Polozapomenuté války - Edice

Polozapomenuté války

30
Velké povstání Bohdana Chmelnického bylo neskutečně krvavým a zničujícím konfliktem druhé poloviny 17. století. Svým průběhem a důsledky jednak ovlivnil vnitropolitický vývoj Polsko-litevské unie a jednak změnil rovnováhu sil ve východní Evropě, neboť moskevský stát začal na pozvolném úpadku Rzeczpospolité a na rozdělení ukrajinského území výrazně profitovat. V tom také tkví aktuální zajímavost těchto dramatických událostí pro dnešního čtenáře, prožívajícího současné válečné události na Ukrajině. Autor prostřednictvím mikrohistorických příběhů z bojišť a politických jednání objasňuje nejen Chmelnického povstání, ale také analyzuje předchozí vývoj kozáckého hnutí. Zároveň bortí zažité stereotypy historického myšlení, do jisté míry zkreslené slavným románem Henryka Sienkiewicze a filmovým dílem Jerzyho Hoffmana.
Z vyprávění o dramatech druhé světové války jako by se vytrácel její tragický začátek, a sice přepadení Polska jednotkami wehrmachtu, zoufalý boj pěšáků a jezdců s drtivou přesilou tanků a letadel, ale zejména fakt, že na východní hranici krvácejícího Polska číhala vojska Rudé armády, aby mu vrazila dýku do zad překvapivým útokem. Spojenecká Francie a Velká Británie nečinně přihlížely. Byl to podivný začátek války… Autor v publikaci analyzuje její příčiny, které sahají daleko zpět až do roku 1918, kdy bylo Polsko po porážce Centrálních mocností v první světové válce obnoveno jako jednolitý stát. Do vínku mu byla bohužel dána nevraživost západního i východního souseda, která nakonec na podzim roku 1939 vyvrcholila zákeřnou likvidací polské nezávislosti.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7557-144-1
Obsáhlá kniha předního českého autora literatury faktu je dramatickým, čtenářsky přitažlivým a mnoha dokumenty, svědectvími i osobním pátráním obohaceným pohledem na občanskou válku ve Španělsku, která přerostla hranice své země a dodnes je zatížena mnoha protichůdnými názory i ideologickým balastem. Vojáci, politikové, tajnádiplomacie a konfrontace zájmů nastupujících fašistických mocností s nejednotnou demokratickou Evropou učiní ze Španělska skutečný prolog k celosvětovému konfliktu.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86328-57-0
Z dějin amerického kontinentu přitahuje stálou pozornost vztah mezi Indiány a bílým obyvatelstvem, kromě jiného tvořící součást historie tzv. Divokého západu. Indiánské války sedmdesátch a osmdesátých let devatenáctého století byly završením procesu, jenž začal už objevením Ameriky. Velká siouxská válka, jejíž součástí bylabitva u Little Bighornu, kde utrpěla americká armáda největší porážku v bojích s Indiány, je názornou ukázkou způsobu válčení malé ztráty na životech, ale dalekosáhlé změny pro poražené.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86328-76-7
Spletité a nesmírně dramatické události dějin třicetileté války změnily skoro celou Evropu. Dlouhá léta bitev, sporů, diplomatických jednání, intrik, porážek a vítězství si vybrala krutou daň. S jejím doposud neznámým průběhem na některých bojištích, s velkými postavami neustále se přelévajících válečných střetnutí, a především s málo známými osudy českých, moravských a slezských emigrantů v cizích službách nás seznamuje autorovo nově pojaté a nesmírně barvité líčení neuskutečněného snu o odplatě.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86328-84-8
Podtitul: 1948–1973 Český publicista rekapituluje průběh arabsko-izraelských konfliktů od války za izraelskou nezávislost po jomkippurskou válku. Interpretace průběhu palestinské, suezské, šestidenní i jomkippurské války mezi arabskými státy a Izraelem. Pozornost je věnována rovněž diplomatické, politické a vojenské roli Československa v daných konfliktech. Žurnalistický pohled na příčiny, průběh, výsledky arabsko-židovských konfliktů let 1948 až 1973.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86328-91-0
