Krátký úvod do historie fyzikálních teorií spojených s prostoročasem od Richarda Price, teoretika z oddělení fyziky na University of Utah, připravuje jeviště pro vědecká objasnění a myšlenky známých vědců. Igor Novikov, ředitel Centra pro teoretickou astrofyziku v dánském NORDITA, pojednává o cestování v čase a objasňuje, jak se vyhnout paradoxům při cestování do minulosti. Stephen Hawking, profesor matematiky v Cambridge a jeden z nejznámějších vědců na světě, ukazuje, proč je takové cestování nemožné. Kip Thorne se pokouší cestovat do budoucnosti za pomoci astronomie gravitačních vln. Poslední dva eseje se poněkud odlišují od ostatních, protože nepodávají vědecká vysvětlení. Timothy Ferris, vynikající novinář a popularizátor vědy, vypráví, jak je nezbytné a zároveň obtížné popularizovat vědu. Alan Lightman, přední fyzik se zálibou v psaní, má zkušenost s vědeckou i uměleckou tvorbou, je oprávněn ve svém eseji srovnávat tyto dva rozdílné typy kreativity.
Kniha předního představitele moderní fyziky a astrofyziky s názvem Černé díry a budoucnost vesmíru byla napsána jako hodně volné pokračování Hawkingovy populární knihy Stručná historie času. Kniha obsahuje kromě úvah o teoretické fyzice i něco málo o životě autora. Stejně jako většina knih Stephena Hawkinga je i toto dílo zaměřeno na interpretaci složitých fyzických myšlenek populárně naučnou formou, a proto může být určeno široké čtenářské veřejnosti bez ohledu na znalosti v oboru.
Stephen Hawking proslul setrvalou snahou přiblížit nesmírně složitou problematiku současné fyziky nejširšímu laickému publiku. Součástí tohoto úsilí jsou i letošní rozhlasové přednášky o černých dírách, nejpodivuhodnějších objektech známého vesmíru. Jde o téma, ke kterému se ve své odborné a popularizační práci opakovaně vrací, a pro tuto příležitost svůj výklad co možná zjednodušil, aby ho mohl pojednat v určeném čase, srozumitelně a přehledně.
Ilustrované vydanie najpopulárnejšej knihy Stephena Hawkinga. Popularitu jej vytvorili nielen zaujímavé odborné názory autora, ale aj jeho pozoruhodný osud. Jeho myšlienky prenikli ponad neohraničenosť vesmíru a času, aby odkryli ich tajomstvá. Autorova schopnosť slovami tlmočiť obsah fyziky robí knihu prístupnou širokej verejnosti a jeho neustála snaha klásť nové principiálne otázky a načrtávať ich odpovede je mimoriadne cenná pre odborníkov vo fyzike, astrofyzike a filozofii.
Počátek a osud vesmíru. Stephen Hawking ještě nikdy nebyl tak srozumitelný a výstižný jako ve své nejnovější knize Ilustrovaná teorie všeho, která je vlastně přepisem série přednášek z Cambridgeské univerzity. Autor svým osobitým stylem, okořeněným suchým anglickým humorem, podává fascinující pohled na svět kolem nás a nevyhýbá se ani přesahům do oblasti filozofie, či dokonce teologie. Tato práce, jež se důsledně vyhýbá matematickým vzorcům, je přes svou stručnost strhujícím úvodem do komplexních teorií o počátku vesmíru a času. Profesor Hawking, jenž patří ke špičkám v tomto oboru, si přes své postižení – a možná právě kvůli němu – uchoval optimistický pohled na svět, který sleduje s lehce ironickým odstupem. Jeho komentáře k teoriím dalších velkých fyziků se možná mohou jevit uštěpačné, vyznívají však vždy upřímně. I zde klade autor znepokojující otázky týkající se smyslu bytí, či dokonce samotného Stvořitele. Kniha nejen že čtenáři dovolí nahlédnout do tajemného soukolí vesmíru, ale především mu otevře prostor k vlastnímu názoru a probudí v něm touhu dozvědět se víc.
