František Kubka - knihy
František Kubka

František Kubka

 1894 -  1969 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Ministr Národní obrany generál Svoboda přijal generála Zd. Nováka, generála Alex-Slunečka a podpluk. gen. štábu Mrázka, aby vyslechl jejich zprávu o organisaci podzemního zápasu v době okupace a o průběhu bojů samých. Po vyslechnutí jejich referátu nařídil, aby tato zpráva byla rozšířena tiskem. Referát byl upraven v tuto knížku, celý čistý zisk je věnován obětem bojů ALEX.
Publikováno: 1945
Hra o třech dějstvích s předehrou. Boj o Asii, problém dvojí diktatury, bílé a rudé, je obsahem této dramatické balady o kozáckém atamanu Rinovovi, jež se odehrává na pokraji pouště Gobi, a jejímiž hrdiny jsou bílí generálové, revoluční rudé vojsko, mongolští lámové a hrdinka Zoja, zosobňující sen o nové lidskosti.
Publikováno: 1928
Cestopis z Ruska Barvy východu, který vychází z autorových zážitků z první světové války a jeho věznění v Rusku.
Publikováno: 1923
Studie o moderní ruské lyrice.
Publikováno: 1924
Další část kroniky rodiny Martinů, navazující na "Hnízdo v bouři", líčí osudy nejmladšího jejího člena, Jana Martinů, na bojištích v Haliči a v ruském zajetí v letech 1915-1920. Jan Martinů desertuje z rakouské armády a vstoupí do vojsk, která na půdě Ruska organisuje T.G. Masaryk. Když však po Velké říjnové revoluci jsou čs. jednotky zataženy do kontrarevoluce, zběhne i odtud a dostává se posléze do Irkutska, kde se účastní revolučních bojů za sovětskou vládu na Dálném Východě. O jeho politický přerod a pevné zakotvení v nové společnosti má nemalou zásluhu i ruská proletářská dívka Táňa, s níž slaví svatbu právě ve chvíli, kdy Rudá armáda dovršuje osvobození Sibiře.Svým pronikavým pohledem na Rusko carské i revoluční je román jedním z nejzávažnějších děl, které s přesvědčivou uměleckou silou líčí hluboké historické změny, jež vyvrcholily Říjnovou revolucí, a které se snaží postihnout i smýšlení a náladu čs.vojáků, zneužitých imperialisty ke kontrarevolučním bojům.
Publikováno: 1955
ISBN: D-7159
Tato kniha vznikla literárně-historickou a sběratelskou prací Miloslava Novotného, který sestavil její obrazovou část. Příběh života Boženy Němcové vypravuje František Kubka. Knihu vytiskly a vydaly v roce 1941 grafické umělecké závody V. Neubert a synové v Praze-Smíchově jako první svazek knižnice „Kořeny“.
Publikováno: 1941
Fr. Kubka žil v letech 1946-48 jako čsl. vyslanec v Bulharsku. V deníkových záznamech se mu podařilo zachytit velký přerod, kterým prochází země, vedená Jiřím Dimitrovem. Bulharsko je dnes lid. demokracií, když se lid vypořádal s domácími zrádci a škůdci. Očima čes. spisovatele poznáváme dnešní bulharský lid, budující socialismus,jeho polit. a hospodář. vedoucí, krásu bulharské země i diplomatický život. Přesvědčujeme se o sympatiích, s kterými hledí spojenecký slovan. národ k nám
Publikováno: 1949
Kniha Františka Kubky je věnována Sovětskému svazu. Je protějškem knihy "Černomořské večery", která je věnována Bulharsku. "Černomořská jitra", jsou deníkové záznamy, reportáže a povídky, v nichž autor zajímavě a poutavě vypráví o bohatém životě sovětského jihu, Černomoří a Arménie. 172 stran textu, 24 stran příloh. Vydání první.
Publikováno: 1956
ISBN: 56/VIII-9,
Černomořské večery jsou knihou osmi povídek zasazených do rámcového příběhu lásky sovětského generála Ščukova k bulharské studentce Ljubě. Generál Ščukov prožívá ve vile na černomořském pobřeží svou zdravotní dovolenou. Večer co večer se u něho schází společnost přátel a za těchto schůzek každý z hostů dává k lepšímu svou povídku, vztahující se k milované bulharské zemi. Tak se před čtenářem rozvíjí pásmo příběhů z 13., 18., 19. a 20.stol.,kterévšechnyvyznívají v oslavu hrdinství bulharského lidu.
