Milan Lasica a Július Satinský patria k tomu najlepšiemu, čo sa v našej literárnej a dramatickej tvorbe objavilo. Ich tvorba má nezastupiteľné miesto v divadelnom, filmovom, televíznom i literárnom priestore a svojimi životnými postojmi ovplyvňovali niekoľko generácií svojich verných divákov a čitateľov. Napriek prekážkam, ktoré im dlhé roky hádzal pod nohy komunistický režim, dokázali vytvoriť nesmrteľné dielo a stali sa neodmysliteľnou súčasťou nášho vedomia. Ťažiskom tvorby Lasicu a Satinského bolo predovšetkým divadlo, pre ktoré vytvorili niekoľko skutočne výnimočných hier. Každá z nich mala vlastný osud nielen pokiaľ išlo o ich inscenovanie, ale aj knižné vydanie. V tejto knihe sa predstavujú všetky autorizované verzie divadelných hier Milana Lasicu a Júliusa Satinského v chronologickom poradí, z toho Poprava sa nekoná a Ako vzniká sliepka vychádzajú po prvý raz. Čitateľ si tak konečne môže vychutnať texty Poprava sa nekoná, Nečakanie na Godota, Soirée, Radostná správa pre všetkých, ktorí majú ťažkosti s mechúrom, Ako vzniká sliepka, Náš priateľ René, Ktosi je za dverami a Deň radosti a zároveň sledovať umelecký vývoj legendárnej autorskej dvojice.
Chlapci z Dunajskej ulice a Polstoročie s Bratislavou - dve knihy Júliusa Satinského v jednej, s bohatou fotografickou prílohou, to všetko v novom vydaní z vydavateľstva Marenčin PT. Súkromný, verejný, domáci aj putujúci - skrátka Július Satinský ako vyšívaný. Z každého riadku, z každej fotky vyskakuje jeho ľudské čaro. Je takmer jedno,o čom Satinský píše. Uvelebíte sa pri jeho nohách a počúvate spomienky tohto vždy dobre naladeného človeka, ktorý, ako píše Janovic, nikdy nebedákal.
"To mám rád, když je někdo přímo vodněkud," hovorieval dobrý vojak Švejk. Iste by teda mal radosť zo známeho slovenského polyhistora - herca, spisovateľa, pedagóga, čestného člena Slovenskej arachneologickej spoločnosti, ctiteľa kompozičného šachu a presvedčeného monarchistu Júliusa Satinského (nar. 20. 8. 1941), ktorý pochádza nielen z Bratislavy, ale priamo z Dunajskej ulice. Ani sa mi nechce veriť, že už uplynulo päťdesiatpäť rokov odvtedy, čo som sa s Julom Satinským vraciaval po tej ulici zo školy. Po Špitálskej by som bol mal domov bližšie, ale radšej som chodil s Julom, lebo aj keď ešte nerozvinul všetky svoje mnohostranné talenty, bol už v tých časoch skvelým rozprávačom a celou cestou ma zabával neuveriteľnými historkami..." Pavel Vilikovský
Kniha je výberom autorových fejtónov z rovnomennej úspešnej rozhlasovej relácie. Svojím skvelým rozprávačstvom vystihuje mnoho podstatného o slabostiach i silných stránkach človeka bez ohľadu na vekovú kategóriu. Kto pozná herecké i spisovateľské umenie J. Satinského, vie, že sa zabaví, zasmeje i poučí, aj keď má tínedžerské roky dávno za sebou.
"Nedá sa nič robiť, milé čučoriedky, opäť vás musím vyzvať do útoku. Chlapčiská zaplavila nebývalá plachosť! Už som si v poslednom čase myslel, že budú smelší, že budú útočnejší, priamočiarejší, ale čo to vidím okolo seba? Plachosť, plachosť, samá plachosť! Postávajú okolo čučoriedok pred ich bránou, naberajú pomaly, pomaličky odhodlanie. Čas plynie. Zrazu len dievča vojde do brány a je po útoku! Už ma neštvite chlapčiská! Za mojich čias sa okolo toho nerobili také caviky! Prišli sme k bráne, schmatol som čučoriedku do náručia, vlepil som jej pusu, poriadne som ju vystískal - a hotovo!..."
