Luigi Pirandello - knihy
Luigi Pirandello

Luigi Pirandello

 1867 -  1936 italská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Výběr z dramatické tvorby italského prozaika a dramatika, jehož mnohé hry vznikaly na základě jeho prozaických prací. Svazek obsahuje tyto hry z let 1916-1922: Sicilská komedie (podle povídky "Moucha" a podle románu "NebožtíkMatyáš Pascal"). Diplom (aktovka podle stejnojmenné povídky), V rukavičkách (podle stejnojmennépovídky), Šest postav hledá autora (podtitul "Hra, kterou nutno udělat"), Jindřich IV. (původní hra bez předlohy v próze), Nahé odívati (podle aktovky "Lékařova povinnost").
Publikováno: 1967
Původní název:

La Giara

Úsměvná novela o nepodařené opravě prasklé amfory na olej.
Publikováno: 1987
Původní název:

Il berretto a sonagli

Ciampa ví o záletech své ženy, ale nechce se stát svědkem její nevěry. Morálka tehdejší společnosti v Itálii žádá volit mezi směšností a vraždou. Kdo si nasadí čapku s rolničkami? Vynikající hra italského moderního klasika v překladu V. Mikeše.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-87128-03-9
Publikováno: 1933
Původní název:

Ľuomo

Komedie o 3 dějstvích. Situační komedie s tématem nevěry, ale i s hlubším a melancholičtějším psychologickým přesahem, je dílem italského držitele Nobelovy ceny za literaturu.
Publikováno: 1929
První svazek výboru z her italského dramatika, prozaika a básníka, nositele Nobelovy ceny za literaturu obsahuje dramatické práce, které ještě do češtiny přeloženy nebyly, i nové překlady již známých děl. Spolu s druhým svazkem, který vyjde v roce 2019, představuje doposud nejucelenější výbor dramat jednoho z nejvýznamnějších autorů dvacátého století, oceňovaného za „smělou a duchaplnou renesanci dramatického a scénického umění“. Dějištěm her první Pirandellovy divadelní dekády, jejichž výbor představuje tento svazek, je svět, v němž se pravda projevuje jako většinový konsenzus, a odlišnost, která nezapadá do obrazu stvořeného tímto konsenzem, je trestána. Věčný konflikt osobní svobody a společenských norem se zde stává klíčovým prizmatem Pirandellova pohledu na lidský život. Svazek obsahuje následující hry: Sicilské citrony (Lumie di Sicilia, 1910) — Liolà (Liolà, 1916) — Džbán (La giara, 1916) — Na odchodu (All'uscita, 1916) — Měj rozum, Giacomino! (Pensaci, Giacomino!, 1916) — Je to tak /když myslíte.../ (Così è /se vi pare/, 1917) — Slasti cti (Il piacere dell'onestà, 1917) — Koncese (La patente, 1917) — Čepice s rolničkama (Il berretto a sonagli, 1916) — Člověk, zvíře a počestnost (L'uomo, la bestia e la virtù, 1919).
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7008-382-6
Druhý svazek výboru z dramatické tvorby nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Pirandella (1867-1936) obsahuje celkem jedenáct textů z období od roku 1921, kdy vznikla klíčová hra Šest postav hledá autora, až po rok 1936, kdy Pirandello v prosinci náhle umírá na zápal plic uprostřed práce na mýtu Obři z hory. Z Pirandellovy rodné Sicílie, představené ve hrách prvního svazku výboru, se přesouváme do měšťanských salonů kontinentální Itálie, ale také na divadelní prkna, neboť otázkami spojenými s inscenováním „divadla na divadle“ a propojením života a fikce se bude dramatik zabývat po celá dvacátá léta a vrátí se k nim i ve své závětní hře, jíž jsou již zmínění Obři.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7008-408-3
Původní název:

