Jindřich Marek - knihy
Jindřich Marek

Jindřich Marek

 1952 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Přísně tajné! Literatura faktu 4/2014. Další z oblíbené série sborníků věnujících se české i světové historii...
ISBN: 977121276200004
Činnost 4. brigády rychlého nasazení AČR.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-7278-629-9
Přísně tajné! Literatura faktu 5/2002. Mimo uvedený titul obsahuje ještě: Muž se železnou maskou, Legenda Enigma, Tajní u četnictva a Loučení s Jadranem.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7250-176-3
Další zevrubná publikace o Pražském povstání, která se snaží dobrat historické pravdy. Autor - historik Vojenského historického ústavu Praha - využil některé své předchozí texty a pro potřeby knihy je rozšířil a doplnil na základě studia dalších pramenů. Úvodní kapitola je věnována brigádnímu generálovi Karlu Kutlvašrovi, další část se zabývá vojenskou odbojovou skupinou Bartoš. Je zde vylíčena činnost vojenského velitelství Alex, vojenské komise ČNR a radiostanice ANNA, samostatná kapitola se také věnuje vojenskému a zpravodajskému štábu ÚRO. Bohatá příloha dobových fotografií, mapky.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7278-653-4
Autoři této publikace, historici Vojenského historického ústavu Praha, se Pražskému povstání věnují již řadu let a jsou autory řady článků, odborných studií a významných publikací. Tentokrát zde představují drobnější práce z posledních let, ve kterých se zaměřují na některé dílčí, avšak velice zajímavé momenty z dramatických dní bojů na pražských barikádách. Hlouběji se zaměřují na vznik a formy velení povstaleckých sil, jednotlivé barikádnické formace, stále více opomíjené zločiny nacistů a jejich konkrétní síly při potlačování povstání. Tehdy i dnes politicky choulostivé zákulisí května 1945 v Praze i neutuchající legendy o sovětském “osvobození” Prahy se dvěma názorově ostře kontrastujícími tábory, okolnosti “pasivity” americké armády v oněch dnech či stále vášnivěji diskutovaný příběh tzv. vlasovců stojí z mnoha důvodů stále za pozornost.
ISBN: 978-80-7573-073-2
Pražské povstání v květnu 1945 a jeho skuteční hrdinové. Kdo si dnes uvědomuje, že boje na pražských barikádách byly největším bojovým vystoupením českého národa ve 20. století? Místo toho je toto povstání až do dnešních dnů součástí zlovolného falšování a hanobení českých dějin. Proto vznikla tato kniha s cílem podívat bez emocí a předsudků na hlavní protagonisty této významné historické události, na její průběh i poválečné neustále se proměňující se ohlasy v české společnosti. Text knihy provází mnoho unikátních fotografií a zajímavých příloh, včetně obsáhlého přehledu barikádnických jednotek.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86808-16-5
Přísně tajné! Literatura faktu 6/2012.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-7250-590-6
Obsah: 1. Úvod 2. Historické reminiscence 3. Sklizeň trpkých plodů 4. S odstupem času
Publikováno: 2003
ISBN: 80-86695-39-5
Přísně tajné! - Literatura faktu 5/2009. Kardinál Richelieu / Bitva u Höchstädtu / Pobití Sasů u Chlumce / Rakety na Brdech.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7250-464-0
Přísně tajné! Literatura faktu 5/2005.Ivo Přichystal & Vladimír Ustohal
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7250-300-6
Přísně tajné! Literatura faktu 1/99. Pohledy do historie: Čeští vojáci v US Army Hrabě Kounic Občanská válka ve Španělsku
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7250-047-3
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2014. Další z oblíbené série sborníků věnujících se české i světové historii...
Publikováno: 2014
ISBN: 977121276200003
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-88162-23-0
Přísně tajné! Literatura faktu 6/2003. Generál Pellé / Letec Jan Kašpar / Mrtví u La Mornasse / Enigma: Hitlerův zázrak?
