Stal se zázrak! Klárka si myslela, že už se nikdy nevrátí do Království Etikety, kde strávila spoustu času. Zničehonic se však objevil Mistr E a požádal ji o pomoc. Aby beznadějně začarované království bylo vysvobozeno, je třeba najít ztracenou šifru dokonalosti. A to je právě Klárčin úkol. Jak se ale hledá něco, o čem netušíte, jak to vypadá? Vydejte se s ní na dobrodružnou cestu, u které si doplníte vaše znalosti etikety… Tak hurá za Klárkou!
Český odborník na dějiny Španělska přispěl do neustále aktualizované diskuse o problematice tzv. černé legendy, kterou považuje, a nejen on, za plod mimořádně úspěšné propagandistické kampaně. Navíc nesleduje jen černou legendu v její faktické podobě v historické dimenzi zasahující několik staletí, ale také v dimenzi jeho zkoumání španělskou, a nejen španělskou historiografií. Černá legenda (španělsky leyenda negra, anglicky Black Legend) je propagandistické líčení historie v protišpanělském duchu, které bylo od 16. století šířeno protivníky španělské habsburské moci, zejména protestanty v severní a západní Evropě.
Docent olomoucké univerzity a náš přední hispanista zasvěceně líčí dějiny této pozoruhodné latinskoamerické země od dob indiánských civilizací, přes španělskou nadvládu, proces emancipace na počátku 19. století, až po nejnovější dobu, kdy je známý vojenský Pinochetův puč proti Alliendově vládě vylíčen bez dřívějšího ideologického balastu. Také zde čtenář nalezne kapitolu o vzájemných vztazích a encyklopedické heslo.
Monografické zpracování dějin států, jejichž společná koloniální minulost zakládá i v současnosti reálné možnosti politické a hospodářské integrace. Obsáhlá kniha seznamuje s moderními dějinami tří významných jihoamerických států. V úvodu se autor věnuje období osidlování těchto území bílými kolonisty, dále se však soustředí především na 19. a 20. století. Celá kapitola je věnována národním literaturám.
V postmoderních časech už nejspíše neobstojí pouhé pozitivistické, byť třeba i dobře míněné, výčty nejrůznějších fakt i „fakt“, ale je třeba věnovat pozornost také interpretacím a jejich podmíněnosti a hodnověrnosti. Tato kniha tedy není jenom o tom, co se stalo, ale do značné míry také o tom, co si o tom současníci a následující generace mysleli, co o tom napsali a jak tyto jejich výklady a názory ovlivnily pozdější děje. Pozornost je soustředěna na klíčové události, epochy a postavy španělské historie a u těchto témat je nabídnuto hned několik možných pohledů a hodnocení, neboť dnešní zvídaví a hloubaví čtenáři by „klasicky“ pojaté vyprávění o jedné jediné verzi historie již právem považovali za nedostatečné. -- Pravěk ve Španělsku • Iberové, Keltové a všichni ti další • Římská Hispánie • Vizigótské intermezzo • Al-Andalus • Křesťanská království • Reconquista • Isabela a Ferdinand • Španělsko světovou supervelmocí • „Malí“ Habsburkové a 17. století • Bourbonská revoluce shora • Doba z kloubů vymknutá • Loučení se Starým režimem • Isabelské Španělsko • Revoluce, republika, restaurace a jiné příhody • Španělsko v časech restauračních • Španělsko hledá lékaře • Dobrý člověk Primo de Rivera • Druhá republika • Španělská občanská válka • Caudillo z Boží vůle • Jak se dělá demokracie • Socialistické Španělsko • Španělsko na hranici mezi historií a přítomností • Stručný nástin česko-španělských vztahů
Detailní přehled španělských dějin od pravěku po současnost (závěrečným limitem je fotbalový triumf Španělska na šampionátu v létě roku 2010). Prerománské kultury a civilizace na Pyrenejském poloostrově, romanizace a evangelizace, vznik Hispanie. Germánská vsuvka španělské historie v podobě Vizigótů, příchod muslimů a vznik Al-Andalus, córdobský emirát a chalífát, křesťanská království, reconquista. Sjednocení Španělska Katolickými veličenstvy, inkvizice, represe vůči minoritám. Zlatý věk — Španělsko politickým i kulturním hegemonem západního světa. Ústup ze slávy, dekadence, nástup Bourbonů. Osvícenství a revoluce, napoleonské války, agónie absolutismu. 19. století — zápas o podobu španělské společnosti mezi konzervativci a liberály. Pokusy o regeneraci a modernizaci země, II. republika, občanská válka. Diktatura generála Franka, demokratická transformace, úspěšná cesta Španělska mezi nejvyspělejší státy světa.