Pohnutá historie sovětsko-finských válek ve 20. století. Tak, jako mnoho dalších států sousedících s bývalým Sovětským svazem, ani Finsko nebylo ušetřeno mocenských ambicí velkého souseda. Prvním střetnutím byla mimořádně krvavá osvobozovací válka v roce 1918 po intervenci Rudé armády. 30. listopadu r. 1939 vypukla tzv. zimní válka. Napadení malého Finska tentokrát Sovětský svaz ospravedlňoval údajnými agresivními operacemi finské armády... Při německo-ruské válce Finové bojovali na straně Wehrmachtu. Závěrečné dějství - rozhodující útok RA - probíhalo v létě r. 1944. Klíčovou postavou těchto střetů byl zkušený důstojník i politik Carl Gustav Emil Mannerheim. Čtivá publikace nám poměrně věrným způsobem připomene tyto poněkud opomíjené války 20. století. Fotografie, mapky, seznam literatury.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-86328-97-X
Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945. Známý autor literatury faktu v osmém svazku edice Polozapomenuté války přibližuje méně známé kapitoly 2. světové války – bojové operace v arktické oblasti. Odehrávaly se v letech nejstrašnější světové války, která dokázala, že naše planeta je již malá pro kohokoliv, a slovu globální dala poprvé děsivý význam. Zprávy o povětrnostní situaci v „kuchyni evropského počasí“ v Grónsku či na Špicberkách měly tehdy pro válčící strany cenu zlata, respektive krve letců a námořníků jejich armád. Právě letectvo a námořnictvo potřebovaly kvalitní meteorologické zprávy jako sůl, a tak se sněhem a ledem pokryté oblasti studené a nehostinné Arktidy staly dějištěm malé, víceméně utajené, ale veskrze důležité války, která však měla nemalý vliv na velké válečné operace, jakými byly například spojenecká invaze v Normandii v červnu 1944 nebo německý útok v Ardenách v prosinci 1944.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-87027-10-8
Český žurnalista interpretuje průběh irácko-íránské války od napadení Íránu roku 1980 po ukončení konfliktu v roce 1988. Následkem íránské islámské revoluce se Husajn z obavy o rozšíření jejích idejí mezi iráckými šíity rozhodl napadnout celkově oslabený Írán. Rekapitulace od napadení Íránu přes jednotlivé fáze bouřlivěse vyvíjejícího konfliktu včetně vojenských specifik, jakými byly sebevražedné útoky či nasazení chemických zbraní, až po přijetí ustanovení o zastavení palby. Brož se věnuje rovněž roli velmocí a Československa i zájmům zbrojního komplexu na irácko-íránském konfliktu.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-87027-12-7
První válka v Indočíně vypukla rok po skončení druhé světové války, když Ho Či Min vyhlásil Vietnamskou lidovou republiku. Skončila v květnu 1954, kdy Francie opouští Vietnam, ale již za tři roky později vypukne vnitřní konflikt, jenž vyústí v roce 1964 útokem na válečnou loď USA a skončí až v roce 1973 příměřím v Paříži.O pár let později se opět ve Vietnamu bojuje, tentokrát s čínskou armádou. Tyto války daleko překročily regionální rámec a znamenaly trauma jak pro asijskou, tak pro americkou i evropskou společnost. První vydání, 344 stran.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-87027-25-7
Kniha českého historika a zároveň i spisovatele podrobně, ale i čtivě líčí vznik, průběh i konečné důsledky prusko-rakouských válek od poloviny 18. století do poloviny 19. století. Autor s dokonalou znalostí tématu popisuje sled válečných událostí vyvolaných touhou Pruska stát se první velmocí Německa. Z tohoto úhlu pohledu popisuje vnitřní politiku Pruska a aktivity významných politiků té doby ( zejména kancléře Bismarcka); dále i vztahy Pruského království k ostatním státům, zejména k Francii a k Rakousku-Uhersku. Hlavní pozornost je věnována rozsáhlému konfliktu sedmileté války (1756-1763). Popisuje i bitvy, které se odehrály na území českých zemí. Podrobný a důkladný faktografický popis střídají pasáže beletristického charakteru. Také četná vyobrazení jak vojenských a panovnických osobností, tak i bitevních polí přispívají k atraktivnosti a lepšímu pochopení textu. - Doplněno shrnujícím doslovem a dále chronologií válečných událostí
