Sešitová edice dobrodružné literatury (1967–1992, 246 sv., číslováno do sv. 241; red. Vítězslav Kocourek, Jan Petr Velkoborský, Josef Šubrt, v 80. letech EvaDolejšová, Tamara Sýkorová); na posledních stranách jednotlivých sešitů bývaly až do svazku č. 58 na pokračování uveřejňovány další dobrodružné příběhy (první svazky např. provázela Chata v Jezerní kotlině Jaroslava Foglara). Koncem devadesátých let byla edice v nové úpravě pod názvem Karavana.
Kolumbova výprava nebyla zdaleka tak romantická,jak se nás snaží přesvědčit někteří dějepisci.Jak už název knihy napovídá šlo především o zlato a otroky.
Avaři vstoupili do dějin našeho národa asi ve čtvrtém století kdy slovanská říše sahala daleko za Dunaj. Přihnali se z východních stepí a utlačovali slovanské národy po dobu dvou století.
Výbor z povídek o přírodě a divoce žijících zvířatech USA a Kanady (Tita, Krag, Štěk, Billy z pustiny, Divočák, Winnipežský vlk, Vej-ača), pořízený z povídkových sbírek (Moji přátelé z divočiny, Ze života lovné zvěře,Zvířata-hrdinové) kanadského spisovatele, který většinu života strávil v USA a v Kanadě a jako přírodovědec studoval tamní přírodu a zvířenu. V povídkách tohoto výboru podává pravdivý záznam o životě svých známých z divočiny. Na konci sešitu je na pokračování román - „Eduard Štorch - Zastavený příval (List z počátku našich dějin) - 2. část
Dobrodružné vyprávění o životě jihoamerických indiánů v neprobádaných končinách brazilských a paraguayských pralesů. ------------------------ ".. kniha Kalera Marsal, později vydávaná pod názvem Strýček Indián, vychází už v roce 1921. .." (doslov: "Tisíc a jedno dobrodružství Alberta Vojtěcha Friče", napsal: Dr. Miloslav Stingl, 66. sešit edice Karavana, 1973)
Zkrácené a přepracované znění čtyřdílného autobiografického románu Sid, který podle vzpomínek českého cestovatele, novináře a spisovatele Zdeňka Matěje Kuděje uspořádal spisovatel Kuzma. Líčí zážitky z autorovy dobrodružné cesty po Spojených státech na počátku 20. století. Jeho hrdinou je český "greenhorn" zelenáč, který sev humorných i dobrodružně napínavých situacích zaučuje na americkém Západě, střídaje zaměstnání, přátele i prostředí.
Horou světla se v dobrodružném románě z indického prostředí poloviny minulého století nazývá proslulý diamant, známý pod jménem Kohinoor. Italský spisovatel (1863-1911) zde vypráví na pozadí kastovních zásad, náboženských slavností, nebezpečných výprav proti typgrům-lidojedům a fakirského umění příběh dvou přátel, Inda a Evropana, kteří se drahokam snaží získat jako výkupné za přestupek proti kastovním předpisům.
Dobrodružně fantastický román o objevení zbytku zmizelého kontinentu a o setkání s jeho obyvateli. Nejlepší dílo uznávaného klasika francouzské dobrodružné literatury (1845-1909), současníka a spolupracovníka J. Verna.
Anglický spisovatel dobrodružných příběhů s námořnickou tematikou vypráví v románě, odehrávajícím se v době napoleonských válek o tom, jak námořní kadet v tvrdém životě na moři dospívá v čestného a odvážného muže, stává se námořním důstojníkem a posléze kapitánem anglického loďstva.
Sníh v Orlím dvoře líčí cestu poctivce Johna Hala po stopách zločinců.Povídka ztraceni v pustině vypráví o životě zlatokopů Clarence a Susy. Originály vyšly v r. 1866 a 1890.
