Petr Bezruč - knihy
Petr Bezruč

Petr Bezruč

Petr Bezruč, Old Ještěr, Pavel Hrzánský, Kuba Stopěruntík, Ratibor Suk, Petr Bezperak

Pseudonym
 1867 -  1958 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Výbor obsahuje básnické sbírky Slezské písně a Paralipomena a úvod od Viléma Závady.
Publikováno: 1964
ISBN: 22-008-64
Soukromý tisk vydaný se svolením autora k Vánocům 1934. Básník se hlásí k lidem utlačovaným a zarmouceným, obejde se naopak bez oslav, veselí a nadšení.
Publikováno: 1934
Soukromý neprodejný tisk k ustavujícímu sjezdu slezských knihomilů-sběratelů a vlastivědných pracovníků.
Publikováno: 1935
Dvě básně Petra Bezruče v podobě bibliofilní rukopisné faksimile.
Publikováno: 1945
Vydala v roce 1953 k 86. narozeninám básníkovým Osvětová beseda v Mor. Krumlov. Doslov napsal Protop Toman ml. Kresby Antonína F. Stehlíka. Vytiskly ve 300 číslovaných výtiscích na ofsetovém bezdřevém papíře písmem manuscript Západomoravské tiskárny, národní podnik, základní závod, Brno.
Publikováno: 1953
Soubor epitafů, tedy textů k poctě zemřelým.
Publikováno: 1936
Veršované vyobrazení podbeskydské Hané, tamních vsí a jejich selského obyvatelstva. Soukromý neprodejný tisk vydal Vladimír Chlanda pro účastníky šesté schůzky moravských knihomilů v Přerově dne 20. května 1934.
Publikováno: 1934
Soukromý tisk k osmdesátinám národního umělce. Průvodní slovo napsal Josef Strnadel. Frontispic nakreslil Vilém Wünsche. Upravil Oldřich Hlavsa.
Publikováno: 1947
Publikováno: 1950
Publikace přináší rekonstrukci dochovaných zásilek P. Bezruče J. Herbenovi, tj. přináší jednak dopisy, jež dávají nahlédnout do básníkových životních situací, a jednak přiložené básně vznikajícího cyklu Slezských písní. Část nákladu vydána s gramodeskou.
Publikováno: 1980
ISBN: 22-038-80
Bibliofilský výběr básní inspirovaných různými místy na jihu Moravy, převážně na Slovácku – od Pálavy a Židlochovic přes Kyjov a Valčice až k řece Dyji.
Publikováno: 1933
Soubor krátkých fejetonů o životě ve Slezsku, nářečí a zvycích.
Publikováno: 1942
Svazek básní, jež ve svém úhrnu jsou obrazem důvěrného dramatu básníkovy lásky k Františce Tomkové, dcerce mlynářově, která zapálila nový plamen milostného citu v člověku a vyvolala novou tvůrčí vlnu v básníku.
Publikováno: 1961
Petr Bezruč trochu jinak - v lůně byskydských hor, obklopen svými zvířecími miláčky. Obsahuje přívazky: Stužkonoska modrá -- Píseň o Georgině, či, Hepta epi thébas, či, osm na jednu květinu.
Publikováno: 1946
Tragický příběh z černé Ostravy trochu jinak… Po Wolkerových Baladách a Kalinově Kšaftu se Lubomír Lichý rozhodl vzkřísit Maryčku Magdonovu a přiblížit tak básnickou tvorbu Petra Bezruče současníkům. Opět se rozhodl pro originální řešení a připravil alternativní komiks či výtvarný doprovod. Volba básníka opět nebyla náhodná. Lubomír Lichý má rád černý humor a Bezručovy pochmurné texty mu musí vyhovovat už proto, že se dokáže vnořit do jejich podstaty a pak doplnit slova básníka jímavým obrázkem. Kniha obsahuje i další Bezručovy balady: Ondráš, Idyla ve mlýně, Ostrava, Bernard Žar.
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-7551-178-2
Úkolem výboru bylo sebrání méně známých Bezručových veršů, roztroušených především v jeho korespondenci, a jejich vydání k básníkovým devadesátinám. Průřez se pokouší o vyrovnanost: básně soukromého rázu se mísí s tvorbou obecnějšího dosahu.
Publikováno: 1957
První soubor básní neobsažených ve Slezských písních. Také zde se objevují texty ve slezském nářečí, často tematizující milostný život a střety s polským a německým živlem. Vydáno k básníkovým sedmdesátým narozeninám.
Publikováno: 1937
Druhá sbírka básní ve Slezských písních neobsažených.
Publikováno: 1938
Publikace vydaná jako neprodejný tisk nakladatelství SNKLHU k Novému roku 1959 obsahuje přepisy korespondence mezi nakladatelstvím a Petrem Bezručem z let 1953 - 1956.
Publikováno: 1959
Píseň o Georgině, či, Hepta epi thébas, či, Osm na jednu květinu. Básnická píseň Petra Bezruče, bibliofilské vydání z roku 1948. Přívazek k: Lolo a druhové.
Publikováno: 1948
S autorovým svolením uspořádal a k vydání připravil dr. Oldřich Králík. Knihu graficky upravil František Muzika. Vydal Spolek českých bibliofilů v nakladatelství Československý spisovatel.
Publikováno: 1953