Kdo by nechtěl zažít dobrodružství ve vesmíru! Cestovat na cizí planety, poznávat nové přátele, prostě užívat si ohromnou zábavu. Jirka s Aničkou mají štěstí. Byli vybráni do vesmírného programu, který má za úkol připravit mladé lidi na cestu na Mars. Oba novopečení astronauti už se nemůžou dočkat, až poletí do vesmírného tábora. Když ale dorazí na místo určení, čeká je překvapení – na Zemi a v přilehlých vesmírech se dějí divné věci. Tajemné vesmírné mise probíhají v přísném utajení a trénink nových astronautů je čím dál děsivější a děsivější…
Začínají se dít velice podivné věci: banky rozdávají peníze, obchodní domy nemůžou účtovat za své zboží, takže lidé dostávají jídlo zadarmo, a letadla se odmítají vznést. Vypadá to, že nejlepší a největší počítače světa kdosi napadl a George i Annie se budou muset vypravit hlouběji do vesmíru než kdykoli dřív, aby zjistili, co se za tím skrývá.
A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes
Populárně vědecká publikace anglického fyzika vysvětluje vznik a podstatu vesmíru, problematiku času a prostoru, teorii černých děr a další otázky. Z anglického originálu „A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes“ vydaného nakladatelstvím Bantam Books Inc v New Yorku roku 1988 přeložil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Doslov„Krátce o Stephenu Hawkingovi a jeho pohledu na svět“ napsal doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. Překlad po odborné stránce přehlédl doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. Poznámkami doplnil RNDr. Vladimír Karas, CSc. Přebal (s použitím kresby Jiřího Mocka) , vazbu a grafickou úpravu navrhl Milan Nerad. 1. vydání.
Proslulý fyzik Stephen Hawking je autorem řady publikací, v nichž laickému čtenáři zprostředkoval řadu mimořádně náročných problémů moderní fyziky. Patrně nejslavnější z nich je Stručná historie času. Ve své nejnovější knize tentokrát nerekapituluje vývoj vesmíru, ale svůj vlastní život – odtud i název Stručná historie mého života. S humorem čtenáře seznamuje se svým dětstvím, studiem, osobním a rodinným životem, s průběhem své nemoci i s vědeckou kariérou. Jeho vyprávění doprovází množství raritních fotografií. Kniha dokládá nezlomnou sílu ducha této výjimečné osobnosti.
Počas celej svojej výnimočnej životnej a profesionálnej dráhy Stephen Hawking rozšíril naše poznatky o vesmíre a objasnil niektoré z jeho najväčších záhad. A hoci jeho teoretická práca o čiernych dierach, imaginárnom čase a viacnásobných históriách zaviedla jeho myseľ do najvzdialenejších končín vesmíru, Hawking bol vždy presvedčený, že pomocou vedy dokážeme vyriešiť problémy aj na našej planéte. V čase, keď čelíme potenciálne katastrofickým zmenám na Zemi – od zmeny podnebia cez ubúdania prírodných zdrojov po hrozbu umelej super inteligencie –, obrátil Stephen Hawking pozornosť na najnaliehavejšie otázky ľudstva. Stručné odpovede na veľké otázky, posledná kniha Stephena Hawkinga, je intelektuálne podnetným, vášnivo vyargumentovaným osobným pohľadom vedca na výzvy, ktorým čelíme ako ľudstvo, a na to, kam ako planéta ďalej smerujeme.
Hawking ve své poslední publikované knize určené širokému okruhu čtenářů zkoumá řadu z největších záhad vesmíru, i potenciální problémy, kterým čelí nebo může čelit lidstvo na naší domovské planetě. Kniha je rozdělena do čtyř oddílů s názvy „Proč jsme tady?“, „Přežijeme?“, „Zachrání nás technologie, anebo zničí?“ a „Jak zajistit, aby se nám dařilo dobře?“ a zvažuje se v ní desítka „velkých otázek“ – Existuje Bůh? Jak to všechno začalo? Co je uvnitř černé díry? Dokážeme předvídat budoucnost? Je možné cestovat v čase? Přežijeme na planetě Zemi? Existuje ve vesmíru inteligentní život? Měli bychom vesmír kolonizovat? Může nás umělá inteligence přechytračit? Jak utváříme budoucnost? V textu autor rozebírá mnohé obtíže, které mohou lidstvo ohrozit – například klimatická změna, jaderná válka, rozvoj umělé inteligence, genetické modifikace člověka či střetnutí Země s asteroidem –, a prosazuje názor, že důležitou úlohu při řešení problémů na planetě Zemi sehraje věda.
