Román jednoho z bratří Mrštíků o citovém zrání mladé dvojice. Upřímnost a čistá láska děvčete nakonec probudí lepší stránky chlapcovy povahy, donutí ho skoncovat s lehkomyslným životem a snažit se vybudovat si solidní existenci, která by mu dovolila založit rodinu.
Povídky od různých autorů na detektivní téma.Jsou zde zastoupeny nejrůznější typy povídek od humorných přes literární brak až k psychologickým případům. Prémie edice. Slunovrat: Edice české klasické prózy a poezie. Obsah: 1.Ignát Herrmann - Sherlockové Holmesové 2.Jaroslav Hašek - Zlodějské dobrodružství pana Tevlína 3.Z pamětí amerického detektiva Leóna Cliftona 4.Karel Mečíř - Souboj 5.Karel Poláček - Z vypravování listonošova 6.Eduard Bass - Světlo v tmách 7.Jan Weiss - Miluj svého bližního 8.František Langer - Prohnaný podvodník 9.Karel Čapek - Zmizení herce Bendy 10.Jaroslav Havlíček - Pomsta 11.Emil Vachek - Putování v kruhu
Autoři povídek: Zikmund Winter Václav Beneš Třebízský Alois Jirásek Josef Karel Šlejhar Karel Klostermann Růžena Svobodová Viktor Dyk Fráňa Šrámek Jaroslav Kratochvíl Karel Schulz Jaroslav Havlíček Karel Čapek Vladislav Vančura Třináct chmurných i ironických příběhů o lidských vášních, lásce i smrti je nasyceno sugestivní baladickou atmosférou a stává se tak strhující a dramatickou četbou. Uspořádala, doslov a ediční poznámku napsala Jaromíra Nejedlá. Bezplatná prémie edice Slunovrat za rok 1982.
Povídka Stavitelé mostu od Rudyarda Kiplinga. Edice krásných tisků „Slunovrat“, kniha V. Se třemi lepty Jana Konůpka, na Van Gelderu. Originální polopergamenová vazba se zlatě raženým titulem na hřbetu. Prvních 400 výtisků číslováných, 40 dalších ne.
Petiška do literatury vstoupil v prvních poválečných letech jako básník, lyrik halasovské inspirace, jenž v rozjitřeném světě hledá pevný bod v mravním řádu knihou veršů Oči vzlétajícího času.
Bohuš Sokol, student práv, synek ze zámožné pražské rodiny, byl na návštěvě u svého strýce, který měl statek u Miškovců. Cestou od strýce ho zastihla bouřka a tak hledal přístřeší v hospodářství u rodiny Žatných pod horami v Pohroní. Je vlídně přijat a dovídá se od svých nenadálých hostitelů, že pocházejí z Čech. Jejichpředkové se v době pobělohorské vystehovali na Slovensko. Žatným se říkalo „u Medvědů“. Hospodář vypravuje Bohušovi, proč tak o jejich statku říkají. Už hospodářův otec byl slavný medvědobijce a dostal proto název Medvěd. To se pak přeneslo na celou rodinu. Jeho syn Juro už od dvaceti let chodil na medvědy. Jednou se vsak z lovu nevrátil – neopatrný střelec, který mířil na medvěda, se netrefil a zastřelil Juru. Jeho žena se utrápila žalem a starým hospodářům zůstalo po nich hezké děvče – Katuška. Neopatrným střelcem byl, jak se později Bohuš dozvěděl, Bohušův strýc. Bohušovi se Katuška zalíbí a Katuška také myslí pořád na Bohuše. Bohuš zůstane několik dni u Medvědů. Bohuš se účastní slavnosti pálení ohňů. Když se Bohuš se svými hostiteli loučí, Katuška pro něj o samotě truchlí v sadě. Bohuš ji tam najde, pozná, že ho má rada a vyjeví jí také svou lásku. Odjede do Prahy, dokonči studia, a když zdědí po strýci statek, vezme si Katušku za ženu.