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7250-225-5
Obsáhlá kniha historických reportáží o italských osudech „vladařů“, jak se mezi sebou familiárně nazývali příslušníci sedmitisícového vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, nabízí čtenáři kromě značné dávky napětí a dramatických osudů „vladařů“ v řadách italských partyzánů také soubor otázek, kterým dominuje problematika forem a míry kolaborace jednotlivých složek českého národa s nacistickým okupačním režimem. Tato kniha přesvědčivě dokládá na základě mnoholetého studia archivních pramenů, že ani příslušníci vládního vojska v drtivé většině svůj národ nezradili a naopak pro jeho dobré jméno udělali mezi italskými vlastenci a antifašisty velký kus úctyhodné práce. Kniha s velkým počtem unikátních fotografií je doplněna i mnoha faktografickými přílohami, včetně seznamů a výkazů činnosti jednotlivých českých partyzánských oddílů v Itálii a dalších zajímavých dokumentů.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-85280-95-7
Nejlepší bojovou hodnotu a uvědomění měly na Slovensku jednotky, které se vracely z bojů na Podkarpatské Rusi. Nezapomenu nikdy, jak ranění, ležící v horečce na nosítkách schovávali u sebe zbraně a nebo jak jim je sestry přibalovaly do obvazů. Byl to nezapomenutelný pohled na tyto ustupující bojové jednotky, rozbité, unavené, špinavé,ale přece nadšené, že aspoň chvíli mohly bojovat... S nimi přišly i ženy četníků, finančníků a vojáků, narychlo ustrojené, většinou v kalhotách a s malými zavazadly. Dovedly však stejně hrdě nésti osud svých druhů bojovníků. Do protektorátu přicházející skupiny z této oblasti tvořily již organizační zárodky odboje. Poznaly, kdo je uvědomělým vlastencem a kdo projevil vojenské vlastnosti v odhodlání nepřijmout vnucenou situaci... (Vzpomínky bývalého důstojníka velitelství 17. pěší divize v Prešově kapitána generálního štábu Karla Steinera) Do střešovické nemocnice byl v neděli 26. března 1939 přivezen těžce zraněný muž. Na sobě měl zbytky tmavé policejní uniformy. Zraněný nemohl mluvit a v uniformě neměl žádné doklady. Místo nich však ošetřovatelka z jeho pláště vytáhla dva ruční granáty... Když za mnou v Praze přivedli do nemocnice moji matku, tak omdlela. Byl na mne strašnej pohled. Těhotnou manželku ke mně raději vůbec nepustili. Přišla za mnou však manželka zastřeleného kolegy strážmistra Metoděje Hrubého. Ptala se na něj. Nic nevěděla o jeho osudu. Horthyovci ho pohřbili již před pár týdny v Užhorodě, ale já nenašel sílu jí říct pravdu. Odešla, jak přišla - s vírou, že se její Tóda ještě objeví... (Rozhovor s bývalým příslušníkem praporu Stráže obrany státu Užhorod policejním strážmistrem Josefem Luhanem) Vzpomínka na březen 1939 nám již dávno ztvrdla v obraz sněhové plískanice a německých přileb na motocyklech v pražských ulicích. Kolikrát jsme viděli dnes již legendární fotografie Karla Hájka a Ladislava Sitenského? Kolikrát jsme již viděli starý záběr z dokumentárního filmu, jak německá armáda s těžkými děly jede Nerudovou ulicí k pražskému Hradu? Známe i záběry Hitlerovy kamenné tváře při přehlídce na hradním nádvoří i jeho fascinovaný pohled na Prahu, kde si toho dne zarytý vegetarián dal na počest svého triumfu pražskou šunku a plzeňské pivo. Ti, kteří mu tehdy opravdu chtěli vzdorovat, měli být navždy zapomenuti. Bohužel tyto tendence existují i v naší současnosti. Proto byla napsána tato kniha, ve které šluknovský výběžek na severu Čech a čarokrásná krajina Podkarpatské Rusi tvoří dramatické kulisy bojů příslušníků pohraničních jednotek Stráže obrany státu a československé armády s henleinovskými a horthyovskými teroristy, které však charakterizují hořký osud masarykovských hraničářů i v jiných koutech tehdejšího Československa. Kniha byla napsána, aby opuštění a zrazení hrdinové nebyli v našem trvale devastovaném historickém vědomí zlovolně nahrazeni falešnými obrazy viníků, zcela nesmyslně vydávaných za oběti.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-86808-10-6
Bývalý učitel, historik a nynější novinář Jindřich Marek v této knize nabízí přes tři tucty fejetonů, které publikoval v letech 1992-1995 v týdenících Signál a Dikobraz a v denících Noviny a Svobodné slovo. S humorem a značnou dávkou sebeironie se snaží prostřednictvím této formy literárních marginálií vyzpovídat se z pocitů té části své generace, která (i díky svému rodinnému zázemí) nebyla na výsluní za komunistického režimu a není na něm ani nyní. Máte před sebou prostě zpověď "obyčejného Čecha s kapkou keltské krve". Krleš!