Kapitán Trafalgar -Romantické i realistické vyprávění o dvou starých mořských vlcích - kapitánovi Anselmovi Jordasovi a korzáru Janu Corbiakovi.Tito přátelé spolu kdysi prožili boje o osvobození Louisiany, ale pak se rozešli. Po letech se mají opět setkat,osud však rozhodne jinak. První vydání 1888. Hroznýš - Osudy hazardního hráče,účetního Nikonova, který zpronevěřil svěřené peníze. Pod falešnou identitou se snaží vydělat je zpátky vystupováním v cirkuse zápasy s hroznýšem. Ten jej jednou málem uškrtí, ale Nikonov mezitím vydělal dost peněz, aby se mohl vrátit k rodině a splatit dluh k ní i společnosti. První vydání 1928.
Když přijíždí český montér Karel Rys, hlavní hrdina dobrodružného románu, který se odehrává v předválečné koloniální Africe, na stavbu jednoho z mostů přes řeku Pangani, protékající krajem rozprostírajícím se kolem nejvyšší africké hory Kilimandžáro, netuší, že ho kromě namáhavé práce čeká nejedno dobrodružství...
Science-fiction jako novodobý, svébytný literární druh proniká v stále větší míře ke čtenáři. Pro zpestření repertoáru KARAVANY zařadila redakce do této edice i tento výbor ze sovětských scif-i. ZAJATCI VELIKÉHO MOZKU obsahují povídky spisovatelů, kteří nejsou u nás přiliš známí, i když Zinovij Jurjev, Alexandr Kolpakov, Sever Gansovskij, Genrich Altov a Valentina Žuravlevová jsou autory několika sbírek povídek a novel. Ať jsou povídky obsažené ve výboru jakkoli rozdílné, dobře se doplňují. Střídá se v nich tematika kosmonautická s náměty z jiných vědních disciplín i napětí s humorem.
Dobrodružný román, jehož hrdinové se ocitají v Sargasovém moři na jednom z ostrovů. Kapitán Jansen a anglicka lady Blodwen unikají před nespravedlností justice a před příbuznými, kteří usilují o Blodwenin život.
Dobrodružná novela (Muž k zastřelení) a dvě krátké povídky ze života dospívajících dívek (Romeo a Nataša, Schody pro dva). Novela zavádí do protektorátní skutečnosti. Hrdinka a současně vypravěčka příběhu - trvajícího necelý den - se ujme raněného partyzána a snaží se ho zachránit, přestože otec spolupracuje s nacisty a kamarádi se bojí pomoci.
Dobrodružný román z pera anglického spisovatele (1792-1848), autora populárních námořních románů. Bouře na moři rozdělí dva malé šlechtické bratry a dá jim postupně prožít rozdílné životy. Jeden se dostane proti své vůli na pirátskou loď a je nucen bezmocně přihlížet hrůzám pirátského vraždění a loupení a druhý, který rovněž vyrůstá na lodi, stane se později pronásledovatelem pirátské lodi. Bratři, kteří o sobě nevědí, se nakonec setkají u námořního soudu a jen několik šťastných náhod způsobí, že se poznají a vše se šťastně vysvětlí.
Válečný román o československých letcích,mechanicích a vojácích účastnících se za podpory sovětských spolubojovníků slovenského národního povstání.Čertovým kolem nazvali letci úspěšnou leteckou bitvu nad letištěm Zolná nedaleko Sliače.
Tajemný muž, který si dal jméno Nobody-Nikdo se vydal do New Yorku, aby se zde vynořil nahý jako Adam a naprosto bez prostředků. Nobody tím definitivně skoncuje se svou minulostí. Navzdory své chudobě se hned druhý den stane spolumajitelem světoznámého Worldova týdeníku. Díky tomu, že je vynikající hypnotizér, herec a dokáže svou tvářzměnit v Číňana, stane se hlavním redaktorem. Jako detektiv vyřeší záhadu strašidelného hradu, vraždu Londýnského starožitníka, krádež pověstného Rudého škorpióna čí odhalí Jusufa El Fanita rebela z africké pouště.