CENA MIROSLAVA IVANOVA V KATEGORII 2 - LITERATURA FAKTU ZA POSLEDNÍ 3 ROKY. Tato procházka novodobými španělskými dějinami nabízí čtenáři poutavý příběh jedné významné evropské panovnické dynastie, která přes všechno vynaložené úsilí nikdy oficiálně na královský trůn neusedla. Přesto její příznivci a stoupenci, tzv. karlisté, poznamenali moderní španělskou historii zcela nepřehlédnutelným způsobem. Jejich projekt „návratu do starých zlatých časů“ se s vizemi španělských liberálů a zastánců moderního kapitalismu střetne v několika značně krvavých a destruktivních občanských válkách, jakož i v nespočtu menších, násilných i politických konfliktů. Karlistické války však v mnoha ohledech překračovaly geopolitické hranice Pyrenejského poloostrova, mezi válečníky obou stran se nacházely stovky a tisíce bojovníků ze všech koutů Evropy, karlisté zase na oplátku pomáhali různým obráncům „starých pořádků“ po celém kontinentu. I když jej po debaklu ve třetí válce (1876) mnozí pohřbívali, karlismus dějiny Španělska a Evropy neopustil ani ve 20. století. Karlističtí vojáci nazývaní requetés významným způsobem dopomohli k vítězství frankistickému táboru v tragické občanské válce z let 1936–39. A karlističtí pretendenti madridského trůnu budou svými ambicemi a požadavky španělského caudilla „obtěžovat“ až do jeho smrti a rozpadu diktatury. O tom všem je tato kniha, první rozsáhlá práce na téma karlismu v českém historiografickém prostoru.
Studie se zabývá zejména dějinami španělské inkvizice. Definuje ji jako první totalitní organizaci v dějinách lidstva, která usilovala o kontrolu všech složek společenského života. Ve jménu křesťanské jednoty likvidovala nositele odlišných názorů, kteří oslabovali moc církve a ohrožovali i základní pilíře světské moci. Autor popisuje fungování inkvizičních tribunálů i nejznámější procesy. Závěrečná kapitola je věnována různým názorům na historickou úlohu této instituce. (Dějiny inkvizice v českých zemích nezmiňuje).
Bylo jednou jedno Království Etikety. Každý tu samozřejmě věděl, jak se ve všech možných i nemožných situacích správně chovat a jak vždycky udělat právě to, co se sluší. Jenomže jednoho dne království začaroval zlý černokněžník a všechno vědění jako by se do země propadlo. Jedině poradce krále Jarouše VI., „Mistr E“, směl putovat po světě, aby království ze zakletí vysvobodil, ovšem zakletý do animované podoby. Spolu s Mistrem E se tak děti seznamují se základy etikety (zdravení, rodinná hostina, chování na návštěvě, v kině, u lékaře, oblečení pro různé příležitosti aj.). Součástí všech dílů je také kontaktní test, kde si mohou malí čtenáři bezprostředně ověřit své právě nabyté znalosti.
Vtipný pohádkový příběh plný lásky a moudrosti, ale i lenosti a hlouposti, který znají děti i jejich rodiče z dnes již kultovního filmu, ožívá nyní na knižních stránkách. Vydejte se za princeznou Lenkou, na kterou si dělá zálusk drak Šestnáctihlavec. Zachrání ji ospalý princ Bachacha, nebo jsou princové na draka? Obstáli byste na pohádkové výpravě, v hodovní síni a vyznáte se vůbec v pohádkách? To si můžete vyzkoušet v pohádkových testech. A navrch vás čekají tři pohádky nepohádky!