Publikováno: 1995
ISBN: 80-85819-38-4
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2016. // pohledy do zákulisí historie // války, bitvy, armády // aféry, skandály, špionáž // pozoruhodné osobnosti, nevšední osudy //
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7250-757-3
Kniha představuje českou středověkou knižní kulturu a její média, tedy rukopisy a inkunábule. Popisuje, jak se knihy psaly a později tiskly, užívaly a shromažďovaly. Zaměřuje se především na památky latinského kulturního okruhu z území Českého království a Moravského markrabství z období od 9. století do roku 1500, tedy do doby, kdy tisky začaly i v české knižní kultuře významně převládat. Zahrnuje jak produkci knih, tak jejich recepci ve společnosti. Sleduje postupné přesuny těžiště knižní kultury mezi různými sociálními prostředími, stejně jako rozšiřování a proměny žánrového spektra opisovaných a tištěných děl a také doplňování zpočátku dominantní latiny texty v národních jazycích. Závěrečná kapitola se věnuje fenoménu iluminovaných rukopisů, včetně rozličných funkcí malířské výzdoby, které se v průběhu středověku částečně měnily. Zabývá se tvorbou nejvýznamnějších iluminátorů jak v obdobích, kdy zásadní roli hrály zahraniční vzory, tak i v dobách, kdy česká knižní malba dosáhla vrcholu a významnou měrou inspirovala okolní země. Text doprovází více než 250 barevných vyobrazení z padesátky zahraničních i domácích paměťových institucí.
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-7649-012-3
Kniha s podtitulem " Modré barety v pasti mezinárodní politiky" mapuje situace, do kterých se dostali vojáci a pozorovatelé OSN. V rozporu s názvem "mírové mise" se však často jednalo o velice brutální a krvavé momenty historie. Jindřich Marek důkladně analyzuje příčiny, průběh i následky těchto operací. Bohatý obrazový materiál.
Publikováno: 2010
ISBN: 978-80-7388-437-6
Řada dosud neznámých fotografií v publikaci ukazující srpnovou okupaci a dobu bezprostředně po ní, jak ji prožívalo město pod Ještědem.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-87213-29-2
Přísně tajné! - Literatura faktu 5/2006. Kněžna Libuše / Finsko-sovětská válka / Německá atomová bomba / Loď, která zabila Nelsona.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7250-336-7
Přísně tajné! Literatura faktu 1/2003. Bitva u Kurska / Hessův let do Anglie / Omyly gen. Moravce / Musí přece žít.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7250-195-X
Přestože dnešní Armáda ČR za zrod československého výsadkového vojska považuje oficiálně datum 1. října 1947, kdy byl v Zákupech u České Lípy pod velením majora Oldřicha Taláška vytvořen Pěší prapor 71 „Československých parašutistů“, bojové tradice našich výsadkářů jsou však mnohem starší a bohatší a jejich prehistorie sahá dokonce až k čs. legionářům v Itálii, světovému rekordmanovi v seskoku padákem svéráznému por. Ludvíkovi Pavlovskému a „skokanským věžím“, na kterých v 30. letech demonstrovali v době ohrožení demokratického Československa nacistickým Německem svou odvahu tisíce mladých lidí. Jména Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše jsou potom nejvýraznějšími symboly československých parašutistů, vycvičených v letech 1941–1945 ve Velké Británii. Poněkud se však zapomíná na významný fakt, že tímto výcvikem na britském letišti Ringway u Manchesteru v letech 2. světové války prošlo v tomto období na 500 československých vojáků! Jde o řadu zajímavých osobností a osudů, byť nejsou často tak dramatické jako je krvavé období heydrichiády. Historik a zkušený autor literatury faktu touto knihou, která se podrobně věnuje vývoji výcviku, bojového nasazení a osudům řady zajímavých postav, navazuje na jeho předchozí úspěšné tituly „Pátou kartu bere smrt“ a „Příběhy starých battledressů“. Text je doplněn vedle řady zajímavých fotografií a seznamem všech padlých, popravených a zemřelých parašutistů i dalšími dokumentárními přílohami, včetně přepisu všech radiodepeší vysílačky ANNA, která byla v dubnu a květnu 1945 v době příprav a bojů na pražských barikádách jediným spojením velení českých povstalců se zahraničím.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-87567-47-0
Přísně tajné! Literatura faktu 7/2002.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-7250-188-7
Autentická svědectví německy mluvících obyvatel po vyhnání z vlasti na jižní Moravě v letech 1945-46. Obce jsou řazeny podle abecedy, u některých je i více vzpomínek. texty jsou doplněny dobovými fotografiemi. V závěrečné části jsou popsány cesty a osudy vyhnanců v Rakousku a v Německu.
