Jak se dostal Indián divokého kmene Čamakoko roku 1908 z paraguayského vnitrozemí do Evropy, jak ho bodří Pražané přejmenovali z hrdého Čerwuiše Piošáda Mendozy na Červíčka z Náplavní ulice, jak se mu líbila česká děvčata a chutnalo flekovské pivo, jak přečkal zimní mráz a chumelení i jak se uvedl v pražské bohémské společnosti- to všechno a mnohem víc se dozvíte z úsměvných vzpomínek cestovatele A. V. Friče. Pod komickými vnějšími situacemi, do nichž se dostává divoch v civilizaci, se však skrývá hořký podtext o pokrytectví, malosti a závisti, o dvojí morálce a prázdných slovech...
Podtitul: "aneb z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu" Skutečný příběh Čerwuiše, jihoamerického indiána z paraguayského kmene Čamakoko, kterého přivezl roku 1908 do Praha cestovatel A. V. Frič, skrývá pod vnějšími anekdotickými epizodami „divocha v civilizaci“ pozoruhodný existenciální příběh nešťastníka, který obětoval svoji totožnost pro záchranu svého vymírajícího kmene. Ve třetím knižním vydání je připojen překvapivý závěr, který neočekávaně propojil sto let starý příběh se současností.
Dobrodružný příběh, odehrávající se v jihoamerické divočině na počátku 20. století. Kniha navazuje na předchozí 2 příběhy - Strýček Indián a Hadí ostrov. Tenkrát byli indiánští náčelníci odhodláni bránit svoji zem a slovo lovce platilo víc než zákon. Ilustroval Zdeněk Burian.
Vzpomínky slavného českého cestovatele na obyvatele jihobrazilské rybářské vesnice, kterým byl dobrým rádcem a přítelem. Mnozí z nich se stali jeho oddanými ochránci a pomocníky při průzkumu Hadího ostrova. Kniha pravdivých, dodrodružných vyprávění o životě prostých "lidí divočiny" je posledním Fričovým dílem, psaným pro mládež.
Etnografický cestopis českého cestovatele Alberto Vojtěcha Friče. Jsou v něm shrnuty poznatky o životě indiánských kmenů, žijících na území jihoamerických států Paraquaye, Argentiny, Bolivie a Brasilie, s nimiž se Frič setkal na svých četných cestách po Jižní Americe v letech 1901-1912 a jejichž zvyky, jazyk a kulturu studoval.
Hadí ostrov - Vzpomínky slavného českého cestovatele na obyvatele jihobrazilské rybářské vesnice, kterým byl dobrým rádcem a přítelem. Mnozí z nich se stali jeho oddanými ochránci a pomocníky při průzkumu Hadího ostrova. Kniha pravdivých, dodrodružných vyprávění o životě prostých "lidí divočiny" je posledním Fričovým dílem, psaným pro mládež. Strýček Indián - Dobrodružné vyprávění o životě jihoamerických indiánů v neprobádaných končinách brazilských a paraguayských pralesů. Do slovenštiny z českých originálů přeložila Božena Trilecová .
".. kniha Calera Marsal, později vydávaná pod názvem Strýček Indián, vychází už v roce 1921. .." (doslov: "Tisíc a jedno dobrodružství Alberta Vojtěcha Friče", napsal: Dr. Miloslav Stingl, 66. sešit edice Karavana, 1973) ----- "S použitím kreseb J. Friedricha (t. č. Bs. Aires) a Cavaliera Guida Boggiani, pod vedením autora bez ohledů na bibliografické pravidlování ilustrovali: Mac Ferry a Lapier." (1921)
Důvodem legendární cesty „lovce kaktusů“ Alberto Vojtěcha Friče (1882–1944) do Mexika v roce 1923 bylo pátrání po léčivých účincích kaktusu zvaného peyotl, který odedávna používají indiáni Tarahumarové a Huicholové ke svým rituálům. Studie osobitého botanika, etnografa a člověka s vyhraněnými názory i životními postoji představuje dobovou sumu vědeckých poznatků o těchto nedostupných a záhadných rostlinách, dnes botanicky určených jako rod Lophophora, i jeho vlastní zkušenosti a přínos světovému výzkumu. Je příkladem nadšení a vytrvalosti amatérských badatelů, kteří jsou často odměněni velkými objevy, otevírajícími vědě nové horizonty. Podle 1. vydání Fričovy studie v nakladatelství Sfinx (1924) a s použitím dalších dosud nepublikovaných materiálů z Fričovy pozůstalosti k vydání připravila a poznámky pod čarou napsala Yvonna Fričová.
Dobrodružné vyprávění o životě jihoamerických indiánů v neprobádaných končinách brazilských a paraguayských pralesů. ------------------------ ".. kniha Kalera Marsal, později vydávaná pod názvem Strýček Indián, vychází už v roce 1921. .." (doslov: "Tisíc a jedno dobrodružství Alberta Vojtěcha Friče", napsal: Dr. Miloslav Stingl, 66. sešit edice Karavana, 1973)