Žijeme ve zvláštním a nádherném světě. Je třeba být obdařen neobyčejnou představivostí, aby člověk dokázal docenit ohromující stáří vesmíru, jeho velikost, bouřlivost a dokonce i krásu. Postavení přisouzené nám lidem je docela bezvýznamné. Musíme se velice snažit, abychom dali nějaký smysl tomu všemu, čím jsme obklopeni, a abychom pochopili svou úlohu a účel svého bytí. Nesporný úspěch první Hawkingovy Stručné historie času svědčí o tom, jak rozšířený je zájem o otázky, které si v ní autor klade: Odkud pocházíme? Proč je vesmír takový, jaký je? Pro mnohé čtenáře nebylo snadné některým pasážím v původní verzi knihy porozumět. V novém vydání, napsaném nyní ve spolupráci s teoretickým fyzikem Leonardem Mlodinowem, si autoři dávají za cíl především usnadnit pochopení obsahu, také však doplnili řadu nových poznatků, které se ve fyzice a kosmologii objevily během posledního desetiletí.
Všetci sme cestovatelia v čase smerujúci do budúcnosti. Buďme odhodlaní. Buďme odvážni. Správajme sa k sebe láskavo a s rešpektom. Spolupracujme na tom, aby bola budúcnosť miestom, ktoré budeme chcieť navštíviť. Vedec a pedagóg Stephen Hawking sa celý život pokúšal odhaliť záhady vesmíru. Neustále si kládol mnoho otázok: Čo je čierna diera? Aký veľký je vesmír? Dá sa cestovať v čase? No existuje aj mnoho ďalších: Ako sa starať o svoju planétu? Ako sa starať jeden o druhého? Kniha Ty a vesmír inšpiruje deti, aby sa zamýšľali nad otázkami o Zemi a vesmíre, a zároveň zdôrazňuje dôležitosť spolupráce a vzájomného rešpektu.
Hawking a Mlodinow ve své knize přístupným esejistickým stylem hledají odpověď na otázky, které připomínají spíše filozofické pojednání než kosmologický výklad: Proč jsme na světě? Proč vlastně vůbec něco existuje? Jak to, že je vesmír tak přesně vyladěn, že je možné, abychom v něm mohli žít? A nestojí za tím nějaký velký záměr svrchovaného tvůrce? Tyto základní otázky o podstatě vesmíru a samotné existence pojednávají za pomoci nejnovějších fyzikálních poznatků.
Když kosmologové objevili, že galaxie se od sebe vzdalují závratnou rychlostí, změnil se i náš pohled na hvězdy. Právě pochopení této skutečnosti vědcům umožnilo vypracovat a rozvinout teorii o zrodu vesmíru – teorii velkého třesku. Při skoumání této teorie Stephen Hawking a jiní fyzikové cítili potřebu přijít s vědecky podloženým výkladem, který by řešil základní otázku: jaké povahy je vesmír? Kniha Vesmír Stephena Hawkinga popisuje jak tato práce probíhala, a zároveň nám poskytuje jednotuchá vysvětlení těch jevů, které podněcují naši zvídavost. Existují černé díry? Proč hvězdy svíti? Co je supernova? Dozvíme se také, jak málo chybí vědcům k tomu, aby úplně pochopili vesmír.
Jak vzniknul vesmír a kam směřuje? Co je to čas a může mít nějaký tvar? Tyto a jiné otázky řeší bohatě ilustrované pokračování fenomenálního bestselleru Stručná historie času, v níž autor, největší a nejcharismatičtější osobnost teoretické fyziky po Albertu Einsteinovi, uvádí čtenáře do fascinujícího světa obecné relativity a kvantové mechaniky, kde je čas úzce svázán s prostorem a kde se setkáváme s podivuhodnými objekty, jako jsou černé díry a elementární částice. Autor bere čtenáře na dobrodružnou pouť do samého nitra kosmu, kde hledá univerzální teorii všeho, onen svatý grál současné moderní vědy.