ISBN: 978-3-927498-44-0
Studená válka měla v 60. letech svá velká jeviště v podobě berlínské krize, kubánské krize, sestřelu amerického špionážního letounu U2 Francise Garyho Powerse nad Sovětským svazem, občanské války v Kongu až po válku ve Vietnamu a sovětskou okupaci Československa. Zájmu novinářů i veřejnosti v té době však unikalo mnoho dalšíchkonfliktů. V té době k nim patřil opět bohužel i Tibet, který jen na chvíli zaujal světovou veřejnost a tisk v březnu 1959 v době útěku dalajlamy do exilu a krvavého zásahu čínských komunistů proti Tibeťanům v Lhase.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-87567-04-3
Tato kniha se poněkud vymyká dosavadní linii historické literatury o čs. válečných parašutistech, která se z valné většiny soustřeďovala především na období 1941-42, které vyústilo v krvavé lázni heydrichiády, popřípadě se v rámci regionální historické literatury věnovala pozornost podrobnějšímu popisu historie některých paraskupin (např. Clay, Wolfram, Potash) v závěrečném období 2. světové války. Autor, který svou práci rozdělil do dvou částí POD CIZÍM NEBEM a JEDINÁ HVĚZDA - DOMOV! se proto záměrně věnoval nejméně známým kapitolám historie výcviku a nasazení československých parašutistů ve Velké Británii v letech 1941-45. První část popisuje vedle výcviku čs. parašutistů ve Skotsku, Palestině a Egyptě jejich nasazení mimo území jejich okupované vlasti v Itálii, Jugoslávii, Rumunsku, Francii a Rakousku. Druhá část potom zachycuje složité pokusy o nové navázání spojení s okupovanou vlastí prostřednictvím výsadků, odeslaných od podzimu 1943 do českých zemí z letišť v severní Africe a jižní Itálií. To vše je propojeno s problematikou leteckých dodávek zbraní českému odboji ze Západu, jejichž neúspěch, dlouhá léta účinně zneužívaný komunistickými propagandisty, je zde poprvé podrobně analyzován. Přestože jde o historickou práci, která se opírá o dlouholeté studium českých i zahraničních archivů, autor věrný své oblíbené formě historické reportáže ponechává dostatek prostoru i osobním vzpomínkám válečných veteránů - opomíjených vlastenců s tragickými životními osudy, čímž celá kniha získává na čtivosti svou plnokrevností zachycených osudů jedné z mnoha ”ztracených generací” Čechů 20. století...
Publikováno: 2000
ISBN: 80-85280-64-7
Kniha popisuje výsadkové operační lety 138. perutě zvláštního určení RAF za II. světové války - hlavně ty, kterých se účastnili českoslovenští výsadkáři nebo čs. personál perutě.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-85280-07-8
Tato kniha historických reportáží zkušeného autora literatury faktu je volným pokračováním autorovy publikace Žraloci císaře pána (Čeští námořníci na rakouských ponorkách 1914 – 1918) a zachycuje tentokrát osudy českých námořníků od velké námořnické vzpoury rakousko-uherského loďstva v Boce Kotorské v únoru 1918 až po zrušení „československého ozbrojeného loďstva“ jako samostatné zbraně v prosinci 1921. Terst, Pula, Šibenik, Boka Kotorská, ostrov Lošinj, Zadar, Split či Rijeka se kdysi staly kusem života mnoha našich předků, kterým náročnou službu u námořnictva ještě více zkomplikovala 1. světová válka, kdy žili v rozporuplné realitě volby mezi loajalitou k císaři a odporu k jeho monarchii. Osudy českých námořníků ve válečném loďstvu bývalé rakousko-uherské monarchie, kdy námořnické čepice s nápisem K.u.K. Kriegsmarine nosilo i několik tisíc Čechů, kteří v tomto loďstvu nehráli nijak podřadnou roli, byly stejně zajímavé i po skončení 1. světové války. Podobně jako činnost českých "mariňáků" na Jadranu je dosud minimálně známa i jejich činnost při vzniku a obraně mladé Československé republiky. Kdo dnes ví, že její první domácí bojovou jednotkou v Praze 28. října 1918 se stala právě setnina českých námořníků? Ti byli v Praze právě na dovolených či nasazeni ve válečném průmyslu a jako jednotka dobrovolníků také v listopadu 1918 obsazením Chebu, kde