Svazek Bezručových povídek a jiných próz psaných přibližně v letech 1884-1956 vychází takto souborně knižně po prvé. První část nazvaná "Studie z Café Lustig" (1869) shrnuje drobné obrázky zabývající se studiem typů a prostředí. Následující část, "Křivý úsměv ještěrský" (1920-1954) jsou lehká vzpomínková zamyšlení, plná humoru a veselí, v nichž se B. thematicky vrací do svých studentských let. Třetí část "Lolo a druhové" (1937) obsahuje lidsky tklivou, humornou črtu, ve které autor vypráví o svých zvířecích přátelích. V závěrečné části "Je nás šest" (1916-1950) jsou zahrnuty rozmanité prozaické práce z posledních let první světové války a z doby těsně poválečné.
Publikováno: 1957
Básně na paměť postavení chaty na Lysé hoře. Tématy jsou krása pochmurného vrcholu, výhledy na Beskydy a pravidelnost výletů na Lysou horu i v pokročilém věku. Faksimile rukopisu.
Publikováno: 1935
Výbor z tvorby Petra Bezruče, přinášející jeho málo známé básnické projevy psané po celý život při nejrůznějších příležitostech.
Publikováno: 1958
Bezručova báseň Ptení zachycuje chátrající zámeček v této malebné hanácké obci. Jediný exemplář literku po literce vytiskl na Zandersově papíře Miloš Chvála.
Publikováno: 1940
Kniha obsahuje výbor rukopisů básní autora z uvedených let, v reprintu zachovalých původních rukopisů. Závěrem obsáhlý komentář a vysvětlivky profesorů UK. K vydání připravil a poznámkami opatřil Oldřich Králík.
Publikováno: 1950
Jedná se o básně velmi často s národní a sociální tematikou, jsou zde však např. i básně milostné. Původně vydáno pod názvem Slezské číslo, teprve po rozšíření získalo svůj známý název Slezské písně. Pomník Maryčky Magdonové ve Starých Hamrech Některé básně ze Slezských písní: 1. intimní básně osobního charakteru: * Labutinka – posmrtně nalezená báseň; formálně přesunuta do Slezských písní (1961) * Jen jedenkrát * Červený květ – úvodní báseň sbírky, květina je symbolem jeho vlastního nitra, kaktus, jako květina, která vykvete pouze jednou, symbolizuje jeho životní osamělost 2. básně reagující na sociální bídu a národnostní útlak (problém utlačování lidu, viní z toho Němce, Poláky, Židy a lhostejnost Čechů): * Maryčka Magdónova – Maryčka je sirotek (otec byl opilec, který se zabil při návratu z hospody). Maryčka se stará o mladší sourozence. Jednou ji při krádeži dříví chytí Hochfelder, který ji udá. Když ji odvádí strážník do „Frydku“, spáchá sebevraždu skokem ze skály. Dílo je napsáno kriticky, v každé sloce se autor ptá Maryčky na řešení. * Ostrava * Kantor Halfar – příběh učitele, který vzdoroval tlaku odnárodňování a učil česky. * 70 000 * Bernard Žár * Návrat 3. pohled na soudobou českou politiku, vlastenectví: * Praga caput regni 4. básně, jejichž estetická hodnota spočívá ve spojení různorodých principů, tendencí a poetik * Škaredý zjev – nepřímým obrazem (pomocí symbolů) zde popisuje těžký život na Ostravsku, označuje se za věčného tuláka. 5. básně věnované jednotlivým obcím na Moravě a ve Slezsku * Polská Ostrava - báseň na protest proti přejmenování Polské Ostravy na Slezskou Ostravu * Dombrová – protest proti českým snahám přejmenovávat vesnice ve Slezsku * Valčice - oslava připojení Valtic k Moravě po roce 1918 * Děrné, Melč - oslava otevření nové školy * Kyjov, Mohelnice
Publikováno: 1951
Soubor obsahuje sbírku Slezské písně a básnickou skladbu Stužkonoska modrá. Kniha je doplněna o slovníček nářečních výrazů.
Publikováno: 1960
ISBN: 56/VIII-4
Publikováno: 1967
ISBN: 01-144-67
Publikováno: 1940
Výběr poezie Petra Bezruče vydal v září 1952 ČS ku příležitosti básníkových 85. narozenin. První vydání s šesti kresbami a obálkou Maxe Švabinského.
Publikováno: 1952
K poslednímu dni úmrtního roku největšího příslušníka národa, presidenta-Osvoboditele a k témuž dni roku sedmdesátých narozenin milovaného básníka Slezských písní vydal k jejich poctě a v pokorné úctě jako šestý svůj soukromý a neprodejný tisk Kristian Fanta v Brně
Publikováno: 1937
Soukromý tisk vydaný k sedmdesátým narozeninám Petra Bezruče. Zvolený text, v němž básník vyznává, že největším úspěchem by pro něj bylo, kdyby jeho písni rozuměl zdeptaný slezský národ, je doplněn dvěma kresbami akademického malíře Karla Mináře.
Publikováno: 1937
Publikováno: 1967
ISBN: 22-132-67
K vydání připravil Drahomír Šajtar.
Publikováno: 1957
Na věčnou paměť veselého starečka Otakara Dostála-Bystřiny k pětiletému výročí jeho odchodu 18. července 1936.
Publikováno: 1938
Bibliofilní vydání básně s přírodními motivy. Soukromý tisk doplněný dřevorytem a vyrobený na ručním lisu.
Publikováno: 1938
Korespondence Petra Bezruče a Vojtěcha Martínka.
Publikováno: 1969
Bibliofilie. 300 číslovaných výtisků na Fabrianu.
Publikováno: 1930
Úvod a poznámky Václav Stratil.
Publikováno: 1947