Publikováno: 1950
Výbor z povídek českých autorů, v němž editoři usilují o relativně výrazné postižení generační škály a tematického i vyjadřovacího rozpětí povídkového žánru ve zmíněném období (výrobní důvody nedovolily přinést ukázku z jubilejního roku 1968).
Publikováno: 1968
ISBN: 22-126-68
Druhá část cyklu, zahájeného románem "Sto dvacet dní", popisuje souběžné děje v okupované Praze a v SSSR v době od jara 1940 do prosince 1941. Jan Martinů, ústřední postava cyklu, je po propuštění z berlín. vězení poslán svou odbojovou skupinou do SSSR. Pracuje tam nejprve jako kult-prop v kolchozech, je pak vyškolen na váleč. korespondenta a jako voják Rudé armády se účastní bitvy pod Moskvou. Poznává zemi socialismu, překonává v sobě omyly buržoasního světového názoru a individualistické zmatky a před odchodem na frontu vstupuje do VKS (b). Záběry z příprav sovět. lidu k Velké vlast. válce střídá autor líčením života Janovy ženy v Praze a zachycuje tak atmosféru, ve které žily rodiny polit. vězňů a uprchlíků: policejní dohled, výslechy na Gestapu, opuštění přáteli, z nichž denně někdo odcházel na smrt nebo do žaláře. V Praze, která po obsazení nacisty se Čechům stala "cizím městem", podzemní komunistické buňky nepřestávaly pracovat a udržovat v lidu vědomí: "cizí město" bude opět naše.
Publikováno: 1951
ISBN: 30113-484,
Román "Dědeček" je úvodem rozsáhlého historického a generačního cyklu. Autor se v něm vrací k historickému roku 1848, jehož význam se stává ideovou osou románu. Dějově je román úvodem do osudů rodiny Marinů. Hrdina románu "Dědeček", Jan Martinů, je zde sledován od dětských let v rodné české vesnici až do svého odchodu do Vídně, kde je jako truhlářský tovaryš přímým svědkem revolučního kvasu oné doby, a později jako člen Mobilní lidové gardy i skutečným bojovníkem za svobodu.
Publikováno: 1956
Z vyprávění svého dědečka sepsal autor trilogii a pro mládež upravil její první díl – Dědečkovo mládí. Je zde zachycen život dvou čtrnáctiletých chlapců, v době první poloviny 18. stol., kteří se vydali do za vyučením a lepším životem, než je čekal v rodné vesnici u chudých rodičů. Ale ani zde neměli na růžích ustláno, teprve jako dělníci si mohli volněji vydechnout. Jejich život však skončil předčasně a tragicky při bojích dělníků s vojáky. Při čtení se bude zdát vyprávění někdy nepochopitelné, zlé a surové, ale bylo tomu tak a skutečnost bývala někdy i drsnější.
Publikováno: 1962
ISBN: 13-172-62
Knížka pestrých příběhů ze života, které vyprávějí dědeček, babička, táta, maminka, tetička i děti samy.
Publikováno: 1961
ISBN: D-04*10076
Počátky vztahů česko-ruských a názory Josefa Dobrovského na Rusko.
Publikováno: 1926
Publikováno: 1926
Nanu -- Nosič chrysantém -- Vzpoura lesa -- Zázračné nasycení
Publikováno: 1924
Druhá kniha vzpomínkových próz Františka Kubky přináší na šedesát medailonků význačných zjevů ruského a sovětského uměleckého světa i veřejného života, které autor osobně poznal v rozmezí let 1919 až 1959. Navazuje na knihu vzpomínek autora Na vlastní oči, vydané v roce 1959.
Publikováno: 1960
ISBN: cnb000730977
Román navazuje na předchozí román "Dědeček". Obzvláště si autor všímá prusko-japonské války a první ruské revoluce u nás. Válek balkánských a později i poč. první svět. války. Ústředními postavami jsou nejmladší a nejstarší generace Martinů, děd a vnuk. Mladý Jan je zde sledován od narození až po odchodu na frontu. Děd vnuka usměrňuje k pokrokovým proudům této doby.
Publikováno: 1954
Sbírka básní z legionářské anabáze přinášejících ruské a severské motivy, obrazy stepí, močálů, pralesů a bříz, velkých hnědých řek a věčného sněhu nad Bajkalem.