bylo tehdy jediné vojenské letiště v českých zemích, položili dokonce de facto i základ čs. vojenskému letectvu. Po návratu z Jadranu, kde v listopadu 1918 pod českou vlajkou za poněkud kuriózní situace vypluly na moře dokonce bitevní lodi Radetzky a Zrinyi, se stovky dalších českých námořníků jako pěchota či posádky obrněných vlaků zúčastnily bojů s maďarskými bolševiky na Slovensku. Zcela neznámým je však i fakt, že i československé legie v Rusku měly od roku 1918 svůj námořní oddíl ve Vladivostoku a že improvizované dělové čluny legionářů sváděly úspěšné boje s bolševiky na Volze, Angaře a Bajkalu, kde stojí zvláště za pozornost bitva s bolševickými loděmi u Mysové 16. srpna 1918. Také samotný námořní transport 56 459 legionářů po moři do osvobozené vlasti lze právem počítat k české „mariňácké“ historii. A tak současný český čtenář dostane díky této knize poprvé obsáhlé svědectví o úctyhodných námořních tradicích jeho předků.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-85280-85-X
Kdyby byli vzbouřenci pronikli dále na jih - nebylo to vyloučeno - a nalezli vojenské posily a podporu ze strany civilního obyvatelstva, mohli jsme mít v této části Čech úplnou revoluci... Z dopisu rakousko-uherského místodržitele v Čechách hraběte Maxmiliana Coudenhove, kterým 24. května 1918 zaslal do Vídně ministru vnitra své hodnocenívzpoury vojáků 7. střeleckého pluku v Rumburku. Nejobtížnější hlídkování vůbec měla četa podporučíka Aloise Káry na Monte Cristallu, na hoře věčného ledu a sněhu. Již jen pouhý výstup na horu byl velmi obtížný a nebezpečný a dál se šplháním pomocí lan. Úrazy zde byly na denním pořádku. „Sám“ – vyprávěl jednou podporučík Kára – když jsem vystupoval na Monte Cristallo, viděl jsem na mnoha místech skal a i na laně – lidskou krev...“ Kol dokola byl samý led. Zákopy byly v ledu, spalo se v ledových otvorech, pohřbívalo se v ledu. Zde si naši legionáři alpinské klobouky jistě zasloužili… Ze vzpomínek velitele výzvědné roty československých legionářů u VII. italské armády poručíka Vojtěcha Hanzala První světová válka?! Často se mnohým z nás ta vzdálená válka zdá být takřka roztomile romantickou a mnozí se rádi necháme ovlivnit módními názory našeptávačů v našem okolí, že ta „báječná“ habsburská monarchie neměla zaniknout, a láteříme na toho „nemožného“ Masaryka, proč ji tak ochotně pomáhal rozbít. Díky naší povrchnosti však zeje v černé díře neznalosti vlastní historie absurdní směsice lidového kacířství k dnešku a plebejské servilnosti k idealizované minulosti podle klíče přehozených kladných a záporných znamének k hodnocení historie za minulého režimu. Pravdu nám dnes však spíše přiblíží biblické novozákonní Zjevení Sv. Jana o hvězdě zvané Pelyněk, pero Jaroslava Haška či film Martina Hollého Signum Laudis… Ta strašná válka z let 1914-1918 ve svém totálním oboustranném šílenství, kdy rozdíl mezi útočníky a obránci prakticky neexistoval, samotná neměla hrdinů – jen oběti a popřípadě odvážné gladiátory. Za hrdiny bychom ovšem mohli považovat ty, kteří se rozhodli jí nějakým způsobem postavit. Strčit ruku do obrovského soukolí i za cenu, že je rozdrtí. Zastavit ten stroj či mu dát jiný alespoň trochu smysluplnější chod, který by třeba potrestal ty, kteří tu nesmyslnou válku spustili. Tato kniha chce čtenáři nabídnout dva takové příběhy o těch, kteří se rozhodli říci válce ne. Jedni odvahou v císařské uniformě žádat mír a druzí odvahou změnit tuto uniformu a vynutit si konec války dokonce ve prospěch samostatnosti svého národa. Příběhy rumburských vzbouřenců i československých legionářů-výzvědčíků v Itálii opravdu stojí za naší pozornost i po 90 letech bez ohledu na módní snahy náš pohled na tyto události opět falšovat a deformovat… Historie rumburské vzpoury a zapomenutá činnost elitních průzkumných jednotek čs. legií na italské frontě jsou cenným příspěvkem do nekonečných sporů o českého vojáka za 1. světové války, kdy zde čtenář dostává formou literatury faktu nejen zajímavé svědectví o našich předcích, ale také cenné doplňky v podobě unikátních dosud málo známých fotografií a zajímavých dokumentů.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86808-15-7
