Efektná dráma životnej tragédie Beatrice Cenci, príslušníčky jedného z najvýznamnejších rímskych patricijských rodov. Vzrušujúci príbeh jej života s nevšedným filozofickým zázemím spracoval Moravia novátorsky, nevšedne, pričom hra je aspoň taká dobrá na čítanie ako vďačná na inscenovanie.
Zvodca, zhýralec, bezbožník, duelant... Päť hier piatich autorov piatich národností v našom zborníku, ktorý je prvým pokusom toho typu u nás, reprezentuje päť originálnych pohľadov na donjuanovskú problematiku... Moliére - Don Juan alebo Kamenná hostina Puškin - Kamenný hosť Zorilla - Don Juan Tenorio Shaw - Don Juan v pekle Frisch - Don Juan alebo láska ku geometrii
Parodie na hru Samuela Becketta - Čekání na Godota. Kniha je o tom, že dva mladí lidé neumí čekat. Dva muži ve středních letech jsou netrpěliví. Když první sedí, druhý chodí a když druhý sedí, první chodí. Poté oba chvíli chodí a chvíli oba sedí. Mluví o tom, že na nikoho nečekají. Poté analyzují slovo čekání. Jedná se o drama založené na dialogu. Nachází se v něm velké množství slovních hříček odvíjejících se od slova čekání a ironicky se zobrazuje socialistická společnost 60. let 20. století.
První Shakespearova tragédie se soustřeďuje na konflikt mezi civilizací a barbarstvím. Do slovenčiny preložil Jozef Kot, štúdiu a poznámky napísal Alois Bejblík.
Na panství Anny Petrovny Vojnicevové, mladé vdovy po generálovi, se sjíždí vybraná společnost. Je období letního slunovratu, horko, nuda a všude plno prázdného tlachání... Typicky čechovovské kulisy, hojně v dalších hrách autorem využívané, postupně narušuje hlubší pronikání do vztahů postav, které jsou motivovány především dvěma veličinami: penězi a láskou. A nad tím vším se vznáší duch společenského "darebáctví" konce 19. století - deziluze, generační průměrnost a společenská nehybnost. Titulní hrdina, syn zkrachovalého otce, vesnický učitel Michail Platonov, samozvaný filozof a sžíravý kritik urážející druhé z vlastní nešťastnosti, je ironickým, oblomovsky pasivním hrdinou. Hnán současně hned čtyřimi milostnými vztahy osciluje mezi donchuanstvím a hamletovštinou a není schopen sám rozhodnout ani o tom, zda jeho darebáctví je či není lež.
Federálny inzitný muzikálik z legendárních divadel z Prahy a Radošiny. Autoři Suchý a Štepka přicházejí ze zcela rozdílných geograficko-historicko-kulturních podmínek, aby spojili, co se zdálo nespojitelné, slovenský a český humor a spojili ho na stejné úrovni. Intelektuální humor a satira se prolíná s lidovým.