Domácnost je místem, kde trávíme většinu svého času, přitom právě doma na nás čeká spousta nástrah či nepříjemností: přesolíme nebo připálíme oběd, moučník nechce kynout, nedopatřením vzniklá skvrna nejde odstranit, kousek prádla obarví celou náplň pračky, oblíbená květina začíná vadnout... Proto vznikla tato příručka,která je výsledkem více než čtvrtstoletí dlouhého shromažďování rad a zkušeností i jejich ověřování v praxi – aby vám poradila, co v těchto situacích dělat.
Recepty na přípravu bylinných přípravků k léčbě běžných zdravotních problémů pocházejí z lidového léčitelství z oblasti severních, východních a středních Čech.
Podtitul: 17. století První díl série historických knih, mapujících zdánlivě poznaná údobí českých dějin. Zabývá se událostmi, která přes svoji všeobecnou známost mají ještě svá „bílá místa“. Díl shrnuje veškerá objektivní fakta i interpretace o pěti událostech 17. století: popravě 27 českých pánů a osud jejich těl, horoskopu Albrechta z Valdštejna, emigraci Jana Amose Komenského, čarodějnických procesech ve Velkých Losinách a osudu Chodska za nadvlády Lomikara.
18. století - Smutná císařovna s pomněnkovýma očima. V tomto dílu Bílých míst české historie vám nabízíme procházku tak trochu opomíjeným 18. stoletím. Nejprve poznáme tři známé muže ve vyprávění nazvaném Dva zbojníci a nepohodlný hrabě a představíme si – pro mnohé asi netradičně – duchovního, jehož jméno se stalo symbolem náboženského útlaku natolik, že jsme kapitolu nazvali Temný páter z doby temna. Nebude chybět ani Marie Terezie neboli Smutná císařovna s pomněnkovýma očima, o níž se vypráví plno legend a polopravd či přímo pomluv. Dozvíme se také Jak dopadli sedláci u Chlumce a zda byl Josef II. skutečně velkým lidumilem, dobrým reformátorem a oblíbencem poddaných. Na závěr se vypravíme na severozápad Čech, kde dožíval svůj bouřlivý život Milovník a svůdce zavřený do knihovny, ale nebudeme si povídat jen o něm, protože závěr 18. století nabízí nejednu zajímavost i otázku bez odpovědi.
Třetí díl ze série historických knih, které mapují zdánlivě poznaná údobí českých dějin v událostech obecně známých, a přesto stále majících svá „bílá místa“. V pěti kapitolách z 19. století se potkáme nejprve s Napoleonem, potom si přiblížíme revoluční rok 1848, vydáme se na císařský dvůr za Františkem Josefem I., nahlédneme do života českých obrozenců a vlastenců a na závěr navštívíme „zrádce národa“ Karla Sabinu, „nešťastného Rigoletta“ Rudolfa Mrvu a posvítíme si na tzv. hilsneriádu.
Čtvrtý díl je věnován počátku 20. století a především první světové válce. Dozvíme se o dilematech české politiky včetně Švihovy aféry, českých stopách v atentátu na Františka Ferdinanda d´Este, průběhu válečných operací a zejména o situaci v českých zemích a československém zahraničním odboji včetně jeho protagonistů– T. G. Masaryka, E. Beneše či J. Dűrycha. Nemalá pozornost je věnována také vzniku a činnosti našich legií v Rusku, Francii a Itálii. Na závěr se dozvíme, proč byl československý stát vyhlášen 28. října 1918 hned třikrát.
Pátý díl Bílých míst české historie je věnován létům 1918–1939, tedy období nazývanému „první“ a „druhou republikou“. Dočtete se o bojích, které muselo Československo ihned po svém vzniku svést pro zachování své územní celistvosti, o nelehkém budování nového státu, o našich legiích v sovětském Rusku a jejich sibiřské anabázi včetně obvinění z krádeže ruského zlatého pokladu. Dozvíte se také, že předmnichovská republika nebyla zdaleka tak ideální, jak se dnes často tvrdí a že zejména dvacátá léta byla obdobím řady afér. Hospodářská krize přinesla nejen sociální bouře a stávky, ale vyhrotila také národnostní neshody a konflikty, které po nástupu Hitlera v Německu vedly ke snahám o rozbití československého státu. To začalo po Mnichovu a skončilo v březnu 1939, kdy se ze zbytku českých zemí stal nacistický protektorát.
Edice skutečných případů z českých a evropských policejních archivů, ale i autorské psychologicky napínavé detektivní povídky. V příbězích jsou objasněny záhady a souvislosti takovým způsobem, že na ně lze jen stěží zapomenout.
