad nějaká spojitost mezi mrtvým šlechticem, zavražděným mnichem – pijanem a hrůzu nahánějícím opatem, který svůj klášter přebudoval na vojenskou pevnost? Než Fidelma tuto záhadu rozřeší, sama se stává obětí únosu a pak už je na Eadulfovi, aby ji zachránil před smrtí. Snad se jim podaří spojenými silami spletitý případ nakonec vyřešit…
Detektivní příběhy o sestře Fidelmě přinesly historikovi a spisovateli Peteru Tremayneovi celosvětovou proslulost V oblíbené detektivce (vychází již 25. svazek) se čtenář opět ocitá v Irsku 7. století a vydává se spolu s Fidelmou na pouť do Santiaga de Compostela. Hned první noci na lodi ale zmizí v bouři jeden z poutníků a vypadá to,že ho smetla vlna -- ovšem jen do chvíle, než se najde zakrvácený hábit. Stísněné prostory lodi se stávají místem plným nebezpečí, jež nezmizí, dokud Fidelma nezjistí, co se stalo a proč.
„Triumf! Tremayne jako pozadí knih používá mnoho skutečných postav a událostí… čímž vdechuje světu starých Keltů život… Jeho romány jsou obdivuhodné.“ Mystery Scene „Příběhy sestry Fidelmy nás zavádějí do světa, který mohl vytvořit jen člověk dokonale obeznámený s keltskou historií – do tohoto světa se dosud žádný spisovatel detektivních příběhů nevydal. Ustupte, prosím, přichází výjimečná vyšetřovatelka, ocitající se ve zcela novém teritoriu.“ Peter Haining „Nade vši pochybnost jde o soupeře Ellis Petersové… prokreslenost historického pozadí je úžasná.“ Evening Standard „Cítím, že mám pro sestru Fidelmu slabost. Skvělé zápletky… stupňující se napětí… napsáno s přesvědčením a citem pro dobu děje, ovívá nás chlad historické autenticity. Románová řada, která si zaslouží pokračování.“ Jack Adrian „Strhující detektivka v rychlém tempu… Nelze odložit.“ Irish Democrat Symbol smrti, již sedmnáctá historická detektivka od Petera Tremaynea, kterou Vyšehrad připravuje k vydání, je vlastně čtvrtým právnickým případem sestry Fidelmy. Příběh se odehrává v Irsku v roce 666. Řeholnice a advokátka soudního dvora Fidelma stojí před dvěma záhadami. V zastrčeném opatství na jihozápadě Irska se ve studni najde bezhlavé ženské tělo. V jedné ruce svírá krucifix, k paži druhé ruky je přivázán pohanský symbol smrti. Na širém moři daleko od irských břehů se pod plnými plachtami plaví kupecká loď. Avšak posádka a náklad lodi zmizely, jako by je někdo odčaroval. Komu patří tělo ve studni a kam se poděla posádka? Je mezi těmito dvěma záhadami souvislost? Na pozadí keltské historie vypráví autor záhadný příběh plný intrik, nebezpečí a násilí.
Podtitul: Případ sestry Fidelmy V Taře, hlavním městě pěti irských království, je zavražděn Nejvyšší král a jeho nenadálá a nevysvětlitelná smrt hrozí vyvolat neklid v celé říši. Proto je do Tary pozvána Fidelma, sestra krále Mumanu, i se svým manželem Eadulfem, aby odhalili, kdo a proč krále zavraždil, a do země se tak navrátil klid. Fidelma zjišťuje, že ke králově vraždě mělo sice možná důvod hned několik lidí z králova nejbližšího okolí, ale od začátku tuší, že toto není případ jako všechny ostatní. Záhy odhalí, že se jedná o spiknutí, jehož cílem není však pouhá smrt krále, ale porážka křesťanské víry, která je Irsku vyznávána teprve dvě staletí; pohanští bohové nebyli dosud zapomenuti a jejich služebníci se pokoušejí o navrácení pěti království k víře pohanských předků. Do spiknutí je zapleteno mnoho lidí, počínaje samotnou rodinou krále, jeho rádci, služebníky a hodnostáři konče, těm všem však nejde o víru, ale o příležitost využít hnutí za návrat k víře předků ve svůj prospěch. Fidelma i Eadulf žijí v neustálém napětí, neboť při odhalování zločinců nasazují tentokrát doslova vlastní život.
