Jaroslav Havlíček neměl smysl pro romantičnost, vždy ho přitahoval jen člověk chybující a nikoli dokonalý, poněvadž jen takový je opravdu lidský. Byl neotřesně přesvědčený pesimistický fatalista. Věřil však i ve vůli, proti osudu třeba beznadějnou, zrovna proto však i ve svém pádu velkou. Vše je někdy až příliš klinické, zkoumané a možná trochu až úřednicky konstruované, aby nad tím vším byl zobecněn řád a pořádek světa. Nějak v něm zůstal střep dekadence, do které se narodil, spojený s určitou depresivní a pesimistickou linkou…
Jediná filmová povídka Havlíčkova Skleněný vrch z roku 1942, odehrávající se v podhorském městečku a v horské vesnici, vypráví o chlapci inspirovaném morálními hodnotami své babičky k nápravě pověsti zločinem. Kniha obsahuje i scénář zpracovaný podle povídky, recenze dokončeného filmu, autorovy poznámky a odpovědi na anketu o filmové práci, dále vzpomínku na něho, studii o významu jeho filmového vkladu uměleckého i teoretického apřehled filmových adaptací jeho slovesného díla.
Výbor z povídek českých autorů, v němž editoři usilují o relativně výrazné postižení generační škály a tematického i vyjadřovacího rozpětí povídkového žánru ve zmíněném období (výrobní důvody nedovolily přinést ukázku z jubilejního roku 1968).
Helimadoe, román Jaroslava Havlíčka, je příběhem o ovdovělém doktoru Hanzelínovi a jeho pěti dcerách – Heleně, Lídě, Marii, Doře a Emě. Dívky pracují v domácnosti, poněvadž Hanzelín nesouhlasí se vzděláváním žen, až jednou do města přijede kouzelník, který okouzlí Doru a přemluví ji, aby s ním utekla...
Cyklický soubor povídek - pohádkově nepohádkových próz, programové přímo nabitých aktuálně vzdorným protiokupačním jinotajem politickým. První Vzdoropohádka vznikla v roce 1941 a autor tento název pro literární útvar potom vztáhl na všechny podobné prózy napsané dříve i později, na celý tvarově a obsahově nový žánr, kterého se stal objevitelem, stvořitelem. Uspořádal, k vydání připravil, předmluvu, doslov a ediční poznámku napsal Josef Rumler.
Prvotina Jaroslava Havlíčka obsahuje příznačné havlíčkovské motivy - osudovost, vina a trest. Jejím dějištěm je pavlačový činžovní dům v pražském předměstí, osamělé stavení truchlivého zevnějšku, jehož obyvatelé, osudem poznamenaní a nešťastní, ztělesňují v autorově představě jakési pekelné pomocníky, usilující o získání nevinné líbezné dívky, dcerky chudé posluhovačky v domě. Kratičký příběh o bezmoci křehkého, dychtivého mládí uprostřed světa malosti a zloby.
Soubor sedmi povídek, spjatých společnou postavou drobného úředníka z doby mezi dvěma světovými válkami Jana Kalvacha (Svatá noc, Dobrodružství, Apríl, Amorek smrti, Partie šachu, Poslední kolo, Poutník v mlze), vychází poprvé samostatně. V sevřených příbězích sledujeme výseče z otáčejícího se kola jednoho lidského osudu po 16 let. Na částečně autobiografické postavě svádí autor boj proti vlastnímu maloměšťáckému údělu úředníka ve službách kapitalismu, přičemž svůj kalvachovský úděl vidí kriticky z nadhledu a neztotožňuje se s ním.
Prozaická prvotina J. Havlíčka je autobiografickou vzpomínkou na počátek a průběh citového vztahu k budoucí ženě. Kromě osobního milostného příběhu líčí velmi sugestivně dobovou atmosféru malého města Jilemnice v době po první svět. válce a zachycuje mentalitu tehdejší mladé generace. Kniha je doplněna vzpomínkovou prózou autorovy ženy.
Emil Škvor je od narození vtipálek. Obyčejné vtipy mu brzy nestačí a rozhodne se vymyslet takový kousek, který mu přinese slávu. Ve městě žije profesor matematiky, který je známý svou láskou k tomuto oboru. Má sedm dcer, jež jsou od sebe věkově vzdálené tak, aby utvořily pravidelnou aritmetickou řadu. Právě tento jev se Škvor rozhodnevyužít k uskutečnění svého mistrovského vtipu...
Soubor vybraných povídek, jejichž ústředním motivem je láska a smrt. Vedle raných povídek jsou zde zastoupeny i povídky z předělu čtyřicátých let, tedy z doby autorovy zralosti. Jádro výboru tvoří cyklus pěti povídek s názvem Neopatrné panny.
Soubor pěti povídek klasika české psychologické prózy vypráví tragické příběhy ženských hrdinek, jejichž osudy jsou krutě určeny prostředím i dobou 1. světové války.
Neviditelný představuje jednu z nejvýznamnějších knih Jaroslava Havlíčka, předního autora psychologické prózy 30. a 40. let minulého století. Havlíčkova vyprávění se charakteristicky odehrávají v prostředí maloměsta přelomu 19. a 20. století a sledují psychologii rodinných a partnerských vztahů na pozadí proměny místní, mnohdy zpráchnivělé morálky. Na cestě za štěstím hlavního hrdiny Petra zamíchá kartami postava Neviditelného. Jak velký podíl na neštěstí má však jeho touha po moci a bohatství?