Příběhy z pestrých a dramatických dějin českého národa v bouřlivém dvacátém století. Významné a zlomové okamžiky, osudy velkých osobností i zdánlivě prosté příběhy přímo ovlivňující chod dějin nebo jsoucí s ním jen neoddělitelně propojeny, to je to, co nabízejí tyto téměř beletristicky pojaté „dějepisné povídky“ zdílen několika tuzemských historiků a jedné historičky. Dvacáté století bylo pro český národ prvním, které z větší části prožil v relativní nebo skutečné státní samostatnosti, kdy mohl vlastními silami předvést světu svůj um, svoji sílu, svou velikost i malost. Povedlo se mu to ve všech směrech dostatečně. Necelá třicítka příspěvků je řazena chronologicky od hilsneriády a Masarykových půtek s provinciální českou krátkozrakostí, přes legionáře, zdánlivě poklidné vody první republiky, drama fašistické a komunistické zkoušky národního charakteru až po rozdělení Československa. Zajímavé, poutavé a doporučeníhodné čtení s tou výhradou, že moderních českých dějin znalému čtenáři nepřinese zhola nic objevného.
Vystoupení československých legií za první světové války patří k těm historickým událostem i tradicím, na které jsme právem hrdí. Bojovaly v Rusku, Itálii i Francii, na rozhodujících frontách války. Legionáři svým vlastenectvím, odhodláním, statečností a odvahou udivovali i zkušené generály a důstojníky dohodových armád. Knížka, kterou právě držíte v ruce, vás provede nejen po nejslavnějších místech bojů našich legií, ale i po těch méně známých. Přibližuje také průběh první světové války, situaci v českých zemích a úsilí našeho zahraničního odboje vedeného T. G. Masarykem nejen o vytvoření mohutného československého zahraničního vojska, ale také o uznání práva českého a slovenského národa na samostatný stát. Právě v tomto nesnadném politickém a diplomatickém zápase sehrály naše legie jednu z klíčových úloh. Výrazně napomohly také k rychlé kapitulaci Německa a Rakousko-Uherska, když ovládly sibiřskou magistrálu a znemožnily přesun statisíců německých a rakouskouherských zajatců z Ruska na západní frontu. Zaslouží si proto naši úctu a symbolické poděkování – a nejen v roce, kdy si připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky a konce první světové války.
Tři dějinné příběhy, které se odehrály ve 20. století, v různých dobách a v různých zemích. Všechny obnažují ve strhujícím toku událostí mechanismus často se opakujícího dějinného dramatu: Na scénu s kulisami neustálených společenských poměrů vstupuje "vůdce". Obsah: Rusko ve spárech revolucí / Karel Richter. Německo 1933: "Jsme u cíle--!" / Roman Cílek. Sedm zastavení zimy / Jiří Bílek.
V naší minulosti je mnoho nejasných míst, která tzv. záhadology inspirují k různým "tajným" dějinám. Běh světa však neovlivňovaly tajná bratrstva či nadpřirozené síly: rozhodující úloha připadla člověku s jeho dobrými i špatnými vlastnostmi. On uměl povznést svého ducha ke hvězdám, ale také sám sebe učinit nejničivější silou. Právě o tom je tato kniha. Čtenáři chce poskytnout dostatek údajů, aby se pokusil sám najít odpověď. Někdy chodíme po místech, kudy dějiny doslova "kráčely", a nevíme o tom; i proto nám občas připadají vzdálené a nezajímavé. Hádanky budou návodem k bližšímu poznání vašeho okolí i typem na zajímavé výlety. Možná právě tak některé z lákavých tajemství odhalíte...
V druhém dílu Hádanek naší minulosti budeme s autorem pátrat po Attilově hrobu a po bojišti, kde Sámo porazil francké vojsko. Důvěrněji se seznámíme s praotcem Čechem i s Krokovou rodinou...
Třetí díl Hádanek naší minulosti nás provede dramatickými událostmi spojenými s nástupem křesťanství. Vzrušující cesta dalším úsekem naší historie začne na Velké Moravě a vyvrcholí vraždou kněžny Ludmily. V tomto dílu Hádanek naší minulosti, který má podtitul Krutá smrt zbožné babičky, se jako bílá nit povine naším vyprávěním nástup nové víry - křesťanství a jeho boj s přežívajícím pohanstvím. Nejprve zavítáme na Velkou Moravu, abychom poznali nejen Bájný Velehrad a pokusili se najít Metodějův hrob. Počátkům nástupu českého kmene a rodu Přemyslovců k moci bude věnován Výlet z Budče na Levý Hradec, při kterém se seznámíme také s prvním historickým knížetem Bořivojem a jeho syny. V jejich doprovodu se potom vydáme na Místo zvané Žiži, kde si přiblížíme založení Prahy a řadu otazníků, které jsou s tím spojené. Kněžny Ludmila a Drahomíra se stanou hlavními hrdinkami vyprávění Dvě vdovy, které skončí vraždou jedné z nich.