Tato kniha je závěrečnou částí trilogie historických reportáží o zapomenuté historii českých námořníků. Předchozí publikace Žraloci císaře pána (Čeští námořníci na rakouských ponorkách 1914 - 1918) a Piráti svobody (Čeští námořníci v letech 1918 - 1921) přinášely čtenáři vedle příběhů posádek prvních ponorek na Jadranu i rebelských tradic českých mariňáků při rozbíjení habsburské monarchie v roce 1918, unikátních plavebních aktivit čs. legionářů v Rusku, jejich cest po moři kolem světa do osvobozené vlasti, na jejímž vzniku se v Praze od prvních okamžiků rovněž podíleli Češi v námořnických uniformách, kteří potom museli ještě na jaře roku 1919 svádět na Slovensku boje s maďarskými bolševiky. Závěrečný díl námořnické trilogie je tematicky nejpestřejší a také zabírá časově nejdelší období. Jde o jakéhosi průvodce po všech základních formách služby českých námořníků v rakousko-uherském válečném loďstvu ve 20. století.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-86808-03-3
Ve volném pokračování čtenářsky úspěšné knihy historika a publicisty Jindřicha Marka PÁTOU KARTU BERE SMRT (Českoslovenští parašutisté v britských battledressech 1941-1945) využívá zkušený autor literatury faktu svou oblíbenou metodu historické reportáže k tomu, aby čtenáře provedl po nejzajímavějších stopách historického užití battledressu - blůzy britského polního stejnokroje - v bojích českých vojáků s německými nacisty v letech 2. světové války.
Publikováno: 2001
ISBN: 978-80-7573-112-8
Kniha z edice Přísně tajné ! 1/2004-obsah: Banérův vpád do Čech Mord rytíře z Lkouše Slovenský Gutenberg Výjimečný život Napoleona Bonaparte Za trochu lásky Sarajevský atentát Spojovací technika ve službách četnictva Mohli jsme se bránit? Celnice smrti Stíhač RAF Jaroslav Štěrbáček Dvaadvacet mrtvých u La Mornasse Ze socialisty fašistou Pražské jaro - Itálie - Dubček
ISBN: 80-7250-232-8
Tato kniha historických reportáží zkušeného autora literatury faktu je věnována památce těch válečných korespondentů, fotografů a kameramanů zemí západní části protihitlerovské koalice, kteří v květnu 1945 marně usilovali o to získat pražský scoop a vyslat jako první zprávu o osvobození Prahy. Politické hry způsobily, že se z toho radovali jejich sovětští kolegové, jak již dnes všichni víme, k neskonalé škodě města, země i českého národa...
Publikováno: 2002
ISBN: 80-85280-81-7
Mezi jednu z nejméně známých kapitol historie pohraničních oblastí předmnichovského Československa patří služba a nelehké životní osudy strážců československého celního pásma. Tito muži v uniformách tehdejší čs. finanční stráže chránili nejen ekonomické zájmy Masarykovy republiky, ale stáli také obětavě v první linii nevyhlášené války, kterou po roce 1933 rozpoutali proti Československu nacisté a jejich spojenci. Zkušený autor literatury faktu historik a publicista Jindřich Marek zvolil pro toto téma metodu historické reportáže. K zájmu o tuto látku jej mimo jiné přivedly i vzpomínky na dětství, kdy si na rodném Šluknovsku jako malý kluk prohlížel ve starých albech mladistvé tváře svých starých sousedů při poslouchání pašeráckých historek, které rozněcovaly klukovskou fantazii. Po letech se k tomuto tématu vrátil obohacen o několikaleté studium archivních fondů a rozhovory s desítkami pamětníků od Aše až po bývalou Podkarpatskou Rus. Příběhy z éry pašeráků cukerínu, koní, líhu, kokainu i zbraní pro henleinovské teroristy tak znovu ožívají, aby nabídly svědectví o ztracených generacích zapomenutých hraničářů, pro které slovo vlastenectví nebylo prázdným pojmem ani šovinistickou fangličkou jako v případě jejich historických protivníků z řad nacistů a později i komunistů.