Ve Strážcích pralesa, píše Altsheler o statečných mužích, kteří bojují s drsnou severoamerickou přírodou, v níž mají jejich rodiny jednou najít nový domov. Pavel Cotter, hlavní hrdina románu, jediný "vzdělanec" mezi prostými zálesáky, projde tvrdou školou lesní divočiny a zůstane v paměti čtenáře jako symbol čestného, poctivého a odvážného průkopníka civilizace a pokroku.
Souborné vydání dvou kratších Verneových prací, první vyšla poprvé v roce 1875, druhá v roce 1884. Chancellor – Když se v září 1869 nalodila na palubu trojstěžníku Chancellor, směřujícího z Charlestonu do Liverpoolu posádka a cestující, nikdo z nich netušil, jak dobrodružná plavba je čeká. Téměř měsíc poklidné cesty je náhle ukončen požárem v podpalubí lodi, a nakonec jejím ztroskotáním. Několik trosečníků se sice v poslední chvíli zachrání na voru, ale čeká je strastiplná, nelidsky krutá plavba Atlantickým oceánem. Celý příběh je líčen prostřednictvím deníku jednoho z trosečníků, pana J. R. Kazallona. Archipel v plamenech – V roce 1827 se odehrává příběh z řeckých ostrovů. Jeho hrdiny jsou Francouz Henry dʼAlbaret, statečně bojující po boku vlastenců za svobodu Řecka proti turecké nadvládě a jeho snoubenka, krásná Hadžina Elizundová. Ta se málem stane obětí záhadného Sakratifa, obávaného velitele pirátů, zapleteného do špinavých obchodů s otroky.
Bílá vydra se na romanticky krásný, ale drsný Sever vrátil, tenokrát proto, aby penězi za úlovek zaplatil léčbu svého otce a cestu zpátky do vlasti. Tony zde prožívá šťastné dny, získá opět nejednoho přítele na celý život, pozná však také nelidskou krutost mužů hledajících zlato.
Tony se rozhodne bojovat za spravedlnost jako člen kanadské jízdní policie. V dobrodružném románu, navazujícím na knihy Bílá vydra a Návrat Bílé vydry, odchází mladý hrdina Toník Žižka neboli Bílá vydra ke Kanadské jízdní policii, přímo do nebezpečné akce, ve které se spolu se svými indiánskými přáteli účastní odhalení bandyzločinců. 13-774-82
Výběr z německého originálu Begegnung Im Licht sestavený a přeložený Antonínem Tejnorem - 21 povídek SF autorů z bývalé NDR. Obsah: Gunter Metzner: Setkání ve světle (Begegnung im Licht, 1976) Frank Quilitzsch: Osamělí na měsíci Kallisto (Die Einsamen auf Kallisto, 1976) Michael Szameit: Dovolená po aldebaransku (Urlaub auf aldebaranisch, 1976) Wolfgang Köhler: Raymondova planeta (Raymonds Planet, 1976) Gunter Metzner: Trinicie (Trinicia, 1976) Frank Quilitzsch: V zajetí psů (Von Hunden umzingelt, 1976) Wolfgang Schilf: Návrat (Die Heimkehr, 1976) Frank Rychlik: Krok odtamtud (Der Schritt aus dem Jenseits, 1976) Hans-Jürgen Dittfeld: C 17 (Z 17, 1976) Erik Simon: Poslední (Der Letzte, 1976) Erik Simon: Odchod do zaslíbené země (Auszug ins Gelobte Land, 1976) Wolfram Kober: Úkol Lemur (Auftrag Lemur, 1976) Erik Simon: Tato planeta je obydlená (Dieser Planet ist bewohnt, 1976) Michael Szameit: Zvíře (Das Tier, 1976) Erik Simon: Pavouk (Die Spinne, 1976) Wolfgang Köhler: Dvě hodiny (Zwei Stunden, 1976) Rolf Krohn: Jasnovidec (Der Hellseher, 1976) Erik Simon: p (w, 1976) Erik Simon: E (E, 1976) Rolf Krohn: Zastávka (Der Haltepunkt, 1976) Jörg Gernreich: Omyl Simona Keathe (Der Irrtum des Simon Keath, 1976) 1. vydání
Výbor sci-fi povídek sovětských autorů: Stanice u Moře dešťů – Michail Michejev Teorie pravděpodobnosti – Michail Puchov Rovnováha – Andrej Balabucha Dědictví – Hodžiakbar Šajchov Tobor první – Vladimir Michanovskij Zakázaná zóna – Jevgenij Guljakovskij
Román Strach na planetě Kvara se odehrává na planetě před osmi staletími kolonizované pozemšťany. Planeta je však ohrožována neznámými mutacemi a autoritativní nadvládou centrálního počítače. Román líčí hnutí mladých lidí, kteří se rozhodnou počítač zničit. Nevědí, že ve skutečnosti vládne tzv. Kabinet, dvanáct mocných, kteří se za počítač schovávají. První část o planetě Kvara (později napsané).