4. díl Hádanek naší minulosti je věnován počátkům české státnosti. Od vraždy knížete Václava přes říši jeho bratra Boleslava a tajemstvích spojených s biskupem Vojtěchem se dostaneme až k tragickému konci rodu Slavníkovců.
V tomto dílu Hádanek naší minulosti s podtitulem Dlouhý stín na Moravském poli spolu projdeme bezmála tři století. Na pozadí dramatických dějů, které ovlivnily osudy českého státu, poznáme také sílu, jež zasahuje do historie více než často a ovlivňuje mnohá velká rozhodnutí a kroky: jde o lásku až neuvěřitelně snadno a rychle seměnící v nenávist. Silné pozvedá z prachu a slabé do něj sráží. Ukážeme si to na dvou známých dvojicích - Boženu a Oldřicha poznáme prostřednictvím jeho bratra, jímž byl Ubohý kníže Jaromír a Jitka s Břetislavem prožijí svůj romantický příběh ve vyprávění Český Achilles nadaný ctnostmi. Milostných motivů se nezřekne ani První král a tucet nůší, a setkáme se s nimi dokonce i tehdy, když si přiblížíme Proradné plémě Vršovců. Ale nejvíce lásky, nevěry a rozvodů si užijeme předtím, než se objeví Dlouhý stín na Moravském poli. V následujícím dílu Hádanek naší minulosti, který bude mít podtitul Jasný pohled slepého krále, se zastavíme ve 14. století, na jehož počátku vystřídala Přemyslovce lucemburská dynastie. Začneme příběhem nazvaným Láska setnutá ostrým prknem, v němž si představíme slavnou mileneckou dvojici na pozadí Braniborů v Čechách. Potom si zahrajeme na detektivy a pokusíme se zjistit, proč byla Tragická popolední siesta, při níž vymřel po meči rod Přemyslovců. Podobně napínavé bude pátrání po tom, kdo byl Muž samostatný, o své újmě skládáním se bavící neboli kronikář Dalimil. Jan Lucemburský znovu zvolá své slavné Toho bohdá nebude na pláni u Kresčaku a na závěr se podíváme trochu netradičně na jeho slavného syna a poznáme Nejsladší tajemství Otce vlasti.
V tomto dílu Hádanek naší minulosti s podtitulem Jasný pohled slepého krále se projdeme po 14. století, na jehož počátku vystřídala Přemyslovce lucemburská dynastie. Začneme příběhem nazvaným Láska setnutá ostrým prknem, v němž si představíme slavnou mileneckou dvojici na pozadí Braniborů v Čechách. Potom si zahrajeme na detektivy apokusíme se zjistit, proč byla Tragická popolední siesta, při níž vymřel po meči rod Přemyslovců. Podobně napínavé bude pátrání po tom, kdo byl Muž samostatný, o své újmě skládáním se bavící neboli kronikář Dalimil. Jan Lucemburský znovu zvolá své slavné Toho bohdá nebude na pláni u Kresčaku a na závěr se podíváme trochu netradičně na jeho slavného syna a možná poznáme i Nejsladší tajemství Otce vlasti.
V tomto dílu Hádanek naší minulosti, jemuž jsme dali podtitul Čtyři Janové a bratr Prokop, se zaměříme na dobu, kterou mnozí považují za jeden z vrcholů našich národních dějin a jiní by ji nejraději z historie vyškrtli. Na osudech pěti mužů si ukážeme, proč tomu tak je, a především si povíme, co opravdu víme a kde zatím více nebo méně tápeme. Nejprve si v kapitole nazvané netradičně Brzy jazyk nazývati přiblížíme krutou smrt Johánka z Pomuku na pozadí rozporuplné doby Václava IV., poté se znovu s Janem Husem ujistíme, že Více jest věřiti pravdomluvnému a pak se naším dalším průvodcem stane Prokletý lapka s čistou duší. S knězem Prokopem se na Lipanské pláni zeptáme Kdež jsou boží bojovníci a nakonec nám zůstane Poslední statečný na hradě s biblickým jménem. Pro příští díl Hádanek naší minulosti jsme zvolili podtitul Moudrý císař s pověstí hlupáka. Společně projdeme období od poloviny 15. století do konce století následujícího, kdy se Čechy i Morava staly "zemí dvojího lidu". Nejprve poznáme Nelehký osud husitského krále neboli dobu poděbradskou, poté se v kapitole nazvané Kterak se Dalibor naučil housti vydáme po stopách chudého rytíře z Kozojed a kutnohorských havířů a nezapomeneme ani na Tajemství velkého pábitele neboli kronikáře, který je i dnes stejně nekriticky zavrhován jako brán za autoritu. V kapitole Jak dal Kubata hlavu za blata se podíváme pod povrch jedné polozapomenuté pověsti a na závěr nás čeká císař Rudolf II., který by mohl být dokladem toho, že Tajemství hvězd nikdy nepoznáme.