Fidelma s Eadulfem řeší rituální vraždu třiatřiceti zavražděných mladíků V této historické detektivce se vracíme do šestého příběhu série, kde se sestra Fidelma provázená věrným Eadulfem na pokyn svého královského bratra vydává na cestu do vzdáleného „Zapovězeného údolí” obývaného starým pohanským klanem, aby s tamním náčelníkem vyjednala podmínky vybudování křesťanského kostela a školy. Téměř u cíle své cesty nalézají ale oba poutníci strašlivý výjev – rituální kruh sestavený ze třiatřiceti nahých těl zavražděných mladíků. Fidelma ví, že coby advokátka irského práva má za povinnost hrůzné vraždy vyšetřit, ale po příchodu do samotného údolí pochopí, že její úkol nebude vůbec snadný. V tamním klanu má hlavní slovo pohanský náčelník Laisre a jeho druid a místní se netají nepřátelstvím ke králově křesťanské vyslankyni. Když posléze dojde k dalším vraždám, sama Fidelma je neprávem uvězněna a musí bojovat o vlastní svobodu. A postupně se ukáže, že v jejích rukách leží nejen odhalení pachatele rituálních vražd, ale také osud celého království jejího bratra.
V osmnáctém příběhu pátrá sestra Fidelma po vrahovi krále Colgúa Píše se rok 670 a král Colgú pořádá na svém hradě hostinu pro význačné panstvo. Náhle do síně přichází řeholník, který prý králi přináší důležitý vzkaz. Vzápětí se ale posel na Colgúa vrhá a s výkřikem „Pamatuj na Liamuin!“ ho probodne. Je sice zneškodněn, ale král bojuje o život. Kdo je to Liamuin? A kdo stojí za pokusem o vraždu? Vyšetřováním je pověřena králova sestra Fidelma, vzdělaná právnička, a její muž, bratr Eadulf. Musejí se vydat na území svých úhlavních nepřátel, příslušníků kmene Uí Fidgente, odkrýt temná tajemství kláštera Mungairit a vypravit se do hrozivé horské tvrze bezbožného tyrana. Po celou dobu výpravy je provází nebezpečí a násilí, až nakonec odhalují zdrcující pravdu.
Říjen roku 667. Sestra Fidelma z Cashelu, příslušnice keltské církve a advokátka místního dvora, která pochází z královského rodu, se právě vyrovnává se zvláště náročnou rolí stala se totiž matkou. Ujímá se sice další záhady, ale neustále přitom myslí na svého malého synka. A to i tehdy, kdy je nejnovější případ výzvou pro její bystrou mysl a začne ji naplno zaměstnávat. Vesnici nedaleko opatství totiž zachvátil strach byly zabity tři dívky a všechny za úplňku. Vesničané z vražd podezírají tři cizince, kteří se ubytovali v opatství, a dožadují se odpovědí. Vyšetřování se ujímá sestra Fidelma se svým společníkem bratrem Eadulfem a nemají času nezbyt, vždyť spletitý případ plný záhad a tajemství musejí vyřešit do příštího úplňku, než vrah udeří znovu.
Ještě nikdy nebyla sestra Fidelma vystavena tak velkému nebezpečí, hrozícímu ztrátou osobní svobody, jak ve Ztraceném relikviáři. Však také ještě nikdy nebyla tak daleko od domova, od rodného Irska, jako tentokrát. Do města Autun na území Burgundska byl svolán velký církevní koncil, který měl učinit konec samostatným křesťanským církvím, zejména pak svobodomyslné církvi keltské, respektující rovné postavení žen, a všechny církve podrobit jednotnému řízení z Říma. Ačkoli byla původně s bratrem Eadulfem povolána do Autunu jako poradce keltské delegace, záhy se museli oba vrátit do role vyšetřovatelů, neboť na místě, kde docházelo k tak velkým názorovým střetům, došlo i na vraždu. A nezůstalo u jedné. Fidelma musí odhalit zlo dřív, než zaplatí životem sama.
Tremayne je historik zaměřený na studium Keltů a keltské kultury. Tyto vědomosti využívá i při psaní historických detektivek se sestrou Fidelmou Ve studeném tmavém lese je nalezena mrtvá mladá žena. Dítě, které měla hlídat, zmizelo a vypadá to, že už je nikdy nikdo neobjeví. Už to samo by rozlítilo Colgúa, krále Mumanu, neboť ke zločinu došlo na území jeho sídla. Když je ale uneseným dítětem syn jeho sestry Fidelmy, slavné irské advokátky, a bratra Eadulfa, je to událost, která vzruší celé království. Jaký je důvod tohoto zločinu? Chce se někdo pomstít Fidelmě a Eadulfovi? Nebylo by to s podivem, vždyť si nadělali při vyšetřování různých zločinů spoustu nepřátel. Fidelma je ve dvojím ohni, jak roste její hněv vůči únoscům, zmocňuje se jí čím dál hlubší pocit viny, že svého malého synka svěřila na starost někomu jinému. Hledá nitky, které by ji dovedly k řešení, a dlouho tápe. Teprve když podnikne kroky, kterými přímo ohrozí vlastní život, přijde celé záhadě na kloub.
Publikováno:2008
ISBN:978-80-7021-959-1
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.