L'umorismo

Zásadní esej významného italského spisovatele a dramatika, nositele Nobelovy ceny za literaturu (1934) Luigiho Pirandella na téma humor, humorismus, postavení a chápání klasického a moderního humoru, ale i smích, směšnost a ironie – a především jejich kořeny v širokých literárně-historických souvislostech. Esej se sestává ze dvou částí: v první autor sleduje vývoj humoru zejména z pohledu literárněvědného a na základě hlubokých znalostí porovnává, jak se s tímto jevem v té které době ten který spisovatel či básník vyrovnal; v druhé části pak Pirandello na základě těchto konkrétních zjištění zobecňuje a vyslovuje teorie, které lze aplikovat dodnes.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-86515-65-6
Luigi Pirandello vidí kapitalistickú spoločnosť ako klinický prípad. Ľudia podľa neho už dávno stratili pevnú pôdu pod nohami. Výsmech, irónia a sarkazmus stali sa sprievodnými javmi jeho životného pocitu. Talianske publikum dlho nepochopilo veľkosť tohto usmievajúceho sa každodenného tragika. Pochopilo ho najprv reflexívne publikum berlínske, parížske a pražské. Pirandello žiaril radosťou pri pohľade na cudzích divákov, keď s napätím počúvali dialóg strašného inkvizítora meštiackych predsudkov. Zvierajúca dialektika jeho satír privádzala do úžasu hľadiská cudzích divadiel. Podstatnou zložkou jeho neúprosnej analýzy je relativita všetkých vecí, večný protiklad medzi indivíduom a spoločnosťou. Antonio Gramsci nazval Pirandella protimeštiackym charakterom, ktorý sa vzbúril proti forme života okolo seba, keď sa meštiacka spoločnosť pred i po prvej svetovej vojne dostala do slepej uličky. Pirandellove satiry sú naozaj „ručnými granátmi“, hodenými do spoločnosti plnej predsudkov.
Publikováno: 1972
ISBN: 13-72-105-72
Původní název:

Comme tu mi vuoi

Publikováno: 1966
Původní název:

Uno

Posledný román nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Luigiho Pirandella je uceleným súhrnom spisovateľovej filozofie. Sám autor sa o ňom vyjadril ako o románe „najtrpkejšom zo všetkých, hlboko humoristickom, hovoriacom o rozklade života“. V tomto románe reakcia na psychologický relativizmus je radikálna. Človek v snahe strhnúť si masku,ktorú mu nanútili druhí, reaguje zúfalo. Nevie si ju sňať, lebo tak to chce svet. Rozhodne sa teda byť takým, akého ho vidia ostatní vo svojich predstavách, a v tomto postoji zotrvá až do posledných, dramatických dôsledkov. Uzavrie sa v zúfalej izolácii, ktorá vyústi do šialenstva.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-89111-57-2
Původní název:

Enrico IV.

Tragédie o třech dějstvích. Tragédie muže, který pro svou lásku zaplatil cenu nejvyšší. Dějištěm dramatu je honosná vila v Umbrii upravená jako hradní pevnost z 11. století. Zde žije obklopen kostýmovaným služebnictvem a naprosto izolován od současného světa hlavní hrdina Jindřich, okolím považovaný za šílence (při maškarním plese, jehož součástí byla kostýmová jízda na koni, spadl a následkem otřesu při nehodě se začal ztotožňovat s postavou, kterou na plese představoval – německým císařem Jindřichem IV.). I když se z utkvělé fikce dostane, dál předstírá roli blázna. Ve vášnivé vypjaté scéně se mu podaří demaskovat charaktery lidí ze svého okolí a chce se vrátit k normálnímu životu. Svůdce jeho bývalé milenky Matyldy ho však vyprovokuje a všechno dopadne jinak.
Publikováno: 1926
Podtitul: Komedie o dvou až třech jednáních.
Publikováno: 1925
Původní název:

Così è (se vi pare)

Okresním městem otřásá tajemný případ. Muž vězní doma svou manželku a její matce brání, aby se s ní stýkala. Veřejné mínění se mění podle toho, jaké se objevují nové informace. Protichůdné výklady působí věrohodně. Kde je pravda? Každý má svou pravdu, říká v titulu dramatu téměř detektivního sám autor, který si s otázkou "co je pravda" mistrně pohrává. Vychází jako 49. svazek edice D v překladu V. Mikeše.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-87128-05-3
Původní název:

Quando si è qualcuno

Hra o třech dějstvích. „Když je člověk někdo“ je nejautobiografičtějším Pirandellovým dramatem. V protagonistovi, úspěšném a uznávaném básníkovi, není těžké rozpoznat Pirandellův ironický autoportrét (jmenování členem Italské akademie v roce 1929 a Nobelova cena v roce 1934) a i protagonistův vztah s mladičkou Verocciou mápředobraz ve skutečném vztahu Pirandella a herečky divadla Teatro d´arte, Marty Abby. Základním tématem hry je rozpor a neustálý souboj mezi životem – neustálým prouděním a změnou – a formou – ustrnulým a neměnným tvarem. Protagonista dramatu, *** (Někdo), slavný a uznávaný básník, jemuž má být udělen hraběcí titul, se zamiloval do mladé dívky Verocciy, cítí se mladý a prožívá krásné a intenzivní období plné inspirace. Verše pro Verocciu vydal pod pseudonymem Délago a mezi mladými vypukla naprostá hysterie – objevili v Délagovi básníka své generace, svůj vzor. *** (Někdo) chce zahubit své staré já – slavného Někoho –, a proto napíše sbírku otevřeně napodobující Délaga, jíž se chce jako Někdo nadobro znemožnit. Jeho rodina mu ale nedovolí sbírku publikovat, aby neohrozil své hraběcí jmenování. Vydavatel nakonec sbírku vydá, ale pod Délagovým jménem, a tak se všichni dovtípí, že Délago a *** (Někdo) jsou jedna a ta samá osoba, a původní plán Někoho se tím úplně zhatí. Mladí rázem Délaga považují za sprostý podvod, staří to mají naopak za výborný vtip a slaví triumf. *** (Někdo) tak ztrácí naději na změnu, život a znovunabyté mládí, dotčená Veroccia má pocit, že se jejich vztah spolu s Délagem proměnil v žert, odchází a Někoho čeká slavné jmenování, neboli definitivní proměna z činného autora v „žijící“ pomník sebe sama. Znění tohoto textu vychází z díla Když je člověk někdo tak, jak bylo vydáno v Praze nakladatelstvím Dilia v roce 1967. Pro potřeby vydání Městské knihovny v Praze byl text redakčně zpracován.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7587-923-3, 978-80-7587-922-6, 978-80-7587-924-0, 978-80-7587-925-7
Výběr povídek. Z italských originálů vybrala, přeložila a předmluvu napsala Alena Hartmanová.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7209-080-X
Pirandellovy povídky tvoří vlastní základ jeho díla, jsou jakýmsi skicářem, kam zachycoval své nálady a přízraky, a navíc svědectvím jeho nevyčerpatelné Lust zum Fabulieren. Jsou zásobníkem, odkud bral náměty většiny svých dramat. Pirandello sám shrnul nejlepší z nich do 24 svazků o 365 novelách se souhrným názvem Povídky na celýrok, žádaje v předmluvě k prvnímu vydání čtenáře, aby je považovali za malá zrcátka, obrážející svět v celé jeho rozmanitosti, s žalem i veselím. V povídkách, stejně jako v románech, dramatech a komediích setkáváme se znovu a znovu v nejrůznějších podobách s tématem, z něhož vyrůstá celé Pirandellovo dílo: je to vášnivá vzpoura, zoufalý výkřik odsouzení a obžaloby a zároveň beznadějná touha po plném, upřímném, přirozeném životě. Tato vzpoura, úzkost a rozčarování člověka v „odlidštěné“ společnosti je však vyslovena bez patosu, jazykem čistým a střídmým, s ironickou civilností toho, jenž umí vidět frašku v tragédii a slzy uprostřed smíchu. Bylo řečeno, že Pirandello je italský Čechov; až si dočtete povídky našeho výboru, který se snaží podat pokud možno věrný obraz motivické různorodosti novelistické tvorby autorovy, posoudíte sami, nakolik má tato definice pravdu.
Publikováno: 1959
Původní název:

