Opium poezie - Edice

Opium poezie

7
Monumentální dramatická báseň Faust Johanna Wolfganga Goetha je právem řazena ke stěžejním dílům světové literatury. Goethe se v ní pokouší nalézt odpovědi na hluboké a trvající otázky lidského bytí. Faust v jeho podání není pouze příběhem jednotlivce, ale i příběhem celého lidstva a jeho věčné — a neukojitelné — touhy po nalezení smyslu života. Hloubka a komplexnost této tragédie nás vábí i nutí znovu se k ní vracet, abychom objevovali nové vrstvy významu a porozumění. opium poezie, prémiový svazek I
ISBN: 978-80-7690-093-6
Druhý díl tragédie Faust byl dlouhou dobu považován za nesrozumitelný, avšak ve dvacátém století byl jeho význam, a tedy i význam díla jako celku, doceněn. Goethe v něm opouští individuální osudy, shrnuje sumu svého, potažmo lidského poznání. Faust dále testuje jeho hranice, zakládá rodinu, podniká, aby nakonec ve svém snažení vizev podstatě politické selhal — přesto, že umírá v iluzi opaku. Sluha a pokušitel Mefisto selhává rovněž, neboť se vyjeví, že Faustova duše mu — v rozporu s očekáváním — nemůže náležet. Goethe mistrně propojuje filozofické i politické myšlenky s poetickým vyjádřením, čímž vytváří dílo, které oslovuje nejen intelekt, ale také emoce. opium poezie, prémiový svazek II
ISBN: 978-80-7690-094-3
Zůstává už vlastně pouhým jménem v literární historii, jménem bez představy, jaké je za ním dílo, a navíc jménem, kterého si všímají čtenáři velmi málo, a pokud už, pletou si dost často Růženu Jesenskou s její neteří Milenou. Odpověď na to, proč tomu tak je, dnes najdeme jen sotva — její melodické verše plné stísněných duševních pohnutek a zvláštních temných (až hrobových) tónů by mohly být leckdy ideální inspirací pro gothic rockové skupiny. Jsou jemné, možná často jednostrunné, nebo snad jednostranné, ale působí neustále živě a vášnivě i po více než sto letech od jejich vzniku.
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-7438-247-5
Česká anarchistická a sociální poezie. Přítomný výbor představuje poezii známějších i méně známých anarchistů, sociálních demokratů a dalších účastníků socialistických aktivit konce 19. a prvních dvou dekád 20. století. Jako kdyby se tu v malé, dosud nezřetelné podobě interní polemiky přehrávaly budoucí osudové konflikty mezi jedincem a „hnutím“. Básníci prezentují pocity jedince stojícího tváří v tvář asymetricky silné moci a snažícího se zachovat si lidskost. Tyto verše staré jen málo víc než sto let působí zvláštní kombinací blízkého a vzdáleného. Známá, ale poněkud odtažitě vnímaná jména výbor ukazuje jako autory poezie, která k nám dodnes mluví. Zastoupeným básníkům se často po mnoha letech nebo i poprvé od prvního vydání jejich textů dává slovo a ukazuje se, že vedle ryze agitačních textů najdeme v jejich poezii verše mnohem živější, než bychom si třeba mysleli.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-7690-006-6
Jiří Šotola coby autor veršů je v současnosti spíše relativizován, ne-li úplně přehlížen. Přitom jeho básnická tvorba provokuje i tím, co o ní dodnes vlastně spíš jen tušíme a co v ní na nás ještě čeká k objevení. Strach, úzkost i sarkastická nota jsou narovnávány a doplňovány ideálem, snem, budoucností. Kontrast i polemika(mnohdy se sebou samým) vede básníka pomalu, ale jistě k výraznému teatrálnímu gestu, k jakési nečasové, loutkové podobě nějakého světa, na nějž se díváme, ve kterém se stejnou měrou ubližuje i miluje. Míří k rozporům, k dialogičnosti, k nějaké stále výraznější dějové poezii.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-7690-008-0
Jaroslav Havlíček neměl smysl pro romantičnost, vždy ho přitahoval jen člověk chybující a nikoli dokonalý, poněvadž jen takový je opravdu lidský. Byl neotřesně přesvědčený pesimistický fatalista. Věřil však i ve vůli, proti osudu třeba beznadějnou, zrovna proto však i ve svém pádu velkou. Vše je někdy až příliš klinické, zkoumané a možná trochu až úřednicky konstruované, aby nad tím vším byl zobecněn řád a pořádek světa. Nějak v něm zůstal střep dekadence, do které se narodil, spojený s určitou depresivní a pesimistickou linkou…
ISBN: 978-80-7690-056-1
Básnická skladba Josefa Škvoreckého Nezoufejte! vznikla v roce 1946, ve své době však nebyla publikována. Jde v pravém slova smyslu o generační výpověď celé jedné generace. Už do prvního zpěvu proniká realita poválečné Prahy, z níž chce básník zatím vidět to lepší, hezčí, nadějnější. Ovšem do dalších zpěvů svět roku 1946vstoupí již „plným krokem“. Únor 1948 se blíží. Byl by ochoten mluvčím „nového zítřka“ dopřát sluchu, protiví se mu však davy, nebo spíš — řečeno dobovým slovníkem — masy, a vůbec nejpřesněji řečeno stáda. Sám by si přál být respektován ve své odlišnosti, ve své osobnosti, ve své jedinečnosti, jenže…
Publikováno: 1990
ISBN: 978-80-7690-060-8

Autoři autoři v edici

Johann Wolfgang Goethe

německá  1749 -  1832

Jaroslav Havlíček

česká  1896 -  1943

Růžena Jesenská

česká  1863 -  1940

Josef Škvorecký

česká  1924 -  2012

Jiří Šotola

česká  1924 -  1989

Štítky publikací Štítky publikací v edici