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-87027-29-5
Rusko-japonská válka jako výsledek mocenských bojů o nadvládu na Dálném východě a v Číně (Mandžusko). Podrobný popis jednotlivých bitev, vojenské strategie obou armád a jejich velitelů i závěrečných mírových dohod. Literatura faktu. Jeden z velkých mocenských střetů, který předcházel 1. světové válce. Mocensko-politické příčiny konfliktu, početní stavy armád, jejich struktura, výcvik, výzbroj apod. Podrobný popis průběhu války na moři i na pevnině (dobytí Port Arthuru, bitva u Mukdenu, velká námořní bitva u Cušimy). Diplomatické vítězství poraženého Ruska na mírových jednáních v americkém Portsmouthu. Dopad války na vnitropolitickou situaci a mezinárodní postavení zúčastněných států.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-87027-46-2
CENA MIROSLAVA IVANOVA V KATEGORII 2 - LITERATURA FAKTU ZA POSLEDNÍ 3 ROKY. Tato procházka novodobými španělskými dějinami nabízí čtenáři poutavý příběh jedné významné evropské panovnické dynastie, která přes všechno vynaložené úsilí nikdy oficiálně na královský trůn neusedla. Přesto její příznivci a stoupenci, tzv. karlisté, poznamenali moderní španělskou historii zcela nepřehlédnutelným způsobem. Jejich projekt „návratu do starých zlatých časů“ se s vizemi španělských liberálů a zastánců moderního kapitalismu střetne v několika značně krvavých a destruktivních občanských válkách, jakož i v nespočtu menších, násilných i politických konfliktů. Karlistické války však v mnoha ohledech překračovaly geopolitické hranice Pyrenejského poloostrova, mezi válečníky obou stran se nacházely stovky a tisíce bojovníků ze všech koutů Evropy, karlisté zase na oplátku pomáhali různým obráncům „starých pořádků“ po celém kontinentu. I když jej po debaklu ve třetí válce (1876) mnozí pohřbívali, karlismus dějiny Španělska a Evropy neopustil ani ve 20. století. Karlističtí vojáci nazývaní requetés významným způsobem dopomohli k vítězství frankistickému táboru v tragické občanské válce z let 1936–39. A karlističtí pretendenti madridského trůnu budou svými ambicemi a požadavky španělského caudilla „obtěžovat“ až do jeho smrti a rozpadu diktatury. O tom všem je tato kniha, první rozsáhlá práce na téma karlismu v českém historiografickém prostoru.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-87027-57-8
Kniha známého autora literatury faktu popisuje příčiny, průběh a činy hlavních protagonistů americké občanské války z let 1861-1865. Autor rozdělil text do částí podle jednotlivých roků války. Tomu předchází obsažná úvodní kapitola, která vysvětluje příčiny konfliktu, dále hospodářské a politické poměry Unie a první známky nepokojů v jižanských státech. Na druhé straně popisuje postoje Severu a úlohu významných osobností, z nichž vyniká postava prezidenta A. Lincolna. Další kapitoly pak probírají jednotlivé roky občanské války, její hlavní události a zejména úlohu vojevůdců obou znesvářených stran. Zásadní otázkou zůstávají postoje k otroctví a řešení tohoto problému až k Lincolnově deklaraci o jeho zrušení. To ovšem neznamenalo konec války, ale naopak její další vzplanutí. Autor následně podrobně popisuje vzrůstající úspěchy Severu až do r. 1865, kdy došlo k definitivní porážce jižních států a posléze (r. 1866) k vyhlášení zákona o občanských právech (zákon se nevztahoval na Indiány). Závěrečné kapitoly jsou věnovány úsilí A. Lincolna o vyrovnání vzájemných vztahů obou stran a vývoji situace po zavraždění prezidenta v r. 1865. Autor také věnuje nemalou pozornost účasti Čechoameričanů v bojích na straně Severu. Text doprovázejí četné kresby a fotografie a na závěr chronologický přehled akcí válečného námořnictva.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-87027-33-2