Nejhlubší sonda do historie i současnosti našich klášterů a do dosud tabuizovaného života lidí v nich. Autorkou této výjimečné knihy je renomovaná spisovatelka Alena Ježková. Více než pět let shromažďovala písemné podklady a přímé zvukové záznamy. Studovala historii řeholních řádů a křesťanské reálie, objížděla opuštěnéi živoucí kláštery v Čechách a na Moravě. Navštěvovala komunity a uskutečnila desítky rozhovorů s řeholníky a řeholnicemi. Tichá srdce jsou ojedinělou a exkluzivní publikací v mnoha ohledech. Jsou vyčerpávajícím a současně čtivým exkursem do dějin působení šesti řeholních řádů u nás: benediktinů, cisterciáků, premonstrátů, františkánů, dominikánů a boromejek. Tématem téměř šedesáti esejistických textů jsou kláštery známé a „znovuoživené“ jako Břevnov, Strahov či Rajhrad; opomíjené i chátrající jako Osek a Chotěšov; nebo zaniklé jako Ostrov u Davle či Dolní Kounice. Působivou vrstvu knihy představují výpovědi pětadvaceti řeholníků, mezi nimiž jsou například: člen dominikánského řádu kardinál Dominik Duka, opat strahovského kláštera Michael Pojezdný či převor břevnovského kláštera Prokop Siostrzonek. Ve vzpomínkách starších pamětníků ožívají otřesná svědectví z 50. let minulého století, kdy komunistický režim kláštery zrušil a řeholníky poslal do internačních táborů nebo je odsoudil ve vykonstruovaných monstrprocesech k dlouhým letům ve věznicích a pracovních lágrech. Mnozí potom dále působili v ilegalitě. Nejde však jen o fakta, ale především o otevřené výpovědi lidí, kteří žijí skromně, podle pevných hodnot a prací pro druhé. Hovoří o zvláštnostech života v komunitě, stejně jako o hlubokých duchovních zážitcích, jaké představuje povolání k řeholnímu životu či kontemplace. Rovnocenný protějšek textu tvoří černobílé fotografie Jiřího Chalupy. Jsou plné atmosféry a empatie k místům i lidem. Také ony vznikaly v průběhu několika let a s vynaložením velkého úsilí.
Druhý díl úspěšné knihy Tichá srdce (Práh, 2013). Po zmapování historie a současnosti šesti řeholních řádů v Čechách a na Moravě přichází pokračování zaměřené na působení maltézských rytířů, templářů, augustiniánů, karmelitánů, křižovníků s červenou hvězdou, milosrdných bratrů, jezuitů a anglických panen. Prostřednictvím textů i působivých fotografií autoři odhalují skrytý život zrušených i znovuobnovených klášterů. Také ze stránek této knihy se ozývá hlas pamětníků pronásledovaných za komunistické totality za odlišný světonázor. Nejsilněji však zaznívají otevřená svědectví řeholníků o duchovní rovině naší současnosti, o naději a lásce, které jí dávají nadčasovou hodnotu.
Studie o vybraných aspektech Španělské občanské války 1936-1939 Odborná historická studie osvětluje vzájemné působení jednotlivých aktérů zasahujících do vnitřního politického zápasu Španělska 30. let, jehož výsledky napříště ovlivní podobu státního uspořádání celé země a její roli v celkovém kontextu evropské politiky. Autor zkoumá rozvržení politických sil, podíl jednotlivých politických stran a jejich ideologií na vyvolávání a zostřování konfliktů, osobní a veřejnou kariéru stěžejních představitelů politických stran a hnutí, zrod a upevnění diktatury. Vedle rozsáhlého poznámkového aparátu kniha obsahuje doprovodnou komentovanou bibliografii dosud publikovaných historických prací na dané téma.
Publikováno:2002
ISBN:80-7106-431-9
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.