Publikováno: 2000
ISBN: 80-85280-67-1
Často právě zázračná náhoda jako „úzký paprsek slunce“ rozhodovala o životech mnoha letců britského královského letectva, v jehož řadách proti barbarství německého nacismu bojovali za svobodu své okupované vlasti vedle Britů, Poláků, Norů, Kanaďanů či Australanů a Novozélanďanů i stovky československých letců. Často až neuvěřitelné příběhy o jejich záchraně z hořících letadel, z mořských vln či na útěku před zajetím stojí stále za pozornost i proto, jak se k nim jejich nevděčná vlast vinou komunistického režimu chovala po únoru 1948.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-7573-097-8
Historie československé vojenské jednotky na Středním východě v letech 1940 – 1943 je u nás dodnes obestřena závojem mnoha legend a nejasností. Jedním z důvodů je i fakt, že vedle jedné fotografické publikace z roku 1946 a zhruba tuctu memoárů pamětníků byla u nás (v roce 1967) vydána jen jedna ryze historická kniha, zaměřená na tutohistorickou kapitolu. To byl také hlavní důvod k vzniku této knihy, jejímž ústředním tématem je 51 dní života vojáků československého praporu v obklíčeném libyjském přístavu Tobruk od 21. října do 10. prosince 1941. Pro československé vojáky se nakonec účast na obraně Tobruku stala největší válečnou akcí na Blízkém Východě a v Severní Africe. Jejich prapor pod velením podplukovníka Karla Klapálka zde prošel tvrdou zkouškou, ve které však obstál! Kniha se vedle vzpomínek pamětníků a dosavadní literatury opírá především o dobové svědectví válečných deníků Čs. pěšího praporu 11 – Východního a jeho jednotlivých rot, které doplňují další archivní dokumenty. Zároveň je členěna tematicky tak, aby čtenář mohl její jednotlivé kapitoly číst případně i jako samostatné texty. Autor ve snaze uvést v textu maximální množství jmen příslušníků této jednotky se tak pokusil vytvořit alespoň touto formou malý, navíc jen papírový, pomníček mužům, kteří si náš obdiv a úctu zaslouží i v dnešní vše relativizující postmodernistické éře…
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-86808-53-6
Několik příběhů z osvobozování Čech a Prahy v květnu 1945.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-7023-216-1
Nefilmoví hrdinové Krušných hor v dramatickém roce 1938. Krušné hory – syrový kraj, který tvoří staletou historickou krajinu mezi Čechy a Saskem – mají také syrovou historii, jejíž součástí je i dramatický rok 1938. Právě strážcům této hranice z pohraničních praporů Stráže obrany státu Kadaň a Most je věnována tato kniha autorů, kteří se této problematice věnují již řadu let. Četné dobové fotografie, dokumenty i vzpomínky pamětníků z jednotek Stráže obrany státu ve východním Krušnohoří v roce 1938 nabízejí čtenáři mnohem hlubší pohled na osudovou křižovatku našich národních dějin než kdysi populární filmové drama „Uloupená hranice“ režiséra Jiřího Weisse z roku 1947, které bylo natočeno právě v Krušných horách... Kniha obsahuje 250 fotografií.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7573-044-2
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2006. Jiří Bílek - Příběhy z temného úsvitu českých dějin, Jiří Kovařík - Poslední boj krále Přemysla Otakara II., Karel Kýr - Mormoni, Vladimír Dolínek - Rakouské raketomety v 19.století, Karel Richter - Rok pohnutých událostí, Libor Nedorost - Sokolské pluky Stráže svobody, Milan Hulík - KdeJindřich Marek, Miroslav Kučera & Karel Kýr
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7250-324-3
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2006. Jiří Bílek - Příběhy z temného úsvitu českých dějin, Jiří Kovařík - Poslední boj krále Přemysla Otakara II., Karel Kýr - Mormoni, Vladimír Dolínek - Rakouské raketomety v 19.století, Karel Richter - Rok pohnutých událostí, Libor Nedorost - Sokolské pluky Stráže svobody, Milan Hulík - Kdety hroby jsou, kde jsou ti vojáci?, Věra Weislitzová - Uvězněné sny, Petr Vokáč - Senzace století, Roman Cílek - "...Když chtěla jsem padnout!", Karel Šimek - Most u Remagenu, Jindřich Marek - Záhada kadetky, Richard Sobotka - Dělostřelecká tvrz "Bouda", Antonín Benčík - Neblahé důsledky hokejového vítězství, Miroslav Kučera - Ztracená zpěvačka, Ivan Brož - Smrt prvního diplomata světa.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7250-324-3