V osmém, posledním díle Hádanek naší minulosti, pro který jsme zvolili podtitul Moudrý císař s pověstí hlupáka, společně projdeme období od poloviny 15. století do konce století následujícího, kdy se Čechy i Morava staly "zemí dvojího lidu". Nejprve poznáme Nelehký osud husitského krále neboli dobu poděbradskou, poté se v kapitole nazvané Kterak se Dalibor nenaučil housti vydáme po stopách chudého rytíře z Kozojed a kutnohorských havířů a nezapomeneme ani na Tajemství velkého pábitele neboli kronikáře, který je i dnes stejně nekriticky zavrhován jako brán za autoritu. V kapitole Jak dal Kubata hlavu za blata se podíváme pod povrch jedné polozapomenuté pověsti a na závěr nás čeká císař Rudolf II., který by mohl být dokladem toho, že Tajemství hvězd nikdy nepoznáme.
Nejde o klasické horoskopy, které vám prozradí, co vás čeká a nemine, ale o čtyři pohledy na vaši osobnost, jak ji vidí méně známé, ač velmi staré horoskopy – mayský, přírodní, egyptský a květinový. Možná v sobě objevíte něco, o čem jste dosud neměla ani tušení a dokážete i věci nevídané, v každém případě se dozvíte to, co nikdy nemůže být na škodu: jak být za všech okolností sama sebou, zvýraznit své klady a potlačit případné nedostatky, udělat něco pro svůj půvab, krásu a zdraví, a především získat zdravé sebevědomí, stát se opravdu ženou nového tisíciletí. Potom vás i případná nepřízeň hvězd v klasických horoskopech nevyvede ani trochu z míry a neohrozí vaši sebedůvěru a dobrou náladu.
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2016. // pohledy do zákulisí historie // války, bitvy, armády // aféry, skandály, špionáž // pozoruhodné osobnosti, nevšední osudy //
Jsou to všechno neobvyklé kriminální případy z celé Evropy.Kriminální případy z evropských policejních archivů jsou napínavé,protože k jejich vyřešení byl třeba nejen brilantní úsudek,ale také hodně psychologického důvtipu k objasnění vztahu mezi obětí a zločincem a k pochopení jeho motivů.
Vrah udělal vše, aby po něm nezůstaly žádné stopy, navíc mu pomohl déšť v noci z neděle na pondělí. Soudní pitva potvrdila zjištění lékaře, který mrtvou ohledal jako první - dívka byla napadena, surově zmlácena, znásilněna a nakonec uškrcena. Došlo k tomu v sobotu navečer. Kriminalisté dospěli k závěru, že k činu došlo na jiném místě, než byla Cristina Bengescová nalezena. Křižovatka dvou cest, jimiž si obyvatelé nedalekého sídliště zkracovali cestu, byla příliš rušným místem na to, aby tu někdo přepadl, znásilnil a uškrtil dívku - každou chvíli mohl být přinejmenším vyrušen. Riziko tu bylo opravdu velké, a kdyby přepadená začala volat o pomoc, hrozilo útočníkovi nebezpečí, že ji někdo uslyší a přispěchá na pomoc. Vše nasvědčovalo tomu, že Cristina byla znásilněna a zavražděna někde jinde a pak na místo nálezu přenesena či převezena. Necelých dvacet metrů od křižovatky se podařilo v mokré hlíně nalézt stopy po pneumatikách osobního automobilu.
Kniha záhadných kriminálních případů z celé Evropy zahrnuje i zločiny, ktré byly provedeny tak dokonale, že pachateli nebylo možné prokázat vinu. V jiném příběhu se zase zločinci podaří uniknout slepé spravedlnosti, trestu se ale nevyhne, protože ten pro něj připravily jeho oběti ze záhrobí. Také ostatní příběhy jsou tajemné, alezáhada se brzy vysvětlí jako rafinovaně nastrčená za účelem zametání stop. Například jeden lupič, aby zmátl policii, zabil feťáka, jeho tělo spálil, ale postaral se o to, aby z různých stop kriminalisté usoudili, že byl zavražděn on. A pak začal bezuzdně loupit a vraždit. Než policie prohlédla tuto lest, zavraždil údajně mrtvý recidivista nejméně devět lidí, a to mu další vraždy nebyly prokázány. A takové neobvyklé kriminální případy obsahují všechny příběhy v této knize.