Každý, kdo unese oštěp jsou slova, která habešský císař použil v mobilizačním rozkaze poté, kdy do jeho země vtrhly početné a dobře vyzbrojené italské divize. Drama expanzivního výpadu fanaticky zfašizované země do východoafrického prostoru, včetně všech příčin i důsledků, patří ke klíčovým a budoucnost ovlivňujícím událostem v období mezi světovými válkami.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-87027-36-3
Plastické vylíčení bitev u Aspern/Esslingu a Wagramu, svedených proti Rakousku koncem jara a v létě roku 1809 Napoleonem I. a arcivévodou Karlem Rakouským. U Aspern/Esslingu padl mýtus o Napoleonově neporazitelnosti a ani Wagram neskončil přesvědčivým francouzským vítězstvím. Tyto „polozapomenuté“ události války na Dunaji pak představovaly poslední vítězné tažení císaře Francouzů. Formou literatury faktu a stylem, jenž získal jejímu autorovi u čtenářů oblibu, s pomocí řady map, dobových vyobrazení i ordre de bataille, bitevního uspořádání obou vojsk, nechává kniha promlouvat především pamětníky, maršály, generály, důstojníky a vojáky rakouské i francouzské strany, kteří ono krvavé zápolení na bitevních pláních u levého dunajského břehu zažili. Vychází k 200. výročí obou bitev, v nichž na rakouské straně statečně bojovala a padla řada mužů z Čech a Moravy.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7425-004-0
Novinka o Alexandrovi Velikém se od většiny jiných publikací, zasvěcených tomuto tématu, liší tím, že její autor se nespokojuje pouze s odbornou dějepisnou výpovědí o velikých a někdy téměř nadlidských činech mladého makedonského krále, který porážel své řecké, perské i indické odpůrce v bitvách, jejichž vítězné zakončení se zdálo nemožné. S hlubokým prožitkem historických fakt barvitě líčí Alexandra v přesvědčivě životné podobě jako člověka neobyčejně schopného, vynikajícího silou, moudrostí i velkorysostí svých plánů na dobytí světa a vytvoření veliké říše blahobytu a rovnosti národů, ale dokáže jej stejně tak postihnout ve slabých chvilkách lidské nedokonalosti, nemoudrých rozhodnutí, pochybností, přehmatů i zavrženíhodných skutků. Nabízí také čtenáři možnost proniknout do Alexandrových nejintimnějších prožitků a citových vzplanutí, umožňuje vidět ho ve věrohodném prolínání nadprůměrných schopností, vyvěrajících z jeho mimořádné fyzické i duševní vyspělosti a vzdělanosti, a zhoubných sklonů, vzkypění vášní, a nakonec i v citovém vzplanutí veliké lásky, která mu umožňuje povznést se nad pouhé tělesné rozkošnictví. Hrdina je velký starověký vojevůdce a vladař, ale zůstává člověkem ve vší úplnosti lidské podstaty, i když sám začínal s rostoucími úspěchy podléhat samolibému přesvědčení, že je bohem. Z tohoto omylu jej vyvedla až předčasná smrt. Kniha je beletrizovaným vylíčením dramatických událostí zrodu makedonského království, jehož mocenský vzestup dovršil král Filip II. Makedonský svými výboji do sousedních knížectví a nakonec i ovládnutím Řecka, jež sjednotil v rámci Korintského spolku k plánovanému tažení proti Persii. Těsně před odchodem do války byl však při svatbě své dcery Kleopatry zavražděn příslušníkem své tělesné stráže. Kdo stál za tímto atentátem není dodnes spolehlivě objasněno. Podezírána byla i zavržená královna Olympia, matka Alexandra, následníka trůnu, kterého Filip počal zatlačovat do pozadí, a sám Alexandr, jemuž Filipova smrt otevřela cestu k moci. Kniha zobrazuje cestu Alexandra I. Makedonského k ovládnutí celé perské říše a sleduje jeho vzrušující osudy až k okamžikům náhlé smrti.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-87027-81-3