Obsahuje okrem doslovného prepisu legendárnych LP aj fotografie a edičné poznámky. Súčasťou knihy je aj CD uložené v papierovej pošetke priamo vloženej do väzby.
Expedície Júliusa Satinského sú výberom z jeho cestovných denníkov. Kniha obsahuje šesť samostatných kapitol – expedícií, ktoré sú autentickými záznamami z letných turistických ciest.
Július Satinský bol vášnivým pisateľom listov. Korešpondoval si počas svojho života so slávnymi osobnosťami kultúrneho života, širokou rodinou aj s deťmi svojich známych. V 60. rokoch 20. storočia jeho švagrovia emigrovali zo Slovenska. Julo sa rozhodol udržiavať rodinné vzťahy pomocou vlastnoručne vyrábaného časopisu – Gundžovníka.Gundžovníky vyrábal poctivo od roku 1967 do roku 1984. Dochovalo sa 87 čísel. Chýba len prvý ročník, 1967. Časopisy majú kronikársky rozmer, informujú o dianí v Bratislave a v Československu. Zrkadlí sa v nich história jednej rodiny a jednej krajiny počas normalizácie opísaná originálnym pohľadom pozorovateľa z Dunajskej ulice, kde sa aj v týchto časoch zachoval ostrovček slobody. Julo texty písal na stroji a ručne ich ilustroval. Vychádzali v dvoch exemplároch, jeden smeroval do Ameriky, druhý do Švajčiarska. Po 50 rokoch sa Gundžovníky vynárajú zo Satinského pozostalosti vďaka editorskej práci dcéry Lucie Molnár Satinskej.
Výber z najlepších dialógov Lasicu a Satinského, prepísaných z jednotlivých častí Ktosi je za dverami, doplnený ukážkami zo scenárov nájdených v archíve RTVS a pôvodnými fotografiami z nakrúcania. Kompletné dialógy s Mariánom Labudom, Milošom Kopeckým, sestrami Vášáryovými, Kamilou Magálovou, Zdenou Studenkovou a ďalšími.
Prvý zväzok súborného diela Milana Lasicu a Júliusa Satinského vyšiel v roku 1996. Lektorom knižného projektu bol Martin Plch. Doslov: Martin Porubjak – Lasica & Satinský & my. Texty L&S publikované v knihe sú rozčlenené do štyroch častí: * poviedky * dialógy (texty v ktorých autori vystupujú sami za seba bez divadelnýchrekvizít) * scénky (texty, v ktorých autori vystupujú ako dramatické postavy) * divadelná hra-Deň radosti Ako dodatok je v knihe publikovaná kompletná Bibliografia (zostavil Martin Plch), Diskografia (z. Martin Plch), Teatrografia (z. Viera Sadloňová) a Filmografia (z. Marianna Forrayová).