Těšínská jablíčka. A ještě kyselá… Mohlo by se zdát, že spojovat něco takového s válkami, byť polozapomenutými, se ani trochu nehodí. Vždyť jaképak plané sliby či naděje nebo marné utěšování, jak si každý pod těmi jablíčky představí. A přece asi nejlépe vystihují obsah knížky. Na území Těšínského knížectví si poprvní světové válce dělaly nárok Československo a Polsko a našly pro to dostatek historických, ekonomických i etnických argumentů. V lednu 1919 spor vyvrcholil sedmidenní válkou, v níž nejprve československé legie obsadily většinu Těšínska, aby později z rozhodnutí politiků ustoupily na hranici probíhající po řece Olši, jíž se v Polsku říká Olza. Části Těšínska, která připadla Československu, se proto v Polsku začalo říkat Zaolží a její návrat se stal jednou z konstant polské zahraniční politiky a především československo-polských vztahů. Na konci září 1938 přinutila polská vláda mnichovskou dohodou právě zdeptané a oloupené Československo, aby jí pod hrozbou vojenského útoku Zaolží vydalo. S koncem druhé světové války se spor o Těšínsko rozhořel znovu a také tentokrát to byli českoslovenští vojáci, kteří obsadili v červnu 1945 část Ratibořska. Opět se museli stáhnout a v dalších měsících tu proti sobě na obou stranách hranice stála mohutná vojska čekající jen na rozkaz k útoku. Kdyby nebylo sovětských jednotek, které je od sebe oddělily… Nakonec na zásah Stalina musely obě země uzavřít v roce 1947 spojeneckou smlouvu, ale hraniční otázky definitivně vyřešily až o jedenáct let později. Těšínsko s jeho pestrým národnostním složením prožilo mezi léty 1918 a 1947 opravdu hodně těžké chvíle, pronásledování tu poznali na vlastní kůži Češi, Poláci, Němci, Šlonzáci i Židé, kteří mnohokrát uvěřili planým slibům probouzejícím plané naděje. A když to zjistili, už jim nepomohlo žádné utěšování, dostali jen další plané sliby a naděje. Ta těšínská jablíčka byla často opravdu hodně kyselá…
Čtrnáct skutečných případů z archivů evropských policií. Autor si vybral příběhy, které se vyznačují neobvyklými až kuriózními okolnostmi. Jejich společným jmenovatelem je vášeň, žárlivost, partnerské konflikty, nevěra či jen manželská vypočítavost. Když se tyto většinou skrývané slabosti lidí zapletou do zločinu, jde o tynejsložitější kriminální případy.
Naše vlast patří nejen k nejkrásnějším místům na světě, ale díky své dlouhé a bohaté historii také k nejpodivnějším, nejtajemnějším a nejzáhadnějším. V průběhu věků se událo mnohé, co podle záhadologů a psychotroniků zanechalo svůj pozitivní či negativní otisk. Nejde jen o lidové pověsti a báje, často připomínající pohádky, které však přesto mohou mít kdesi v pozadí „zrnko pravdy“, ale rovněž o prokázané historické události, po nichž tu „cosi“ zůstalo. Můžete se o tom přesvědčit sami, protože u všech míst, která jsou řazena abecedně, je uvedeno i jejich zeměpisné umístění v Čechách, na Moravě či ve Slezsku.
Již sám název této knížečky prozrazuje, že je určena především hospodyňkám k usnadnění některých prací v domácnosti. To však zdaleka neznamená, že by nemohla být využívána i muži. Knížečka si již vzhledem k svému rozsahu nedělá nárok na úplnost a také ne všechny rady měl autor možnost vyzkoušet. Proto doporučuje čtenářům, aby si některé z postupů předem vyzkoušeli bez nebezpečí poškození věcí či sebe sama. Vzhledem k tomu, že některé rady se vztahují ke dvěma i více heslům a docházelo by k opakování, je u některých hesel velkými písmeny vytištěn odkaz na heslo, kde naleznou vlastní návod. Pro snadné používání knížečky bylo zvoleno abecední řazení a autor věří, že především hospodyňky v ní naleznou dobrého pomocníka při každodenní péči o domácnost.