Si gira...Quaderni di Serafino Gubbio operatore

Publikováno: 1930
Původní název:

Il fu Mattia Pascal

Nejlepší Pirandellův román vypráví absurdní příběh mladého muže. Přitažlivost románu spočívá hlavně v autorově burleskním humoru. Mattia Pascal, mladík dobrosrdečný, leč nerozvážný, dokáže velmi brzy udělat si ze života peklo: z boháče stane se takřka žebrákem, neprozřetelné manželství ztroskotá na zlé tchýni. Uniknoutz této ponižující existence zdá se mu nejkrásnějším snem. A podivuhodná shoda okolností mu náhle umožní tento sen uskutečnit...
Publikováno: 1971
ISBN: 32-011-71
Původní název:

Il fu Mattia Pascal

Publikováno: 1940
Soubor povídek italského spisovatele. Doslov napsala Alena Hartmanová. Vydáno v nákladu 6000 výtisků, z toho 1000 vázáno v kůži.
Publikováno: 1986
Dvojjazyčné česko-italské vydání. Obsahuje CD. Dramatik a nositel Nobelovy ceny za literaturu Luigi Pirandello (1867–1936) napsal za nespočet povídek, které uspořádal do výboru Povídky na celý rok. V této sbírce, čítající patnáct svazků, najdeme povídky různého rozsahu a mnoha žánrů, v nichž defiluje pestrobarevná škála rozličných postav: od tragických až po komické, od obyčejných až po výstřední. Vybrané čtyři povídky reprezentují různé podoby tvorby: od svižné anekdoty přes groteskně převrácený příběh milostného trojúhelníku až po osobní.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-266-0116-6
Hra o třech dějstvích.
Publikováno: 1929
Výbor z povídek a novel.
Publikováno: 1926
Původní název:

Sei personaggi in cerca ďautore

Druhá Pirandellova hra z tzv. trilogie „divadla na divadle“, ve které probíhá pod vedením režiséra na scéně divadelní zkouška. Tu přeruší příchod šesti postav, které vyprávěním svých životních osudů celou hru naplní. Jedno ze základních děl moderní dramatické tvorby přeložil V. Mikeš.
Publikováno: 2008
ISBN: 80-87128-08-4
Publikováno: 1927
Výbor z povídek italského prozaika, dramatika a kritika, poctěného v r. 1934 Nobelovou cenou, odráží prostředí Sicílie a Říma na sklonku minulého století. V autorově vidění světa se zračí myšlenková situace intelektuála středních buržoazních vrstev, přičemž převládajícím laděním vyprávění je melancholická skepse. Prózy zachovávají svěžest a bezprostřednost invence a jsou pravdivým obrazem Itálie, zejména tíživých sociálních problémů zaostalého Jihu.
Publikováno: 1974
Publikováno: 1927
Původní název:

I vecchi e i giovani

Podkladem románu jsou události na Sicílii v letech 1893–1894. Historický román významného italského romanopisce a dramatika. Děj se odehrává na sklonku minulého století v kraji sicilského města Girgenti. Dějové pásmo líčí život provinciální šlechty, kleru a zbohatlé buržoazie, jejich intriky, boj o moc, požitkářství i jejich strach z hnutí "svazků", kterým lid protestuje proti nesnesitelným poměrům, bídě a kořistnictví.
Publikováno: 1958
Původní název:

Novelle per un anno

24 povídek známého italského literáta.
Publikováno: 1989
ISBN: 32-013-89; 80-7023-012-6
Původní název:

L'esclusa

Publikováno: 1930
Syn donny Anny žije v jejích představách od chvíle, kdy se před sedmi lety rozloučili. Pak se ale vrací, skutečný a zcela odlišný od jejích představ. Hrdinka v něm nedokáže vidět potomka ze svých vzpomínek, a když syn umírá, cítí se, jako by ztratila cizího člověka. Je tu však ještě synova těhotná snoubenka Lucie...
Publikováno: 1926