Hry lidového jeviště - Edice

Hry lidového jeviště

8
Hra o čtyřech dějstvích. Hra vypráví o stavbě viaduktu na Slovensku na Trati družby. Při práci se vyskytnou potíže, které ohrožují včasné dokončení stavby. Hlavní montér Párnička podává návrh, který by pomohl překážky odstranit. Přestože přijetínávrhu brání někteří zaměstnanci, podaří se jej realisovat a práce na stavbě se rozproudí plným tempem. Rozvine se socialistické soutěžení a stavba je dokončena ve stanovené lhůtě. Autor ukazuje, jak dva měsíce práce na viaduktus použitím nových method a v novém duchu socialistického soutěžení změnily od základu morálku lidí a stmelily je ve skutečný kolektiv.
Publikováno: 1955
Původní název:

Die Gewehre der Frau Carrar

Hra německého protifašistického spisovatele (autora Žebrácké opery) zachycuje tragický příběh z občanské války ve Španělsku a na osudu Terezy Carrarové ukazuje, že v boji s fašismem není jiné volby než stát na jedné nebo druhé straně. Pod vlivem konzervativní výchovy a z obavy o své syny postavila se paní Carrarová na stanovisko neutrála a ocitla se tak v konfliktu se svou rodinou i s celou vesnicí. Teprve osud vlastního syna, který ji uposlechl, neúčastnil se boje a přesto byl fašisty zavražděn, odhaluje jí hloubku jejího omylu a přivádí ji do řad bojovníků za demokracii a pokrok.
Publikováno: 1955
Titulní postava, Zikmund Vejvoda, je poctivý, chudý kejklíř, který svým prostým uměním dává radost lidem. Celý život bojuje s bídou pro sebe a pro svou němou dceru-tanečnici. Když pak stár a unaven hledá pomoc u svého zbohatlého bratra, je jím krutě odmítnut. Najde posléze asyl u poctivého, ševcovinou se živícího druhého bratra a rozloučí se se svou milovanou dcerou, protože chápe její touhu, zasvětit život obveselení českého lidu.
Publikováno: 1956
Zdramatisovaný román K.V. Raise ukazuje namáhavý boj českých učitelů a vlasteneckých kněží z první poloviny minulého století za národní uvědomování lidí, za posílení jejich národní hrdosti. Autor, sám učitel, vylíčil s realistickou věrností životní poměry venkovských učitelů a farářů, používaje zachovaných zápisků podhorského kantora a písmáka Václava Metelky. Kresby drobných radostí ve škole, na besedách a při přípravách zájezdu do Prahy se střídají s realistickými obrazy bídy učitelů a lidových kněží, kteří však přes všechny nesnáze nezapomínají na svůj hlavní úkol: vychovávat mládež, v níž vidí lepší budoucnost národa. - Dramatizace zachycuje všechny hlavní postavy románu a dává vyniknout bojovému charakteru vlastenectví našich prvních vesnických buditelů.
Publikováno: 1956
Původní název:

Les Fourberies de Scapin

Taškář Skapino, mazaný intrikán, se dovede vyplést z každé situace. Pomáhá lásce dvou mladých párů a přelstí i usmíří jejich bařtipánské otce. Zamotaná historie s mnoha fraškovitými výstupy se šťastně rozuzlí. Molière nechtěl však jen diváka bavit, chtěl ho i vychovávat. Hra, jejíž děj je umístěn do Neapole, je barvitým vtipným realistickým obrazem ze života měšťanů XVII. století. Patří trvale ke klasickému repertoáru světových i našich divadel.
Publikováno: 1980
Pětiaktová komedie, vrcholné dílo Balzacovy dramatické tvorby je odvážným a opravdovým obrazem měšťáckého světa. Titulní postava (Mercadet), "člověk nikterak předem absolutně špatný, je celou svou povahou ztělesněním bursovního podnikání (neustále vymýšlí, intrikuje, chystá léčky apod.), podle jehož morálky jedině finančníúspěch je měřítkem čestnosti".
Publikováno: 1958
Komedie o osmi obrazech. Pohádková komedie o počlověčeném čertu, který začal pracovat a naučil se mít rád prosté a dobré obyvatele chudé vesničky. S jeho pomocí odhalí lidé arciďábla vydávajícího se za faráře a snažícího se svádět je k hříchu pomocí vědecké psychologie.
Publikováno: 1960

Autoři autoři v edici

Honoré de Balzac

francouzská  1799 -  1850

Bertolt Brecht

německá  1898 -  1956

Jan Drda

česká  1915 -  1970

Ladislav Mňačko

slovenská  1919 -  1994

Jean-Baptiste Poquelin

francouzská  1622 -  1673

Karel Václav Rais

česká  1859 -  1926

Josef Kajetán Tyl

česká  1808 -  1856

Jaroslav Vrchlický

česká  1853 -  1912