Soubor šesti povídek významného amerického autora 19. století. Povídky zasazené vesměs do atraktivního období osidlování amerického Západu, si získaly popularitu především u příznivců westernového žánru. Příběhy, které vypráví, však často přesahují rámec jednoduchých dobrodružných příběhů - podávají svědectví o době a lokálních rysech života v různých koutech USA a vyznačují se i kritičností a ironickým duchem, podobně jako např. dílo Marka Twaina či O.Henryho. (mlp.cz)
Dobrodružný román plodného amerického autora sleduje strastiplnou plavbu obchodní plachetnice Excelsior, jež roku 1852 vyplula s nákladem z New Yorku do San Franciska. Mlha a nucené přistání v nepřátelsky naladěné mexické misii však obrátí pouť Excelsioru nečekaným a nebezpečným směrem...
Dobrodružný román plodného amerického autora sleduje strastiplnou plavbu obchodní plachetnice Excelsior, jež roku 1852 vyplula s nákladem z New Yorku do San Franciska. Mlha a nucené přistání v nepřátelsky naladěné mexické misii však obrátí pouť Excelsioru nečekaným a nebezpečným směrem...
Román je největším, nejucelenějším dílem jednoho z klasiků westernu. Ožívá v něm Kalifornie osídlenců a zlatokopů z poloviny 19. století, nekonečná prerie s Indiány, zlatokopecké tábory, ale i patriarchální život na rančích a v horečnatě se rozvíjejících městech. Hrdinou příběhu je Clarence, který od dětství, kdy se svou malou přítelkyní Suzy unikl náhodou smrti v prerii při nájezdu Indiánů, prošel řadou nebezpečí, v nichž se zocelil v muže, který hraje dramatickou úlohu ve válce Severu proti Jihu.
Poutavý román o strastiplném a nebezpečném životě kalifornských zlatokopů v polovině minulého století vykresluje pestrou směsici postav a postaviček - poctivců, podvodníků, bankéřů i zabijáků.
Poutavé příběhy z dob osidlovaní amerického západu. Poprvé česky vydáno v roce 1874 v překladu J.V.Sládka pod názvem Kalifornické povídky (nakl. Eduard Grégr a Ferdinand Datel).
Společné vydání dvou povídek – kromě titulního Muže ze semaforu, který vypráví o uprchlém trestanci, který se ukrývá jako strážce pobřežního semaforu u San Francisca, obsahuje kniha ještě prózu Jack Hamlin na zotavené, v níž se proslulý karetní hráč zotavuje po nemoci v nevinném a zbožném prostředí venkovské samoty.
Dielo klasika a zakladateľa dobrodružnej literatúry o americkom Západe, ktorého preslávili poviedky zo života zlatokopov v Kalifornii - z ktorých je aj tento výber. V týchto poviedkach ožíva pravdivý obraz zlatokopeckých táborov a osád. Harte sa nezastavuje pri vraždách a prestrelkách, zaujímajú ho viac ľudia: zlatokopi, hráči, dobrodruhovia, žena a deti.
Sníh v Orlím dvoře líčí cestu poctivce Johna Hala po stopách zločinců.Povídka ztraceni v pustině vypráví o životě zlatokopů Clarence a Susy. Originály vyšly v r. 1866 a 1890.
Šíra sivá rovina v diaľke mierne modrala a miestami sa tmavšie škvrny ponášali na vodu. Kde-tu bolo vidieť nepravidelnú kruhovú holinu, sčernenú a vypálenú a v popole sa povaľoval zdrap novín, stará handra či deravá plechovica. Za tým sa stále tiahla nízka tmavá čiara, ktorý akoby sa večer pohrúžila do zeme a zrána sa opäť v prvých lúčoch vynorila, ale ináč ostávala v rovnakej výške a vzdialenosti.
V novém souboru povídek Breta Harta se setkáváme jak s některými jeho klasickými příběhy, tak s kalifornskými povídkami, které už dlouhá léta česky nevyšly. Znovu se začítáme do oblíbených vyprávění tohoto slavného povídkáře a humoristy a neměli bychom zapomínat, že Harte byl vlastně první, kdo zachytil atmosféru amerického pionýrského západu druhé poloviny minulého století a že stopy jeho vlivu nacházíme v literatuře podnes. Postavy, které zalidňovaly tehdejší západní pobřeží, ovzduší Kalifornie a jejích zlatonosných toků, přitahujících chudáky i boháče, bezelstné dobráky i dravce a dobrodruhy, drsný život v zlatokopeckých táborech i městečkách a osadách, které si teprve vytvářely své tradice, osudy Indiánů a Číňanů, čelících krutým předsudkům — to všechno byl svět, který skýtal ideální látku pro mladého žurnalistu. a Harte, jako mnozí jiní představitelé regionální literatury té doby, navazoval i na tradici lidových vyprávěčů a vnesl do svých próz i nové prvky humoru a přímočaré etiky. Snad v nás dnes leckteré Hartovy zápletky vyvolají úsměv stejně jako nezbytná melodramatičnost, ale jeho živě odpozorované charaktery, jako např. Tennesseeho Parťák, Yuba Bili, plukovník Starbottle aj., nás dodnes upoutají a strhnou. Strhne nás humor a bodrost Hartova podání, jeho smysl pro paradox i na onu dobu nekonvenční morální cítění (ať je to v poměru k domorodcům, tak k ženám, které Harte zbavuje falešné romantické křehkosti a nemohoucnosti) a ostatně i leckterý jeho „happy end" či „nenápadná náhoda" nás pobaví nechtěným kouzlem. Hartovy povídky i po více než stu letech neztrácejí půvab.
Kniha obsahuje devět dobrodružných povídek (Miggles -- Štěstí Roaring Campu -- Tennesseeův společník -- Idylla z Red Gulche -- Brown z Calaverasu -- Značka velké vody -- Bezvýznamný muž -- Mliss -- Pravé oko velitelovo). Knihovna Siesta, sv.41.