Publikováno: 1925
Podtitul: Romance o Ječmínkovi. Druhý díl líčí osudy Jiřího z Chropyně v Haagu, kde se stává kancléřem Fridricha Falckého a podléhá kouzlu Zimní královny, a jeho odyseu vojáka a důstojníka švédských vojsk, s nimiž po boku Zimního krále táhne do Bavor a s nimiž se dostane do vlasti. Základním přesvědčením celého románu a zejména druhého dílu je, že není domova mimo vlast.
Publikováno: 1974
ISBN: 22-035-74
Věrní druzi nemocného císaře Karla IV., Mistr Vítek, pan Bušek a pak Ješek, ve večerních hodinách karlštejnské samoty vypravují císaři milostné příběhy z vlastního osudu i příběhy, které byly tehdy ve světě oblíbené, aby urychlili jeho léčení, a donutí ho, aby také zavzpomínal. A tak vzniká cyklus novel (po vzoru Dekameronu), jejichž nejlepší části jsou básnickou oslavou přírody vnější i přírody lidské, v níž se rozvíjí v mnoha formách láska životodárná, zdravá a nespoutaná.
Publikováno: 1980
ISBN: 22-006-80
S hlubokým oceněním a vděčností a láskou promlouvá autor o knize jako o neodmyslitelném životním druhovi. Je natolik neodmyslitelně spjata s jeho lidským i uměleckým osudem, že listuje-li v knížkách jiných autorů, pootevírá zároveň i vlastní knihu života. Kubkovo vědění a rozhled v literatuře domácí i světové jsou široké a obsáhlé. Zasvěceně analyzuje díla jako jsou Vojna a mír, Lidská komedie, Anna Karenina, Tichý Don, Rozmarné povídky, nebo třeba českou tvorbu středověku, naši obrozeneckou poezii, či např. sleduje protiválečné motivy v díle Karla Čapka. Kniha volně navazuje v rámci seriálu vzpomínkových próz na Kubkovu knihu Setkání s knihami.
Publikováno: 1964
ISBN: 63/VIII-5,
Třiatřicet krátkých povídek o květinách, v nichž autor vytváří legendu o původu názvu určité květiny.
Publikováno: 1967
ISBN: 22-113-67
Přes dvacet nedlouhých, téměř reportážních povídek, čerpajících ze soudobé Ameriky (v některých vystupují přední politikové západu: Truman, Attlee, Bevin aj., včetně Tita), ze západního Německa, kde se opět dostávají ke slovu nacisté, esesáci jsou propouštěni z vězení a zařazováni do protisovětské armády, zatímco místo nich jsou zavíráni bojovníci za mír. V kontrastu ke kapitalistickému světu zobrazuje Kubka budovatelské úsilí Sovětského svazu a lidových demokracií (jedna povídka též vypráví o hornících na Ostravsku a socialisaci naší vesnice). Řada povídek pranýřuje americkou agresi v Koreji. Ačkoli všechny povídky črtají poslední dobu, podává Kubka často - aby osvětlil kořeny imperialistické diplomacie - ve zkratce historickou retrospektivu. Knihu věnoval padlým korejským bojovníkům a své vnučce, narodivší se v den, kdy Truman po prvé hrozil světu svržením atomové pumy. Vydání 2.
Publikováno: 1953
Osud českých zavlečených dětí za druhé světové války romanopisce přímo provokuje ke knize. Vychází z tragédie a sám je tragický, začíná v utlačované zemi a přenáší se do země utlačovatelů, vedle vlastního otřesného významu dává i příležitost k širokému psychologickému rozehrání postav. Hrdinkou Kubkovy prózy je Pavla Landová, jejíž rodiče zahynou za heydrichiády; Pavla se dostává do rodiny vysokého nacistického pohlavára, za války žije v rakouském Salcburku, po skončení války se vrací zpět do Československa a se zjitřenou citlivostí prožívá všechny události od pětačtyřicátého roku až po únorové povstání. Vše, co se čtenář dozvídá o Pavliných pohnutých osudech, o jejích citových kolizích a prvním milostném vzplanutí, je přímým vyprávěním hrdinčiným, které dává autorovi možnost nahlédnout i hluboko pod povrch líčených událostí.