Mistrovské psychologické drama je realistickou studií maloměsta (rodné Jilemnice) na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Příběh energické a nepoddajné Štěpky se zapsal do povědomí především díky stejnojmenné filmové interpretaci režiséra Juraje Herze s Petrem Čepkem a Ivou Janžurovou v hlavních rolích.
Reprint vydání pohádkového příběhu J. Havlíčka z roku 1906, bohatě ilustrovaný Josefem Ladou, sdružuje typické postavy a prvky známých pohádek: Honza, zlatovlasá panna...
Podtitul: 3 knihy povídek. Tři povídkové cykly (O marné lásce, Prodavač času, Vzdoropohádky) představující autorovy nejzralejší (většinou posmrtně vydávané) prózy. První zahrnuje povídky s milostnou tematikou, druhý psychologické povídky s problematikou všedního dne a boje člověka o existenci, třetí povídky o společenském vzdoru v období okupace, zahaleném do pohádkových jinotajů. Kniha plná hořkého životního pesimismu, také však kniha věrné lásky k životu.
Zánik městečka, smrt Pánaboha, cesta zpět do matčina lůna, bibliomanovo nebe... Povídky, jejichž společným jmenovatelem je groteskno s přídechem smrti.
Baladicky laděná psychologická novela rozvíjí příběh statkářského synka, posměšně zvaného Synáček, zprvu výtržníka a povaleče, později samotářského misantropa a posléze podnikavého hospodáře a průmyslníka, jemuž se manželství stává hybnou silou žití a jenž po smrti ženy nenachází smysl života a vyčleňuje se z lidskéhokolektivu. Vydání čtvrté, v ČS třetí.
Hrdinou románu Vlčí kůže je zrůdná postava Aloise Trakla, třetího manžela Štěpky Kiliánové, tragikomické hrdinky Petrolejových lamp. Samostatná novela Synáček souvisí místem děje i postavami s Vlčí kůží. Knihu provází obsáhlý doslov J. Rumlera, navozující souvislost s Petrolejovými lampami. Autor se projevuje v obou prózách jako úsporný epik a mistr lidského nitra. Vlčí kůže 2. vyd., Synáček 3. vyd.
Příběh drobného úředníka z konce 1. republiky, který kličkuje mezi dvěma láskami, ztrácí obě a vše končí téměř karikaturně trapnou sebevraždou. K mladé, vášnivé krasavici zcela nezávislé na poutech měšťácké a společenské konvence na jedné straně a na druhé straně ke skromné, důvěřivé a obětavé sestřenici. Hrdina, slaboch a pokrytec nemá ve skutečnosti nikoho rád kromě sebe. Svou sobeckou váhavostí zkomplikuje život oběma ženám, obě ztrácí a svou situaci řeší neplodnou sebevraždou. (1. vydání)
Hrdinou románu Vlčí kůže je zrůdná postava Aloise Trakla, třetího manžela Štěpky Kiliánové, tragikomické hrdinky Petrolejových lamp. Samostatná novela Synáček souvisí místem děje i postavami s Vlčí kůží. Knihu provází obsáhlý doslov J. Rumlera, navozující souvislost s Petrolejovými lampami. Autor se projevuje v obou prózách jako úsporný epik a mistr lidského nitra.
Série pohádkově nepohádkových próz, programové přímo nabitých aktuálně vzdorným protiokupačním jinotajem politickým. První Vzdoropohádka vznikla v roce 1941 a autor tento název potom vztáhl na všechny podobné prózy napsané dříve i později, na celý tvarově a obsahově nový žánr, kterého se stal objevitelem, stvořitelem.
Sbírka temných, bizarních, groteskních a podivných povídek klasika české psychologické prózy první poloviny 20. století. Základem tohoto výboru jsou romaneta Zánik městečka Olšiny a Smaragdový příboj a dále v něm najdete povídky Přicházející z temnot, Černá paní, Hodinky pana Balabána, Amorek smrti, Past a další. Úhrnem 304 stran nočního čtení včetně 25stránkového doslovu Petra Bočka, který sbírku také sestavil.
Sbírkou fantastických povídek je kniha Zánik městečka Olšiny (V. Petr 1944). První dvě povídky konfrontují čerta s obyčejnými lidskými hrdiny, jasnovidné schopnosti figurují v povídce Jasnovidka, hrdina příběhu Pes, úředník Vořech, se proměniv psa. V povídce Hodinky pana Balabána umožňují zvláštní hodinky svému nositeli žít včase pozpátku. Vrcholem sbírky je bizarní romaneto Zánik městečka Olšiny (poprvé časopisecky Cesta, 1930, č. 29–33). Obyvatelé malého městečka jsou jednoho dne navštíveni smutnými anděly, oznamujícími smrt Boha. Městečko je vzápětí zaplaveno čerty a ďábly, pokoušejícími se svést obyvatelstvo na scestí. Schyluje se k poslední bitvě, kterou budou muset svést andělé, zanechaní na pospas chaosu, se silami Zla. Autor mistrně kombinuje velké, odvážné téma s prostředím českého maloměsta.
Jedna ze tří důležitých Havlíčkových sbírek obsahující povídky z dětství a domova, kriminální a detektivní povídky a dále i povídky čertovské a flamendrovské. Kniha představuje kritický výběr povídek z mladých let autorovy tvorby. Zaujme vypravěčským uměním, nezvyklostí ostře vyhrocených situací, dynamikou dějů a pestrostínámětů.
Publikováno:1964
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.