Univerzitní mistr, církevní úředník a autor mnoha polemických spisů, Václav Koranda mladší (kolem 1425 až 1519), byl čelným představitelem třetí generace českého utrakvismu. Zemřel krátce předtím, než do Čech začaly pronikat první reformační myšlenky z německých zemí. Utrakvismus v této době velké věroučné inovace nepřinášel, Koranda se nicméně velmi aktivně podílel na vymezování kališnických pozic vůči protivníkům z řad katolíků i radikální reformace. Historik Jindřich Marek ve své monografii věnuje pozornost zejména Korandově osobní knihovně, z níž se dodnes dochovalo více než sedmdesát svazků. Sledované období bylo z hlediska vývoje knižní kultury v mnoha ohledech převratné: vedle rukopisů se jako komunikační médium stále více prosazovaly tištěné knihy. Významné kulturní změny přelomu 15. a 16. století se projevily jak v Korandově literární činnosti, tak i ve skladbě jeho knihovny.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7422-586-4
Příběh vysoké morálky českých vojáků z března 1939, nezlomených na Podkarpatské Rusi při útoku maďarské armády odtržením Slovenska ani německou okupací zbytku českých zemí, zůstával dlouhá léta zakryt mlhou zapomnění či alespoň falešných mýtů. K jeho serióznímu zpracování nejprve bránilo šest let nacistické okupace, a když byl tento úkol na konci roku 1946 svěřen historikům Vojenského historického ústavu, rázně jejich práci přerušil únor 1948. Po patnácti letech mlčení se pokusil opět otevřít pro veřejnost tento příběh historik Ota Holub (1930 – 1992). On i jeho mladší následovníci, včetně autora této knihy, se museli při nedostatku archivních materiálů opírat především o vzpomínky pamětníků. Jazyková bariéra vedla také k ignorování maďarských pramenů. Teprve jejich konfrontace spolu s náhodným objevem zapomenutých tzv. dodatečných válečných deníků útvarů 12. divize generála Olega Svátka (popraveného v roce 1941 nacisty) umožnila tuto velice zajímavou kapitolu dějin českého vojenství posunout výrazně dále a jednomu ze současných pracovníků Vojenského historického ústavu dovolil začít splácen vnucený dluh jeho předchůdců.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7573-050-3
Zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940-1945. Známý autor literatury faktu v osmém svazku edice Polozapomenuté války přibližuje méně známé kapitoly 2. světové války – bojové operace v arktické oblasti. Odehrávaly se v letech nejstrašnější světové války, která dokázala, že naše planeta je již malá pro kohokoliv, a slovu globální dala poprvé děsivý význam. Zprávy o povětrnostní situaci v „kuchyni evropského počasí“ v Grónsku či na Špicberkách měly tehdy pro válčící strany cenu zlata, respektive krve letců a námořníků jejich armád. Právě letectvo a námořnictvo potřebovaly kvalitní meteorologické zprávy jako sůl, a tak se sněhem a ledem pokryté oblasti studené a nehostinné Arktidy staly dějištěm malé, víceméně utajené, ale veskrze důležité války, která však měla nemalý vliv na velké válečné operace, jakými byly například spojenecká invaze v Normandii v červnu 1944 nebo německý útok v Ardenách v prosinci 1944.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-87027-10-8
Osm příběhů českých partyzánů, kteří se koncem druhé světové války zúčastnili bojů v italských horách. Kniha mapuje málo známou kapitolu v dějinách českého ozbrojeného protifašistického odporu. Mezi partyzány různých národností, kteří zasadili řadu citelných ran Mussoliniho armádě, byla nepřehlédnutelně zastoupena česká složka. V drtivé většině případů se jednalo o příslušníky vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, kteří při svém nasazení v Itálii přeběhli na stranu spojenců. Autor vypráví dobrodružným stylem příběhy několika z těchto lidí. V příloze najdeme fotografie a dokumentaci, vztahující se k historii protektorátního vládního vojska.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-7268-041-2
Vzpomínky více než dvou set pamětníků na těžký rok 1938 nejsou jen suchým popisem tehdejších událostí - naopak barvitě a plasticky zachycují často velice hořké pocity těch, kteří byli tak krutě vyhnáni ze svých domovů. Kniha vychází v roce osmdesátého výročí této smutné události a doplňuje jí historický přehled JindřichaMarka a bohatá obrazová příloha Jaroslava Čvančary.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7264-189-5
Četnické letecké hlídky 1935-1939. Čs. letci u 280. a 544. perutě RAF
Publikováno: 2001
ISBN: 80-85280-69-8
Zobrazeno 1 - 48 z 50

Štítky publikací z knih autora