Blíží se konec 16. století a ve Španělsku vládne Filip II. Jeho klid však narušují angličtí piráti s tichým souhlasem královny Alžběty. Když však pohár přeteče, rozhodne se Filip II. roku 1588 vyzbrojit ohromné loďstvo, podle jeho vlastních slov "neporazitelnou Armadu", která má Anglii srazit na kolena. Od okamžiku osudovéhorozhodnutí však pronásleduje španělské vojáky a námořníky jedna svízel za druhou, až to vypadá, že se proti nim spikl celý svět včetně počasí. Rychlejší a lépe ovladatelné anglické lodě se energicky vypořádají s připlouvající hrozbou a ze 130 španělských plavidel se vrátí do vlasti jen necelá polovina. Angličanům sice bude trvat ještě takřka sto let, než se stanou vládci moří, ale první semínko již bylo zaseto... Publikace obsahuje kromě politických, diplomatických a hospodářských aspektů konfliktu také informace o námořní technice a bojích té doby a je vybavena množstvím ilustrací a doplněna mapami a soupisem zúčastněných lodí včetně dnes identifikovaných vraků lodí Armady.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7425-040-8
Těšínská jablíčka. A ještě kyselá… Mohlo by se zdát, že spojovat něco takového s válkami, byť polozapomenutými, se ani trochu nehodí. Vždyť jaképak plané sliby či naděje nebo marné utěšování, jak si každý pod těmi jablíčky představí. A přece asi nejlépe vystihují obsah knížky. Na území Těšínského knížectví si poprvní světové válce dělaly nárok Československo a Polsko a našly pro to dostatek historických, ekonomických i etnických argumentů. V lednu 1919 spor vyvrcholil sedmidenní válkou, v níž nejprve československé legie obsadily většinu Těšínska, aby později z rozhodnutí politiků ustoupily na hranici probíhající po řece Olši, jíž se v Polsku říká Olza. Části Těšínska, která připadla Československu, se proto v Polsku začalo říkat Zaolží a její návrat se stal jednou z konstant polské zahraniční politiky a především československo-polských vztahů. Na konci září 1938 přinutila polská vláda mnichovskou dohodou právě zdeptané a oloupené Československo, aby jí pod hrozbou vojenského útoku Zaolží vydalo. S koncem druhé světové války se spor o Těšínsko rozhořel znovu a také tentokrát to byli českoslovenští vojáci, kteří obsadili v červnu 1945 část Ratibořska. Opět se museli stáhnout a v dalších měsících tu proti sobě na obou stranách hranice stála mohutná vojska čekající jen na rozkaz k útoku. Kdyby nebylo sovětských jednotek, které je od sebe oddělily… Nakonec na zásah Stalina musely obě země uzavřít v roce 1947 spojeneckou smlouvu, ale hraniční otázky definitivně vyřešily až o jedenáct let později. Těšínsko s jeho pestrým národnostním složením prožilo mezi léty 1918 a 1947 opravdu hodně těžké chvíle, pronásledování tu poznali na vlastní kůži Češi, Poláci, Němci, Šlonzáci i Židé, kteří mnohokrát uvěřili planým slibům probouzejícím plané naděje. A když to zjistili, už jim nepomohlo žádné utěšování, dostali jen další plané sliby a naděje. Ta těšínská jablíčka byla často opravdu hodně kyselá…
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7425-097-2
Bitva svedená 15. července 1410 u Grunvaldu byla jednou z největších rytířských střetnutí evropského středověku. Proběhla během války mezi polsko-litevskou unií, v jejímž čele stál král Vladislav II. Jagiello, a řádem německých rytířů. V této „Velké válce“, jak jí nazvali soudobí kronikáři, ukončila polská vojska a jejichspojenci expanzivní politiku řádu v severovýchodní Evropě. Celá Velká válka s křižáky se odehrála v letech 1409–1411 a měla kromě bitvy u Grunvaldu několik základních etap a dramatických událostí. Vedle hlavní postavy Vladislava II. Jagiella, polského krále a velkoknížete litevského, zde čtenář najde také osudy dalších politiků, vojevůdců a velmistrů. Zvláštní pozornost věnuje autor řádu německých rytířů v Prusku a vnitřnímu vývoji litevského velkoknížectví. S nadhledem hodnotí osudnou porážku křižáků a slavného grunvaldského vítěze.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7425-114-6