Publikováno: 1963
Základní kostrou Kubkovy memoárové práce, zaměřené na T.G. Masaryka a E. Beneše, jsou jeho vlastní zážitky ze setkání s těmito osobnostmi. Přitom se tu však v osobních zkušenostech odehrávají dějiny Československa, jak probíhaly od konce Rakouska-Uherska až k počátku druhé světové války a zběžněji a úryvkovitěji až k roku 1948. Autor patřil mezi skupinu "Pátečníků", která se scházela za Masarykovy účasti u Karla Čapka, Benešovi byl nablízku za první republiky i po roce 1945. Líčení povolaného svědka je u Kubky spojeno s velkou vůlí k pravdě.
Publikováno: 1969
ISBN: 25-098-69
Devět příběhů o lásce, z nichž každý vypráví jiný český beletrista.
Publikováno: 1941
Publikováno: 1957
Jeden z románů rozsáhlého cyklu, zobrazujícího léta 1830-1945, líčí na pozadí historie předmnichovské republiky a mezinárodního politického dění té doby příběh hlavního hrdiny cyklu Jana Martinů, jenž v boji o osobní existencii nažurnalistických cestách v zahraničí ideově dozrává a stává se svědkem zářijových dnů v r. 1938.
Publikováno: 1956
"Na vlastní oči" je knížka, do níž autor shrnul vzpomínky na svá setkání s lidmi, z nichž téměř každý je součástí naší kulturní historie 20.století
Publikováno: 1959
Podivuhodné příhody rytíře Jana Palečka v Čechách, Němcích, ve Vlaších i ve Francouzsku ode dne, kdy vstoupil do služeb pana správce zemského Jiříka z Poděbrad a Kunštátu, až do chvíle, kdy Jiří z Poděbrad, milovaný král Čechů a laskavec lidský, navždy opustil tuto zemi. Druhý díl románu, jehož první díl se jmenuje "Palečkův úsměv".
Publikováno: 1948
Podivuhodné příběhy rytíře Jana Palečka v Čechách, Němcích i ve Vlaších.
Publikováno: 1946
Tento román Františka Kubky vznikal v letech 1946 – 1949. Jeho hrdinou je šašek krále Jiřího z Poděbrad, známý pod jménem Paleček. Historické prameny se o něm příliš nezmiňují, ale ve formě vyprávění se jeho postava zachovala dodnes. Paleček se narodil roku 1430, v době husitských válek a otec mu zemřel v den jeho narození. Přestosi ale uchoval smysl pro humor a optimismus. Své mládí Paleček prožívá v Pošumaví. Zde se také zamiluje do Blanky, dcery svého souseda – pana Bořeckého. Ta se však shodou okolností stane jeho nevlastní sestrou, když se jeho matka Kunhuta ožení s panem Bořeckým. Blanka se nakonec musí oženit s jiným, Paleček proto odchází na studia do Itálie. Když se vrátí z cest, nachází Blanku mrtvou. Svou tvrz přenechá jejímu bratrovi a sám se vydává na cestu po Čechách. Tak se stane, že ho král Jiří z Poděbrad zaměstná jako svého osobního šaška . Paleček ale není jen šašek, je tzv. moudrý blázen, bláznovství jen předstírá, ale přitom je velice moudrý a vzdělaný a svou službu králi chápe jako službu celému národu. Paleček celý svůj život zasvětil boji za pravdu a spravedlnost. Často pomáhal chudým a utlačovaným Nebyl jen šaškem, byl také rádcem a dobrým přítelem krále Jiřího. Věrná biografie o významné historické, ač často opomíjené, osobnosti, která pravděpodobně velmi často ovlivňovala rozhodnutí slavného husitského krále.
Publikováno: 1949
Příběhy drobných lidí i vedoucích osobností 2. světové války i současných událostí jsou vylíčeny formou politické satiry.
Publikováno: 1953
Vzpomínky autora, které podává ve formě povídek pro Jiříka, svého potomka. Začíná od svého děda, který zažil válku v roce 1866, o jeho svatbě a o dalších předcích., kteří pocházeli z Ruska. V povídkách popisuje i českou historii, počínaje Žižkou i o vzniku legií a samostatné republiky.
Publikováno: 1927
Původní název:

Pražské nokturno

Kniha obsahuje 7 novel. Na jejím základě vznikla třetí opera (op. 23) českého skladatele Zbyňka Vostřáka. 6 novel + Palečkův úsměv I-VII.
