Historie vzniku této knihy není úplně typická. Dlouhá léta Václav Kubec (původním povoláním vojenský pilot, nadáním vypravěč a popularizátor letectví) nosil v hlavě myšlenku napsat cyklus příběhů, ve kterých by beletristickou formou zachytil některé klíčové okamžiky a osudy zajímavých postav z historie letectví, od dávných mýtů až po současnost. Nechtěl vytvořit nějakou ucelenou encyklopedii letecké historie, ale prostřednictvím krátkých povídek přiblížit čtenářům svoji celoživotní látku - létání. Sám tomu pracovně říkal "Malé letecké etudy". Postupně začal tento záměr naplňovat. Znamenalo to ke každému tématu shromáždit spoustu podkladů, prostudovat množství historické literatury, a pak z tohoto materiálu vytvořit "příběh". Jednotlivé povídky zpočátku uveřejňoval porůznu v časopisech, potom mu ale byla publikační činnost znemožněna a mnoho prací zůstalo "v šuplíku". Ke knižnímu vydání tak dochází teprve nyní, více než patnáct let po autorově smrti. Tento svazek zahrnuje období od starověku do začátku 1. světové války, tedy značně rozsáhlý časový úsek. Vždyť je to doba zahrnující lidské sny o létání, první vzduchoplavce i ty, kteří mnohdy i za cenu vlastního života tyto sny uskutečňovali.
"Hrdinové válečného nebe" jsou typickou knížkou, v níž je ideálně spojeno napětí s uctěním té dnes již takřka bezejmenné řady českých a slovenských letců, kteří za druhé světové války nasazovali a pokládali svoje životy, doslova na všech frontách, v boji proti fašismu.
Mladý vynálezce Joll Brent se dlouho zabývá plány stavby gigantického velkoletounu. Plán může realizovat teprve tehdy, když se o jeho plány začne zajímat Graham Rong, ředitel Spojených leteckých továren. Stane se jeho rádcem i spolupracovníkem. Práce pokračuje rychle kupředu, až Rongova smrt zasadí Brentovi první ránu. Jeho sestra Martavšak celou svou energií nutí Jolla k další práci. Dokonce se jí podaří přimět ke spolupráci Rongova rozmařilého syna Kena, který se pro celý projekt také nadchne. Stavba letounu pokračuje v úplné tajnosti na neznámém ostrově. Pracuje na ní několik set dělníků, kteří jsou injekcí doktora Tikenera, dávného přítele Grahama Ronga, dočasně zbaveni vůle a paměti. Ta se jim ale postupně vrací a na ostrově hrozí vzpoura...
Vyprávění zkušeného spisovatele Václava Kubce vychází ze skutečné události a připomíná dlouhou a namahavou cestu skupiny československých pilotů při cestě do Anglie. Autor při psání této knihy byl inspirován hlavně deníkem Josefa B. Mikuláštíka (1906 – 1967), který se tak stal literárním hrdinou knihy, v postavě Karla…
Ušlechtilý podloudník Alan Brod zásobuje z Asie celou Evropu omamnými jedy pomocí svého podloudnického letectva. S ohledem na cenu je konzumují jen zdegenerovaní boháči, ziskané prostředky jsou věnovány na charitativní účely. Vyskytují se vynálezy, třeba přistroj, ktery podle zvuku dokáže zaměřit polohu jednotlivých letadel (dokáže podle zvuku rozlišit jednotlivá letadla).
Válečný příběh československého bombardovacího pilota RAF Václava Procházky je dalším novým svědectvím o našich západních letcích. Dramatická výpověď prohlubuje pohled na osudy těch, kteří byli sestřeleni nebo z technických příčin museli přistát na území ovládaném nepřítelem a ocitli se v německém zajetí. Pro naše letceto jako pro "zrádce Říše" znamenalo přežívat pod neustálou hrozbou trestu smrti...
Devadesátá léta 20. století. Zuří válka mezi Evropou a Asií a na polní letiště Zombor někde v podhůří Uralu přilétá stíhací skupina poručíka Tomeše. Zde mladí piloti Horna, May, Kirilov, Prosický, Říha a Bláha prožívají první boje s nepřítelem. Zároveň jsou zapleteni do velké vyzvědačské hry, neboť mají zrádce i ve svých řadách.
Kniha popisuje osudy poručíka francouzského dělostřelectva Pierra, pilota francouzského letectva Jeana, vojína nizozemské armády Justa a uprchlíka z okupovaného Československa Toma. Ti čtyři se spolu s francouzskou dívkou Colettou snaží v květnu 1940 dostat z poražené Francie do Velké Británie a pokračovat v boji proti nacistům. Za mořem na ně čekají další boje, úspěchy i ztráty.
Období, které je zachyceno ve druhém svazku Malých leteckých etud, se podstatně liší od dílu prvního. Ten líčí dobu bájí, kdy člověk o létání pouze snil, později začal své sny naplňovat a zkoušel první nesmělé krůčky v touze odpoutat se od země, ať už pomocí balonů nebo letadel těžších než vzduch. Tato kniha obsahuje autorovy povídky zabývající se následujícími roky, kdy letadlo už nebylo kuriozitou, ale stalo se nejen téměř běžným dopravním prostředkem, ale bohužel i zbraní. Je to období první světové války a let mezi oběma válkami.
Ve válce Východu se Západem bojuje letka kapitána Šumanova, v níž jsou i jeho dva synové - Jiří a Pavel. Jiří je sestřelen nepřátelským letcem, kterému říkají Rudoch podle barvy jeho letounu a oblečení. O zraněného se stará Darja Křimická... Vyšlo jako románová příloha Českého Slova.
Publikováno:1933
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.