Obsahuje divadelnú hru Náš priateľ René, dialógy a scénky, ktoré vznikali pre cyklus televíznych programov Ktosi je za dverami, pre rozhlasové relácie Bumerang a divadelné predstavenia Nikto nie je za dverami a časopisecké poviedky a fejtóny. V knihe je množstvo scénok, ktoré sú publikované po prvýkrát, napríklad obľúbený Kurz záhoráčtiny, Úryvok z rozsiahlejšieho cyklu alebo Márna lásky snaha. Druhý zväzok súborného diela Milana Lasicu a Júliusa Satinského, ktorý vyšiel v roku 1998 mapuje obdobie tvorby autorskej dvojice v sedemdesiatych a v prvej polovici osemdesiatych rokov. Lektorom knižného projektu bol Martin Plch. Doslov: Kornel Földvári – Skúška humorom. V knižnej publikácii sú uverejnené * časopisecké poviedky a fejtóny * dialógy a scénky, ktoré vznikali pre cyklus televíznych programov Ktosi je za dverami * rozhlasové relácie a divadelné predstavenia Nikto nie je za dverami * divadelná hra-Náš priateľ René
Túto spomienkovú platňu venujeme všetkým tým, čo nás majú radi. Lebo vedia, prečo nás majú radi. A tým, čo nás nemajú radi, lebo to vedia tiež. L&S. Obsahuje okrem doslovného prepisu legendárnych LP aj fotografie a edičné poznámky. Súčasťou knihy je aj CD uložené v papierovej pošetke priamo vloženej do väzby.
Dvadsiatnik Julo (z ktorého raz bude slávny Satinský) a o pár rokov mladšia Oľga (krásna tanečnica a budúca prekladateľka) sú obaja z Dunajskej ulice. Príbeh ich lásky sa začína zoznámením na lodi počas plavby na Dunaji v lete 1962. Prvých päť rokov od ich zoznámenia neboli vždy spolu v Bratislave, vďaka čomu sa zachovala táto korešpondencia. Oľga mala najprv angažmán v Košiciach, potom bol Julo na vojne, neskôr Oľga odišla na dlhší čas do Ameriky. Julo a Oľga si nepísali len ľúbostné vyznania či suché správy, ich listy sú plné postrehov, príhod a v neposlednom rade ilustrácií. Časť Julových listov je písaná vo forme časopisov, kde nechýbajú vlastnoručne kreslené fiktívne inzeráty a reklamy. Tie zostávajú v knižnom vydaní verne reprodukované. Kniha Listy Oľge pozostáva zo 155 Julových a 51 Oľginých listov z rokov 1962 – 1965. Listy vychádzajú päťdesiat rokov od napísania, desať a takmer tridsať rokov po smrti tých, čo ich písali.
Výber dosiaľ knižne nepublikovaných fejtónov. Prvú kapitolu tvorí jedenásť Listov z Onoho sveta, v druhej kapitole sú fejtóny z českého denníka. Telegraf, v ďalšej súbor fejtónov vychádzajúcich v denníku SME. Ilustrácie: Svetozár Mydlo
„Počúvajte, ja celý život nehovorím pravdu, ani v súkromí, ani na verejnosti, ja celý život len fabulujem a fabulujem. Až umriem, tak sa budú musieť mojimi pamäťami zaoberať vedecké ústavy a lámať si hlavu, čo je beletria a čo sú fakty.“ To o sebe tvrdil Július Satinský – herec, komik, spisovateľ, kamarát, milujúci otec a manžel a taktiež brat všetkých ľudí, ktorí majú srdce, rozum a zmysel pre humor. Nie je jednoduché vyrovnať sa s jeho odchodom. Vracia sa k nám prostredníctvom knižky, ktorá vznikla zo spomienok jeho ženy, detí, priateľov i jeho vlastných a ktorá prináša veľa exkluzívnych, doteraz nepublikovaných materiálov: ukážky zo súkromnej korešpondencie, fotografie, na ktorých si sám vyberá miesto posledného odpočinku, aj zábery zo súkromného pohrebu... Text ilustruje bohatá fotodokumentácia.
Parodie na hru Samuela Becketta - Čekání na Godota. Kniha je o tom, že dva mladí lidé neumí čekat. Dva muži ve středních letech jsou netrpěliví. Když první sedí, druhý chodí a když druhý sedí, první chodí. Poté oba chvíli chodí a chvíli oba sedí. Mluví o tom, že na nikoho nečekají. Poté analyzují slovo čekání. Jedná se o drama založené na dialogu. Nachází se v něm velké množství slovních hříček odvíjejících se od slova čekání a ironicky se zobrazuje socialistická společnost 60. let 20. století.
