Knížka milostných veršů, jež poskládal Mikulášek ze svých básnických sbírek. Představují jej ve výlučné podobě básníka lásky, objevujícího sobě i čtenářům, jak nevyčerpatelným inspiračním zdrojem je i dnes milostný cit.
Kniha vyšla po prvé r. 1942, v době nejtěžší okupační poroby. Po druhé byla vydána r. 1947, na mnoha místech opravena a doplněna. Je to jedna z nejvýznamnějších a nejtypičtějších sbírek Halasových. Křtěna hrůzami protektorátního temna, vyjadřovala víru v lepší příští národa, i když z censurních důvodů nemohl básník mluvit otevřeně. Jako v předcházející knize "Naše paní Božena Němcová" vedl Halas čtenáře pro posilu k autorce "Babičky", tak v této knize vede své čtenáře k Nerudovi, Mánesovi a Smetanovi.
Výbor obsahuje především básně z autorova posledního tvůrčího údobí, je to podstatná část veršů z knihy Bez obav, doplněná několika básněmi (Cesta k lesu, Sloky, Pamflet, Setkání, Protinožci) z knihy Na druhé straně světa.Přibližuje tak tu část Bieblova díla, která na přelomu čtyřicátých a padesátých let působila a vývojmladé protischematické poezie a spolu s lyrikou několika dalších básníků představuje vrchol básnické tvorby z tohoto období.
Básně z cesty 1933. Známá sbírka veršů, v nichž autor sdružil své dojmy z cest po Francii, Alpách a severní Itálii. Toto vydání bylo pořízeno podle vydání z roku 1957, které si autor sám redigoval. Pravopis je upraven podle nových pravidel. Celoplátěná vazba v kartonovém pouzdře 22-014-66. Celokožená vazba v kartonovém pouzdře 22-015-66.