Publikováno: 1943
Říkali mu Ječmínek je prvním dílem Romance o Ječmínkovi, kterou František Kubka napsal v letech 1956 až 1957 jako moravský protějšek českého „Palečka". Román, který se jen vzdáleně opírá o známou moravskou pověst o legendárním králi Ječmínkovi, je pestrým sledem osudů mladého rytíře, narozeného pod Ječmínkovým hradem a vrženého náboženským a politickým hnutím Evropy 17. století do dramatického dobrodružství třicetileté vojny: Jiří z Chropyně je určen moravskými stavy k dvorské službě na pražském hradě a jako královnino páže prožije tu jedno-zimní panováni Fridricha Falckého, od jeho slavnostního vjezdu až po neslavný útěk. Po bitvě na Bílé hoře, v níž raněn projde ohnivým křestem, nepřestává ani jako exulant sloužit daleké vlasti i vzdálené královně. Jeho bludné putování Uhrami, Balkánem, Vlašskem, Francií a Nizozemskem, které směřuje k jedinému cíli: osvobodit vlast a její lid od cizích utlačovatelů, končí na prahu vyhnaneckého paláce v Haagu, kam se dvůr Zimního krále po bělohorské katastrofě uchýlil. Poutavé osudy rytíře Ječmínka jsou zasazeny do široké historické fresky pobělohorské doby s bohatým renesančním koloritem. (vydavatel)
Publikováno: 1974
ISBN: 22-034-74
Souborné vydání: Říkali mu Ječmínek a Ječmínkův návrat
Publikováno: 1964
ISBN: 22-020-64
Literární medailony ve vzpomínkách autora na knihy jeho mládí, řazené chronologicky dle jeho věku. Jsou to knihy pro mládež z prvních 15. let 20. století.
Publikováno: 1963
ISBN: 22-104-63
Devatenáct novel z rozmanitých prostředí a dob od barbarského feudalismu až po dobu první světové války a Velké říjnové socialistické revoluce. Autor v nich chce zobrazit "zmatek v myslích a srdcích silných nebo zajímavých jednotlivců, podmíněný složitou dobou a komplikovanými kulturními vztahy". Za hrdiny většiny z nich volí hrdinkya hrdiny, kteří zajímají už sami o sobě (Jan Lucemburský, Eliška Přemyslovna, Petr Vok, Zuzana Vojířová, Božena Němcová aj.).
Publikováno: 1965
Šestnáct novel z rozmanitých prostředí a dob od barbarského feudalismu až po dobu první světové války a Velké říjnové socialistické revoluce. Autor v nich chce zobrazit "zmatek v myslích a srdcích silných nebo zajímavých jednotlivců, podmíněný složitou dobou a komplikovanými kulturními vztahy". Za hrdiny většiny z nich volí hrdinkya hrdiny, kteří zajímají už sami o sobě (Jan Lucemburský, Eliška Přemyslovna, Petr Vok, Zuzana Vojířová, Božena Němcová aj.).
Publikováno: 1958
Hrdina románu, pokrokový intelektuál, je koncem r. 1939 gestapem zatčen a vězněn v Berlíně. Stráví tu 120 dní ve velmi různorodé společnosti, kterou jednak tvoří něm. vojáci zavření pro krádež, jednak vězni političtí. Seznamuje se s kom. poslancem a 120 dní vězení je mu školou komunismu. Při transportu do Prahy, kde má být k disposici místnímu gestapu, utíká a zapojuje se aktivně do illegální komunistické práce. Druhé vydání.
Publikováno: 1950
Obsahuje 22 povídek z pohraničí, vojenské příběhy z války v Koreji.
Publikováno: 1955
ISBN: 108222/r/54/SV2
Podnázev knihy: Třetí řada setkání s mými současníky. Závěrečný svazek vzpomínkové trilogie, vněmž autor vykreslil portréty politiků, spisovatelů, umělců a publicistů ze západních zemí, z nichž mnozí zasáhli do politických nebo kulturních dějin světa i do osudů naší vlasti. Kniha obsahuje 46 podobizen osobností západního světa, spisovatele, novináře, politiky, jak je autor poznal při své více než třicetileté novinářské práci. Jsou to zvl. R. Rolland, J. Galsworthy, Šalom Asch, A. Maurois, A. Briand, G. Duhamel, Th. Mann, G. Hauptmann, P. Painlevé, L. Barthou, A. Eden, B. Mussolini, B. Lockhart, E. Thompson-Seton, J. Romains, Andersen Nexö, A. Zweig, L. Aragon, P. Neruda.
Publikováno: 1961
Publikováno: 1959
Zobrazeno 1 - 48 z 55