V pohotovosti - Sborník prací českých spisovatelů ke Dni československé armády. Sestavili Vilém Závada a Vlastimil Maršíček. Předmluvu napsal Vilém Závada. Z předmluvy: Kniha, obsahující příspěvky více než 50 českých autorů, pokračuje v tradici zahájené sborníkem "Našim vojákům", vydaném k loňskému Dni československé armády. Kromě jiných známých autorů, jako Vítězslava Nezvala, Jana Drdy, Jarmily Glazarové, Karla Konráda aj., přispěl do sborníku i Petr Bezruč novými verši, v nichž šťastně navazuje na lidové tradice písňové i na lidové tradice bojové. Příspěvky, napsané většinou v letošním roce, zobrazují život obránců naší vlasti od slavných dob Žižkových, přes dobu Rakouska-Uherska a dobu první republiky až do současnosti. 1. vydání.
Milan Kyselý a Ivo Štuka,začínající prozaik a začínající básník, kteří spolu prošli základní vojenskou službou,dali si společný úkol:promluvit prostým uměleckým slovem,bez frází a okázalostí,o životě našeho dnešního vojáka.Vznikla tak půvabná knížka,svérázná už tím spojením humorných vojenských bajek,ojedinělých nejen v naší literatuře,s vylehčenými verši popěvkového rázu.Oba autoři si vzali na mušku nejčastější nedostatky vojenského života a tepou je humorem,neupadajíce ani na okamžik do úlohy moralistních kazatelů.
Červený květ: Verše 1954-1955. Verše nové sbírky mladého básníka jsou věnovány, stejně jako předchozí sbírka "Za život" (vyšla rovněž letošního roku), thematice vojenské. Ukazují pevný postoj dnešního mladého člověka k otázce války a míru a zachycují i jeho niterný zápas v otázkách osobních a milostných. - Z předcházející sbírky je znovu přetištěna báseň "Český voják". 1. vydání.
Útlá sbírka veršů opěvuje přírodu připravující se k jaru i jaro s ohlasem Května 1945, pozdravuje smrk, jabloň, lípu, sosnu, přírodu na pražských ulicích, na břehu Vltavy, kde rybáři připravují po zimě své loďky. Pozdravuje milovníka přírody Máchu, myslí v cizině na rodnou zemi. Láska k přírodě splývá básníkovi s láskou kvlasti, pro kterou je ochoten položit život. V básni o pohraničnících, která dala sbírce název, čteme: "Tam, kde se vryla střela cizí, / slza se vráskou rozleje. / Vždyť já dám rád tu trochu mízy. / A to, že pláču, dobré je". 1. vydání
Soubor patnácti povídek vypráví o partyzánských bojích při osvobozování našeho území, o životě příslušníků našeho strážmistrovského sboru v pohraničí a o těžké službě, odpovědnosti a statečnosti vojáků Pohraniční stráže. Většina povídek je vybrána z předchozích autorových knih „Oheň v srdci“ a „V hraničních horách“.
Soubor 11 povídek, z různé doby, většinou situovaných na Šumavu, které autor napsal po Králi Šumavy. Rudolf Kalčík se dle svých slov zaměřil víc než na děj na psychologické vykreslení postav. V titulní povídce Bílý list zpracované podle skutečné události, jejímž autor byl přímým účastníkem, jsme svědky dramatického stíhání dvou mužů pracovníky bezpečnostních složek a armády, a to ve dnech krize v Karibském moři v říjnu 1962.
Po románech „Duhu pro můj den“ a „Návrat z ráje“ třetí prozaická kniha Vejdělkova, jejímiž hrdiny jsou vojáci v základní službě. Vedle vojenského života, formujícího a osvětlujícího jejich charaktery, intenzívně žijí i svůj osobní život a prožívají převratnou dobu Února, který byl velkou prověrkou myšlení a postojevojáka i člověka. 1.vydání.