V lidských dějinách není mnoho osobností, jejichž jména jsou synonymem mimořádných vlastností a činů. Hannibal, syn Hamilkarův, vynikající kartáginský vojevůdce a politik za druhé punské války (218-202 př. n. l.) mezi ně mimo veškerou pochybnost patří. Byl vychován k lásce k vlasti a odhodlání za ni bojovat vší mocí. Poté co seujal velení nad kartáginskou armádou v Hispánii, zahájil boj proti letitému soupeři Kartága - Římu. A rozhodl se vést jej na jeho vlastním území - v Itálii, do níž pronikl na tehdejší dobu nebývalým a slavným pochodem přes Pyreneje a Alpy. Dík svým mimořádným taktickým schopnostem dokázal několikrát porazit římské legie na hlavu - do historie se vepsaly zejména bitvy u Trebie, u Trasimenského jezera a ta nejslavnější u Cann. Tehdy vzniklo známé varování Hannibal ante portas - Hannibal před branami (Říma). Vleklé vojenské tažení však jeho armádu vyčerpávalo a nedostávalo se peněz na další válčení. Římané se mezitím vzchopili a do hry vstoupil vojevůdce Publius Cornelius Scipio. Ten Hannibala porazil v jeho kartáginské domovině u Zamy r. 202 př. n. l. Touto bitvou skončila druhá punská válka a Hannibalovy osudy uzavřela jeho sebevražda ze strachu, aby nepadl do rukou Římanů. Legenda o Hannibalovi však přežila i zničení Kartága a jeho činy zaujaly řadu historiků a prozaiků od starověku až do současnosti.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7425-147-4
Zápas za nezávislost Alžírska započal 1. listopadu roku 1954 ozbrojeným bojem alžírských povstalců proti francouzské koloniální nadvládě. Alžírská Armáda národního osvobození (ALN) se však nemohla v otevřeném střetu rovnat zkušeným francouzským jednotkám, a tak měl tento zápas spíše charakter partyzánské války a teroristických akcí. Kniha zachycuje průběh bojů i narůstající brutalitu francouzských jednotek, zejména parašutistů a Cizinecké legie. Tato brutalita vedla nakonec nejen k nárůstu odporu mezi arabským obyvatelstvem, ale také k negativnímu ohlasu veřejnosti ve Francii. A tak, přestože měli Francouzi vojensky navrch, zejména při ofenzívě proti partyzánům v pohoří Atlas a v kábulských horách v roce 1958, politicky nakonec tento zápas prohráli. Tento trend záhy rozpoznal prezident Charles de Gaulle, který zahájil s alžírskou Frontou národního osvobození nejprve tajná jednání a po francouzském celonárodním referendu, ve kterém se tři čtvrtiny Francouzů vyslovily pro alžírský nárok na vlastní stát, došlo v roce 1961 k zahájení oficiálních jednání, a to navzdory teroristickým akcím pučistů v Organizaci tajné armády (OAS).
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7425-155-9
Jedna z nejkratších a pro vítěze nejskvělejších válek v historii nerozhodovala jen o ziscích či ztrátách přímých účastníků – Španělska a Spojených států amerických. Významně ovlivnila i osudy bývalých španělských kolonií – Filipín, Portorika a především Kuby. Na tomto střetu nebyl však zajímavý pouze jeho výsledek, ale také cesta, jež vyvrcholila v dubnu 1898 americkým ultimátem. Samotnou válku pak rozhodla dvě střetnutí na moři. Americké válečné lodě potopily u Manily a u Santiaga plavidla španělská, což znemožnilo Španělům zásobovat koloniální oddíly a Madrid musel požádat o příměří. Pozemní bitva u Santiaga byla jen potvrzením této reality. Bleskové vítězství americké armády a námořnictva pak umožnilo Spojeným státům vstup na světovou scénu v roli velmoci, zatímco pro poražené Španělsko to znamenalo ztrátu i posledních zbytků lesku jejich někdejšího zaoceánského koloniálního panství.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7425-186-3