Novela o mladém Kypřanu Andreasovi, který se v bojích mezi Řeky a Turky na Kypru staví do řad obránců zákona a chrání své řecké spoluobčany před tureckou agresí a najatými zahraničními zabijáky. Předmluva Ladislav Fuks.
Posledním románem, který Václav Klička napsal v ruštině, a zároveň prvním, který napsal také v českém jazyce, je Drion opouští Zemi (Albatros 1983). V tomto románu přistane na Zemi, poblíž tábora sovětských geologů, kosmická loď mimozemšťanů, kteří pátrají ve vesmíru po planetách postižených nebezpečnou chorobou guolou. Ta zachvacuje civilizace a nutí je zabíjet a vést války. Zdá se, že i Země je touto chorobou nakažena a autor řeší problém, zda je správná mimozemská pomoc, která by lidstvo guoly zbavila, ale zároveň by podstatně zpomalila vývoj lidské civilizace zbavené agresivity. Ve druhé části románu odlétá jeden z hrdinů, Václav Jiskra, na domovskou planetu návštěvníků. Drion opouští Zemi připomíná styl sovětských SF románů – většina hrdinů v první části má ruská jména, děj se jen zvolná posunuje vpřed a také pro kontext české SF přehnané moralizování a protiválečné apelování více připomíná sovětskou tvorbu. In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction (zdroj: www.legie.info)
První kniha marsovské tetralogie. Umělá a naveskrz prohnilá je společnost, která se vytvořila na Marsu. Co se s ní stane, když do ní vpadne Rad Haager, možná lidojed, ale zcela určitě divoch, provázený věrným psem Terrem? Možná že zahyne, možná se vzchopí k novému životu. V roce 1984 publikoval Neff první SF román Jádro pudla (Albatros). Líčí v něm putování mladého divocha Rada Haagera po planetě Mars a jeho příchod do civilizovaného města Roma. Současně s příběhem se čtenář dozvídá historii Marsu, který byl kolonizován, ale ve 22. století v důsledku vojenského puče došlo ke zpřetrhání kontaktů se Zemí. Část obyvatel Marsu degenerovala v civilizované Romě a část lidí si zvolila primitivní život volných lovců. Jde o poměrně čtivý, ale nevyvážený román pro mládež, který byl spíše příslibem do budoucna. In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fiction -- zdroj: www.legie.info --
Americký západ v době osídlování, to nebyli pouze osamělí kovbojové jedoucí širou prérií a cizinci s kolty proklatě nízko zavěšenými, jak nám je líčí staré kovbojky. Byla to i tvrdá práce obyčejných lidí, kteří toužili najít nový život a zajistit si obživu, byly to spory o půdu, a hlavně o vodu, byly to sny o spojení východního a západního pobřeží transkontinentální dráhou.
Na Kvaře přistane koráb Easanů, jejichž úkolem je zjistit stav planety po dávné nukleární válce. Jsou překvapeni novým osídlením a snaží se tajně Kvařanům pomoci. Původní vládci planety jsou nahrazeni mladými vědci a zablokovaný počítač opět funguje. Mutace jsou prospěšné, zaniklá civilizace je kdysi naprogramovala pro ozdraveníplanety. Autorku zajímají zejména procesy ovlivňování, moci a možnosti změnit společenské struktury.
