V líčení rozmanitých veselých i vážných příběhů dvou chlapců z jihočeské vesnice prozrazuje spisovatel mnoho ze svého vlastního mládí a vyznává se zlásky k jihočeské přírodě a lidu tohoto kraje.
Z nepřeberného množství povídek a črt, v nichž Josef Holeček vykreslil "národní duši praslovanskou, duši krásnou, silnou a zdravou", jak ji zastihl ještě na sklonku minulého století u jižních Slovanů, přináší výbor několik ukázek vyňatých z "Junáckých kreseb černohorských" a z "Černohorských povídek". Tematicky se vztahují k událostem, které Holeček sám prožil, když se jako válečný dopisovatel Národních listů účastnil hercegovského povstání a černohorské války proti Turkům v letech 1875-76. Všechny povídky jsou naplněny vřelým obdivem k junáckým bojovníkům za svobodu, k jejich nezištnému vlastenectví, hluboké lidskosti a ohnivé nenávisti k tureckým utlačovatelům.
Úvodní část první knihy kroniky Naši. Za dvojími horami od nás je rodiště Husovo. Jen přes luka je rodiště Petra Chelčického. Den pěší cesty je k rodišti Žižkovu. Lid naší krajiny, jihozápadního kouta Čech, prvý se přidal k učení Husovu, prvý za ně strádal, prvý se přihlásil pod prapor Žižkův, prvý pod ním dobýval slavných vítězství, prvý pod ním vykrvácel. Chci pověděti, jakým je tento lid za dní našich." Těmito slovy začíná rozsáhlý úvod k románové epopeji ze života jihočeského venkovského člověka z konce osmdesátých let minulého století.
První díl, první kniha se jmenuje - Jak u nás lidé žijou i umírají .Text se opírá o vzpomínky na dětství, rozlehlé vyobrazení jihočeského venkova. Druhý díl se jmenuje Frantík a Bartoň.
První díl, první kniha se jmenuje Jak u nás lidé žijou i umírají a druhá Leto (Frantík a Bartoň). Text se opírá o vzpomínky na dětství, rozlehlé vyobrazení jihočeského venkova.
Desetisvazková kronika (12 knih) vydávaná od roku 1897 do roku 1930. Popisuje vesnický život v jihočeské vsi Stožice první polovině 19. století. Druhý svazek se jmenuje Bartoň.
Nedokončená desetidílná románová kronika, rozsáhlá epopej jihočeského lidu a nejvýznamnější dílo Josefa Holečka. Devátý, předposlední díl cyklu autora Holečka se jmenuje - Máje.
Výbor je pokusem o průřez autorovou selskou epopejí Naši, přičemž pořadatel vychází z její takzvané idylizující linie, v níž Holeček rozvinul všechny přednosti svého epického talentu. Výbor je rozdělen do dvou svazků o pěti částech. První svazek zahrnuje dvě části a úsek části třetí. Část první, nazvaná Frantík a Bartoň,je ucelená partie z knihy první a zachovává název, který dal této partii autor. Podobně je tomu u části druhé s názvem Sypaná, která představuje ucelenou partii z knihy druhé. Úsek části třetí, pojmenovaný Výprava, tvoří první část celé knihy třetí a nese název této třetí knihy.
Druhý svazek obsahuje úsek části třetí a další dvě části. Úsek části třetí, pojmenovaný Výprava, představuje zbývající část celé knihy třetí a nese opět název této třetí knihy. Čtvrtou část nazvanou Adamova svatba tvoří dvě kapitoly z knihy páté, a to pod názvem této páté knihy. Stejně tak pátou část s názvem Májetvoří dvě kapitoly z knihy deváté, a to rovněž pod názvem této deváté knihy. Co do textové přípravy první tři části se opírají o 1., 2.a 3. díl Našich, které pro Národní knihovnu připravil František Hanuš, čtvrtá část vychází z třetího vydání knihy páté a pátá část z prvního vydání knihy deváté.
Výbor z fejetonů, v nichž autor vyjádřil odpor českého lidu k bezduchému rakouskému militarismu a dokonale zesměšnil poměry v rakouské armádě v 70. letech 19. století.
Z velké epopeje - románové fresky "Naši", zpodobující jihočeské selství i složitý vývoj hospodářsko-politických poměrů v letech čtyřicátých až sedmdesátých, podává výbor několik charakteristických partií: jak synek Bartoň se dovedl postaviti otci Kojanovi, o zpovědi starého děkana Pospíšila, o Boubínových potížích na studiu, o pobytu v Němcích a vůbec jeho nesnázích s němectvím a mn.
Kniha popisuje život a dílo českého novináře a politika, spoluzakladatele Mladočeské strany, zakladatele deníku Národní listy a bratra Eduarda Grégra. Přibližuje politickou situaci v R-U mezi lety 1850 a 1900, činnost a postoje české elity a politický systém R-U.