Gaius Julius Caesar, historická osobnost gigantických rozměrů, jejíž dramatické životní osudy již déle než dva tisíce let vzrušují civilizované lidstvo bez rozdílu ras a národů. Potomek prastarého rodu, dle pověstí spřízněný s bohy Venuší a Jupiterem, jehož jméno je dodnes synonymem moci, politické a vojenské geniality. Hluboký dojem vyvolává výjev, jímž hvězdná životní dráha velkého římského vojevůdce a státníka končila. Zbrocen krví, klesl u Pompeiovy sochy v budově senátu, ubodán dýkami spiklenců vedených Juniem Brutem, jehož miloval jako vlastního syna. Ve dvousvazkovém díle Karel Richter přibližuje čtenářům obraz pestrého, barvitého a dobrodružného života Gaia Julia Caesara. Vedle všeobecně známých skutečností, které určovaly osud Říma stejně jako dalších částí světa, ať už se jednalo o cesty do Malé Asie, boje proti pirátům v Kilikii či slavné dobývání Gálie a pronikání až na Britské ostrovy, se autor soustředí na každodenní život muže, jenž dal jméno panovnickému titulu císař. Opomenuty nejsou ani politické souboje a intriky, jež stály Caesarovi v cestě na vrchol moci. První svazek končí událostmi kolem tzv. Catilinova spiknutí, na jehož pozadí byl Julius Caesar zvolen pontifikem, dosud své nejvýznamnější funkce…
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7425-210-5
Po mezihře v roli správce hispánské provincie se Caesarovi povedl mistrný tah. Smířil dva odvěké soupeře, Pompeia a Crassa. Vzájemnou spoluprací s těmito na svou dobu nejmocnějšími muži Říma utvořil trojici napříště známou jako první triumvirát. Tato spolupráce Caesarovi vynesla osmileté dobrodružství v Galii, které z něj po následující staletí učinilo legendu. Pokořil vzpurné Helvéty, odrazil germánské Sueby, učinil smělý výpad za Rýn a úspěšně obsazoval celou Galii. Crassova smrt v boji s Parthy roku 53 př. n. l. začala rdousit už tak skomírající římskou republiku. Události následujících deseti let měly impérium přetvořit tak jako žádné předtím. Během této doby Caesar čelil celogalské vzpouře, podlehl mu mocný Vercingetorix, podařilo se mu napadnout do té chvíle pro Řím nedotknutelnou Británii a osudovou se mu stala láska s egyptskou královnou, jejíž jméno je pro čtenáře tak známé jako jméno velikého Caesara. Ano, Kleopatra, osudová žena mocných mužů Říma. 1. vydání.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7425-220-4
Jedním z největších paradoxů krymské války, kde proti sobě stály pozemní a námořní síly Velké Británie, Francie, Turecka a Sardinského království na straně jedné a carského Ruska na straně druhé, je skutečnost, že tvrzení, že válka je hnacím motorem průmyslu, zde neplatí a že v tomto případě to bylo spíše naopak. Tato válka se odehrávala nejen na Krymském poloostrově, ale zasáhla rovněž Kavkaz, sever Ruska, Baltské moře, a dokonce se válčilo i na Dálném východě. Doprovázely ji legendy v podobě tzv. Dlouhé červené linie či Útoku lehké brigády, ale především statisíce mrtvých vojáků, a skončila tak, že vlastně nebylo jasné, kdo je tu vítěz a kdo poražený. Symbolem poloviny 19. století je průmysl ženoucí se kupředu mílovými kroky aniž by mu člověk dokázal stačit. Nové zbraně mnohem efektivněji ničily vojáky nepřítele. Parní stroj se usídlil v továrnách, lokomotivách a lodích. Tomu napomáhal i rozvoj telegrafu, fotografie, žurnalistiky, kdy poprvé mohli čtenáři získat ze svých novin reportáže díky osobní účasti novinářů a fotografů přímo na bojišti. To vše byla krymská válka. Přebal a grafickou úpravu navrhl Karel Kárász. Na přebalu byl použit výřez obrazu V.I.Nestěrenka „Sevastopol ubráníme“ (2005). Vydalo Nakladatelství Epocha s.r.o. Praha. Vydání první.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7425-235-8