Narodiť sa do dobrej rodiny, kde vás hneď všetci majú za malého lorda a podľa toho sa k vám správajú, nie je med lízať. Najznámejšie boli druhé raňajky, tzv. rakúsko-uhorské raňajky: villásreggeli. Starý otec prichádzal až na ne, a to sa už podával aj guláš. Na stole boli povedzme restované ľadvinky, omeleta z mozočku, ovarové koleno s chrenom, parilo sa z toho, voňalo to až na ulicu - no hrôza pomyslieť! A to ešte ani nebola desiata. To boli len druhé raňajky! Stará mama hovorievala: "Najtiaž sa rozožrať - potom už to ide!" Nevarím, nevaríš, nevaríme... ale navzájom si radíme, ako prežiť bez nervovej ujmy dlhočizné nedeľné predpoludnie.
"Július Satinský má po celý život šťastie na zaujímavých ľudí - iných tuším v živote ani nestretol. Je to však optický klam: zaujímavými sa stávajú, až keď sa na nich zahľadí. Ako nezvyčajne vnímavý pozorovateľ aj na najnudnejšej nule objaví čosi nudné a zaznamenaniahodné. Bizarnú črtu, komické súvislosti, originálny výzor či konanie. Súvisí to, pravdaže, s tým, že optika pobaveného diváka je priamo napojená na srdce človeka, ktorý ma porozumenie pre ľudské slabosti a je tolerantný k drobným úletom od bontónu či konvenčnej morálky. Každý človek si podľa neho zaslúži záujem a na každom nachádza aspoň záblesk komiky. Seba nevynímajúc." Kornel Főldvári
Nové rozšírené vydanie ponúka najmenším čitateľom príbehy uja Klobásu a jeho starých aj nových kamarátov. Spoznajú nielen ježibabu, draka či upíra, ale aj odvážneho Nugata, lenivého Bambulu a starostlivých Čučoriedkov. V knižke nájdu aj obrázky zo skicára samotného uja Klobásu a jeho fotografie.
Sto fejtónov Júliusa Satinského publikovaných v tejto knihe vyšlo pôvodne v rokoch 1997 – 1999 v týždenníkoch Domino a Domino-fórum. “Tristo hrmených, to som vám zabudol povedať, že demokracia je studená. Je na nás, aby sme ju rozpálili. Ale to sa nedá za dve noci – ako keď v zime prehrievate pecou chalupu. V demokracii začne byť teplo a útulno po určitom čase. Ručím vám za to, že o dvesto rokov tu bude ako vo Švédsku. Tak nebuďte skeptickí, tristo hrmených! Apropos – nebudem spokojný, kým týchto Tristo hrmených fejtónov nenapíšem tristo.” (Július Satinský)
Autor v několika krátkých humorných příbězích popisuje, z čeho všeho by ho trefil šlak. Co mu vadí a co bysme s tím my, jako lidstvo měli dělat. Zmiňuje se také o tom, jak dnešní generace posuzuje člověka podle prvního dojmu, jak hloupí jsou dnešní zloději, jak těžké to mají na světě moudří lidé apod.
Knížku oblíbený slovenský herec a spisovatel, s nímž jsme se bohužel před krátkým časem museli rozloučit, zasvětil svému rodnému městu - Bratislavě. Tento mistrný vypravěč s humorem sobě vlastním popisuje neopakovatelné kouzlo, které si město na Dunaji navzdory všem proměnám zachovalo do dnešních dnů. Samozřejmě mu nejde jen o město, ale také o lidi, kteří mu v dobrém či zlém zkřížili cestu a kteří k Bratislavě patří stejně jako staré paláce, tržiště, Dunaj či Bratislavský hrad. Knížka je vybavena množstvím dobových fotografií.
Publikováno:2003
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.