Zdeňkovi Pištorovi se jako vedoucímu konstruktéru Omnimikronu podaří dokončit kybernetického mravence. Ten se souhrou mnoha zvláštních okolností dostává na svobodu a ujímá se vlády nad všemi mravenci světa. Vyhlašuje své vlastní zákony. Jako první ten, že život mravence má větší cenu než život člověka. Trestem za porušení tohoto zákona je okamžité vyřazení ze života. Kyberoformik, jak byl tento mravenec pojmenován, přitom tvrdí, že jedná na popud vyšší inteligence - Metanoona. Vyřazených ze života přibývá. Podaří se Zdeňkovi, jako jedinému nedotknutelnému, Kyberoformika zastavit?
Bezhlavý jezdec je westernový příběh s detektivní zápletkou. Dcera bohatého plantážníka se zamiluje do lovce mustangů. Jejich lásce však nepřeje plantážníkův synovec, který si chce svoji sestřenici vzít za manželku. Jednoho dne si s lovcem mustangů vyjede na koních plantážníkův syn. Domů se však vrátí jen jeho kůň a mladý plantážník není k nalezení. Zmizí však i lovec mustangů. Místo těchto dvou se však objeví bezhlavý jezdec, který jezdí na svém koni s hlavou v podpaždí. Samozřejmně se vyřeží obě záhady, jak zmizení obou mužů tak i existence bezhlavého jezdce.
Antologie polských sci-fi povídek - sestavil a přeložil Pavel Weigel. Stefan Weinfeld - Vládcové času / Konrád Fialkowski - Nulové řešení / Jerzy Strusiňski - Bariera / Julia Nidecká - Megalomanie / Andrzej Czechowski - 90 000 000 000 kilometrů od Slunce / Andrzej Krzepkowski - Vítěz / Andrzej Kossakowski - Nenechal jsem se uspat / Jacek Sawaszkiewicz - Patent / Wiktor Žwikiewicz - Volání na Mléčné dráze / Krzysztof W. Malinowski - Paracelsovi žáci / Ryszard Glowacki - Miss sektoru / Witold Zegalski - Stav ohrožení / Janusz A. Zajdel - Epizoda bez následků / Zbygniew Dworak - Model supernovy / Marek Baraniecki - Hlava Kasandry
Čarodějův učeň zachycuje další osudy Rada Haagera několik let po válce proti vojenské diktatuře, kterou vrcholí první díl, a popisuje střet technické a primitivní civilizace.
Antologie ukrajinských sci-fi povídek : Hlavním zdrojem inspirace moderních ukrajinských autorů sci-fi, zastoupených v tomto povídkovém výboru, není rozvinutá technika nebo lety ke vzdáleným planetám, ale člověk a jeho vnitřní svět a dosud neprobádané a neodhalené možnosti lidského mozku. Jsou to povídky věnované spíše otázkám psychologickým a parapsychologickým. Spolu s autory sledujeme, jak se jevy z těchto oblastí mohou projevit, jestliže je jich zneužito nebo i využito až k samotné hranici možností těchto věd. Naštěstí je to pořád jen fantastika... Oleh Romančuk: Rukopis Olivera Heavysidea / Vasil Holovačov: Ladička / Vadym Eventov: Jednoho dne v městě / Olexyj Kutynskij: Příběh s obrazem / Volodymyr Ščerbakov: Návrat kosmonauta / Olexandr Kostjuk: Zlaté včely / Igor Rosochovatskij: Nové povolání / Olexandr Teslenko: Světla velkoměsta / Volodymyr Kazanevsky: Strach / Anatolij Pasternak : Stíny minulosti.
Román vypráví formou deníku jednoho z cestujících jménem J. R. Kazallon příběh zániku trojstěžníku Chancellor uprostřed Atlantického oceánu. Doplněno novelou od Pierra Maela s názvem Syn moře.