Když opouštěly v lednu roku 1826 španělské oddíly svoji poslední pevnost na americkém kontinentě, zůstaly Španělsku na západní hemisféře dvě kolonie – Kuba a Portoriko. Důležitější byla Kuba, jíž Madrid také věnoval větší pozornost. Vyšel dokonce vstříc některým ekonomickým požadavkům kreolské elity, v politické oblasti však nehodlal ustupovat a výsledkem bylo anexionistické hnutí s programem připojení Kuby k USA. Tato hrozba přivedla Španělsko k novým slibům kreolské společnosti, aniž by je vláda v Madridu skutečně splnila. Výsledkem bylo povstání v říjnu roku 1868. Zasáhlo celou východní část Kuby a trvalo deset let. První válka za kubánskou nezávislost skončila vyčerpáním obou stran a kompromisem, který neuspokojil ani jednu ze stran. Stoupenci nezávislosti reagovali novým pokusem o povstání, Maličkou válkou, která rychle skončila jejich porážkou. Od začátku devadesátých let pak připravoval José Martí v americkém exilu další válku. Propukla v únoru 1895, a třebaže Martí padl hned na jejím počátku, nebylo Španělsko schopno stoupence nezávislosti po tři roky porazit. Válka zase znamenala rozvrat ekonomiky, který silně poškozoval obchodní zájmy Spojených států. Jejich tlak na Španělsko vedl ke krátké americko-španělské válce v roce 1898, jíž skončila španělská přítomnost na ostrově. Americký zásah tak ukončil třetí válku za kubánskou nezávislost způsobem, který výrazně poznamenal americko-kubánské vztahy po celé následující století.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7557-021-5
Základní vývozní artikl Britů z Číny představoval čaj. Jeho nákup ale museli platit stříbrnými mincemi a neraženým stříbrem, což vyvolalo nerovnováhu platební bilance a nutilo obchodníky hledat komoditu, jejíž prodej Číňanům by tuto nerovnováhu odstranil. Mělo to změnit opium, jehož dovoz se postupně císařský režim snažil zastavit. Zlomová v tomto směru byla opatření z konce třicátých let 19. století, která vyostřila celou situaci, jež v září 1839 vygradovala prvními výstřely. V následné válce Britové bojovali o legalizaci obchodu s opiem, otevření čínských přístavů a rozšíření diplomatických styků. Jejich vojenskou převahu stvrdila mírová smlouva v Nankingu v roce 1842, na jejímž základě mimo jiné získali ostrov Hongkong.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7557-210-3
V povědomí nás všech přežívá sousloví „Anglie pánem moří“, ale jen málokdo dnes ví, že v 17. století to byli právě Holanďané, kdo zcela suverénně ovládal námořní obchod, a Angličané hráli jen druhé housle. Jejich námořnictvo potřebovalo celé půlstoletí plné porážek a několik střetnutí s Holanďany, než se mu konečně podařilo prosadit se. A právě druhá válka se Spojenými nizozemskými provinciemi patří k té vůbec nejkrvavější…
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-7557-249-3
Švédský král Gustav II. Adolf, smělý vojevůdce a jedinečný politik, se už ve své době těšil přízvisku Lev severu. Zvláště mezi protestanty došla pověst hrdého, cílevědomého, inteligentního a zbožného panovníka uznání, nepřiměřené slávy a nekritické glorifikace. Po svém otci Karlovi IX. zdědil hned tři války: s Dánskem, Moskevským státem a Polsko-litevskou unií. Po celou svou kariéru musel nepokojně putovat od jednoho evropského bojiště k dalším místům ozbrojeného střetnutí a řešit nakumulované mocensko-politické problémy. Poučil se však z mnohých nezdarů a jako vynikající vojenský organizátor a stratég zreformoval, takticky zdokonalil a úspěšně zmodernizoval švédskou armádu, která zvláště v průběhu třicetileté války budila značný respekt.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-278-0049-0

Autoři autoři v edici

Jiří Bílek

česká  1948 -  2020

Ivan Brož

česká  1938 -  2012

Jiří Chalupa

česká  1966

Roman Cílek

česká  1937

Radek Fukala

česká  1963

Jiří Kovařík

česká  1950

Václav Králíček

česká  1960

Jindřich Marek

česká  1952

Josef Opatrný

česká  1945

Karel Richter

česká  1930 -  2021

Aleš Skřivan

česká  1944

Milan Syruček

česká  1932

Štítky publikací Štítky publikací v edici